DIRT MONSTER 5 MILER
Age Group Results
November 07, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female 1 to 17
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Kendall Lucas TOGETHER 533 13 50 48:33.00 9:43/M
2 Emma Gardner 589 15 83 58:59.10 11:48/M
3 Ella Gardner 590 15 84 58:59.40 11:48/M
4 Silvia Grimm TALLS & SMALLS 358 9 91 1:01:23.40 12:17/M
5 Lily Ewing TALLS & SMALLS 356 10 111 1:16:31.70 15:18/M
Female 18 to 29
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Justine Pollack 598 26 11 40:43.10 8:09/M
2 Emily Ruppel 555 27 23 43:10.60 8:38/M
3 Brittany Chamberlin 519 24 48 48:15.30 9:39/M
4 Michelle Klim K & M 566 25 66 52:56.40 10:35/M
5 Melissa Klim-Miller K & M 567 25 67 53:47.40 10:45/M
6 Mimi Corsetti 520 26 80 58:02.50 11:36/M
Female 30 to 39
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessi Drayer 501 30 19 42:20.00 8:28/M
2 Amanda Temple 395 38 33 46:07.00 9:13/M
3 Kristin Randall 552 31 45 47:48.50 9:34/M
4 Carrie Smith SMORES WITH FRY 514 35 55 49:48.00 9:58/M
5 Laura Lugarich 546 32 56 51:09.90 10:14/M
6 Amber Clites 585 33 58 51:22.30 10:16/M
7 Christina Gillespie TEAM 502 35 71 54:22.90 10:52/M
8 Lori Merriman TEAM 507 35 72 54:23.30 10:53/M
9 Nicole Lodovico 387 38 77 56:30.30 11:18/M
10 Julie Lynch 529 36 85 59:03.60 11:49/M
11 Ashley Risacher 554 32 87 59:27.40 11:53/M
12 Jacqueline Kirich 526 37 95 1:02:56.50 12:35/M
13 Jessica Fresch MUD & BEER 382 34 96 1:04:02.20 12:48/M
14 Kara Volk 557 38 97 1:04:06.90 12:49/M
15 Nicole Toney 373 35 98 1:05:12.10 13:02/M
16 Sarah Gross 359 36 99 1:05:12.40 13:02/M
17 Melissa Havran 384 38 105 1:12:12.00 14:26/M
18 Tracy Johnston 525 37 115 1:25:49.70 17:10/M
Female 40 to 49
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Nelson 597 48 20 42:31.60 8:30/M
2 Erinn Ummer 578 44 29 44:57.80 8:59/M
3 Elisa Edgar TEAM JET 563 49 30 45:17.80 9:03/M
4 Katrina Kletzly 505 41 36 46:45.80 9:21/M
5 Christen Baglieri 396 41 37 46:52.80 9:22/M
6 Karla Durnell 381 43 38 47:03.10 9:25/M
7 Dee Dee Sung NOV 2020 372 40 46 47:49.50 9:34/M
8 Stephanie Lucas TOGETHER 527 40 51 48:53.90 9:47/M
9 Jocelyn McCarty 547 42 59 51:50.40 10:22/M
10 Nadine Salomon 371 40 65 52:55.90 10:35/M
11 Connie Rondinelli NOV 2020 370 43 68 53:52.50 10:46/M
12 Teresa Segelson 392 41 73 54:41.00 10:56/M
13 Misty Demchak TOGETHER 536 43 74 54:48.70 10:58/M
14 Christina Traynor 516 48 75 54:50.70 10:58/M
15 Tina Benedek-Grimm TALLS & SMALLS 353 43 92 1:01:23.80 12:17/M
16 Sarah Christen SEXY PACERS 379 49 100 1:05:40.20 13:08/M
17 Jennifer Prazenica 575 48 101 1:06:18.60 13:16/M
18 Brandy Abbott 517 44 103 1:07:26.60 13:29/M
19 Beckey Powell SEXY PACERS 574 41 104 1:09:25.10 13:53/M
20 Kristina Paris MUD & BEER 390 40 109 1:14:20.20 14:52/M
21 Julie Katora 594 43 110 1:15:40.90 15:08/M
22 Amanda McKibben 572 42 113 1:22:51.30 16:34/M
23 Jill Bowers 518 49 116 1:25:50.00 17:10/M
Female 50 to 59
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Karin Byers 541 55 53 49:28.30 9:54/M
2 Lisa Myers 550 57 94 1:02:27.70 12:29/M
3 Shannon Marino SEXY PACERS 571 51 102 1:06:38.20 13:20/M
4 Elaine Davis HASH ELDERS 586 59 108 1:13:44.80 14:45/M
5 Elizabeth Slaymaker 599 52 114 1:23:33.60 16:43/M
Female 60 and over
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Neubert HASH ELDERS 551 68 79 57:35.50 11:31/M
2 Tracey Johnson Brookins 361 64 107 1:12:29.40 14:30/M
Male 1 to 17
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Baxter 540 15 7 39:04.40 7:49/M
2 Andersen Schuller 511 17 18 42:19.40 8:28/M
3 Denny Smith SMORES WITH FRY 513 10 54 49:43.50 9:57/M
Male 18 to 29
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Dalton Kalbaugh TEAM JET 363 19 1 30:38.40 6:08/M
2 Joe Franze SMORES WITH FRY 521 27 3 38:33.70 7:43/M
3 Corey Clark 583 24 13 40:57.80 8:11/M
4 Jacob Taciuch 600 24 34 46:12.20 9:14/M
5 John Batista 538 29 61 52:03.00 10:25/M
6 Evan Miller K & M 573 28 93 1:01:59.30 12:24/M
Male 30 to 39
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Pacolay NOV 2020 369 32 2 36:59.10 7:24/M
2 Adam McDowell NOV 2020 365 32 4 38:44.70 7:45/M
3 Jim Destout 355 34 9 39:34.40 7:55/M
4 John Rheaume 510 39 12 40:56.20 8:11/M
5 John Evankovich 588 35 14 41:08.50 8:14/M
6 Kevin Popeck 368 31 15 41:09.90 8:14/M
7 Steven Graham 383 36 17 42:19.40 8:28/M
8 Mark Prestopnik 509 38 27 44:06.20 8:49/M
9 Tom Jackson 545 30 76 54:53.40 10:59/M
10 Brian Risacher 553 36 88 59:27.80 11:53/M
Male 40 to 49
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 John McCarty 548 43 10 40:21.00 8:04/M
2 Donald Splitstone HASH ELDERS 393 46 16 41:29.00 8:18/M
3 Gary Hayden 523 48 21 42:32.90 8:30/M
4 Will Drexler 542 43 22 42:55.00 8:35/M
5 Jon Bradley 397 46 24 43:13.00 8:39/M
6 Thomas Tarka MUD & BEER 394 47 26 43:55.40 8:47/M
7 Jeff Baxter 539 43 28 44:32.00 8:54/M
8 Brett Lynch 528 43 35 46:25.50 9:17/M
9 Jorge Balderas 376 42 41 47:15.00 9:27/M
10 Joseph Manojlovich 570 40 42 47:16.10 9:27/M
11 Dan Schuller 512 46 43 47:31.00 9:30/M
12 Richard Deems 400 49 44 47:41.20 9:32/M
13 Ramesh Arumalla 584 48 47 47:58.00 9:36/M
14 Brad Ummer 579 46 57 51:09.90 10:14/M
15 Anthony Monahan 366 48 63 52:10.50 10:26/M
16 Chandra Bhonagiri 559 48 64 52:42.00 10:32/M
17 Dean Jolin 362 44 70 54:07.40 10:49/M
18 Rupert Northcote-Green 389 48 82 58:18.40 11:40/M
19 Matt Imhof 524 49 86 59:23.50 11:53/M
20 Michael Tokar TOGETHER 535 48 90 1:01:17.90 12:15/M
21 Oliver Herndon TEAM 360 49 106 1:12:26.30 14:29/M
22 Michael Ewing TALLS & SMALLS 357 45 112 1:16:31.90 15:18/M
Male 50 to 59
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Kalbaugh TEAM JET 504 51 5 38:45.90 7:45/M
2 Craig Campbell 581 53 25 43:19.30 8:40/M
3 William Grech 543 56 31 45:28.50 9:06/M
4 Franco Bonacchi 377 50 32 45:46.60 9:09/M
5 Tim Deily 587 50 39 47:04.20 9:25/M
6 Daniel Nolan 367 52 40 47:12.90 9:26/M
7 Michael Rabinovitz 576 50 49 48:21.10 9:40/M
8 Bob Hudak SEXY PACERS 385 54 52 49:14.60 9:51/M
9 Dan Harshman 544 50 60 51:51.60 10:22/M
10 David Johnston 593 50 78 57:16.90 11:27/M
11 Gerald Oswald 532 55 81 58:03.40 11:37/M
Male 60 and over
Total
Place Name Team Bib No Age Overall Time Pace
1 Dominic Wyzomirski 558 61 6 39:03.70 7:49/M
2 Dave Chinchilla 378 60 8 39:27.90 7:53/M
3 Tom Heisey 565 69 62 52:03.50 10:25/M
4 David Dames 380 68 69 54:00.40 10:48/M
5 Jerry Agin HASH ELDERS 375 78 89 59:57.60 11:59/M