SWEAT FOR VETS TRAIL CHALLENGE
Age Group Results
November 07, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianna Bair State College PA 103 42 19 1:08:57.70 11:07/M
2 BG Jax Port Matilda PA 168 54 21 1:09:35.96 11:13/M
3 Tia Marie Port Matilda PA 179 31 22 1:09:36.70 11:14/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MacKenzie Kelley 170 17 33 1:15:12.79 12:08/M
2 Rachel Ross Hollidaysburg PA 208 19 53 1:28:09.84 14:13/M
3 Kinsey Delbaggio Altoona PA 126 14 122 2:31:36.53 24:27/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianna Davis Hollidaysburg PA 125 29 31 1:14:23.82 12:00/M
2 Hayley Weaver Bellefonte PA 230 25 63 1:31:07.88 14:42/M
3 Mackenzie Gates New Enterprise PA 142 22 102 2:02:49.38 19:49/M
4 Ashley Vanveenendaal Hollidaysburg PA 226 22 116 2:16:56.60 22:05/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Raisa Gray 237 33 42 1:20:24.83 12:58/M
2 Rachel Seiler Duncansville PA 209 37 55 1:28:44.84 14:19/M
3 Erin Fogle Hollidaysburg PA 140 30 66 1:32:48.87 14:58/M
4 Beth Calehuff Boalsburg PA 117 37 70 1:35:47.00 15:27/M
5 Christine Woomer Tyrone PA 235 35 72 1:36:19.23 15:32/M
6 Krista Mckillop Hollidaysburg PA 182 34 76 1:38:38.84 15:55/M
7 Billie Jo Kiel South Royalton VT 172 32 78 1:40:50.73 16:16/M
8 Jayme Elvey Williamsburg PA 136 32 84 1:46:26.69 17:10/M
9 Jess Walter Williamsburg PA 229 34 85 1:46:28.32 17:10/M
10 Becky Briggs Osceola Mills PA 116 37 91 1:52:46.00 18:11/M
11 Pollyanna Diehl Altoona PA 129 37 97 1:55:03.62 18:33/M
12 Brianna Iachini Hollidaysburg PA 165 32 98 1:57:07.92 18:53/M
13 Heather Holencik Williamsburg PA 163 31 117 2:16:58.29 22:05/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin Duncansville PA 111 42 32 1:15:00.24 12:06/M
2 Diane Swauger Port Matilda PA 225 45 40 1:18:56.58 12:44/M
3 Emily Mandel Hollidaysburg PA 177 41 48 1:24:02.31 13:33/M
4 Anna Caporusco 238 42 54 1:28:18.76 14:15/M
5 Angela Ross Hollidaysburg PA 207 43 56 1:28:50.84 14:20/M
6 Katie Stapelfeld Hollidaysburg PA 215 41 62 1:31:05.31 14:41/M
7 Danielle Wombacher Williamsburg PA 234 43 79 1:41:17.33 16:20/M
8 Suzy Knorr Altoona PA 559 45 96 1:54:42.70 18:30/M
9 Donna Arthurs Cresson PA 102 48 104 2:04:36.88 20:06/M
10 Sheila Smolko West Decatur PA 211 48 108 2:11:29.39 21:12/M
11 Kelly Rees Philipsburg PA 199 43 110 2:14:55.64 21:46/M
12 Kelly Hazelton Philipsburg PA 159 43 111 2:14:56.13 21:46/M
13 Jenna Kephart Philipsburg PA 171 48 112 2:14:56.55 21:46/M
14 Chera Mason Philipsburg PA 181 40 113 2:14:56.89 21:46/M
15 Sarah Delbaggio Altoona PA 127 47 121 2:31:36.41 24:27/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larie Hall Morrisdale PA 151 52 59 1:29:18.31 14:24/M
2 Kimberly Ronan Warriors Mark PA 206 50 73 1:36:29.31 15:34/M
3 Jodi Dively Glen Burnie MD 131 53 82 1:45:37.36 17:02/M
4 Ann Marie Oldani State College PA 193 52 86 1:47:10.89 17:17/M
5 Kara Madara Duncansville PA 174 52 87 1:47:11.11 17:17/M
6 Michelle Newbauer Bellefonte PA 191 52 93 1:53:40.62 18:20/M
7 Mary Ann Hanlon State College PA 152 55 95 1:54:40.62 18:30/M
8 Scotti Mullen State College PA 190 59 106 2:07:28.63 20:34/M
9 Nichol Genesi Ebensburg PA 145 52 109 2:11:29.85 21:12/M
10 Susan Pritchard-Harris Philipsburg PA 198 55 114 2:14:57.79 21:46/M
11 Lisa Vanveenendaal Hollidaysburg PA 227 52 115 2:16:55.85 22:05/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zane Baker Bedford PA 104 23 1 54:24.30 8:46/M
2 Robert Phillips Bellefonte PA 196 35 2 56:36.43 9:08/M
3 Benjamin Fogle Hollidaysburg PA 139 31 3 56:51.56 9:10/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashton Crownover Osceola Mills PA 122 17 17 1:08:42.47 11:05/M
2 Thomas Sutt Altoona PA 224 14 25 1:11:19.75 11:30/M
3 Ryan Hanlon Gallitzin PA 154 14 38 1:18:45.75 12:42/M
4 George Delbaggio Iii Altoona PA 128 11 69 1:35:31.60 15:24/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Trexler 239 24 8 1:04:09.75 10:21/M
2 Chad Allender Altoona PA 101 25 12 1:06:22.25 10:42/M
3 Hunter Stoudnour Hollidaysburg PA 222 21 13 1:06:34.81 10:44/M
4 Luke Spengler Hollsopple PA 213 28 14 1:06:51.74 10:47/M
5 Rich Steever Bellefonte PA 216 29 27 1:12:16.20 11:39/M
6 Jeremy Claypoole Altoona PA 121 27 34 1:15:37.10 12:12/M
7 Bryce Brawley Ebensburg PA 114 28 67 1:34:23.88 15:13/M
8 Grant Speigle Friedens PA 212 27 68 1:35:30.25 15:24/M
9 Nicholas Bochter Martinsburg PA 110 29 80 1:43:00.27 16:37/M
10 Jesse Ickes Altoona PA 166 27 100 2:00:33.91 19:27/M
11 Jacob Dasher Loysburg PA 124 22 103 2:02:49.62 19:49/M
12 Kaylan Barger Coraopolis PA 107 22 120 2:21:06.87 22:45/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Stopp Hollidaysburg PA 220 36 4 58:14.53 9:24/M
2 Ben Ingle Coraopolis PA 167 31 5 1:01:39.25 9:57/M
3 Alex Cullison Indiana PA 123 34 7 1:04:06.57 10:20/M
4 David Claar Hollidaysburg PA 120 36 10 1:04:54.61 10:28/M
5 Joel Bostic Frostburg MD 112 34 15 1:07:44.67 10:55/M
6 Mark Dilling Martinsburg PA 130 36 18 1:08:54.68 11:07/M
7 Corey Pincherri Altoona PA 197 36 23 1:10:18.23 11:20/M
8 Corey Gildea Hollidaysburg PA 146 36 24 1:10:50.80 11:25/M
9 Shawn Weyer Altoona PA 232 31 28 1:12:24.82 11:41/M
10 Micah Marshall Altoona PA 180 35 30 1:14:18.34 11:59/M
11 Matthew Perkins Bellefonte PA 195 39 39 1:18:48.34 12:43/M
12 Marc Mckillop Hollidaysburg PA 183 39 46 1:22:00.83 13:14/M
13 Brent Storm Altoona PA 221 36 50 1:25:34.39 13:48/M
14 Jonathan Wayne Johnson Cumberland MD 169 30 51 1:25:44.72 13:50/M
15 Rob Eberhart Hollidaysburg PA 134 38 52 1:26:01.83 13:52/M
16 Tobias Morelli Williamsburg PA 189 32 57 1:28:54.61 14:20/M
17 Ryan Geishauser Greensburg PA 144 38 74 1:36:54.39 15:38/M
18 Shawn Robinson Altoona PA 203 35 75 1:37:22.50 15:42/M
19 Jeffrey Beck Bellefonte PA 108 35 88 1:49:03.87 17:35/M
20 Vance Hensler Huntingdon PA 161 38 89 1:49:04.38 17:35/M
21 Jason Bankert Altoona PA 106 33 101 2:02:18.46 19:44/M
22 Daniel Hanlon Altoona PA 540 33 118 2:19:00.39 22:25/M
23 Matt Miller Altoona PA 187 39 119 2:21:06.40 22:45/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Duane Misiura Duncansville PA 188 41 16 1:08:35.24 11:04/M
2 Ben Stapelfeld Hollidaysburg PA 214 43 20 1:09:26.81 11:12/M
3 Bryan Ronan Warriors Mark PA 205 49 37 1:18:31.83 12:40/M
4 Frank Sanders 1631 46 49 1:24:30.50 13:38/M
5 Fredrick Ferguson Morrisdale PA 138 47 60 1:29:18.49 14:24/M
6 David Stein Altoona PA 217 46 64 1:31:28.97 14:45/M
7 Wayne Glass 236 40 71 1:36:03.31 15:30/M
8 Elijah Hollopeter Big Run PA 164 40 77 1:39:09.10 16:00/M
9 Todd Grady Clearfield PA 148 46 81 1:43:38.61 16:43/M
10 Cd Gunnett Duncansville PA 150 40 83 1:45:42.11 17:03/M
11 Patrick Hanlon Gallitzin PA 153 42 92 1:52:48.25 18:12/M
12 Eric Bankert Altoona PA 105 41 99 1:57:54.62 19:01/M
13 Eric Grant Cresson PA 149 48 105 2:04:36.97 20:06/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Castle Hollidaysburg PA 119 54 6 1:02:54.31 10:09/M
2 Andrew Wedel Duncansville PA 231 51 9 1:04:31.28 10:24/M
3 Geordie Edmiston Hollidaysburg PA 135 58 11 1:05:24.31 10:33/M
4 Jason Sutt Altoona PA 223 50 26 1:11:41.72 11:34/M
5 Dennis Drake Mount Union PA 132 56 29 1:14:11.32 11:58/M
6 Martin Biesinger Hollidaysburg PA 109 52 35 1:16:00.48 12:15/M
7 Michael Hippo Altoona PA 162 57 36 1:16:34.79 12:21/M
8 Tim Henry Hollidaysburg PA 160 50 41 1:19:36.56 12:50/M
9 Anthony Mikesic Martinsburg PA 185 50 43 1:20:51.72 13:02/M
10 Tj Newbauer Bellefonte PA 192 51 44 1:21:30.16 13:09/M
11 Kevin Miller Altoona PA 186 51 45 1:21:36.93 13:10/M
12 Scott Replogle Hollidaysburg PA 202 55 47 1:22:55.39 13:22/M
13 Lawrence Knott Altoona PA 173 50 58 1:29:03.84 14:22/M
14 Rick Madara Duncansville PA 175 51 90 1:50:51.32 17:53/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Mallory Mahaffey PA 176 63 61 1:30:29.36 14:36/M
2 Gary Reinhart Punxsutawney PA 201 61 65 1:31:51.53 14:49/M
3 Ron Williams Bellefonte PA 233 61 107 2:07:28.83 20:34/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Albert Steinbeiser Jr. Altoona PA 218 73 94 1:54:35.12 18:29/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Etters Altoona PA 527 12 3 25:13.32 8:08/M
2 Addison Smith Duncansville PA 598 12 4 25:18.53 8:10/M
3 Audrey Smith West Decatur PA 599 17 9 28:42.54 9:15/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jiggy Smaha 1629 0 95 53:39.79 17:18/M
2 Julia Laird 1630 0 96 53:41.57 17:19/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Nycum Breezewood PA 581 10 17 29:40.37 9:34/M
2 Kara Lansberry Williamsburg PA 562 16 26 31:10.16 10:03/M
3 Ryleigh Hartley Duncansville PA 543 9 48 38:41.30 12:29/M
4 Sophia Knorr Altoona PA 558 12 59 41:16.38 13:19/M
5 Meggie Ritchey Altoona PA 593 11 69 43:38.49 14:05/M
6 Madelyn Weir Johnstown PA 885 12 72 43:45.61 14:07/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachael Genesi Ebensburg PA 534 24 30 32:59.24 10:38/M
2 Nicole Wissinger Ligonier PA 977 24 33 34:03.66 10:59/M
3 Reilly Ronan Warriors Mark PA 594 20 36 35:47.20 11:33/M
4 Courtney Richey Johnstown PA 591 27 39 37:19.25 12:02/M
5 Cydnie Genesi Warriors Mark PA 533 23 43 37:38.78 12:08/M
6 Kelsey Havlin Altoona PA 156 24 52 39:32.78 12:45/M
7 Hannah Parris Hollidaysburg PA 585 25 74 45:12.44 14:35/M
8 Dakota Couturiaux Patton PA 519 21 99 55:49.57 18:00/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mindy Spence Toano VA 858 33 22 30:21.53 9:47/M
2 Codi Mielnik Hollsopple PA 573 32 25 31:00.68 10:00/M
3 Makenzie Raia 1365 33 38 35:53.79 11:35/M
4 Kaitlyn Sell Hollidaysburg PA 596 32 46 38:18.25 12:21/M
5 Brooke Stoltzfus Coalport PA 877 35 53 40:13.55 12:58/M
6 Laura Bankert Altoona PA 502 38 54 40:29.55 13:04/M
7 Angela Gochnour Tyrone PA 536 38 55 40:57.10 13:13/M
8 Tiffany Treese Altoona PA 879 37 63 42:10.54 13:36/M
9 Jena Isenberg Martinsburg PA 552 33 68 43:08.35 13:55/M
10 Courtney Lynn Altoona PA 563 35 75 45:22.12 14:38/M
11 Jackie Lantzy 1633 38 78 48:22.31 15:36/M
12 Katie Whysons 1632 35 79 48:22.39 15:36/M
13 Katie Moyer Altoona PA 577 38 83 50:24.31 16:15/M
14 Aubry Hoffman Altoona PA 546 37 84 50:24.93 16:15/M
15 Christy Nau Tyrone PA 579 38 97 53:49.48 17:22/M
16 Amanda Hartman Altoona PA 544 31 101 57:32.30 18:34/M
17 Traci Glass 1370 36 104 1:00:21.29 19:28/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Wills Altoona PA 895 49 10 28:47.38 9:17/M
2 Charity Montag Ashville PA 575 47 14 29:31.41 9:31/M
3 Kimberly Replogle Altoona PA 590 40 20 30:14.13 9:45/M
4 Cari Nycum Breezewood PA 580 45 27 31:39.29 10:13/M
5 Kelly Mateljan Cresson PA 566 46 31 33:35.24 10:50/M
6 Shelby Hott Duncansville PA 549 41 61 41:48.53 13:29/M
7 Ellen Frye 1363 42 66 43:03.62 13:53/M
8 Christina Dively East Freedom PA 526 45 67 43:07.69 13:55/M
9 Tara Shaffer State College PA 597 42 93 53:29.69 17:15/M
10 Jessica Cassarly Hollidaysburg PA 515 41 98 53:49.57 17:22/M
11 Jill Mckenrick Tyrone PA 572 42 103 59:44.74 19:16/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Huber Tyrone PA 550 57 13 29:28.14 9:30/M
2 Jody Gahagan Martinsburg PA 532 51 15 29:33.67 9:32/M
3 Laura Spengler Hollsopple PA 865 59 23 30:36.53 9:52/M
4 Rebecca Mason Bellefonte PA 565 59 34 34:13.35 11:02/M
5 Kellie Bilger Hollidaysburg PA 504 55 41 37:31.37 12:06/M
6 Rhonda Ginter Fallentimber PA 535 51 51 38:55.17 12:33/M
7 Peg / Murphy Hollidaysburg PA 578 55 56 40:59.34 13:13/M
8 Inge Zerbee Gallitzin PA 1359 51 88 51:43.47 16:41/M
9 Shannon Block Duncansville PA 506 51 91 51:52.77 16:44/M
10 Denise Breslin Altoona PA 511 54 92 53:27.87 17:15/M
11 Kristi Brawley State College PA 510 53 94 53:30.68 17:15/M
12 Kymberly Hambleton Dysart PA 539 52 105 1:04:18.00 20:45/M
13 Rhonda Mcclain Hollidaysburg PA 568 57 108 1:04:43.83 20:53/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona PA 872 61 42 37:36.72 12:08/M
2 Connie Irvin Philipsburg PA 551 69 44 37:45.95 12:11/M
3 Bobbi Bollinger Altoona PA 507 62 60 41:47.55 13:29/M
4 Kay Diehl Tyrone PA 524 69 70 43:42.30 14:06/M
5 Deborah Bowers Pittsburgh PA 509 63 106 1:04:18.85 20:45/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aj Kelly Altoona PA 553 39 1 18:48.21 6:04/M
2 Eric Wills Altoona PA 894 52 2 25:05.25 8:05/M
3 Dan Dillen Altoona PA 525 61 5 26:33.78 8:34/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver 1371 0 19 30:04.78 9:42/M
2 Griffin Adams 1628 0 76 46:54.52 15:08/M
3 Evan Laird 1627 0 77 46:57.00 15:09/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brady Steiner Williamsburg PA 866 15 12 29:09.37 9:24/M
2 Brennan Raia 1600 9 37 35:53.29 11:35/M
3 Fin Gunnett Duncansville PA 538 7 47 38:40.30 12:28/M
4 Parker Knorr Altoona PA 557 13 62 41:49.52 13:29/M
5 Blase Raia 1626 10 64 43:01.26 13:53/M
6 Trevor Cassarly Altoona PA 517 7 86 51:16.30 16:32/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Mccloskey Johnstown PA 569 32 7 27:55.22 9:00/M
2 Shane Hollopryll 1386 37 11 28:52.27 9:19/M
3 Tim Peuckert Roaring Spring PA 587 35 32 33:37.49 10:51/M
4 Justin Butler Altoona PA 514 37 40 37:20.45 12:03/M
5 Aaron Hartley Duncansville PA 542 37 49 38:44.55 12:30/M
6 Brandon Gochnour Tyrone PA 537 37 57 41:00.14 13:14/M
7 Dwain Key Hollidaysburg PA 555 33 73 45:12.36 14:35/M
8 Pete Cassarly Altoona PA 516 33 85 51:15.81 16:32/M
9 Rob Block Duncansville PA 505 39 90 51:51.74 16:44/M
10 Derek Hartman Altoona PA 545 31 100 57:31.57 18:33/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Nycum Breezewood PA 582 47 18 29:40.44 9:34/M
2 Danny Replogle Altoona PA 589 40 21 30:14.50 9:45/M
3 Seth Sager Tyrone PA 595 40 24 30:46.22 9:55/M
4 David Albeck Tyrone PA 501 40 45 37:47.29 12:11/M
5 Mike Knorr Altoona PA 556 46 58 41:05.48 13:15/M
6 Chris Weir Johnstown PA 884 40 71 43:44.80 14:06/M
7 Mark Ritchey Altoona PA 592 49 80 48:28.71 15:38/M
8 Jason Winters State College PA 900 46 102 59:43.57 19:16/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Breslin Altoona PA 512 57 6 27:21.43 8:49/M
2 Craig Cover Altoona PA 520 54 16 29:35.56 9:33/M
3 Francis Oaks Westover PA 583 50 28 31:41.96 10:13/M
4 Perry Mason Bellefonte PA 564 52 29 31:51.41 10:16/M
5 Joseph Lansberry Williamsburg PA 561 51 35 34:36.54 11:10/M
6 Jeremy Smith West Decatur PA 600 50 50 38:49.59 12:31/M
7 William Smith Mannschoice PA 848 50 82 49:16.31 15:54/M
8 Michael Zerbee Gallitzin PA 1361 50 89 51:43.67 16:41/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Bollinger Altoona PA 508 66 8 28:08.78 9:05/M
2 Michael Miller Altoona PA 574 64 65 43:03.31 13:53/M
3 Bobby Mcclain Hollidaysburg PA 567 60 107 1:04:43.58 20:53/M
4 Milton Fields Altoona PA 528 68 109 1:24:31.24 27:16/M
5 Gary Craig Altoona PA 521 63 110 1:24:31.35 27:16/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Mcconnell Duncansville PA 570 77 81 49:12.44 15:52/M
2 Robert Conte Altoona PA 518 71 87 51:35.22 16:38/M