CHICORA,QUALITY LIFE SERIES #3
Age Group Results
July 11, 2009
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tammy Slusser Monroeville PA 44 12 19:45.2 6:22/M
2 CHRISTINA KECK 28 14 20:26.0 6:35/M
3 CINDY GRIMM INDUSTRY PA 57 24 23:43.6 7:39/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Renee Duffy New Brighton PA 46 32 25:36.3 8:15/M
Overall Female SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KRIS SNYDER 53 49 31:53.9 10:17/M
Female 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 EMILY SCHUMACHER CHICORA PA 13 29 25:08.1 8:06/M
2 Brittany Cochran Chicora PA 14 50 35:30.0 11:27/M
3 AUTUMN HOLT CHICORA PA 8 53 36:26.9 11:45/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CHRISSY PRESTOPINE NEW CASTLE PA 38 35 25:51.4 8:20/M
2 AMY GETSAY BUTLER PA 39 36 25:56.0 8:22/M
3 JENNIFER LYNN RANDALL CHICORA PA 37 41 28:26.8 9:10/M
4 KATHY CHECK NATRONA HEIGHTS PA 33 47 31:13.0 10:04/M
5 Shauna Zukowski Saxonburg PA 39 48 31:49.6 10:16/M
6 Laura Augustine Butler PA 39 52 36:24.8 11:45/M
7 CHRISTINA LOPER TARENTUM PA 39 55 38:10.9 12:19/M
8 TRACY PATTAN CHICORA PA 39 57 40:57.2 13:13/M
9 Bridget Casteel Grove City PA 34 58 48:03.8 15:30/M
10 Michelle Brochetti Grove City PA 34 59 48:05.1 15:31/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Suber Portersville PA 49 37 26:30.0 8:33/M
2 KRISTEN KELOSKY FOMBELL PA 42 38 26:34.5 8:34/M
3 CAROL HUTCHISON 40 42 29:29.6 9:31/M
4 Ruth Cochran Chicora PA 41 43 30:10.7 9:44/M
5 Mary Ann Augustine CHICORA PA 45 45 30:58.8 9:59/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DARLENE CALLIHAN BUTLER PA 50 54 37:27.8 12:05/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 STEVEN STRELICK ALLISON PARK PA 26 1 16:58.7 5:28/M
2 BRADLEY CUBBAGE 25 2 17:59.9 5:48/M
3 LUKE SNYDER 24 3 18:26.9 5:57/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Herb Cratty Ellwood City PA 45 4 18:30.8 5:58/M
2 STEVE GOLDCAMP BEAVER PA 48 7 18:51.7 6:05/M
Overall Male SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Leslie Perry EDINBURG PA 51 11 19:38.1 6:20/M
Male 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DARREN BEST PARKER PA 16 15 20:36.2 6:39/M
2 MATT SLAGLE BRUIN PA 15 16 20:38.7 6:39/M
3 DANIEL FILGES CHICORA PA 13 26 24:02.6 7:45/M
4 ERIC EASLEY BRUIN PA 14 40 27:32.7 8:53/M
5 WILLIAM WOLFE WORTHINGTON PA 9 44 30:40.8 9:54/M
6 Alexander Brochetti Grove City PA 11 56 40:30.7 13:04/M
7 ASHLYNN MOYER 15 60 49:49.4 16:04/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Heath Piper Washington PA 27 5 18:44.4 6:03/M
2 CORY STEINHAGEN SARVER PA 21 8 19:01.3 6:08/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BRIAN FORESTER CABOT PA 38 6 18:49.5 6:04/M
2 Craig Caylor New Castle PA 36 10 19:28.7 6:17/M
3 Matt Kilmer Edinburg PA 30 20 22:24.0 7:14/M
4 Rich Barger Beaver Falls PA 39 23 22:52.6 7:23/M
5 Jim Filges Chicora PA 39 27 24:24.9 7:52/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TIM MONFRE BUTLER PA 49 9 19:18.0 6:14/M
2 THOMAS MACRI EDINBURG PA 49 17 20:43.1 6:41/M
3 Mitch Radella Cranberry Twp. PA 44 18 21:03.5 6:47/M
4 JEFF MOORE 42 30 25:11.5 8:07/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jon McCullough Ford Cliff PA 51 13 20:01.8 6:27/M
2 JIM NEIGH BUTLER PA 58 19 21:16.9 6:52/M
3 Don Slusser Monroeville PA 57 22 22:51.3 7:22/M
4 Randy Brown Hermitage PA 51 25 23:56.4 7:43/M
5 David Suber Portersville PA 52 33 25:44.1 8:18/M
6 BOB NEWCOMBE BUTLER PA 56 46 31:00.5 10:00/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CURT GRIMM INDUSTRY PA 60 21 22:37.6 7:18/M
2 David Adams Harmony PA 60 28 24:48.4 8:00/M
3 Tony Sunseri Grove City PA 60 34 25:47.7 8:19/M
4 ROBERT CRAWFORD EAST BRADY PA 62 39 27:15.0 8:47/M
5 Ken Tack Chicora PA 62 51 35:58.2 11:36/M
Male 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dez Csizmadia Butler PA 70 31 25:13.0 8:08/M