CANFIELD JINGLE BELL 5K
Age Group Results
December 31, 2010
Results by Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SARAH FLAMENT 35 13 18:04.40 5:50/M
2 KAYLA WITNER 21 35 20:14.30 6:32/M
3 Michelle Rupe Cortland OH 51 45 20:41.50 6:40/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 PAMELA BYERS Warren OH 43 127 24:32.40 7:55/M
Female 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JACQUELYN STALEY 403 54:21.20 17:32/M
Female 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 HANNAH FREDERICK 13 133 24:42.70 7:58/M
2 KAYLEE SCARNATI 12 177 26:41.70 8:36/M
3 Sarah Cash Lordstown OH 14 213 28:21.30 9:09/M
4 DANA YEATER 14 214 28:24.70 9:10/M
5 Annalie Fitzgibbon Warren OH 14 221 28:40.90 9:15/M
6 Megan Hazlett West Middlesex PA 13 226 28:55.10 9:20/M
7 SARAH SPAULDING 11 257 29:57.90 9:40/M
8 MORGAN ESTES 13 280 31:18.10 10:06/M
9 KAMRYN DELVECCHIO 13 281 31:20.40 10:06/M
10 BRIANA ELLWOOD 13 282 31:20.40 10:06/M
11 MAGGIE BEISTEL Canfield OH 12 306 32:12.70 10:23/M
12 Quinn Crowe New Springfield OH 13 323 33:51.70 10:55/M
13 Delaney Bresnahan Canfield OH 12 329 34:17.00 11:04/M
14 Emily Hazlett West Middlesex PA 11 355 36:55.50 11:55/M
15 MacKenzie Guthrie Lordstown OH 12 362 37:26.70 12:05/M
16 BRIA NA SPAULDING 12 381 40:42.60 13:08/M
17 TARA SCHUSTER 13 404 54:22.80 17:32/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JENNIFER LOVE 15 62 21:49.70 7:02/M
2 Lauren Deluca Boardman OH 19 92 23:14.10 7:30/M
3 Alanna Shamrock Cortland OH 15 128 24:34.00 7:55/M
4 Erin Pavick Cortland OH 15 129 24:35.10 7:56/M
5 Kayla Malmfeldt Lake Milton OH 16 154 25:46.50 8:19/M
6 DAYNA LOVE 18 164 26:14.70 8:28/M
7 BRITTANY D'ANDREA 19 175 26:40.10 8:36/M
8 Hilary Minton Warren OH 18 187 26:56.00 8:41/M
9 ALLISON VROSS 19 256 29:56.70 9:39/M
10 Maggie Bresnahan Canfield OH 16 267 30:32.40 9:51/M
11 Kelly Ranttila Canfield OH 17 283 31:21.00 10:07/M
12 Laura Bond Warren OH 17 292 31:45.90 10:15/M
13 Katie Hartt Warren OH 15 324 33:53.00 10:56/M
14 ALEXANDRA ZUBYK 18 349 36:14.80 11:41/M
15 Mackenzie Crowe New Springfield OH 18 358 37:05.00 11:58/M
16 ERIKA RIGBY 15 365 38:00.40 12:15/M
17 Amanda Dicks Petersburg OH 16 378 40:28.80 13:03/M
18 Brittany Crowe New Springfield OH 19 379 40:29.70 13:04/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RACHEL HUTNYAN 23 56 21:14.90 6:51/M
2 KRISTEN ETHERLY 24 106 23:38.20 7:37/M
3 MELISSA LOVE 21 168 26:26.20 8:32/M
4 Brittany Stout Salem OH 20 194 27:16.50 8:48/M
5 JENNIFER SINGLETON 24 197 27:29.20 8:52/M
6 ABBIE DeLUCO 20 208 28:01.90 9:02/M
7 GABBY FLYNN 21 209 28:02.50 9:03/M
8 Danielle Nuss Cortland OH 23 245 29:39.70 9:34/M
9 HEATHER WELLS 21 261 30:15.20 9:45/M
10 Katie Maloney Berlin Center OH 24 274 30:50.70 9:57/M
11 Erin Duignan Berlin Center OH 24 275 30:51.90 9:57/M
12 Jessica Maxwell New Castle PA 23 304 32:10.00 10:23/M
13 Alyssa Conner Boardman OH 21 312 32:36.70 10:31/M
14 Tiffany Smith Youngstown OH 24 322 33:49.40 10:55/M
15 ALEXIS SICH 20 331 34:21.10 11:05/M
16 Alyson Cadman Lowellville OH 21 351 36:39.10 11:49/M
17 KATHLEEN PIPER 22 363 37:30.20 12:06/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sarah Baker Austintown OH 28 93 23:15.30 7:30/M
2 NIKI FORD 27 101 23:32.00 7:35/M
3 Jaclyn Colantone Youngstown OH 25 105 23:36.50 7:37/M
4 Amanada Fire Leetonia OH 28 141 25:03.50 8:05/M
5 Jaminique Loos Eighty Four PA 26 144 25:24.00 8:12/M
6 JENNIFER TURJONIS 27 201 27:43.60 8:56/M
7 JEN BURIN 27 207 28:00.00 9:02/M
8 Kara Totten Warren OH 29 252 29:52.70 9:38/M
9 EMILY OLMSTEAD 25 272 30:47.40 9:56/M
10 JESSICA WELLINGTON 25 279 31:16.30 10:05/M
11 Angela Lawrence Mercer PA 29 288 31:39.80 10:13/M
12 Megan Gray Flagstaff AZ 27 291 31:44.80 10:14/M
13 MEGAN HENSON 27 308 32:24.30 10:27/M
14 AUDREY RICHARDSON 26 321 33:47.70 10:54/M
15 Andrea Henning Boardman OH 27 335 34:54.60 11:15/M
16 ROBYN PETERSON 25 339 35:07.80 11:20/M
17 Stacey Harmon Youngstown OH 26 348 36:10.60 11:40/M
18 Angie Rohm Austintown OH 29 354 36:51.50 11:53/M
19 Holly Baird New Cumberland WV 29 366 38:25.50 12:24/M
20 REV ANBALAGAN 29 373 39:14.20 12:39/M
21 JAIME WEISER 27 380 40:30.60 13:04/M
22 Danelle Lavernuick Mogadore OH 28 387 43:17.00 13:58/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 AMANDA MCNINCH Youngstown OH 31 49 20:54.40 6:45/M
2 ALI CARROLL 30 69 22:15.80 7:11/M
3 KAREN STANGL 32 107 23:39.80 7:38/M
4 MANDY WARD 31 115 24:07.80 7:47/M
5 LISA NEELD 34 132 24:41.80 7:58/M
6 RACHELLE NOLASTNAMEGIVE 33 161 25:58.30 8:23/M
7 TAMMY McFARLAND 33 178 26:42.00 8:37/M
8 LISA STEPHENSON 30 180 26:48.50 8:39/M
9 Sarah Blakeman Salem OH 30 181 26:49.40 8:39/M
10 Chrissy Engelis Boardman OH 32 188 26:57.30 8:42/M
11 Alyson Zimbardi Columbiana OH 32 189 26:57.60 8:42/M
12 Cathy Smocker Youngstown OH 34 205 27:55.70 9:00/M
13 Kerri Pruitt Columbiana OH 34 206 27:56.50 9:01/M
14 Terri Liller Boardman OH 31 238 29:30.40 9:31/M
15 JULIE RUDOLPH Boardman OH 31 249 29:45.10 9:36/M
16 Tabitha Mann Warren OH 31 253 29:53.50 9:38/M
17 NATALIE LARICCIA 33 264 30:19.40 9:47/M
18 Laurie May Boardman OH 33 278 31:14.50 10:05/M
19 SARAH MOORE 33 294 31:47.20 10:15/M
20 JESSICA MILLER 30 298 31:57.80 10:18/M
21 Holly Oleksa Boardman OH 30 317 33:17.60 10:44/M
22 EMILY STOAT 32 320 33:46.40 10:54/M
23 Marla McVay Oil City PA 34 336 34:56.60 11:16/M
24 Amy Demarco Austintown OH 31 340 35:12.10 11:21/M
25 Cathy Lavernuick Campbell OH 32 360 37:12.90 12:00/M
26 Hillary Madeline Warren OH 31 382 40:46.50 13:09/M
27 EMMA NORMAN 33 384 41:30.80 13:23/M
28 KYNEEA KNOBEL 31 398 50:59.20 16:27/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KRISTA REESE 35 182 26:53.20 8:40/M
2 CHRISTINE HANYSH 36 199 27:30.80 8:52/M
3 Tracey Pazzanita East Palestine OH 39 210 28:07.30 9:04/M
4 Wendy Thomas Boardman OH 39 218 28:34.50 9:13/M
5 Kelly Sites Lake Milton OH 35 244 29:37.80 9:33/M
6 Angela Klingensmith Salem OH 35 262 30:17.40 9:46/M
7 GINA BRICKER 36 301 32:02.40 10:20/M
8 TIFFANY STOUT 37 310 32:32.30 10:30/M
9 Lana Morgan Hanoverton OH 38 311 32:32.90 10:30/M
10 Jennifer Belfast Boardman OH 38 319 33:41.40 10:52/M
11 MISSY RUSSO 38 332 34:27.40 11:07/M
12 STEPHENIE MARONI 39 337 35:03.50 11:18/M
13 KIM SUABIK 39 345 35:49.60 11:33/M
14 MELANIE STECKER 36 361 37:20.60 12:03/M
15 ROBIN KELLER 39 385 42:55.40 13:51/M
16 Kasey Clark Austintown OH 36 392 46:55.80 15:08/M
17 Denise Babik Youngstown OH 37 396 47:59.20 15:29/M
18 JENNIFER KIRBY 36 399 51:01.60 16:27/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ruthie Hazlett Mercer PA 40 158 25:56.20 8:22/M
2 Lisa Kirk North Jackson OH 43 170 26:30.10 8:33/M
3 LORI THOMAS 43 183 26:54.10 8:41/M
4 Stephanie Smith McDonald OH 43 193 27:12.10 8:46/M
5 Heike Raynes Poland OH 40 198 27:30.40 8:52/M
6 SANDY FURANO 42 200 27:43.50 8:56/M
7 LINDA REIN 40 234 29:13.20 9:25/M
8 LAVNE CAMP 43 236 29:23.60 9:29/M
9 Carleen Sundy Hubbard OH 40 247 29:42.90 9:35/M
10 Cheri Goldner North Jackson OH 40 277 31:14.00 10:05/M
11 Tracie Hertel 41 302 32:02.60 10:20/M
12 Colleen Dunlap Vienna OH 40 303 32:06.30 10:21/M
13 DIANE SPAULDING 40 341 35:20.50 11:24/M
14 Michelle Pascale Youngstown OH 42 353 36:50.40 11:53/M
15 Amy Crowe New Springfield OH 44 388 43:55.00 14:10/M
16 Donna Beistel Canfield OH 41 402 51:45.10 16:42/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MARY JEFFERSON-WILLI 45 196 27:28.00 8:52/M
2 CELESTE BARONZZI 46 235 29:18.20 9:27/M
3 CHERYL LOVE 47 243 29:36.00 9:33/M
4 Vera Brown Mineral Ridge OH 46 248 29:44.70 9:35/M
5 Lisa Rimar Youngstown OH 49 265 30:24.60 9:48/M
6 TERESA LETARTE 47 266 30:31.30 9:51/M
7 Kelly Bresnahan Canfield OH 45 334 34:34.20 11:09/M
8 Julie Wagner Cortland OH 48 342 35:36.90 11:29/M
9 Alysia Shamrock Cortland OH 45 343 35:40.10 11:30/M
10 Shelley Engleman Cortland OH 46 344 35:41.70 11:31/M
11 Lisa Hazlett West Middlesex PA 45 357 37:02.20 11:57/M
12 CARMELA SCHUSTER 46 372 39:01.40 12:35/M
13 Tracey Shacklock North Jackson OH 45 383 40:56.90 13:12/M
14 Valerie Caven Warren OH 48 400 51:10.90 16:30/M
15 Barb Ranttila Canfield OH 49 407 55:05.20 17:46/M
16 DORIS RIGBY 48 408 55:05.60 17:46/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RENEE BODDEN 52 157 25:55.70 8:22/M
2 Cindy Suber Portersville PA 51 215 28:29.60 9:11/M
3 JANIE CROWL 52 217 28:33.70 9:13/M
4 MARY COHAN 52 232 29:08.10 9:24/M
5 LORELEI ALLEN 50 260 30:04.90 9:42/M
6 LAURIE FLOWERS 51 330 34:18.20 11:04/M
7 NANCY LAYKO 50 350 36:20.40 11:43/M
8 BARBARA FORD 52 370 38:38.60 12:28/M
9 Joyce Dicks Petersburg OH 50 405 54:46.30 17:40/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JANE GRIDER 59 216 28:32.60 9:12/M
2 MICKEY BUCK 57 228 29:00.50 9:21/M
3 SHERI McCORMICK 57 285 31:27.20 10:09/M
4 Kate Guesman Cortland OH 56 289 31:40.40 10:13/M
5 Kathleen Griffith Cortland OH 56 315 33:07.90 10:41/M
6 GLORIA TEDESCO 58 326 34:02.50 10:59/M
7 Mary Ann McGuire Lisbon OH 56 338 35:05.80 11:19/M
8 Janet Hazlette Warren OH 55 375 39:25.20 12:43/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 64 233 29:09.40 9:24/M
2 Michelle Warner Louisville OH 62 276 31:03.30 10:01/M
3 KAREN VanDYKE 61 290 31:42.20 10:14/M
4 Julie Grimm Wellsville OH 60 374 39:24.10 12:43/M
5 Linda Catley Niles OH 61 395 47:44.50 15:24/M
6 JoANN BUZULENCIA 60 401 51:11.10 16:31/M
7 Barbara Bacon New Springfield OH 65 406 54:50.30 17:41/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RYAN ROUSH 16 1 16:28.90 5:19/M
2 TIM NICHOLS 15 2 16:43.10 5:24/M
3 BRANDON PASVANIS 19 3 16:51.60 5:26/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Curt Bachus Akron OH 45 12 18:00.30 5:48/M
Male 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BEN HYSZTI 4 17:11.20 5:33/M
Male 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chase Kern Canfield OH 12 53 21:08.20 6:49/M
2 MATT CULPO 14 68 22:12.80 7:10/M
3 BENJAMIN TRGOVACH 11 78 22:45.10 7:20/M
4 JOEY SCHLICH 11 79 22:46.30 7:21/M
5 Keyton Graff Poland OH 12 81 22:47.10 7:21/M
6 Tyler Adkins East Liverpool OH 12 83 22:52.20 7:23/M
7 BRYCE BAKER 14 98 23:27.50 7:34/M
8 Zack Goist Youngstown OH 14 116 24:09.10 7:47/M
9 SHAWN MELLOTT 13 120 24:18.00 7:50/M
10 GIOVANNI COPPLOE 10 150 25:36.50 8:15/M
11 Charlie Dwyer Poland OH 12 151 25:36.60 8:15/M
12 TOMMY DONADEE 13 156 25:48.50 8:19/M
13 PETER CRESCIMANNO 13 162 26:00.80 8:23/M
14 Brandon Starcher Austintown OH 14 179 26:46.80 8:38/M
15 Vincent Goddard Lordstown OH 14 184 26:54.80 8:41/M
16 TREY RICHARDS 12 271 30:45.40 9:55/M
17 ZACH RUSSO 8 284 31:25.90 10:08/M
18 Ian Taylor-Lawrence Mercer PA 9 287 31:38.90 10:12/M
19 Andrew Babik Youngstown OH 14 295 31:49.20 10:16/M
20 Stephen Babik Youngstown OH 9 296 31:49.90 10:16/M
21 CHRISTOPHER ANSTALOSH 12 297 31:50.60 10:16/M
22 Dominic Haniford Canfield OH 13 299 31:59.10 10:19/M
23 Sam Ranttila Canfield OH 14 300 31:59.40 10:19/M
24 MATT MARONI 11 318 33:33.20 10:49/M
25 DANNY BEISTEL 10 394 47:08.20 15:12/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MITCHELL THORNTON 19 6 17:28.10 5:38/M
2 DAN SCHLICH 18 7 17:30.60 5:39/M
3 RYAN WESTFALL 19 10 17:52.40 5:46/M
4 Matthew Tarchick Lordstown OH 19 11 17:59.00 5:48/M
5 CHAD BOSEL LISBON OH 16 15 18:18.80 5:54/M
6 Zachary Black Beaver Falls PA 15 17 18:47.50 6:04/M
7 Joshua Reid Youngstown OH 17 19 18:56.00 6:06/M
8 TOMMY GREGORY 15 22 19:26.20 6:16/M
9 ERIC GRASSO 18 24 19:33.60 6:18/M
10 DAN REIN 17 25 19:40.10 6:21/M
11 PATRICK FERGUSON 15 28 19:55.50 6:25/M
12 Johnny Tarchick Lordstown OH 16 29 20:00.30 6:27/M
13 ROLLIN BRESSON 15 32 20:09.20 6:30/M
14 WILLIAM ME;LLOTT 16 33 20:10.40 6:30/M
15 PHILLIP SMORE 17 39 20:24.10 6:35/M
16 Chaz Regano Boardman OH 18 42 20:31.60 6:37/M
17 Matthew Marlowe Youngstown OH 19 44 20:40.40 6:40/M
18 Billy Loomis Canfield OH 19 46 20:42.10 6:41/M
19 NATE GRIMM 18 47 20:48.40 6:43/M
20 JON HUTNYAN 17 57 21:15.10 6:51/M
21 BEN BISSELL 19 64 22:02.10 7:06/M
22 ANDREW RUSSO 15 71 22:20.60 7:12/M
23 Patrick O'Brien Austintown OH 15 74 22:25.70 7:14/M
24 Cory Thomas Boardman OH 16 76 22:44.50 7:20/M
25 CHRISTIAN ANZUINI 18 86 22:56.40 7:24/M
26 FRANCIS RYDOROWICZ 18 89 23:10.80 7:28/M
27 Clayton Bond Warren OH 18 94 23:18.90 7:31/M
28 Alexander While Austintown OH 17 102 23:33.20 7:36/M
29 JOE HARDY 19 103 23:34.80 7:36/M
30 JUSTIN MARONI 15 109 23:49.10 7:41/M
31 Luke Mullins Lordstown OH 15 117 24:10.00 7:48/M
32 NATHAN SNYDER 16 118 24:16.50 7:50/M
33 JUSTIN NEMI 18 137 24:51.60 8:01/M
34 Cole Bury Youngstown OH 16 143 25:18.20 8:10/M
35 Philip Vigorito Warren OH 16 159 25:57.40 8:22/M
36 Marcus Short Lordstown OH 16 160 25:58.00 8:23/M
37 ANTHONY JORDON 16 166 26:18.60 8:29/M
38 Timothy Bresnahan Canfield OH 18 172 26:31.80 8:33/M
39 Allan Metz Warren OH 15 186 26:55.70 8:41/M
40 LUKE CULPO 16 211 28:18.60 9:08/M
41 JOEL SKIDMORE 17 268 30:37.70 9:53/M
42 Gabe Crowe New Springfield OH 15 386 42:56.50 13:51/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MICHAEL PAPPAS Boardman OH 21 30 20:04.10 6:28/M
2 COREY BLOSS 22 119 24:17.40 7:50/M
3 Paul Cornelius Canfield OH 20 122 24:19.60 7:51/M
4 BRIAN DANIELS 22 125 24:29.60 7:54/M
5 Logan Hupp Steubenville OH 23 171 26:31.40 8:33/M
6 JEREMY WINTERS 24 223 28:44.00 9:16/M
7 John Rimar Warren OH 24 231 29:04.70 9:23/M
8 THOMAS McKENZIE III 20 255 29:56.30 9:39/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JUSTIN BOGGS 28 5 17:27.90 5:38/M
2 JONATHAN BOLHC 29 9 17:45.90 5:44/M
3 ZACH BLOSS 28 16 18:46.30 6:03/M
4 TAYLOR MILLICH 25 18 18:52.40 6:05/M
5 SHANE WEBB 27 60 21:24.40 6:54/M
6 JEFF HOOVER 28 65 22:04.80 7:07/M
7 Nathan Miller Greenville PA 29 75 22:42.30 7:19/M
8 ANDREW KEMPE 28 77 22:44.60 7:20/M
9 CHRIS FADDEN 25 90 23:11.00 7:29/M
10 DAVID CUSTAS 25 123 24:22.80 7:52/M
11 JUSTIN MICHALOVIC 29 131 24:40.90 7:57/M
12 Corey Dyer Berlin Center OH 28 169 26:27.30 8:32/M
13 Josh Winters Boardman OH 26 224 28:45.60 9:16/M
14 SHAWN KING 28 254 29:55.80 9:39/M
15 William Maxwell New Castle PA 25 305 32:11.80 10:23/M
16 NOAH HENSON 29 347 36:09.70 11:40/M
17 Jesse Lavernuick Campbell OH 29 367 38:27.40 12:24/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SCOTT YAKUBER 31 8 17:37.40 5:41/M
2 TOM McNEAR East Palestine OH 34 41 20:26.40 6:35/M
3 KYLE KUTUCHIEF 31 73 22:25.30 7:14/M
4 CHRIS CONGERI 32 85 22:55.10 7:24/M
5 J.C. Siembida Salem OH 33 91 23:13.50 7:29/M
6 RICK BLAIR 34 100 23:29.10 7:35/M
7 AARON MORGAN 32 112 23:55.40 7:43/M
8 Jason Dyer Berlin Center OH 31 136 24:50.00 8:01/M
9 John Strudthoff North Benton OH 31 152 25:36.90 8:15/M
10 Randy Fee Warren OH 34 185 26:55.30 8:41/M
11 MATT VUKOVIC 30 219 28:34.90 9:13/M
12 MICHAEL WIRTZ 33 270 30:44.70 9:55/M
13 Matt Liller Boardman OH 30 286 31:30.10 10:10/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 GREG MICKEL 35 14 18:14.20 5:53/M
2 Ed Brainard Campbell OH 35 21 19:23.20 6:15/M
3 ERIC O'BREIN 39 27 19:48.50 6:23/M
4 TODD PERREN 35 36 20:17.10 6:33/M
5 Jim Pitts Sharpsville PA 39 37 20:19.80 6:33/M
6 Scott Omerzo Cortland OH 38 54 21:12.60 6:50/M
7 Tim Dwyer Poland OH 39 61 21:28.60 6:55/M
8 TED SUZELIS 36 121 24:19.50 7:51/M
9 Tadd Stout Salem OH 36 126 24:30.40 7:54/M
10 JONATHAN MORGAN 35 134 24:46.80 7:59/M
11 Bill Gonda Boardman OH 39 135 24:49.10 8:00/M
12 BRAD WALKER 36 148 25:33.90 8:15/M
13 David Klingensmith Salem OH 35 155 25:47.00 8:19/M
14 Mike Baird New Cumberland WV 39 163 26:05.10 8:25/M
15 GREG LENGYEL Sharpsville PA 36 220 28:38.50 9:14/M
16 Bill Murray Poland OH 39 239 29:31.30 9:31/M
17 Kyle Malone Clinton OH 38 258 30:00.80 9:41/M
18 DANIEL KLOOS 38 364 37:31.30 12:06/M
19 J GRDIC 38 368 38:37.80 12:27/M
20 AARON SUABIK 39 371 38:49.70 12:31/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Fickert Akron OH 40 26 19:42.80 6:21/M
2 FRANK KOUPIARIS Warren OH 41 48 20:52.30 6:44/M
3 Chuck Miller Boardman OH 44 52 21:06.10 6:48/M
4 Tim Hertel 40 58 21:19.90 6:53/M
5 Tom Watkins New Waterford OH 44 70 22:18.40 7:12/M
6 Brad Kinkade Canfield OH 40 104 23:35.90 7:36/M
7 Jeff Hertzler Beaver Falls OH 44 108 23:46.40 7:40/M
8 Glenn Buffington Beaver PA 44 111 23:54.40 7:43/M
9 Mark Spalding Youngstown OH 42 113 24:00.00 7:45/M
10 Greg Adkins East Liverpool OH 44 145 25:25.90 8:12/M
11 Don Kuzman Pulaski PA 41 167 26:25.50 8:31/M
12 JOE MARONI 42 192 27:10.80 8:46/M
13 John Vogt Cortland OH 42 203 27:51.30 8:59/M
14 DON BARZAK 44 229 29:03.60 9:22/M
15 MICHAEL DeROSA 43 250 29:48.10 9:37/M
16 CHRIS URIG CANFIELD OH 44 269 30:43.60 9:55/M
17 CARL BROCKWAY 42 314 33:02.70 10:39/M
18 Blake Headen Wellsburg WV 43 325 33:58.70 10:57/M
19 John Raghanti North Jackson OH 40 359 37:07.70 11:58/M
20 Michael Crowe New Springfield OH 43 389 43:56.20 14:10/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeff McVay Oil City PA 45 23 19:28.80 6:17/M
2 WALT BARNES 45 38 20:20.20 6:34/M
3 ROBERT YOUNGER Warren OH 46 43 20:34.20 6:38/M
4 KEN MASICA 46 51 21:00.60 6:46/M
5 Jeffrey Rosensteel East Palestine OH 45 67 22:11.60 7:09/M
6 STEPHEN FLORA 47 72 22:23.30 7:13/M
7 MARK WITMER 47 97 23:25.20 7:33/M
8 JEFF BACO 48 99 23:27.60 7:34/M
9 Tim Bresnahan Canfield OH 46 165 26:16.00 8:28/M
10 ROBERT TRIPI 48 174 26:39.50 8:36/M
11 BILL HESS 46 176 26:41.30 8:36/M
12 Jeffrey Engleman Cortland OH 48 191 27:04.90 8:44/M
13 Bruce McIntosh Girard OH 45 204 27:53.30 9:00/M
14 KEN CULPO 48 212 28:19.80 9:08/M
15 JEFF LANDER 48 222 28:43.80 9:16/M
16 Tim Kizak Hermitage PA 45 241 29:33.00 9:32/M
17 BOB SPAULDING 48 251 29:50.80 9:37/M
18 MARK SKIDMORE 49 293 31:46.50 10:15/M
19 TOM DONADEE 46 309 32:28.60 10:28/M
20 Andrew Beistel Canfield OH 45 346 36:03.20 11:38/M
21 Jerry Yablonkai Youngstown OH 45 397 48:00.20 15:29/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 GARY MINK 54 31 20:05.00 6:29/M
2 STEVE LENGEL 53 34 20:12.50 6:31/M
3 Joe Winch Salem OH 54 55 21:13.30 6:51/M
4 JOE TARANTINO 54 66 22:09.50 7:09/M
5 Roger Swank Hubbard OH 50 80 22:46.70 7:21/M
6 KEVIN THOMAS 52 87 23:06.50 7:27/M
7 Peter Stanovich Hermitage PA 54 88 23:09.50 7:28/M
8 GARY SMESKO 53 110 23:50.20 7:41/M
9 David Suber Portersville PA 53 114 24:05.60 7:46/M
10 JAMES OLMSTEAD 52 124 24:27.20 7:53/M
11 BOB GEORGE 53 139 24:56.40 8:03/M
12 BRUCE WINTERS 51 146 25:26.40 8:12/M
13 Mike Diamond Mogadore OH 51 149 25:35.80 8:15/M
14 STEVE BURBICK COLUMBIANA OH 53 153 25:41.00 8:17/M
15 Pat Kelly Canfield OH 52 195 27:23.90 8:50/M
16 DAVID LASTZENHEISER 50 202 27:46.20 8:57/M
17 PERRY YEATER 50 227 28:58.50 9:21/M
18 Ernie Willner Youngstown OH 52 246 29:40.90 9:34/M
19 VINCE D'ONOFRIO 53 333 34:31.20 11:08/M
20 JIM CONSTAS 54 369 38:38.20 12:28/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BRAD INGRAM 55 20 19:21.40 6:15/M
2 RICH KEMPE 55 50 20:56.60 6:45/M
3 David Donahue Conneaut Lake PA 58 63 21:51.80 7:03/M
4 Bob Hardman East Liverpool OH 57 84 22:53.50 7:23/M
5 MEL MILLRON 59 138 24:52.10 8:01/M
6 RALPH PESEK 59 140 24:58.00 8:03/M
7 Robert Steffer Emporium PA 55 173 26:38.40 8:35/M
8 Tim Kubli Canfield OH 57 190 26:57.90 8:42/M
9 Frank Rahde Canfield OH 58 230 29:04.50 9:23/M
10 JAY LENTARTE 55 237 29:29.40 9:31/M
11 Rick Clark Warren OH 57 242 29:33.30 9:32/M
12 Don Hyde Warren OH 57 259 30:01.70 9:41/M
13 Jeff Spencer Cortland OH 58 313 32:42.40 10:33/M
14 DOUGLAS SCHERER 59 316 33:14.80 10:43/M
15 Mark Kobelt Canton OH 57 327 34:09.70 11:01/M
16 David Shepherd Poland OH 55 328 34:10.90 11:01/M
17 Bob Freund 55 352 36:44.70 11:51/M
18 Fred Strickline Canton OH 57 356 36:58.10 11:55/M
19 DANIEL TAYLOR 59 393 47:07.60 15:12/M
Male 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Glenn Gailey East Canton OH 63 40 20:25.20 6:35/M
2 Terry McCluskey Vienna OH 62 59 21:22.80 6:54/M
3 Jim Warner Louisville OH 62 82 22:48.00 7:21/M
4 RANDY MULLEN 61 95 23:22.90 7:32/M
5 Larry Koval Warren OH 63 142 25:05.10 8:05/M
6 Lyman Ringbloom Pulaski PA 60 147 25:26.80 8:12/M
7 Gordon Hazlette, Sr. Warren OH 63 225 28:46.70 9:17/M
8 Walter Bielski Youngstown OH 63 376 39:41.00 12:48/M
9 N.E. NILSSON 62 390 45:15.80 14:36/M
Male 65 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pete Fickert Akron OH 69 96 23:23.00 7:33/M
2 John Davis Kinsman OH 65 130 24:39.80 7:57/M
3 BILL SOL 73 240 29:32.90 9:32/M
4 Ed Bauer Warren OH 71 263 30:18.30 9:46/M
5 FRED SIMONI 69 273 30:49.50 9:56/M
6 John Petersal Southington OH 72 307 32:15.50 10:24/M
7 Ron DeZaney Niles OH 67 377 40:13.70 12:58/M
8 Ronald McClellan Warren OH 73 391 46:44.20 15:05/M