ELLWOOD CITY LEDGER 10K
Age Group Results
July 04, 2010
Results by Miles of Smiles Timing Services
10K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 LESLIE KRAMER SLIPPERY ROCK PA 33 12 40:07.4 6:28/M
2 BETHANY WALKER ELLWOOD CITY PA 20 16 42:03.5 6:47/M
3 EMILY RABENOLD Allison Park PA 15 26 44:07.4 7:07/M
Female 1 to 13
Place Name City Age Overall Time Pace
1 LORI RECTENWALD Fombell PA 12 180 59:24.3 9:35/M
2 ELIZABETH SALEM NEW CASTLE PA 13 194 1:01:07.6 9:51/M
Female 14 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 NICOLE LUCHANSKY 14 74 49:47.7 8:02/M
2 Kayla Myers 18 86 50:43.5 8:11/M
3 Megan Burr 18 127 54:00.1 8:43/M
4 BETH ROITZ 19 129 54:13.6 8:45/M
5 CORINN NEWTON 18 132 54:20.6 8:46/M
6 Alaina Sosko 19 138 54:54.6 8:51/M
7 PHOEBE ROE ELLWOOD CITY PA 16 146 55:24.7 8:56/M
8 KATIE ROITZ 19 150 55:45.8 9:00/M
9 Milana Ballard 15 198 1:01:29.2 9:55/M
10 BROOKE EWING 18 206 1:03:14.4 10:12/M
11 Libby Berezniak 15 212 1:03:51.1 10:18/M
12 Isabella Williams 15 214 1:03:51.5 10:18/M
13 AMELIA CORTEZ 15 221 1:14:57.4 12:05/M
14 Faith Cortez 17 222 1:14:57.6 12:05/M
15 ALEXANDRA CUPALBO 19 223 1:15:03.9 12:06/M
16 Josie Wright 15 226 1:19:48.8 12:52/M
17 Alycea Cortez 15 231 1:29:54.6 14:30/M
18 Izzy Wright 14 232 1:31:00.9 14:41/M
19 ROSEANNA WRIGHT 18 233 1:31:22.3 14:44/M
Female 20 to 26
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BONNIE SMERK Beaver Falls PA 23 38 45:31.0 7:20/M
2 Chelsea Myers 20 91 51:04.5 8:14/M
3 PAMELA MARLOWE 24 131 54:15.5 8:45/M
4 JULIE C. MILLER ELLWOOD CITY PA 23 142 55:15.3 8:55/M
5 KANDI FELMET Pittsburgh PA 24 148 55:33.4 8:58/M
6 CASSIE LEYMARIE 24 191 1:00:37.0 9:47/M
7 LAUREN CAUGHEY CRANBERRY TWP. PA 24 199 1:01:29.6 9:55/M
8 KERI SMIELL Hopwood PA 24 200 1:01:42.8 9:57/M
Female 27 to 33
Place Name City Age Overall Time Pace
1 LINDSAY KELLER ELLWOOD CITY PA 33 29 44:42.3 7:13/M
2 SHARON SMILEK-KNOTT New Brighton PA 33 92 51:07.7 8:15/M
3 Stephanie Verdecchia 33 100 51:58.7 8:23/M
4 TONYA BARNETT ELLWOOD CITY PA 32 105 52:19.0 8:26/M
5 JENNIFER BANYAY North Ridgeville O 27 109 52:36.2 8:29/M
6 CARRIE SMITH Chicora PA 31 110 52:38.5 8:29/M
7 Elizabeth Vetica 32 115 53:10.3 8:35/M
8 ASHLEE POWELL-GRAY Fairfax VA 29 123 53:52.1 8:41/M
9 KELLEY DAVIS Koppel PA 29 125 53:55.5 8:42/M
10 JODI COMMISSO Edinburg PA 30 126 53:58.7 8:42/M
11 KIM SMITH 29 136 54:48.7 8:50/M
12 TARA GILSON 31 143 55:16.3 8:55/M
13 AUTUMN HEINZ ELLWOOD CITY PA 31 176 58:51.1 9:30/M
14 SARA GARDNER Hudsonville MI 28 186 1:00:09.6 9:42/M
Female 34 to 40
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KELLY TEAPOLE BEAVER PA 36 48 47:11.8 7:37/M
2 Debbie Burry 36 62 48:57.9 7:54/M
3 ANGELICA SCOTT ELLWOOD CITY PA 35 67 49:23.0 7:58/M
4 BETH LEHMAN 38 94 51:15.4 8:16/M
5 KRISTA NOVAK Evans City PA 38 108 52:30.9 8:28/M
6 Jennifer Hardin 35 133 54:29.2 8:47/M
7 KIM VARSHINI 39 144 55:19.1 8:55/M
8 DONEEN MCDOWELL Stow OH 39 153 56:11.4 9:04/M
9 HEATHER LENGYEL Sharpsville PA 35 161 57:08.8 9:13/M
10 MEGAN O'HARA Mars PA 34 190 1:00:30.3 9:45/M
11 JENNIFER BOLLER Delmont PA 35 195 1:01:09.7 9:52/M
12 Christina Johnson 36 224 1:15:04.1 12:06/M
Female 41 to 45
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SUSAN BRENNER Beaver Falls PA 43 58 48:26.2 7:49/M
2 PAMELA MACMURDO ELLWOOD CITY PA 42 72 49:37.7 8:00/M
3 NANCY BLANK NEW CASTLE PA 44 79 50:22.1 8:07/M
4 HEIDI DELEHANTY NEW CASTLE PA 42 122 53:30.1 8:38/M
5 MONICA LYNN SUSANIN Sarver PA 42 157 56:54.8 9:11/M
6 CHRISTINE ZARONE NEW CASTLE PA 44 162 57:32.6 9:17/M
7 JILL STEIN Francisco IN 45 167 57:57.1 9:21/M
8 BECKI BAUMGARTNER Nashville TN 44 211 1:03:50.8 10:18/M
Female 46 to 50
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sabine Kane 50 28 44:27.6 7:10/M
2 Renee Duffy 47 101 52:04.4 8:24/M
3 Michele Bamburak 48 102 52:05.5 8:24/M
4 SUSAN APEL 49 145 55:24.5 8:56/M
5 AMY STILES Pittsburgh PA 46 169 58:05.9 9:22/M
6 Mary Ellen Barsotti 50 173 58:31.3 9:26/M
7 KIM SALEM NEW CASTLE PA 46 179 58:59.1 9:31/M
8 CHRISTINE BAMBERGER Prosperity PA 46 209 1:03:39.9 10:16/M
9 Mary Glenn 48 215 1:05:43.2 10:36/M
10 DIANE RUMBAUGH Beaver Falls PA 48 235 1:38:52.5 15:57/M
Female 51 to 60
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CINDY GRIMM Industry PA 58 89 50:57.9 8:13/M
2 KAREN PIFER Sugar Grove IL 51 93 51:10.5 8:15/M
3 Peedy Vetica 51 119 53:22.3 8:36/M
4 CAROL GARBETT ELLWOOD CITY PA 54 151 56:02.7 9:02/M
5 DARLENE HUDAK 53 168 58:01.0 9:21/M
6 MARY ANN PETERS New Brighton PA 51 171 58:25.9 9:25/M
7 Patti Godsen 55 181 59:31.7 9:36/M
8 SHERREE May Beaver Falls PA 52 184 59:54.2 9:40/M
9 CYNTHIA ROSSOMME Beaver Falls PA 51 236 1:38:52.8 15:57/M
Female 61 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MAUREEN UHLER Pittsburgh PA 61 204 1:02:33.7 10:05/M
2 MARGARET KIMPEL ELLWOOD CITY PA 72 227 1:21:36.8 13:10/M
3 KATHRYN A. ADAMS BEAVER PA 64 229 1:24:00.3 13:33/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JAKE WALKER ELLWOOD CITY PA 22 1 32:14.9 5:12/M
2 JONATHON MCELWAIN ELLWOOD CITY PA 20 2 33:54.4 5:28/M
3 TIM SNYDER Monaca PA 28 3 35:31.0 5:44/M
Male 1 to 13
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BILLY LOTT ELLWOOD CITY PA 12 31 44:54.9 7:15/M
2 MATTHEW SALEM NEW CASTLE PA 10 88 50:56.1 8:13/M
3 WESLEY LARRY Wampum PA 13 134 54:30.6 8:47/M
4 NATHANIEL MCAFEE ELLWOOD CITY PA 13 147 55:28.8 8:57/M
5 Angelo Williams 11 158 56:59.1 9:11/M
6 COLBY BAMBERGER Prosperity PA 11 170 58:22.7 9:25/M
7 Tomas Maielli 12 187 1:00:12.3 9:43/M
8 Christian Cortez 8 225 1:19:04.8 12:45/M
Male 14 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christian George 15 6 38:30.1 6:13/M
2 Billy Evans 16 8 39:12.6 6:19/M
3 ADAM SNOWDEN ELLWOOD CITY PA 15 11 39:57.5 6:27/M
4 ERIC SHUMAKER 19 17 42:12.6 6:48/M
5 MIKE BRENNER Beaver Falls PA 19 42 46:20.4 7:28/M
6 JOSHUA LARRY Wampum PA 19 47 47:11.2 7:37/M
7 JOSH BROWN Monaca PA 15 71 49:34.2 8:00/M
8 DYLLAN LATIMER 17 104 52:17.7 8:26/M
9 JAMES GAJEWSKI ELLWOOD CITY PA 14 106 52:20.1 8:26/M
10 CHRIS CLARK New Castle PA 14 154 56:17.4 9:05/M
11 Chris Delposen 15 185 1:00:09.4 9:42/M
12 Tyler Horton 16 213 1:03:51.3 10:18/M
Male 20 to 26
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JOEY CORTEZ ELLWOOD CITY PA 24 5 37:17.2 6:01/M
2 CHRIS LUDWIG 23 14 40:59.7 6:37/M
3 Anthony Williams 25 35 45:14.6 7:18/M
4 Johnny Bond 24 45 46:44.8 7:32/M
5 NOAH RECTENWALD Fombell PA 22 61 48:35.6 7:50/M
6 JAY JOHNSON Pittsburgh PA 24 68 49:25.3 7:58/M
7 GLEN RECTENWALD Fombell PA 25 76 50:10.7 8:05/M
8 Adam Kominko 23 85 50:41.8 8:10/M
9 CORY RECTENWALD Fombell PA 20 98 51:37.7 8:20/M
10 CODY LUDWIG 23 130 54:15.2 8:45/M
11 Greg Silvestri 25 156 56:39.9 9:08/M
12 MICHAEL FARAH ELLWOOD CITY PA 20 174 58:40.0 9:28/M
13 MECHAEL FIDELL 23 183 59:51.7 9:39/M
14 Shawn Adams 25 201 1:01:43.5 9:57/M
15 BLAISE BANKO ELLWOOD CITY PA 22 207 1:03:17.7 10:12/M
Male 27 to 33
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DOUG PETRIK Enon Valley PA 28 9 39:24.8 6:21/M
2 GREG BANYAY North Ridgeville O 29 13 40:07.7 6:28/M
3 Tony Nocera 32 21 42:57.0 6:56/M
4 AARON GRAY Fairfax VA 29 36 45:15.2 7:18/M
5 JUSTIN ZACKAL Volant PA 29 46 47:04.6 7:35/M
6 RYAN GUIDRY Alexandria VA 27 51 47:40.6 7:41/M
7 TAITUM KRETZ 33 60 48:31.2 7:50/M
8 John Linville 32 64 49:12.0 7:56/M
9 MIKE MALTARSKI 27 65 49:21.6 7:58/M
10 Nick Fritch 27 78 50:20.6 8:07/M
11 Eric Meyer 32 83 50:30.6 8:09/M
12 DERICK SQUICQUERO Wampum PA 33 114 53:09.6 8:34/M
13 Tony Boffo 31 116 53:10.8 8:35/M
14 JEREMY SMITH 32 121 53:27.1 8:37/M
15 Jason Curry 30 160 57:07.4 9:13/M
16 DOUG SCHUMACHER Gibsonia PA 27 163 57:38.6 9:18/M
17 RYAN CAMPBELL Wexford PA 32 164 57:38.8 9:18/M
18 Matt Waddell 31 177 58:52.5 9:30/M
19 BURT LAUTEN Pittsburgh PA 33 178 58:58.7 9:31/M
20 CHIMAOBI IBEH State College PA 29 208 1:03:25.4 10:14/M
21 Stephen Varshine 33 219 1:06:49.9 10:47/M
Male 34 to 40
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DOUG BASINKSI Pittsburgh PA 39 4 37:01.8 5:58/M
2 CRAIG CAYLOR New Castle PA 36 7 38:55.6 6:17/M
3 BRIAN YOWLER Beaver Falls PA 36 15 41:43.3 6:44/M
4 RUSS OCHSENHIRT ELLWOOD CITY PA 34 24 43:59.2 7:06/M
5 JEFFREY GONZALES New Castle PA 35 30 44:53.6 7:14/M
6 Greg Hardin 35 33 45:07.8 7:17/M
7 RODNEY AUSTIN Beaver Falls PA 39 37 45:16.4 7:18/M
8 TIM KELLNER Pittsburgh PA 37 55 48:00.1 7:45/M
9 Greg Titus 40 57 48:07.1 7:46/M
10 SAM SERVICK ELLWOOD CITY PA 36 69 49:25.7 7:58/M
11 DINO SCIALDONE ELLWOOD CITY PA 40 73 49:47.5 8:02/M
12 MATT ANTINOSSI Hinsdale IL 37 77 50:18.1 8:07/M
13 Jason Timmerman 38 80 50:26.0 8:08/M
14 NIKOLAOS FOUKAS New Castle PA 40 90 51:02.4 8:14/M
15 J. BOLLER Delmont PA 37 95 51:18.2 8:16/M
16 MATTHEW CLAYCOMB ELLWOOD CITY PA 38 99 51:43.6 8:20/M
17 JOHN PETROCELLI Huntersville NC 35 112 52:49.5 8:31/M
18 MARK KUJALA Hubbard OH 39 135 54:46.1 8:50/M
19 John Bongivengo 39 166 57:48.7 9:19/M
20 PHIL O'HARA Mars PA 34 189 1:00:29.1 9:45/M
21 GREG LENGYEL Sharpsville PA 35 210 1:03:49.5 10:18/M
Male 41 to 45
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BILL MELFI 43 18 42:14.1 6:49/M
2 LeROY CLARK New Castle PA 41 20 42:41.4 6:53/M
3 JIM GALLAGHER 44 22 43:07.3 6:57/M
4 JOE FIORENZA Fredonia PA 42 23 43:56.4 7:05/M
5 Rodney Brown 42 39 45:55.7 7:24/M
6 PAUL PORTUGALLO BEAVER PA 41 41 46:12.3 7:27/M
7 SHAUN HUPPERTZ 43 52 47:44.4 7:42/M
8 ROBERT MACMURDO ELLWOOD CITY PA 43 56 48:00.8 7:45/M
9 Steven Brand 45 82 50:29.0 8:09/M
10 DAVID CAPPELLO ELLWOOD CITY PA 41 120 53:26.3 8:37/M
11 STEVE ROITZ 42 202 1:01:47.5 9:58/M
12 Tim Bianco 42 217 1:06:04.3 10:39/M
13 Robert Kinney 45 228 1:22:43.3 13:20/M
Male 46 to 50
Place Name City Age Overall Time Pace
1 EMMETT SANTILLO Beaver Falls PA 48 10 39:42.1 6:24/M
2 Tom Sosko 50 27 44:26.4 7:10/M
3 JOHN BRENNER Beaver Falls PA 50 53 47:46.4 7:42/M
4 David Shaw 49 59 48:27.0 7:49/M
5 LENNY YENSULL ELLWOOD CITY PA 47 111 52:39.0 8:30/M
6 DAVID SNOWDEN ELLWOOD CITY PA 49 113 53:02.9 8:33/M
7 JEFF SYPHRIT ELLWOOD CITY PA 49 117 53:14.6 8:35/M
8 BILL SALEM NEW CASTLE PA 46 118 53:15.4 8:35/M
9 TOD CUSTER ELLWOOD CITY PA 49 124 53:54.1 8:42/M
10 LARRY HOLLENCAMP ELLWOOD CITY PA 50 128 54:12.5 8:45/M
11 ADRIAN ROE ELLWOOD CITY PA 50 165 57:43.5 9:19/M
12 Doug Glenn 48 172 58:28.9 9:26/M
13 KEVIN STILES Pittsburgh PA 48 203 1:02:16.2 10:03/M
14 CHUCK SUSANIN Sarver PA 50 218 1:06:11.9 10:40/M
Male 51 to 55
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeff Wiley 52 19 42:39.4 6:53/M
2 BRIAN CONNELL 51 32 44:58.9 7:15/M
3 RICH ZARONE NEW CASTLE PA 51 34 45:13.3 7:18/M
4 Joel Edwards 51 40 45:56.5 7:25/M
5 MIKE MITCHELL Lynchburg VA 54 43 46:24.9 7:29/M
6 TIM WEIL ELLWOOD CITY PA 51 44 46:42.3 7:32/M
7 Scott Brown 51 54 47:48.8 7:43/M
8 THOMAS UHLER Pittsburgh PA 54 70 49:32.6 7:59/M
9 DAN NAGEL 53 75 49:47.9 8:02/M
10 CRAIG LUCHANSKY 53 81 50:27.2 8:08/M
11 Rich Lopiccolo 55 84 50:36.2 8:10/M
12 KEVIN JENNINGS ELLWOOD CITY PA 54 87 50:55.1 8:13/M
13 Joe Trivilino 51 96 51:20.0 8:17/M
14 Paul Mengel 52 103 52:08.9 8:25/M
15 Frank Martz 54 107 52:28.6 8:28/M
16 Frank Tarantine Youngstown OH 52 137 54:52.9 8:51/M
17 DENNIS MURCKO Beaver Falls PA 51 139 54:55.4 8:51/M
18 David Crowl 54 140 55:10.5 8:54/M
19 Rick Cucunato 53 149 55:39.9 8:59/M
20 ANTHONY WASHINGTON ELLWOOD CITY PA 51 152 56:11.0 9:04/M
21 JEFF KROSOVIC ELLWOOD CITY PA 54 159 57:01.6 9:12/M
22 DANIEL AUSTIN 52 182 59:44.3 9:38/M
23 Al Geniviva 55 216 1:06:03.7 10:39/M
24 Michael Barsotti 55 220 1:09:51.3 11:16/M
25 Mark Barsotti 53 230 1:26:35.0 13:58/M
Male 56 to 60
Place Name City Age Overall Time Pace
1 GALE MUSSEY ELLWOOD CITY PA 59 97 51:28.0 8:18/M
2 DAVID SULLIVAN 59 141 55:14.3 8:55/M
3 JOSEPH MANCINI JR ELLWOOD CITY PA 56 155 56:18.6 9:05/M
4 Floyd Shirey 58 175 58:50.9 9:29/M
5 ED LEYMARIE ELLWOOD CITY PA 56 192 1:00:38.4 9:47/M
6 DOUGLAS COSGROVE ELLWOOD CITY PA 60 193 1:00:43.2 9:48/M
7 BILL FURY, BILL ELLWOOD CITY PA 56 196 1:01:21.9 9:54/M
8 STEVE HAKLO ELLWOOD CITY PA 58 205 1:02:41.3 10:07/M
Male 61 to 70
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CURT GRIMM Industry PA 61 25 44:06.4 7:07/M
2 David Adams 61 49 47:16.2 7:37/M
3 LOU ALAKSIN New Galilee PA 69 50 47:30.5 7:40/M
4 JOHN ANTINOSS ELLWOOD CITY PA 66 63 49:03.4 7:55/M
5 TIM POWELL ELLWOOD CITY PA 62 66 49:22.7 7:58/M
6 BILL PIFER Sugar Grove IL 61 197 1:01:22.8 9:54/M
7 JERRY CORTEZ 66 234 1:31:24.5 14:45/M
Male 81 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 LOU LODOVICO 86 188 1:00:27.8 9:45/M