YOUNGSTOWN MILL CREEK CLASSIC
Age Group Results
March 07, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicole Camp Wickliffe OH 24 17 1:25:58.30 6:34/M
2 Sarah Flament Poland OH 34 22 1:26:58.80 6:38/M
3 SHANNA AILES ISTNICK 31 24 1:27:32.80 6:41/M
Female 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Hannah Thompson 17 203 1:53:09.50 8:38/M
2 KATIE TIBERIO 17 259 1:59:41.00 9:08/M
3 Marla Marucci Canfield OH 16 275 2:02:14.70 9:20/M
4 Gia Marucci Canfield OH 14 297 2:06:28.30 9:39/M
5 Emily Lesnansky Dublin OH 15 303 2:08:20.10 9:48/M
6 Larissa Bender Salem OH 15 409 2:45:05.00 12:36/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Danielle Benson Willoughby OH 23 48 1:33:12.60 7:07/M
2 Regina Bresson Canfield OH 22 50 1:33:33.10 7:08/M
3 Rachel Hutnyan Boardman OH 22 87 1:40:05.40 7:38/M
4 Alison Curfman Cleveland OH 24 162 1:49:03.90 8:19/M
5 Meredith Brickner Willoughby OH 23 232 1:56:59.40 8:56/M
6 ABBEY PAULAK 23 236 1:57:16.10 8:57/M
7 Allyson Willner Youngstown OH 22 288 2:05:16.30 9:34/M
8 ALLISON MILLER 24 302 2:08:16.90 9:47/M
9 MEGAN FEDOR 22 340 2:15:43.20 10:22/M
10 Emily Huston Youngstown OH 24 347 2:16:48.90 10:27/M
11 Kristi Brendlinger Austintown OH 22 388 2:27:13.10 11:14/M
12 Katelyn Courtney Columbus OH 20 391 2:28:20.20 11:19/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Hansen Euclid OH 28 26 1:28:17.40 6:44/M
2 Colleen Neary Oregon OH 25 56 1:34:26.00 7:13/M
3 Meghan Ferraro Youngstown OH 27 103 1:41:28.90 7:45/M
4 Megan Cingcade Streetsboro OH 25 105 1:41:48.40 7:46/M
5 JACLYN DISIBIO Poland OH 26 119 1:43:20.60 7:53/M
6 Kelly Williams Pittsburgh PA 25 122 1:44:02.30 7:56/M
7 Melissa Ruffner Poland OH 28 125 1:44:47.30 8:00/M
8 Allison Carroll Lisbon OH 29 150 1:47:59.50 8:15/M
9 Loren Finnerty University Heights 26 160 1:48:50.10 8:18/M
10 Julie Healy Kent OH 26 169 1:49:33.70 8:22/M
11 Terri Wytko Columbia MD 28 173 1:50:22.70 8:25/M
12 Jessica Ewald Niles OH 26 201 1:52:54.20 8:37/M
13 Darcy Thompson Niles OH 27 202 1:52:54.60 8:37/M
14 Kimberly Wheeler Warren OH 26 210 1:53:47.80 8:41/M
15 Rachel Cullivan Columbus OH 29 249 1:59:03.70 9:05/M
16 Roxanne O'Brien-Troke Lyndhurst OH 29 294 2:05:59.70 9:37/M
17 Karen Hartman Youngstown OH 27 304 2:08:34.50 9:49/M
18 Jettie Tope Dalton OH 25 313 2:09:25.80 9:53/M
19 Julie Miller Warren OH 25 323 2:12:11.00 10:05/M
20 Stephanie Tingler Youngstown OH 28 342 2:15:55.50 10:23/M
21 Angie Rayl East Liverpool OH 27 346 2:16:26.80 10:25/M
22 Cindy Davenport Erie PA 29 362 2:20:50.50 10:45/M
23 Tracy Schell Lakewood OH 28 378 2:23:40.40 10:58/M
24 Jennifer Nichols Ravenna OH 27 383 2:24:45.10 11:03/M
25 Lindsay Johnson Cincinnati OH 25 395 2:30:00.80 11:27/M
26 Jill Warner Cumberland OH 28 403 2:36:13.30 11:55/M
27 Laura Wojnowski Boardman OH 28 404 2:36:36.30 11:57/M
28 Julie Curtis Stow OH 25 415 3:16:08.00 14:58/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 LESLIE KRAMER 32 51 1:33:43.30 7:09/M
2 Carrie Albert Cortland OH 34 64 1:36:43.70 7:23/M
3 Amy Hovan Akron OH 32 65 1:36:48.90 7:23/M
4 HOLLY BAUER Saxonburg PA 34 109 1:42:27.60 7:49/M
5 KRISTEN KRONPASKY 30 113 1:42:42.30 7:50/M
6 COURTNEY KUNKEL 30 141 1:46:56.90 8:10/M
7 Amanda McNinch Poland OH 30 146 1:47:29.80 8:12/M
8 Tricia Lenhart Youngstown OH 31 155 1:48:21.80 8:16/M
9 Janet Edwards Parkman OH 32 220 1:54:55.10 8:46/M
10 Margo Jacobs Canfield OH 30 223 1:55:08.60 8:47/M
11 MARIA MAEZZANOTTE 33 229 1:55:56.80 8:51/M
12 Michele Schmidt Pittsburgh PA 33 231 1:56:49.20 8:55/M
13 Sarah Gage Chardon OH 33 240 1:58:13.20 9:01/M
14 AMIE SCARPITTI 31 245 1:58:49.40 9:04/M
15 Beth Butler North Huntington P 31 247 1:58:54.90 9:05/M
16 Erin Carey Beaver PA 31 258 1:59:40.00 9:08/M
17 Sarah Lopienski Hudson OH 32 274 2:02:11.10 9:20/M
18 MELANIE WANCHICK 31 291 2:05:35.80 9:35/M
19 JESSICA MCGEE 34 318 2:10:05.50 9:56/M
20 Rebecca Kvam Cleveland OH 30 330 2:13:42.70 10:12/M
21 Kristen Henney Marysville OH 31 335 2:14:58.50 10:18/M
22 NICOLE ROBINETTE 31 339 2:15:41.80 10:21/M
23 MAGGIE BUCK 33 355 2:19:05.60 10:37/M
24 MICHELLE WOJNOR 31 373 2:22:19.80 10:52/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tabitha Smith Sharpsville PA 36 89 1:40:16.00 7:39/M
2 LIZ WETTER 36 123 1:44:14.60 7:57/M
3 CATHY FRYE 39 149 1:47:46.20 8:14/M
4 Heather Weingart Shaker Heights OH 37 180 1:51:26.50 8:30/M
5 Maureen Glasper Shaker Heights OH 38 188 1:51:57.40 8:33/M
6 VALERIE MCNELIS Irwin PA 38 228 1:55:38.50 8:50/M
7 Jodi Higgins Avon OH 35 243 1:58:35.30 9:03/M
8 Christina Vohs North Canton OH 36 276 2:02:19.80 9:20/M
9 Peggy Muhlenkamp North Canton OH 36 277 2:02:20.20 9:20/M
10 Kyrstn Was Kent OH 39 284 2:03:57.60 9:28/M
11 Jennifer Campbell Massillow OH 35 310 2:09:11.00 9:52/M
12 Lenora Finsen Canfield OH 39 356 2:19:06.50 10:37/M
13 CHERYL YOUNG 39 358 2:19:24.80 10:38/M
14 Michelle Wish New Castle PA 38 365 2:21:26.60 10:48/M
15 Dannielle Ripper Baden PA 35 366 2:21:28.90 10:48/M
16 Janet Cadman New Middletown OH 35 406 2:36:38.90 11:57/M
17 Toni Ogilvie Boardman OH 39 413 3:10:14.00 14:31/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kimberly Kreider Kingsville OH 41 81 1:39:28.00 7:36/M
2 Susan Sarachene Austintown OH 41 112 1:42:41.40 7:50/M
3 Amy Poretsky Rocky River OH 40 121 1:43:47.10 7:55/M
4 Wilma DePiore Youngstown OH 41 139 1:46:43.50 8:09/M
5 DAWN MALONE 44 167 1:49:24.20 8:21/M
6 Liz Vega Lakewood OH 40 182 1:51:33.70 8:31/M
7 Allison Wendt Columbus OH 42 191 1:52:13.30 8:34/M
8 Christine Russo Canfield OH 44 209 1:53:37.10 8:40/M
9 Laura Lewis Boardman OH 41 218 1:54:34.90 8:45/M
10 Linda Graham Kirtland OH 43 250 1:59:09.60 9:06/M
11 Sandy Manley Youngstown OH 40 253 1:59:31.00 9:07/M
12 LIN DANES KENT OH 40 289 2:05:17.90 9:34/M
13 Aimee Millward Avon OH 42 301 2:08:12.00 9:47/M
14 Patti Kostelnak Lowellville OH 41 306 2:08:47.60 9:50/M
15 Teresa Turnbull Dublin OH 42 309 2:09:10.50 9:52/M
16 Jilii Linquist Canfield OH 43 348 2:17:14.20 10:29/M
17 Diane Repasky Streetsboro OH 44 351 2:17:58.90 10:32/M
18 Maria Catullo Lake Milton OH 40 368 2:21:31.60 10:48/M
19 Lori Thomas New Wilmington PA 42 369 2:21:34.90 10:48/M
20 Robin DeBow McDonald OH 40 382 2:24:43.40 11:03/M
21 Lisa Paris Poland OH 44 405 2:36:38.40 11:57/M
22 Kelli Tuttle Bryan OH 41 414 3:10:16.00 14:31/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Susan Bohinski Chagrin Falls OH 45 69 1:37:26.50 7:26/M
2 Eileen Meisler Pepper Pike OH 46 82 1:39:37.40 7:36/M
3 Denise Carter Wellsville OH 49 142 1:46:59.20 8:10/M
4 Carol Knez Concord Twp. OH 46 143 1:47:01.90 8:10/M
5 Tracy Shell Chagrin Falls OH 46 185 1:51:48.30 8:32/M
6 LUANN HOLT Wexford PA 48 190 1:52:08.00 8:34/M
7 Ann Smorado Chesterland OH 49 197 1:52:21.10 8:35/M
8 KARYN SEEGER 47 219 1:54:47.50 8:46/M
9 TIFFANY THORNE 45 266 2:01:01.10 9:14/M
10 ANN DURR 46 268 2:01:15.10 9:15/M
11 Vicki Jessop North Lawrence OH 48 319 2:10:37.80 9:58/M
12 Cynthia Woodford Warren OH 48 336 2:14:59.70 10:18/M
13 Kiena Nutter Beaver Falls PA 45 375 2:22:42.40 10:54/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Moira Fair Canfield OH 51 211 1:53:58.40 8:42/M
2 Jill Horvatic Cheswick PA 50 246 1:58:50.30 9:04/M
3 Cynthia Kurty Canfield OH 51 262 1:59:56.20 9:09/M
4 Kathleen Teuscher Chardon OH 50 263 2:00:21.20 9:11/M
5 Diane Treier Akron OH 50 267 2:01:14.50 9:15/M
6 Jeanne Clark Chardon OH 51 283 2:03:37.90 9:26/M
7 JEANNE BAUER 51 344 2:16:15.90 10:24/M
8 Elizabeth Vlad Boardman OH 51 385 2:26:05.10 11:09/M
9 Gale Connor Seven Hills OH 51 392 2:28:25.60 11:20/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Barb Broad Pepper Pike OH 59 132 1:45:31.10 8:03/M
2 CINDY GRIMM Industry PA 58 135 1:45:43.70 8:04/M
3 Mary Pat Salcedo Poland OH 56 272 2:01:58.80 9:19/M
4 Cheryl Pike Canfield OH 58 329 2:13:32.20 10:12/M
5 Deb Bogden Huron OH 56 350 2:17:30.70 10:30/M
6 Sheri McCormick Poland OH 56 386 2:26:46.70 11:12/M
Female 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Linda Rolley East Liverpool OH 60 293 2:05:49.50 9:36/M
2 Vel VerHage Boardman OH 61 321 2:11:13.30 10:01/M
3 Kathleen Shoaf New Castle PA 63 370 2:21:35.40 10:48/M
4 Lola Plough Ravenna OH 60 390 2:28:11.80 11:19/M
Female 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gatha Meadows Boardman OH 68 394 2:29:37.50 11:25/M
Female 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jean Toth Wickliffe OH 73 411 2:58:01.00 13:35/M
Overall Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jimmy Ramson Poland OH 21 1 1:16:09.60 5:49/M
2 DAVE MEALY 26 2 1:17:20.00 5:54/M
3 Joshua Boggs Columbiana OH 27 3 1:17:36.20 5:55/M
Male 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mitchell Thorton McDonald OH 19 13 1:24:02.90 6:25/M
2 TIM NICHOLS 15 14 1:25:16.00 6:31/M
3 Russell Bresson Canfield OH 17 54 1:34:02.00 7:11/M
4 Luke Slipski Canfield OH 19 92 1:40:57.00 7:42/M
5 PHILLIP SIMONE 16 95 1:40:58.10 7:42/M
6 Cesar Padilla Painesville OH 17 254 1:59:33.80 9:08/M
7 NICK ABEREGG Kinsman OH 15 261 1:59:48.30 9:09/M
8 Ben Bissell Mineral Ridge OH 18 282 2:03:35.00 9:26/M
9 Joshua Kreinbrook Austintown OH 18 312 2:09:22.70 9:53/M
10 Zachary Roush Boardman OH 19 408 2:41:12.60 12:18/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Finnerty Sean Poland OH 21 7 1:21:45.50 6:14/M
2 DAVID DUECHER 24 18 1:26:10.80 6:35/M
3 Andrew Fontanarosa Youngstown OH 23 19 1:26:25.50 6:36/M
4 Gabe Rainwater Coshocton OH 22 29 1:28:33.30 6:46/M
5 Noah Brak Morgantown WV 23 31 1:29:03.80 6:48/M
6 Emmett T. Santillo Beaver Falls PA 21 36 1:29:56.10 6:52/M
7 Nick Ivancic Mentor OH 24 40 1:31:44.40 7:00/M
8 Michael Pappas Youngstown OH 20 52 1:33:56.30 7:10/M
9 Curtis Rupeka Warren OH 21 199 1:52:23.90 8:35/M
10 Michael Lesko Boardman OH 20 225 1:55:19.80 8:48/M
11 Andrew Bender Salem OH 24 384 2:25:46.90 11:08/M
12 Kevin Meyer West Chester OH 22 389 2:27:14.50 11:14/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Justin Boggs Columbiana OH 27 4 1:18:41.30 6:00/M
2 Adam Wytko Columbia MD 28 10 1:22:20.10 6:17/M
3 Jonathan Bolha Youngstown OH 28 11 1:23:39.30 6:23/M
4 KURT WARD Burghill OH 29 21 1:26:49.80 6:38/M
5 Ryan Jayne Dublin OH 27 32 1:29:20.10 6:49/M
6 Shawn Aker Akron OH 28 33 1:29:26.20 6:50/M
7 Benjamin English Sandy Lake PA 25 34 1:29:26.70 6:50/M
8 CHRIS SNYDER Youngstown OH 26 42 1:31:55.50 7:01/M
9 Peter Finnerty Kent OH 27 88 1:40:15.10 7:39/M
10 Jason Figura Pittsburgh PA 27 94 1:40:58.10 7:42/M
11 Taylor Millich Youngstown OH 25 99 1:41:08.60 7:43/M
12 Jonathan Parry Columbus OH 26 100 1:41:17.20 7:44/M
13 PAUL ROBINETTE 29 127 1:45:04.30 8:01/M
14 Brian Welsch Amherst NY 28 140 1:46:52.70 8:09/M
15 DAVID CURFMAN 25 163 1:49:05.10 8:20/M
16 MIKE FRERC 29 175 1:50:57.70 8:28/M
17 Steven Bennett North Lima OH 26 226 1:55:19.90 8:48/M
18 David Lapmarado Warren OH 28 412 3:02:07.00 13:54/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DAN DYGERT Linesville PA 33 9 1:22:10.30 6:16/M
2 James Neary Oregon OH 31 23 1:27:23.00 6:40/M
3 AARON ROOD ROCKY RIVER OH 34 30 1:28:41.70 6:46/M
4 SEAN VOORHIES 31 37 1:30:28.18 6:54/M
5 Steve Guba Hinckley OH 30 49 1:33:27.60 7:08/M
6 CHRISTIAN KURYKO 33 55 1:34:12.00 7:11/M
7 Ben Henney Marysville OH 31 76 1:38:53.20 7:33/M
8 Michael Callahan Lakewood OH 31 80 1:39:26.70 7:35/M
9 Patrick Driscoll Fairview Prk OH 30 83 1:39:42.60 7:37/M
10 Kyle Lowe Grove City OH 32 111 1:42:32.60 7:50/M
11 ED MCANDREW 34 117 1:43:10.70 7:53/M
12 Scott Lenhart Youngstown OH 31 120 1:43:26.70 7:54/M
13 MICHAEL FABIAN 30 126 1:44:48.50 8:00/M
14 Joseph Sedlak North Canton OH 31 137 1:46:26.60 8:07/M
15 Nathaniel Boyd Austintown OH 34 145 1:47:13.40 8:11/M
16 Chris Tress Poland OH 32 151 1:48:01.70 8:15/M
17 ERIC ONDRASIK New Castle PA 32 158 1:48:34.70 8:17/M
18 Michael Neary Chicago IL 30 159 1:48:39.50 8:18/M
19 Sam Pickel New Castle PA 34 161 1:48:57.90 8:19/M
20 Paul Shevock Oil City PA 31 165 1:49:15.40 8:20/M
21 Matthew Schroeder Sylvania OH 32 168 1:49:28.20 8:21/M
22 Adam Reger Pittsburgh PA 30 179 1:51:25.30 8:30/M
23 Chris Enochs Chester WV 34 181 1:51:31.40 8:31/M
24 Rick Fawcett McDonald OH 34 187 1:51:52.40 8:32/M
25 Scott Quezada Erie PA 30 206 1:53:28.70 8:40/M
26 Bob DiRenzo Canfield OH 34 234 1:57:12.20 8:57/M
27 Michael Shevock Boardman OH 31 238 1:57:52.20 9:00/M
28 Jamie Stegner Canton OH 30 239 1:57:57.30 9:00/M
29 Nathaniel Maloney Burton OH 30 287 2:04:57.30 9:32/M
30 Benjamin Wheeler Warren OH 30 298 2:06:53.80 9:41/M
31 Chris Levandowski Stow OH 31 311 2:09:22.50 9:53/M
32 Gene Soltis Youngstown OH 33 314 2:09:30.60 9:53/M
33 DOUG CROWLEY 33 333 2:14:37.00 10:17/M
34 Mark Racz Broadview Heights 30 363 2:20:52.80 10:45/M
35 Gary Baker Canal fulton OH 32 374 2:22:32.20 10:53/M
36 Christopher Schell Lakewood OH 30 379 2:23:41.60 10:58/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JEFF DAY 39 5 1:20:36.90 6:09/M
2 CHAD KRUEGER Cabot PA 39 6 1:20:46.90 6:10/M
3 Doug Basinski Pittsburgh PA 38 12 1:23:48.90 6:24/M
4 Claudio Salas Allen Park MI 39 16 1:25:47.00 6:33/M
5 Craig Caylor New Castle PA 36 27 1:28:20.20 6:45/M
6 Todd Poulson Parma OH 38 43 1:32:37.50 7:04/M
7 Michael Moldvay North Canton OH 37 61 1:35:55.30 7:19/M
8 STEVE HAWTHORNE 35 67 1:37:13.50 7:25/M
9 Brian Grinnell Columbus OH 39 68 1:37:14.50 7:25/M
10 Kevin Krol Bay Village OH 36 72 1:38:10.80 7:30/M
11 Eric O'Brien Canfield OH 38 75 1:38:48.30 7:33/M
12 RYAN JOHNSON 35 78 1:39:21.40 7:35/M
13 Heath Morgan Alliance OH 38 85 1:39:58.50 7:38/M
14 Jim Ferraro Youngstown OH 37 93 1:40:57.60 7:42/M
15 Kevin Smith Lakewood OH 37 96 1:41:00.40 7:43/M
16 Mark Bellini Cleveland Heights 39 116 1:42:49.40 7:51/M
17 Matthew Wyner Solon OH 35 129 1:45:22.80 8:03/M
18 Patrick Holmes Twinsburg OH 39 136 1:46:15.60 8:07/M
19 Chad Pollard Cuyahoga Falls OH 36 170 1:49:37.90 8:22/M
20 Chris Jaskiewicz Warren OH 36 176 1:51:05.60 8:29/M
21 Justin Bellini Chagrin Falls OH 36 207 1:53:32.20 8:40/M
22 Mathew McPeek Columbus OH 38 216 1:54:28.10 8:44/M
23 Steven Thompson North Royalton OH 38 217 1:54:32.10 8:45/M
24 Eric Ripper Baden PA 39 227 1:55:26.00 8:49/M
25 DREW RAUZAN Campbell OH 35 242 1:58:26.90 9:02/M
26 Tony DiRenzo Canfield OH 38 256 1:59:37.20 9:08/M
27 Benjamin Plough Ravenna OH 35 264 2:00:49.40 9:13/M
28 Anthony Hughes Cleveland OH 37 331 2:13:43.00 10:12/M
29 Bill Hartman Austintown OH 39 332 2:13:45.80 10:13/M
30 GREG HOBE 39 343 2:16:04.80 10:23/M
31 MATTHEW HARRELSON 39 345 2:16:20.10 10:24/M
32 Mark Kujala Hubbard OH 38 349 2:17:23.30 10:29/M
33 Matthew Cox Avon OH 36 357 2:19:08.60 10:37/M
34 Tadd Stout Salem OH 35 396 2:30:04.00 11:27/M
35 Brian Morris Mentor OH 38 398 2:30:39.60 11:30/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 STEPHEN GODALE 41 8 1:22:07.90 6:16/M
2 ALAN SATTERFIELD Chesterland OH 44 15 1:25:20.10 6:31/M
3 Nate Loman Fairlawn OH 42 20 1:26:34.60 6:36/M
4 Mike Kayatin North Canton OH 43 25 1:28:05.20 6:43/M
5 Todd Hanks Warren OH 43 35 1:29:34.50 6:50/M
6 Alan Kreider Kingsville OH 42 44 1:32:50.00 7:05/M
7 Dante Vilardi Westerville OH 43 46 1:32:58.20 7:06/M
8 Curt Brown Sewickley PA 41 57 1:35:02.50 7:15/M
9 LEROY CLARK 41 58 1:35:05.80 7:15/M
10 Steve Hill Ashtabula OH 40 60 1:35:50.30 7:19/M
11 MATTHEW WINGER 40 70 1:37:40.50 7:27/M
12 John Armstrong Grove city PA 44 71 1:37:57.40 7:29/M
13 JOE DACZKO 43 73 1:38:15.20 7:30/M
14 JAMIE CARR 43 84 1:39:55.10 7:38/M
15 Chuck Kiser Rocky River OH 44 102 1:41:26.50 7:45/M
16 Eric Gibb Avon OH 43 114 1:42:43.10 7:50/M
17 Jim Mann Concord Twp. OH 42 128 1:45:15.50 8:02/M
18 Mike Piper Wickliffe OH 40 131 1:45:28.30 8:03/M
19 Ryan Kadel Liberty OH 40 133 1:45:34.30 8:04/M
20 Michael Maillis Campbell OH 41 134 1:45:34.80 8:04/M
21 Brian Pulling Concord Twp. OH 43 144 1:47:01.90 8:10/M
22 MARK MURPHY PITTSBURGH PA 41 148 1:47:37.70 8:13/M
23 Jim Piper Wickliffe OH 44 152 1:48:02.40 8:15/M
24 Joe Vasil Broadview Heights 41 154 1:48:19.80 8:16/M
25 Luke Wendt Columbus OH 40 157 1:48:32.50 8:17/M
26 David Ritter New Middletown OH 43 164 1:49:06.40 8:20/M
27 Bubba Morgan Alliance OH 43 172 1:50:10.30 8:25/M
28 ADAM KRAJCHIR West Hollywood CA 44 184 1:51:45.70 8:32/M
29 David Kutcher Oakland Twp. MI 43 193 1:52:14.80 8:34/M
30 Michael Albanese Pittsburgh PA 44 208 1:53:34.60 8:40/M
31 RICH SMITH 41 213 1:54:03.90 8:42/M
32 DEREK LOWELL Hiram OH 43 214 1:54:14.90 8:43/M
33 STEVE ROUSH 44 248 1:59:02.30 9:05/M
34 Jeff Koning Canfield OH 40 273 2:02:09.60 9:19/M
35 Mike DeSantis New Castle PA 44 285 2:04:45.40 9:31/M
36 Jason Delatore Youngstown OH 40 290 2:05:33.70 9:35/M
37 David Ogilvie Boardman OH 41 299 2:07:46.80 9:45/M
38 JOE SIMPSON 43 307 2:09:04.30 9:51/M
39 Don Jones Canfield OH 42 327 2:12:52.90 10:09/M
40 Troy Snyder West Middlesex PA 42 328 2:13:25.20 10:11/M
41 Sam Costello Hubbard OH 43 337 2:15:38.30 10:21/M
42 Julian Webster-Gigg Oakdale PA 44 360 2:19:30.20 10:39/M
43 Chris Slingluff New Castle PA 42 364 2:21:20.70 10:47/M
44 Bruce McIntosh Girard OH 44 367 2:21:29.00 10:48/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JIM FEDOR 48 28 1:28:23.60 6:45/M
2 Jay Layshock Canfield OH 46 38 1:31:20.80 6:58/M
3 Emmett J. Santillo Beaver Falls PA 48 39 1:31:40.80 7:00/M
4 JOSEPH VISHEY 48 45 1:32:51.10 7:05/M
5 Tracy Allen Coshocton OH 46 59 1:35:33.10 7:18/M
6 David Mogg Hubbard OH 48 77 1:39:07.20 7:34/M
7 Don Bolger Boardman OH 48 79 1:39:22.80 7:35/M
8 Brad Toman Brecksville OH 45 91 1:40:34.20 7:41/M
9 John Erme Canton OH 45 98 1:41:08.40 7:43/M
10 Stephen Luthern Poland OH 47 106 1:41:51.10 7:46/M
11 Terry McFeeders New Philadelphia O 45 107 1:41:56.30 7:47/M
12 Stephen Flora Youngstown OH 46 124 1:44:22.00 7:58/M
13 RICHARD OLIVER Solon OH 49 138 1:46:36.10 8:08/M
14 Maril Witmer Columbiana OH 45 147 1:47:33.90 8:13/M
15 RYAN DENINE 45 153 1:48:12.30 8:16/M
16 JIM O'CONNOR 47 166 1:49:19.80 8:21/M
17 Paul Medved Salem OH 45 171 1:49:40.10 8:22/M
18 Tim Higgins Brookfield OH 45 186 1:51:51.20 8:32/M
19 Kenneth Metz Lordstown OH 45 196 1:52:21.00 8:35/M
20 CHRIS HARIGAN 48 198 1:52:23.10 8:35/M
21 vince Turnbull North Lima OH 46 204 1:53:16.70 8:39/M
22 Ronald Jayne Erlenbach Germany 48 215 1:54:24.60 8:44/M
23 Jim Christ Northfield OH 46 222 1:54:55.60 8:46/M
24 Dan Reed New Castle PA 46 224 1:55:18.20 8:48/M
25 JERRY LYNCH 49 235 1:57:13.00 8:57/M
26 MARK ELLIOTT APOLLO PA 48 252 1:59:26.10 9:07/M
27 Tim Newell Boardman OH 46 265 2:01:00.40 9:14/M
28 BEN MIRALIA Chagrin Falls OH 47 271 2:01:48.40 9:18/M
29 Gerald Hurd Fairview Park OH 47 278 2:02:22.80 9:20/M
30 ROBERT TRIPI 47 286 2:04:49.70 9:32/M
31 Daniel Kendra Beaver Falls PA 46 317 2:09:56.10 9:55/M
32 Michael Flynn North Versailles P 45 325 2:12:22.10 10:06/M
33 Jay Buttermore Salem OH 45 341 2:15:47.50 10:22/M
34 Ken Quinnata Canfield OH 46 353 2:18:55.80 10:36/M
35 JIM LADNER 47 372 2:22:14.80 10:51/M
36 Donald Dobrindt Canfield OH 47 377 2:23:37.20 10:58/M
37 ROB CHANDE 49 380 2:24:13.50 11:01/M
38 Shawn Keough Lakewood OH 46 387 2:26:52.00 11:13/M
39 Robert Graham Waynesburg PA 45 393 2:29:04.40 11:23/M
40 John Alker Sevenfields PA 47 402 2:34:56.90 11:50/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 PHILLIP HOVANIC 50 41 1:31:50.30 7:01/M
2 Ken Smith Warren OH 50 47 1:33:02.80 7:06/M
3 Frank Duchossois Solon OH 53 62 1:36:10.60 7:20/M
4 Rick Webb Munson OH 50 63 1:36:31.70 7:22/M
5 MARK OSBORNE HERMITAGE PA 52 66 1:37:04.20 7:25/M
6 Bob Kroupa Canton OH 51 74 1:38:47.60 7:32/M
7 Sal Hernandez North Canton OH 51 86 1:40:04.00 7:38/M
8 John Ebel North Canton OH 50 90 1:40:22.30 7:40/M
9 JOE WINCH 53 110 1:42:30.30 7:49/M
10 Bret Treier Akron OH 50 118 1:43:15.30 7:53/M
11 Don Huber Pittsburgh PA 51 130 1:45:26.90 8:03/M
12 Andy Rattray Willoughby OH 53 183 1:51:43.10 8:32/M
13 BRETT HIMES 51 200 1:52:37.90 8:36/M
14 Tom Clayton Columbiana OH 52 205 1:53:27.80 8:40/M
15 Marvin Fair Canfield OH 50 212 1:53:59.00 8:42/M
16 George Ketterer Verona PA 52 230 1:56:16.20 8:53/M
17 Bruce Winters Boardman OH 50 241 1:58:21.30 9:02/M
18 John Zajac Boardman OH 53 255 1:59:35.50 9:08/M
19 Daniel Reusser Canton OH 51 257 1:59:39.30 9:08/M
20 Ron Gillard Canton OH 51 260 1:59:42.90 9:08/M
21 Randy Gobely Beloit OH 50 280 2:02:40.30 9:22/M
22 Gary Smesko Youngstown OH 52 305 2:08:35.10 9:49/M
23 JAMES RESS 51 324 2:12:15.20 10:06/M
24 Bruce Willner Youngstown OH 51 334 2:14:49.63 10:17/M
25 Mark Schmidt South Euclid OH 51 338 2:15:39.20 10:21/M
26 MARK MCACHAK 52 352 2:18:46.10 10:36/M
27 Rex Dunn Cortland OH 52 359 2:19:29.80 10:39/M
28 JOE SANDER 50 381 2:24:32.30 11:02/M
29 Matt Hlebak Austintown OH 50 397 2:30:07.70 11:28/M
30 Michael Lowery Youngstown OH 51 401 2:32:43.70 11:39/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeff Watkins Lockport OH 56 53 1:34:00.40 7:11/M
2 Bob Barr Madison OH 56 97 1:41:06.10 7:43/M
3 DAVID DRABISON 55 101 1:41:18.80 7:44/M
4 Richard Kempe Canfield OH 55 104 1:41:37.10 7:45/M
5 Roger Quimby Beverly OH 58 108 1:42:03.60 7:47/M
6 Marlin Nicol Orrville OH 58 156 1:48:31.80 8:17/M
7 David Fair Pittsburgh PA 56 177 1:51:18.30 8:30/M
8 Bob Hardman East Liverpool OH 56 192 1:52:14.50 8:34/M
9 DAVE HUNTER 59 195 1:52:19.80 8:34/M
10 GEORGE BOLINGER Warren OH 56 244 1:58:39.20 9:03/M
11 Butch Dillon Cortland OH 55 251 1:59:23.00 9:07/M
12 Eugene McClain Monaca PA 58 300 2:08:05.70 9:47/M
13 Venkata Kollipara Girard OH 57 308 2:09:07.60 9:51/M
14 Richard Lesnansky Dublin OH 56 315 2:09:34.50 9:53/M
15 Nelson Burns Kent OH 58 326 2:12:26.40 10:07/M
16 Paul Wytko Newton Falls OH 57 361 2:20:49.10 10:45/M
17 Niall Corrigan Hudson OH 59 371 2:22:06.70 10:51/M
Male 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CURT GRIMM Industry PA 61 115 1:42:45.80 7:51/M
2 John Davis Kinsman OH 64 178 1:51:21.20 8:30/M
3 Dennis Parks Girard OH 60 189 1:51:58.00 8:33/M
4 John Plough Ravenna OH 62 194 1:52:17.10 8:34/M
5 RON KUCZMA 62 221 1:54:55.50 8:46/M
6 Dave Wilkes Orwell OH 60 237 1:57:26.40 8:58/M
7 Ron Kuzma Canfield OH 63 269 2:01:16.50 9:15/M
8 MARC LIEBMAN Pittsburgh PA 64 281 2:02:41.80 9:22/M
9 Joe McGee Boardman OH 62 292 2:05:37.80 9:35/M
10 Don Cordner Canfield OH 64 296 2:06:26.90 9:39/M
11 Frank VerHage Boardman OH 63 322 2:11:13.80 10:01/M
12 John Carey Beaver PA 64 354 2:18:56.10 10:36/M
13 Bob Geder Mentor OH 63 410 2:46:25.00 12:42/M
Male 65 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lou Alaksin New Galilee PA 69 174 1:50:35.60 8:26/M
2 Bob Graham Allison Park PA 65 233 1:57:03.50 8:56/M
3 Kenneth Harrison Hudson OH 69 270 2:01:27.40 9:16/M
4 David White Georgetown PA 69 279 2:02:35.70 9:21/M
5 Dale Sherry Amherst OH 67 316 2:09:54.40 9:55/M
6 TOM MURRAY ZELIENOPLE PA 68 320 2:10:56.70 10:00/M
7 Stephen Novak Chardon OH 65 376 2:23:03.20 10:55/M
8 Bill Meadows Boardman OH 67 399 2:31:38.20 11:35/M
Male 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Richard Albaugh New Philadelphia O 72 295 2:06:09.70 9:38/M
2 George Bartholomew Leavittsburg OH 71 400 2:31:52.60 11:36/M
3 JOE VANHORN 73 407 2:36:43.10 11:58/M