NORTH ALLEGHENY PUMPHOUSE RUN
Age Group Results
April 17, 2010
Results by Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL 5K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Veronica Burnsworth Monaca PA 29 18 23:54.10 7:43/M
Female 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Hannah Schupansky 8 69 28:28.20 9:11/M
2 Stefanie Cwalina 7 99 31:30.40 10:10/M
3 Lydia Cwalina 6 101 31:32.40 10:10/M
4 Hanna Wang 8 125 34:41.80 11:11/M
5 Joan Yun 10 128 35:31.80 11:27/M
6 Jane Yun 10 133 36:13.80 11:41/M
7 Ruffolo Nina 9 139 38:26.00 12:24/M
Female 11 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Audrey Immonen 12 52 27:32.20 8:53/M
2 Elena Young 12 62 28:02.50 9:03/M
3 Andrea Clendaniel 12 121 33:40.50 10:52/M
4 Rachel Runatz 11 132 35:49.20 11:33/M
5 Alison a Tomayko 12 138 37:59.80 12:15/M
6 Lexie Mertz 12 140 38:43.00 12:29/M
7 Natalie Moul 11 149 41:56.50 13:32/M
Female 13 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Caroline Cwalina 14 25 24:51.00 8:01/M
2 LAUREN DUTTON 14 32 25:27.00 8:13/M
3 Sarah Grguras 13 49 27:20.90 8:49/M
4 Carol Wang 14 64 28:05.60 9:04/M
5 Sarah Cousino 14 66 28:08.30 9:05/M
6 Keterina Borisov 13 78 29:19.30 9:27/M
7 Kristen Bishop 13 79 29:20.10 9:28/M
8 MEG SEKINGER 14 87 30:04.00 9:42/M
9 Songela Chen 13 92 30:56.70 9:59/M
10 RENA FERRARA 13 102 31:32.90 10:10/M
11 Maggie Root 13 109 32:17.30 10:25/M
12 Rachel Trueman 14 111 32:32.40 10:30/M
13 ERIN MADIGAN 14 112 32:35.30 10:31/M
14 Lena Vodovotz 13 122 33:48.10 10:54/M
Female 15 to 16
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Erin Bishop 16 51 27:31.40 8:53/M
2 Bethany Cousino 16 61 28:01.20 9:02/M
3 Allison Zeppuhar 15 88 30:23.60 9:48/M
4 Veronica Cwalina 16 103 31:33.30 10:11/M
5 Julia Simeone 15 116 33:00.70 10:39/M
6 LIAH CONIE 16 117 33:01.70 10:39/M
7 NICOLE ROHUNNO 15 118 33:02.60 10:39/M
8 Amber McGeary 15 120 33:33.70 10:49/M
9 Hannah Collins 15 127 35:27.70 11:26/M
10 Colleen Quisenberry 15 130 35:45.70 11:32/M
11 Tori Francioni 15 135 37:27.70 12:05/M
12 Sammie Davis 15 146 40:34.70 13:05/M
Female 17 to 18
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anastasia Galitsis 18 82 29:46.40 9:36/M
2 Megan Doerzbacher 17 105 31:37.00 10:12/M
3 ASHLEY KNOCH 18 124 34:41.70 11:11/M
4 Meghan Gillespie 18 126 34:42.50 11:12/M
Female 19 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jaleah Robinson 23 46 27:01.70 8:43/M
2 Rachel Louik PITTSBURGH PA 24 70 28:36.00 9:14/M
3 Eden Antalik 22 152 44:09.50 14:15/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Inna Borisov 39 26 24:56.20 8:03/M
2 Jill Wharrey 33 42 26:48.10 8:39/M
3 ALISHA HIPWELL 39 81 29:43.50 9:35/M
4 Monica VanDieren 35 95 31:10.60 10:03/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 NANCY WILLIAMS 47 65 28:07.00 9:04/M
2 CLAUDINE CONWAY 48 73 28:48.80 9:17/M
3 Judy Bishop 44 80 29:25.50 9:29/M
4 JEANNE GUZZI 44 84 29:59.60 9:40/M
5 Stephanie Feniello 42 86 30:02.60 9:41/M
6 Patty Bumbaugh 47 93 31:01.00 10:00/M
7 JONI FERRARA 42 104 31:35.10 10:11/M
8 Wendy Maletta 42 141 39:03.90 12:36/M
9 Xinfeng Guo 46 147 41:16.30 13:19/M
10 Barbara Pane 41 150 41:58.80 13:32/M
11 Maryann Dundon 43 151 44:08.40 14:14/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karen Steffanina 56 136 37:41.30 12:09/M
2 Kathy Prady 53 153 44:12.60 14:15/M
Overall Male OVERALL 5K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RICHARD GOODRIGHT 24 1 18:54.40 6:06/M
Male 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tolik Borisov 8 39 26:27.80 8:32/M
2 Zachary Stedeford 10 54 27:33.70 8:53/M
3 Cameron Zahn 10 56 27:41.80 8:56/M
4 BEN HIPWELL 10 106 31:58.90 10:19/M
5 John Mann 10 114 32:41.80 10:33/M
6 Lorenzo Pane 7 154 44:25.50 14:20/M
Male 11 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jacob Greco 11 16 23:18.70 7:31/M
2 Tommy Cwalina 11 20 24:11.60 7:48/M
3 OWEN HIPWELL 12 24 24:46.80 7:59/M
4 ZACK DEIBLE 11 30 25:19.20 8:10/M
5 Russel Ruffalo 12 41 26:46.50 8:38/M
6 Luke Carter 11 53 27:33.00 8:53/M
7 Jason Earle 12 72 28:46.20 9:17/M
8 Colin MacDonald 12 85 30:01.40 9:41/M
9 Wyatt McGeary 12 90 30:44.90 9:55/M
10 Tom McCaffrey 11 108 32:08.50 10:22/M
11 Joey Wharrey 12 144 40:01.90 12:55/M
Male 13 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Becich 14 2 19:44.50 6:22/M
2 Dan Meehan 13 3 20:37.30 6:39/M
3 DEREK SCHWARTZ 14 6 21:39.70 6:59/M
4 Hunter Wharrey 13 12 22:45.50 7:20/M
5 Andrew Earle 14 13 22:49.50 7:22/M
6 COREY NOEL 14 28 25:14.30 8:08/M
7 Mitchell Doerzbacher 13 33 25:30.60 8:14/M
8 Erik Liu 14 44 26:53.70 8:40/M
9 PETER SOUCHIK 13 57 27:42.60 8:56/M
10 Alex Dignazio 14 71 28:40.70 9:15/M
11 Michael Hanlon 13 94 31:06.80 10:02/M
12 PRANAV MURTHY 13 96 31:18.40 10:06/M
13 Joe Bumbaugh 13 97 31:19.30 10:06/M
14 BOBBY UPTON 13 100 31:31.00 10:10/M
15 Nick Macedonia 14 113 32:40.30 10:32/M
16 Andy Hosler 14 119 33:24.10 10:46/M
17 ALEX HAMM 14 145 40:33.30 13:05/M
Male 15 to 16
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alan Dai 15 8 21:50.60 7:03/M
2 Tommy Senneway 16 9 21:56.70 7:05/M
3 ERIC TOGLIAFERRE 16 10 22:21.50 7:13/M
4 Drew Ruffalo 15 14 22:50.10 7:22/M
5 Mike Meehan 15 22 24:31.50 7:55/M
6 Jacob Huber 15 31 25:21.20 8:11/M
7 Kostya Borisov 16 37 26:21.90 8:30/M
8 ROB SEKINGER 15 43 26:53.30 8:40/M
9 Brendan Shepard 16 45 26:55.50 8:41/M
10 John McCaffrey 15 75 29:03.90 9:22/M
11 MICHAEL MURPHY 15 83 29:52.20 9:38/M
12 Joey Zou 15 91 30:54.60 9:58/M
13 Matthew Doerzbacher 16 98 31:29.90 10:09/M
14 DANIEL CONWAY 16 142 39:15.10 12:40/M
Male 17 to 18
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Lynskey 17 4 21:27.40 6:55/M
2 NICK MINICH 18 23 24:32.10 7:55/M
3 Doug a Fraley 17 27 25:10.50 8:07/M
4 BEN SUHRIE 17 29 25:17.80 8:09/M
5 ERIC BARGER 17 35 25:46.10 8:19/M
6 Jim (Jr) Bumbaugh 18 47 27:14.20 8:47/M
7 Kevin Sciullo 17 67 28:15.50 9:07/M
8 Ben Butler 18 68 28:25.60 9:10/M
9 Nicholas Amoscato 17 77 29:14.60 9:26/M
Male 19 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CRAIG YOUNG 28 5 21:33.30 6:57/M
2 Jason Smith PITTSBURGH PA 27 11 22:31.70 7:16/M
3 FRANK CREMONESE 25 19 23:57.00 7:44/M
4 Terry Burnsworth Monaca PA 29 63 28:05.40 9:04/M
5 ANDREW KIRISH 27 137 37:49.00 12:12/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Wharrey 35 17 23:52.10 7:42/M
2 Greg Cox 39 55 27:36.20 8:54/M
3 Dave Robinson 35 59 27:51.50 8:59/M
4 Alex Borisov 38 74 28:54.20 9:19/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bill Adams 43 7 21:41.30 7:00/M
2 Matt Meehan 46 15 22:52.90 7:23/M
3 COREY DEIBLE 40 21 24:14.50 7:49/M
4 Joe Maletta 41 36 26:03.60 8:24/M
5 Yoram Vodovotz 44 38 26:27.70 8:32/M
6 Winn Dunmyre 46 40 26:34.60 8:34/M
7 Bernard Lamm 46 48 27:18.40 8:48/M
8 David Immonen 45 50 27:24.00 8:50/M
9 Dan McCaffrey 46 107 32:08.20 10:22/M
10 Paul Root 49 110 32:18.90 10:25/M
11 Tony Bollinger 42 115 32:44.80 10:34/M
12 John Doerzbacher 47 129 35:32.10 11:28/M
13 Minhee Yun 42 131 35:48.10 11:33/M
14 Peter Schenk 46 134 36:57.20 11:55/M
15 Qingoe Wang 46 148 41:16.70 13:19/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DOUG TAYLOR 53 34 25:37.60 8:16/M
2 Bob Carter 51 58 27:49.30 8:58/M
3 MARK DUTTON 51 60 27:53.70 9:00/M
4 Bob Devine 53 76 29:06.80 9:23/M
5 Jim (Sr) Bumbaugh 52 89 30:38.70 9:53/M
6 Kevin Sciullo 55 123 34:28.40 11:07/M
7 Louis Simeone 51 143 39:24.60 12:43/M