SHANNOCK VALLEY FESTIVAL BIKE RACE
COMBINED OVERALL
July 24, 2010
Results by Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 SHANE GOULDTHREAD Weedville PA 59 22 ***** M 20-24 59:32.7 5:26/M
2 AARON SHELMIRE Pittsburgh PA 56 29 1 M 0-99 1:02:02.8 5:39/M
3 PETER BURKLAND STATE COLLEGE PA 73 34 2 M 0-99 1:02:03.2 5:39/M
4 JAY BLEWS Home PA 43 32 ***** M 30-34 1:02:45.5 5:43/M
5 TREVOR MCCAULEY New Bethlehem PA 63 18 ***** M 16-19 1:03:08.5 5:45/M
6 JIM MAYURIC Natrona Heights PA 70 26 1 M 25-29 1:03:27.0 5:47/M
7 JOE FOTIA 77 40 1 M 40-44 1:03:30.0 5:47/M
8 Brad Bowser Worthington PA 14 33 1 M 30-34 1:03:43.3 5:48/M
9 MARK LITI FREEPORT PA 71 36 3 M 0-99 1:04:12.1 5:51/M
10 DAVE COLWELL Templeton PA 83 24 1 M 20-24 1:05:13.1 5:57/M
11 MARTIN FLINN Indiana PA 40 27 2 M 25-29 1:05:39.2 5:59/M
12 BEN SCHERF Penn Run PA 62 29 4 M 0-99 1:06:19.9 6:03/M
13 JEFF MENOLD Clarion PA 72 31 2 M 30-34 1:07:32.2 6:09/M
14 TYLER MCCAULEY New Bethlehem PA 64 18 1 M 16-19 1:07:32.5 6:09/M
15 BEN BOWER CRANBERRY TWP. PA 69 31 3 M 30-34 1:08:10.3 6:13/M
16 STEVE SMITH Butler PA 58 35 5 M 0-99 1:08:17.6 6:13/M
17 Anthony Capan Cheswick PA 30 27 3 M 25-29 1:08:34.3 6:15/M
18 ROY GRYSKEVICH New Cumberland WV 55 55 1 M 50-59 1:08:55.2 6:17/M
19 HEATH NEELY HARRISVILLE PA 50 34 6 M 0-99 1:09:07.3 6:18/M
20 Ben Brucker Springdale PA 13 33 4 M 30-34 1:09:31.8 6:20/M
21 JIM SLOANE Cabot PA 42 42 2 M 40-44 1:10:00.8 6:23/M
22 BILL KRONEN Butler PA 74 40 1 M 0-99 1:11:19.4 6:30/M
23 Joseph Fraas Sewickley PA 16 30 5 M 30-34 1:11:25.3 6:31/M
24 TIM HECK Evans City PA 52 28 7 M 0-99 1:11:35.3 6:32/M
25 Brian Olearchick Lower Burrell PA 26 31 6 M 30-34 1:12:38.8 6:37/M
26 THOMAS HAYKIN Pittsburgh PA 51 47 1 M 45-49 1:12:43.3 6:38/M
27 MARK NICOLL Indiana PA 66 35 1 M 35-39 1:13:34.2 6:42/M
28 PATRICK KERR Freeport PA 54 52 2 M 50-59 1:13:42.8 6:43/M
29 Rich Allen Butler PA 27 53 3 M 50-59 1:13:50.0 6:44/M
30 Spencer Clark Natrona Heights PA 17 37 2 M 35-39 1:15:03.1 6:50/M
31 Kyle Hetrick New Bethlehem PA 15 39 3 M 35-39 1:15:15.2 6:52/M
32 TOM CLAYTON Columbiana OH 76 52 4 M 50-59 1:19:23.7 7:14/M
33 DOUG LOCKE Butler PA 45 24 2 M 20-24 1:20:08.1 7:18/M
34 DANNY STEFFEY Homer City PA 85 36 4 M 35-39 1:20:36.0 7:21/M
35 Eric Shick Rimersburg PA 2 41 3 M 40-44 1:21:13.0 7:24/M
36 Ben Corcetti Kittanning PA 24 38 5 M 35-39 1:21:55.5 7:28/M
37 MATT REININGER Indiana PA 67 30 7 M 30-34 1:22:37.5 7:32/M
38 CHRIS CLARK Waynesburg PA 39 36 2 M 0-99 1:23:09.8 7:35/M
39 Michelle Corcetti Kittanning PA 25 37 ***** F 35-39 1:23:12.7 7:35/M
40 CURT QUINNELL Ford City PA 57 38 6 M 35-39 1:23:17.0 7:36/M
41 JUSTIN POKRIVKA Warrendale PA 53 40 3 M 0-99 1:23:34.0 7:37/M
42 Joe Catalano Allegheny NY 4 58 5 M 50-59 1:23:35.3 7:37/M
43 ANDREW SABULA Rural Valley PA 34 16 2 M 16-19 1:23:41.4 7:38/M
44 MICHAEL MAHER Saltsburg PA 37 44 4 M 40-44 1:24:44.6 7:43/M
45 ERIC CHURCH SARVER PA 75 39 4 M 0-99 1:27:49.8 8:00/M
46 Aaron Hook New Bethleham PA 10 15 1 M 1-15 1:27:50.1 8:00/M
47 Benjamin Edwards Brackenridge PA 7 27 1 M 0-99 1:30:45.8 8:16/M
48 Eric Weiland Chicora PA 18 45 2 M 45-49 1:30:53.6 8:17/M
49 CHUCK FLINN INDIANA PA 41 61 1 M 60-99 1:33:57.2 8:34/M
50 MARK MAZVRKEWIZ Polk PA 80 37 8 M 0-99 1:35:04.0 8:40/M
51 Josh Shirley Natrona Heights PA 29 27 4 M 25-29 1:35:08.7 8:40/M
52 Tori Hartzell Titusville PA 1 49 ***** F 40-99 1:35:18.7 8:41/M
53 Rich Dahlgren Beaver PA 22 64 2 M 60-99 1:38:13.6 8:57/M
54 ANDREW GUNDLACH Templeton PA 47 18 3 M 16-19 1:38:13.9 8:57/M
55 Brian Weiland Fenelton PA 12 43 5 M 40-44 1:39:46.6 9:06/M
56 David Kinter Ford City PA 20 36 7 M 35-39 1:40:49.6 9:11/M
57 Gordon Taylor Brackenridge PA 28 37 2 M 0-99 1:41:02.2 9:13/M
58 Don Day Butler PA 19 39 8 M 35-39 1:41:10.7 9:13/M
59 JOHN FORMAINI Yatesboro PA 32 45 5 M 0-99 1:41:25.2 9:15/M
60 JOANNA MASSETTI Pittsburgh PA 78 35 ***** F 35-39 1:42:31.8 9:21/M
61 MICHAEL WHITE BROOKVILLE PA 31 38 3 M 0-99 1:46:39.0 9:43/M
62 Bob Ammon Trafford PA 5 41 6 M 0-99 1:46:44.0 9:44/M
63 Taylor Edwards Brackenridge PA 8 27 1 F 25-29 1:46:51.8 9:44/M
64 DAVE KRACK BUTLER PA 38 38 9 M 0-99 1:47:00.9 9:45/M
65 Bandit Number 9002 9002 1 M 0- 0 1:47:10.6 9:46/M
66 ROBERT OTTE Cheswick PA 65 52 6 M 50-59 1:50:33.5 10:05/M
67 MICHAEL FORMAINI Erie PA 33 48 7 M 0-99 1:56:00.1 10:34/M
68 LAURA CILO Indiana PA 36 25 2 F 25-29 1:58:06.4 10:46/M
69 MATT HETRICK New Bethlehem PA 60 16 4 M 16-19 1:59:07.0 10:52/M
70 Noah Ammon Trafford PA 6 13 2 M 1-15 1:59:58.3 10:56/M
71 KELLEY WATSON Pittsburgh PA 35 28 3 F 25-29 2:00:01.9 10:56/M
72 DALE ARNOLD Pittsburgh PA 48 25 5 M 25-29 2:00:13.0 10:58/M
73 JOHN FITSIORIS Pittsburgh PA 44 43 6 M 40-44 2:01:01.8 11:02/M
74 BRAD TRANSUE KITTANNING PA 82 28 6 M 25-29 2:02:05.3 11:08/M
75 BILL BELL Kittanning PA 46 43 7 M 40-44 2:06:11.5 11:30/M
76 Laurie Plummer Slippery Rock PA 21 48 1 F 40-99 2:07:47.7 11:39/M
77 DOUG BISH Mayport PA 61 19 5 M 16-19 2:11:00.7 11:56/M
78 KYLA MAZURKEWIZ Polk PA 79 28 4 F 25-29 2:26:17.9 13:20/M
79 Andrew Vipond Falls Creek PA 23 17 6 M 16-19 2:35:05.4 14:08/M
DNF Scotti Mullen State College PA 9 47 F 40-99
DNF Aidan Harsch Rimersburg PA 11 41 M 40-44
DNF Chuck Moorhead Cheswick PA 3 55 M 50-59
DNF GREGG SOMERHALDER GIBSONIA PA 49 47 M 45-49
DNF CONNOR LINDSAY Sarver PA 68 13 M 1-15
DNF JESSE MIKITA 84 19 M 16-19
DNF JEFFREY SCOTT Natrona Heights PA 81 52 M 0-99
DNF TONY STEFFEY Lucernemines PA 86 31 M 30-34