ARMSTRONG COUNTY YMCA RACES
Overall Finish List
November 12, 2011
Results By Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 DAVID DEVIVO Kittanning PA 1336 17 ***** M 15-19 18:32.10 5:59/M
2 KODY FLANDERS 1895 26 ***** M 20-29 19:10.10 6:11/M
3 DAVID YERGER Indiana PA 1304 48 ***** M 40-49 20:20.90 6:34/M
4 TIM HERTEL Akron OH 1334 41 1 M 40-49 20:39.30 6:40/M
5 TOM FETTERMAN JR Penn Run PA 1301 47 2 M 40-49 21:01.70 6:47/M
6 JONATHAN SWAIN Northern Cambria P 1303 25 1 M 20-29 21:52.50 7:03/M
7 Kara Shirley Saltsburg PA 1862 26 ***** F 20-29 22:06.90 7:08/M
8 Robert F. Smith Worthington PA 1869 14 1 M 10-14 22:23.80 7:13/M
9 Gary Shiring Pittsburgh PA 1859 46 3 M 40-49 22:25.60 7:14/M
10 JOE RELUPERO 1337 47 4 M 40-49 22:27.70 7:15/M
11 KELLY CHECK FORD CITY PA 1302 35 ***** F 30-39 22:53.00 7:23/M
12 Devin Shumaker New Bethlehem PA 1865 14 2 M 10-14 23:06.70 7:27/M
13 Curtis Peters Natrona Heights PA 1844 27 2 M 20-29 23:10.70 7:28/M
14 Mattithia Burtt Kittanning PA 1770 9 1 M 1- 9 23:12.60 7:29/M
15 SCOTT NIBERT Blairsville PA 1900 39 1 M 30-39 23:27.70 7:34/M
16 Ryan Olsen Ford City PA 1843 32 2 M 30-39 23:41.20 7:38/M
17 MICHAEL NANNON 1317 44 5 M 40-49 23:43.40 7:39/M
18 Kerry Harding Ford City PA 1793 29 ***** F 20-29 24:05.10 7:46/M
19 JINNY HERTWEK Renfrew PA 1309 39 1 F 30-39 24:08.20 7:47/M
20 Bill Clevenger Blairsville PA 1774 62 1 M 60-99 24:30.50 7:54/M
21 NATHAN GOLDNER 1897 13 3 M 10-14 24:41.50 7:58/M
22 Lee Ann Formaini Kittanning PA 1789 36 2 F 30-39 24:42.70 7:58/M
23 Taylor Relich Ford City PA 1851 13 1 F 10-14 24:59.00 8:04/M
24 Jennifer Moore Mayport PA 1831 37 3 F 30-39 25:03.80 8:05/M
25 TODD MARINO 1359 51 1 M 50-59 25:23.40 8:11/M
26 Kevin Burke Fenelton PA 1344 37 3 M 30-39 25:29.60 8:13/M
27 JEFFREY DOCKUM WORTHINGTON PA 1891 14 4 M 10-14 25:42.50 8:17/M
28 GARY SCHAUB 1348 14 5 M 10-14 25:59.30 8:23/M
29 John Olinger Indiana PA 1838 55 2 M 50-59 26:05.90 8:25/M
30 BILL OLEKSAK FORD CITY PA 1308 64 2 M 60-99 26:19.40 8:29/M
31 KERA WOLFE 1343 36 4 F 30-39 26:30.80 8:33/M
32 PETE SCHOEDEL 1323 53 3 M 50-59 26:33.10 8:34/M
33 Dylan Wilding Pittsburgh PA 1884 11 6 M 10-14 26:37.60 8:35/M
34 Participant 9000 9000 0 1 M 0- 0 26:38.00 8:35/M
35 DONOVAN WICHOWSKI 1338 14 7 M 10-14 26:39.70 8:36/M
36 Corey Shumaker New Bethlehem PA 1864 43 6 M 40-49 27:01.00 8:43/M
37 HOLLY MELLISH 1320 35 5 F 30-39 27:06.00 8:45/M
38 Audrey Hageter New Bethlehem PA 1792 32 6 F 30-39 27:28.90 8:52/M
39 Renee Salsgiver Kittanning PA 1857 20 1 F 20-29 27:35.00 8:54/M
40 Lee Burtt Kittanning PA 1768 34 4 M 30-39 27:41.80 8:56/M
41 Janet Stewart Creekside PA 1873 48 1 F 40-49 27:49.70 8:58/M
42 Evan Marino Smicksburg PA 1826 11 8 M 10-14 28:40.00 9:15/M
43 Terry Johns Kittanning PA 1796 59 4 M 50-59 28:46.90 9:17/M
44 Angela Lamison Kittanning PA 1820 36 7 F 30-39 29:30.40 9:31/M
45 Herb Peters Natrona Heights PA 1845 65 3 M 60-99 29:35.20 9:33/M
46 TRACEY HETRICH 1345 40 2 F 40-49 29:55.40 9:39/M
47 CHRISTINE ORLOWSKI 1363 47 3 F 40-49 29:59.70 9:40/M
48 Joshua Rigatti Kittanning PA 1852 15 1 M 15-19 30:11.00 9:44/M
49 Lou Lodovico ELLWOOD CITY PA 1824 87 4 M 60-99 30:18.80 9:46/M
50 TANNER WITENSKI Kittanning PA 1893 13 9 M 10-14 30:24.20 9:48/M
51 D J WONDERLING Kittanning PA 1892 13 10 M 10-14 30:24.90 9:48/M
52 Jeremy Stitt Smicksburg PA 1877 10 11 M 10-14 30:57.80 9:59/M
53 Keri Neiswonger Templeton PA 1836 29 2 F 20-29 31:15.20 10:05/M
54 RUTH COCHRAN 1326 43 4 F 40-49 31:41.10 10:13/M
55 Wyatt Chestnut Kittanning PA 1773 14 12 M 10-14 32:02.10 10:20/M
56 TONI CONRAD Indiana PA 1311 29 3 F 20-29 32:24.50 10:27/M
57 Justin Stitt Smicksburg PA 1878 12 13 M 10-14 32:36.40 10:31/M
58 Brian Kepple Chicora PA 1319 37 5 M 30-39 32:37.90 10:31/M
59 Madeline Aimino Dayton PA 1761 11 2 F 10-14 32:39.80 10:32/M
60 Bruce Soule Butler PA 1871 43 7 M 40-49 33:19.20 10:45/M
61 Alendandra Soule Butler PA 1870 7 1 F 1- 9 33:19.40 10:45/M
62 Bonnie Zadernak Pittsburgh PA 1888 48 5 F 40-49 33:36.20 10:50/M
63 Linda Hackett Pittsburgh PA 1791 45 6 F 40-49 33:36.90 10:50/M
64 CHRISTEN NEGICH 1339 27 4 F 20-29 36:14.60 11:41/M
65 Sheila Davis Kittanning PA 1778 20 5 F 20-29 37:55.80 12:14/M
66 JON BLACKBURN 1324 13 14 M 10-14 37:59.10 12:15/M
67 Josh Shamberger Kittanning PA 1858 14 15 M 10-14 38:02.50 12:16/M
68 Taylar Wolfe Shelocta PA 1887 13 3 F 10-14 38:05.80 12:17/M
69 MADISON KUNST 1360 13 4 F 10-14 38:06.10 12:17/M
70 Aislinn Aimino Dayton PA 1760 16 1 F 15-19 38:57.70 12:34/M
71 Don Cescon BUTLER PA 1772 74 5 M 60-99 39:11.40 12:38/M
72 Ada Rumburg Butler PA 1856 59 1 F 50-59 39:12.80 12:39/M
73 John Dixon Kittanning PA 1784 13 16 M 10-14 40:16.60 12:59/M
74 Grace Stockdale Dayton PA 1879 9 2 F 1- 9 40:19.10 13:00/M
75 Steve Neiswonger Templeton PA 1837 35 6 M 30-39 41:03.00 13:15/M
76 FAITH STOCKVOILE 1352 8 3 F 1- 9 41:27.10 13:22/M
77 BREANNA McGAUGHEY 1332 13 5 F 10-14 42:07.10 13:35/M
78 MEG TOY 1333 13 6 F 10-14 42:07.40 13:35/M
79 Sandy Carlson Kittanning PA 1771 57 2 F 50-59 42:34.70 13:44/M
80 Tom Davis Kittanning PA 1780 58 5 M 50-59 43:02.50 13:53/M
81 Mindy Knappenberger Worthington PA 1797 56 3 F 50-59 43:45.20 14:07/M
82 Michael Stright Worthington PA 1880 14 17 M 10-14 44:03.00 14:13/M
83 BRUCE CLARK 1889 13 18 M 10-14 45:25.40 14:39/M
84 KENDRA KLINE 1315 13 7 F 10-14 45:34.60 14:42/M
85 LEIGH ANN THOMPSON Worthington PA 1898 13 8 F 10-14 45:34.80 14:42/M
86 Robert D. Smith Worthington PA 1868 13 19 M 10-14 46:37.40 15:02/M
87 Lisa Stewart Kittanning PA 1874 42 7 F 40-49 46:54.20 15:08/M
88 Traci Morris Butler PA 1832 45 8 F 40-49 48:25.20 15:37/M
89 Mary Ann Kovalovsky Ford City PA 1799 54 4 F 50-59 49:20.20 15:55/M
90 Patty Feitknecht Ford City PA 1785 68 1 F 60-99 49:21.30 15:55/M
91 Lisa Shiring Pittsburgh PA 1860 43 9 F 40-49 49:21.50 15:55/M
92 Autumn Rothwell Kittanning PA 1855 13 9 F 10-14 49:37.50 16:00/M
93 Morgan McFadden Adrian PA 1828 13 10 F 10-14 49:37.80 16:00/M
94 Debbie Shirley Saltsburg PA 1861 56 5 F 50-59 50:39.70 16:20/M
95 Hanna DeLaCour Templeton PA 1782 13 11 F 10-14 51:52.70 16:44/M
96 Daisy DeLaCour Templeton PA 1781 36 8 F 30-39 51:54.00 16:45/M
97 Paul Lobby Ford City PA 1823 60 6 M 60-99 51:56.90 16:45/M
98 Julie Olsen Ford City PA 1841 29 6 F 20-29 51:57.40 16:45/M
99 Samarah Rainey Kittanning PA 1850 2 4 F 1- 9 53:35.00 17:17/M
100 Robin Rainey Kittanning PA 1849 53 6 F 50-59 53:35.60 17:17/M
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
101 Maxine Tunno Kittanning PA 1881 73 2 F 60-99 53:35.60 17:17/M
102 Emily Morrow Apollo PA 1833 10 12 F 10-14 55:57.10 18:03/M
103 Jarod Morrow Apollo PA 1834 13 20 M 10-14 55:57.90 18:03/M
104 Lynn Morrow Apollo PA 1835 43 10 F 40-49 55:58.10 18:03/M
105 TRISTAN SHAFFER 1350 13 13 F 10-14 58:52.10 18:59/M
106 SETH PAUSHAK 1357 9 2 M 1- 9 58:53.40 19:00/M
107 ABBY D ELUISIO 1353 20 7 F 20-29 58:53.50 19:00/M
108 ZACH YOUNG FORT LEBOEUF 1899 14 21 M 10-14 59:00.80 19:02/M
109 LIBBY PITTMAN 1354 41 11 F 40-49 59:03.70 19:03/M
110 ED GUTONSKI 1355 51 6 M 50-59 59:05.60 19:04/M
111 DAMIAN YOUNG Kittanning PA 1896 13 14 F 10-14 59:17.80 19:07/M
112 HEATHER CLARK CRANBERRY TWP. PA 1890 32 9 F 30-39 59:34.80 19:13/M
113 NITHANIAL PAUSHAK 1356 11 22 M 10-14 1:02:50.40 20:16/M
114 TYLER WARNER 1347 14 23 M 10-14 1:03:09.30 20:22/M
115 KOLBY HOOKS 1313 13 24 M 10-14 1:03:25.60 20:27/M