BUFFALO CREEK HALF MARATHON
Age Group Results
October 15, 2011
Results By Race Management Systems, Inc.
HALF MARATHON
Overall Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristin Udvari Pittsburgh PA 14 36 29 1:27:48.00 6:42/M
2 Lauren Howell Beaver PA 15 26 37 1:30:58.30 6:57/M
3 marilyn gregory flinton PA 53 36 46 1:32:59.20 7:06/M
Overall Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Tatomir Pittsburgh PA 55 40 55 1:35:06.60 7:16/M
2 Ronna Puskar Pittsburgh PA 766 42 56 1:35:39.60 7:18/M
3 Elisa Long Pittsburgh PA 744 45 76 1:38:13.80 7:30/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayla Diller apollo PA 676 18 80 1:38:50.80 7:33/M
2 Madeline Conley Pittsburgh PA 361 19 405 2:01:09.20 9:15/M
3 Claire Matway Pittsburgh PA 456 17 413 2:01:25.90 9:16/M
4 Devon Kupchella Strongstown PA 689 19 530 2:09:23.60 9:53/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Cherchuck Carlisle PA 13 24 84 1:39:00.60 7:33/M
2 Allie Botti North Huntingdon P 181 23 115 1:41:39.40 7:46/M
3 ruth Seiffert PIttsburgh PA 215 24 129 1:42:59.60 7:52/M
4 Kristen Collins Butler PA 655 23 156 1:44:34.90 7:59/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 kaitlin yasko pittsburgh PA 187 25 50 1:33:39.10 7:09/M
2 Emily Beahan Macungie PA 148 25 86 1:39:06.90 7:34/M
3 Danielle Lucas Pittsburgh PA 106 25 107 1:41:04.20 7:43/M
4 Ryanne Palermo Seven Fields PA 660 28 112 1:41:25.20 7:45/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Wright Pittsburgh PA 172 31 59 1:35:50.80 7:19/M
2 natali edmonds Pittsburgh PA 146 30 81 1:38:53.00 7:33/M
3 Ellen Maddock Pittsburgh PA 100 32 92 1:39:35.30 7:36/M
4 Kristen Gross Bloomsburg PA 114 30 109 1:41:05.50 7:43/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Williams 123 37 65 1:36:50.50 7:24/M
2 Kelly Annapolen Pittsburgh PA 138 39 94 1:39:50.80 7:37/M
3 Carrie Lehman Pittsburgh PA 127 37 97 1:40:09.20 7:39/M
4 Jennifer Marcotte Harmony PA 284 37 103 1:40:40.00 7:41/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dana Longwell Mars PA 796 43 131 1:43:06.80 7:52/M
2 Sarah Berman Pittsburgh PA 137 44 136 1:43:46.60 7:55/M
3 Christine Guenther Pittsburgh PA 89 42 143 1:44:06.90 7:57/M
4 Kristen Kelosky Fombell PA 105 44 177 1:46:17.90 8:07/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Rivetti Sewickley PA 108 45 100 1:40:24.00 7:40/M
2 Susan Schneck Pittsburgh PA 219 47 182 1:46:33.90 8:08/M
3 Pennie Yamber Hyde Park PA 817 46 208 1:48:55.60 8:19/M
4 Patty Schmidt Renfrew PA 229 47 214 1:49:05.00 8:20/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dee Frazzini Pittsburgh PA 397 54 215 1:49:06.90 8:20/M
2 Barbara Billek-Sawhney Butler PA 301 51 262 1:52:13.70 8:34/M
3 Beverly Franze Pittsburgh PA 257 51 291 1:53:32.80 8:40/M
4 Anne Gasperich Pittsburgh PA 294 52 294 1:53:48.70 8:41/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Grimm Industry PA 112 59 148 1:44:16.50 7:58/M
2 Patricia Neubert Saxonburg PA 158 59 308 1:55:28.70 8:49/M
3 Suzanne Leonberg Mars PA 280 56 340 1:57:29.00 8:58/M
4 terry fuller Gibsonia PA 415 57 397 2:00:32.70 9:12/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathleen Jozwiak Harwick PA 492 60 548 2:11:27.00 10:02/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Green Butler PA 758 65 614 2:18:30.90 10:34/M
2 Marcia Semple Valencia PA 587 67 698 2:40:04.00 12:13/M
Overall Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Doyle Ebensburg PA 1 31 1 1:08:23.80 5:13/M
2 owen venesky cabot PA 6 20 2 1:10:39.00 5:24/M
3 Josh Christopher Pittsburgh PA 10 23 3 1:11:16.00 5:26/M
Overall Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Welsh Meadville PA 29 47 13 1:21:39.90 6:14/M
2 Timothy Wyant Freeport PA 17 41 16 1:23:22.20 6:22/M
3 Dean Rippee Saxonburg PA 24 55 17 1:23:41.20 6:23/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew McKinney New Brighton PA 32 18 11 1:20:57.30 6:11/M
2 Anthony Wuenschell Cranberry Twp PA 678 15 171 1:45:52.60 8:05/M
3 Jacob Zimmer Cranberry Township 702 13 248 1:51:39.10 8:31/M
4 Aaron Ivie Pittsburgh PA 747 13 267 1:52:23.80 8:35/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Montellanico Freedom PA 2 23 6 1:15:40.60 5:47/M
2 Steel Flynn Pittsburgh PA 809 22 12 1:21:20.20 6:13/M
3 Jared Feura Bradford PA 173 22 74 1:37:48.10 7:28/M
4 Daniel Weimer Monroeville PA 690 24 235 1:50:28.20 8:26/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phillips Thompson New Castle PA 816 26 4 1:11:41.00 5:28/M
2 Jason Jacobs Zelienople PA 5 27 8 1:18:57.90 6:02/M
3 Matt Palilla Portland OR 823 29 18 1:23:50.80 6:24/M
4 Matthew Beucker Export PA 18 25 20 1:24:01.20 6:25/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Stuart Gibsonia PA 8 33 5 1:15:40.20 5:47/M
2 Dave Spell Bethel Park PA 7 33 7 1:15:47.20 5:47/M
3 Oscar Shutt Natrona Heights PA 4 34 9 1:18:58.40 6:02/M
4 ben brucker springdale PA 21 34 10 1:20:56.60 6:11/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Doz Gibsonia PA 30 38 14 1:22:40.80 6:19/M
2 Josh Baker Pittsburgh PA 26 38 27 1:27:29.10 6:41/M
3 Ryan Westrick Ebensburg PA 37 37 35 1:29:49.80 6:51/M
4 David Jackson Verona PA 121 37 36 1:30:31.70 6:55/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Gealy Collegeville PA 22 42 19 1:23:51.50 6:24/M
2 Brian Forester Saxonburg PA 3 41 21 1:25:47.50 6:33/M
3 Joe Safar Pittsburgh PA 39 41 31 1:29:15.20 6:49/M
4 Michael Stitt East Brady PA 69 41 38 1:31:21.60 6:58/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Molinaro Pittsburgh PA 23 48 23 1:26:10.20 6:35/M
2 Walter Bennett Belle Vernon PA 20 46 25 1:27:01.30 6:39/M
3 Steve Mentzer Allison Park PA 25 46 26 1:27:21.10 6:40/M
4 Brent Collins Evans City PA 38 49 44 1:32:33.20 7:04/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Bloch Grove City PA 46 53 32 1:29:28.40 6:50/M
2 Stephen Hepler Sarver PA 36 50 33 1:29:28.50 6:50/M
3 Edward Schmiech Wexford PA 59 53 43 1:32:27.30 7:03/M
4 Timothy whitney twinsburg OH 65 50 53 1:34:36.80 7:13/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Charlton Vandergrift PA 35 58 39 1:31:26.40 6:59/M
2 Arthur Signorella Pittsburgh PA 83 56 62 1:36:25.40 7:22/M
3 Stefan Frembgen Pittsburgh PA 64 56 64 1:36:32.00 7:22/M
4 K HOUCK JOHNSTOWN PA 94 56 75 1:38:07.80 7:29/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Marco leechburg PA 62 64 57 1:35:40.20 7:18/M
2 Curt Grimm Industry PA 43 62 87 1:39:10.00 7:34/M
3 Bob Clark Butler PA 86 62 98 1:40:14.70 7:39/M
4 Lawrence Ross Freeport PA 116 60 159 1:44:47.80 8:00/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bell Grove City PA 156 68 170 1:45:50.60 8:05/M
2 Marc Liebman Pittsburgh PA 246 65 199 1:48:02.80 8:15/M
3 Harry Green Aliquippa PA 85 65 219 1:49:32.70 8:22/M
4 John Antinossi Ellwood City PA 33 67 287 1:53:21.40 8:39/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Alaksin New Galilee PA 71 71 144 1:44:08.70 7:57/M
2 Richard Blaskiewicz Pittsburgh PA 371 71 550 2:11:56.70 10:04/M
3 Bill Brown Pittsburgh PA 852 73 714 2:49:55.50 12:58/M