EBENSBURG TURKEY TROT
Age Group Results
November 24, 2011
Results By Miles of Smiles Timing Services
Unknown Age Grouping
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 1781 1 27:45.30 8:57/M
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephanie Strithmatter 26 7 19:06.20 6:10/M
2 EDANN BRADY-ETTERS ALLENTOWN PA 30 9 19:28.20 6:17/M
3 Leah Anne Wirfel 19 10 19:34.70 6:19/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jacque Schiffer 47 34 21:55.80 7:04/M
Female 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CAROL BUGGRAF 0 206 29:14.00 9:26/M
Female 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ALYSSA BAHEL 14 114 25:55.90 8:22/M
2 CARI KESTERMONT 14 124 26:25.70 8:31/M
3 JACKIE BRACKEN EBENSBURG PA 14 127 26:28.90 8:32/M
4 HANNAH DEWITT ANNAPOLIS MD 14 165 27:59.90 9:02/M
5 ABBEY SWANSON SIDMAN PA 12 239 30:25.00 9:49/M
6 JENNIFER SHROYER JOHNSTOWN PA 12 244 30:38.10 9:53/M
7 SARAH DEWITT ANNAPOLIS MD 11 265 31:37.70 10:12/M
8 KRISTA BERZONSKY EBENSBURG PA 14 270 31:50.00 10:16/M
9 KAYCE ERTTER EBENSBURG PA 13 296 33:07.00 10:41/M
10 ASHLEY COOK 13 337 36:12.90 11:41/M
11 JILLIAN SHROYER JOHNSTOWN PA 13 342 36:28.70 11:46/M
12 JORDAN SHROYER JOHNSTOWN PA 11 356 38:24.00 12:23/M
13 RAELYN SEABOLT ROCKINGHAM NC 12 357 38:25.80 12:24/M
14 MADDISON BRANT JOHNSTOWN PA 10 365 39:33.30 12:45/M
15 ALYSSA SEABOLT ROCKINGHAM NC 10 378 42:33.20 13:44/M
16 EMMA STANFIELD 11 408 50:48.00 16:23/M
17 Allison Malay 6 412 52:25.00 16:55/M
18 Mackenna Ray 13 413 52:25.70 16:55/M
19 MIA AU EBENSBURG PA 6 414 52:35.90 16:58/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ARLEE SIMENDINGER ASHVILLE PA 15 19 20:46.80 6:42/M
2 SAMANTHA FETHER VINTONDALE PA 17 44 22:37.00 7:18/M
3 DANIELLE POMPA ASHVILLE PA 15 52 22:54.70 7:23/M
4 REBECCA DZOMBAK PINCKNEY MI 18 90 24:51.60 8:01/M
5 GABRIELLE FETHER VINTONDALE PA 16 117 26:03.50 8:24/M
6 ALICIA ARCHANGELO EBENSBURG PA 16 122 26:21.00 8:30/M
7 ABBY DAVIDSON 15 170 28:08.00 9:05/M
8 KRISTYN SHANK SUFFIELD CT 15 196 28:57.60 9:20/M
9 Alex Eckenrod 19 254 31:01.20 10:00/M
10 SUSIE RHOADES EBENSBURG PA 19 266 31:40.10 10:13/M
11 DEVIN MYERS LILLY PA 15 280 32:29.00 10:29/M
12 GINA PANCOTTINE CHERRY HILL NJ 19 282 32:35.50 10:31/M
13 MORGAN DRAHNAK EBENSBURG PA 18 297 33:09.90 10:42/M
14 CRISTINA D'ANGELO EBENSBURG PA 17 300 33:21.30 10:45/M
15 HANNAH BENNETT EBENSBURG PA 17 301 33:22.00 10:46/M
16 MARY MILLER READING PA 16 319 34:34.90 11:09/M
17 KATHHRYN SANNER EBENSBURG PA 19 320 34:35.30 11:09/M
18 ASHLEY DESIKEVICH EBENSBURG PA 15 324 34:48.30 11:14/M
19 Jessica Emerick 17 328 35:10.60 11:21/M
20 AUBRIE MCQUOWN GLASGOW PA 18 333 35:41.10 11:31/M
21 DEVON KUPCHELLA STRONGSTOWN PA 19 346 37:02.70 11:57/M
22 LAUREN HOOVER ALTOONA PA 19 351 38:02.60 12:16/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Charlene Smith 20 11 19:41.40 6:21/M
2 KELLY BURIAK FREDERICK MD 28 18 20:41.00 6:40/M
3 ASHLEY GILLMAN 28 31 21:45.20 7:01/M
4 LINDSAY MCMURRAY HANOVER PA 25 40 22:23.50 7:13/M
5 KATIE CROYLE 24 46 22:44.40 7:20/M
6 HEIDI MYERS FALLS CHURCH VA 24 50 22:49.70 7:22/M
7 ASHLEY ARCHANGELO EBENSBURG PA 23 63 23:50.50 7:41/M
8 BRITTANY SHOEMAKER EBENSBURG PA 24 73 24:18.40 7:50/M
9 KRISTINA TAYLOR PORTER 27 105 25:42.00 8:17/M
10 SARAH GUTILLA JOHNSTOWN PA 25 108 25:45.80 8:18/M
11 TIANA MAZZARESE DUNCANSVILLE PA 27 118 26:07.90 8:25/M
12 Amy Beyer 28 126 26:28.50 8:32/M
13 Amber Makin 25 131 26:42.30 8:37/M
14 HILARY YAHNER 29 142 27:10.10 8:46/M
15 Kelly Baird Armagh PA 28 147 27:16.20 8:48/M
16 ANNE STOLTZ DUNCANSVILLE PA 28 154 27:31.60 8:53/M
17 ASHLEE MCQUOWN GLASGOW PA 23 175 28:17.80 9:07/M
18 ELISE DZIACK EBENSBURG PA 25 176 28:18.20 9:08/M
19 ASHLEY STARUCH EBENSBURG PA 25 178 28:19.90 9:08/M
20 KAYLA GILKEY INDIANA PA 22 181 28:23.70 9:09/M
21 ALISHA STRITTMATTER EBENSBURG PA 27 185 28:37.90 9:14/M
22 REBECCA MILLER Valencia PA 29 194 28:56.60 9:20/M
23 CORRIN TEETER JOHNSTOWN PA 24 201 29:07.10 9:24/M
24 ADANNA VARDIAN ALEXANDRIA VA 28 211 29:26.90 9:30/M
25 CASEY MILLER MIDDLETOWN PA 29 214 29:36.60 9:33/M
26 SARAH SOKOL HOMER CITY PA 21 216 29:46.20 9:36/M
27 EMILY KANE AVON CT 26 220 29:53.40 9:38/M
28 NICOLE HOUSER PENN RUN PA 23 221 29:53.50 9:38/M
29 MALLORY KUPCHELLA HOMER CITY PA 27 223 29:57.10 9:40/M
30 NOELLE FRANK EBENSBURG PA 23 228 30:04.40 9:42/M
31 JULIE KOREN 26 232 30:10.10 9:44/M
32 KATELYN BODENSCHATZ 22 240 30:29.40 9:50/M
33 NIKKI HURTACK EBENSBURG PA 28 247 30:41.50 9:54/M
34 MARIA CORNETTI NANTY GLO PA 22 248 30:43.40 9:55/M
35 ALEXIS HELSEL PITTSBURGH PA 26 257 31:08.60 10:03/M
36 EMILY STEBERGER PORTAGE PA 23 267 31:40.30 10:13/M
37 ANNE MAKOSY EBENSBURG PA 27 276 32:21.40 10:26/M
38 MARY CHLOPIK CRESSON PA 28 284 32:37.80 10:31/M
39 JILLIAN DZIACK EBENSBURG PA 22 289 32:48.60 10:35/M
40 KARLEE ERTTER EBENSBURG PA 20 295 33:06.80 10:41/M
41 MEGAN BOSLET IRWIN PA 26 309 33:49.60 10:55/M
42 ADRIENNE MCQUOWN EBENSBURG PA 25 311 34:00.10 10:58/M
43 AIMEE HILL COLVER PA 29 317 34:27.10 11:07/M
44 EVE MCCONNELL MUNHALL PA 26 329 35:18.20 11:23/M
45 CORI SHICK DURHAM NC 25 330 35:20.20 11:24/M
46 APRIL GERGGELY 28 335 36:11.00 11:40/M
47 ANGELA MYERS EBENSBURG PA 22 345 36:42.60 11:50/M
48 CHRISSY POLCHITO BALTIMORE MD 28 349 37:14.90 12:01/M
49 AMY KOREN 28 372 40:27.80 13:03/M
50 CHRISSY KOREN 26 375 40:43.30 13:08/M
51 JESSICA YAKICIC SIDMAN PA 29 391 45:19.60 14:37/M
52 SUZANNE SAKMAR JOHNSTOWN PA 27 397 48:50.40 15:45/M
53 HOLLIE GILES EBENSBURG PA 27 399 48:52.50 15:46/M
54 LEAH TIRABASSI EBENSBURG PA 29 400 48:55.80 15:47/M
55 LAURA HOCKENSMITH ARLINGTON VA 27 402 49:01.60 15:49/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BETH FELIX COLVER PA 30 22 20:49.50 6:43/M
2 NAOMI PENNINGTON ALTOONA PA 32 53 23:13.80 7:29/M
3 KRISTA ELSTON PITTSBURGH PA 36 61 23:40.30 7:38/M
4 SARA PFEIL 33 62 23:47.10 7:40/M
5 FAYE WEAVER ELLICOTT CITY MD 38 71 24:10.20 7:48/M
6 AMY BURKETT PORTAGE PA 35 79 24:37.40 7:56/M
7 REBECCA WILLIAMSON EBENSBURG PA 32 81 24:38.90 7:57/M
8 MELISSA KIRSCH EBENSBURG PA 33 83 24:40.90 7:57/M
9 Maria Fruscello 34 84 24:41.60 7:58/M
10 JESSICA SPOSITO ALTOONA PA 30 86 24:45.00 7:59/M
11 ELIZABETH KATRANCHA JOHNSTOWN PA 37 91 24:53.10 8:02/M
12 ERIN AU EBENSBURG PA 31 102 25:33.70 8:15/M
13 KELLY TREMEL EBENSBURG PA 31 137 26:59.00 8:42/M
14 SUSAN BEREDINELLI CRESSON PA 39 143 27:11.10 8:46/M
15 MICHAL CHLEBOWSKI MC KEES ROCKS PA 32 146 27:15.10 8:47/M
16 MARLENA STEVENS EBENSBURG PA 32 148 27:19.10 8:49/M
17 KAYT WILLIAMSON LEWISBURG PA 32 149 27:21.90 8:49/M
18 Maria Hoover 32 151 27:24.60 8:50/M
19 SUZANNE SHAFFAR 32 152 27:31.00 8:53/M
20 SHANNON GIRONDA EBENSBURG PA 33 156 27:32.70 8:53/M
21 MARY DODSON 38 162 27:48.00 8:58/M
22 AMY HUDKINS ASHVILLE PA 36 166 28:01.10 9:02/M
23 CONNIE MYERS NORTHERN CAMBRIA P 31 167 28:04.40 9:03/M
24 REBECCA GREENE MORRISVILLE NC 33 168 28:05.20 9:04/M
25 AMANDA TURNER LYNCHBURG VA 30 171 28:11.10 9:05/M
26 MARY RACKOVAN BALTIMORE MD 33 173 28:15.20 9:07/M
27 TINA MURPHY 35 184 28:37.20 9:14/M
28 JANEL STRITTMATTER EBENSBURG PA 31 186 28:38.10 9:14/M
29 BETH CINKO PITTSBURGH PA 34 188 28:45.70 9:16/M
30 TINA FARABAUGH EBENSBURG PA 34 189 28:47.40 9:17/M
31 LAURIE ROBERTS MINERAL POINT PA 35 191 28:49.70 9:18/M
32 ALENA GOUNLEY 30 199 29:05.10 9:23/M
33 JENNIFER BAXTER JOHNSTOWN PA 35 204 29:12.20 9:25/M
34 SAMANTHA FORDICK PORTAGE PA 36 209 29:18.30 9:27/M
35 Kristie Cobleigh 34 212 29:28.40 9:30/M
36 KRISTIE MATEVISH PHILADELPHIA PA 32 217 29:49.00 9:37/M
37 MELISSA HUMMEL HOLLIDAYSBURG PA 30 222 29:54.40 9:39/M
38 JOY CLANCY 35 225 30:00.40 9:41/M
39 JILL EMERICK 37 226 30:00.50 9:41/M
40 TANYA YANCOVITZ TIRE HILL L PA 34 234 30:10.90 9:44/M
41 MEGAN MCMULLEN ALEXANDRIA VA 31 235 30:12.80 9:45/M
42 DARLENE GOLEMBIESKI COLUMBIA MD 31 238 30:21.20 9:47/M
43 PEGGY WALSH EBENSBURG PA 33 243 30:31.40 9:51/M
44 MAUREEN BARRA EBENSBURG PA 35 253 30:59.10 10:00/M
45 KELLY DUMM EBENSBURG PA 32 262 31:18.40 10:06/M
46 KERRY STANFIELD 38 263 31:27.90 10:09/M
47 Tesa Funyak 31 268 31:42.00 10:14/M
48 CINDY LINK MINERAL POINT PA 31 271 31:54.10 10:17/M
49 MELISSA PLUNKARD JOHNSTOWN PA 37 273 32:05.10 10:21/M
50 CHRISTINE POLCHITO MINERAL POINT PA 34 275 32:21.00 10:26/M
51 Jennifer Valenti 38 286 32:42.70 10:33/M
52 HEATHER NOVOTNY EBENSBURG PA 37 287 32:47.90 10:35/M
53 ERIN BUSH ALTOONA PA 30 290 32:49.60 10:35/M
54 JESS FERGUSON EBENSBURG PA 30 298 33:12.40 10:43/M
55 MICHELE JOCOBY 34 307 33:43.40 10:53/M
56 MARIA KASECKY EBENSBURG PA 32 308 33:43.50 10:53/M
57 AGGIE POOLE EBENSBURG PA 35 310 33:55.10 10:56/M
58 ALYSIA HANDEL 32 318 34:27.40 11:07/M
59 JOYCE FYE GREENCASTLE PA 32 323 34:40.60 11:11/M
60 BILLIE JO FARABAUGH LORETTO PA 35 327 35:08.30 11:20/M
61 JULIA FISHER INDIANA PA 36 339 36:20.10 11:43/M
62 LAURA KRETCHMAN ANNAPOLIS MD 30 347 37:04.60 11:57/M
63 NICKOLE GEORGE EBENSBURG PA 37 353 38:12.50 12:19/M
64 Tammy Ray 39 361 39:07.30 12:37/M
65 MEGAN STIFFLER VINTONDALE PA 30 362 39:13.80 12:39/M
66 JILL MCMULLEN TOWSON MD 38 367 39:39.60 12:47/M
67 KIRSTEN STIFFLER 36 370 39:58.00 12:54/M
68 STACI SOTTILE CARROLLTOWN PA 34 371 40:13.30 12:58/M
69 ANNIE BRANT JOHNSTOWN PA 37 377 42:04.70 13:34/M
70 KRIS ROLAND COLUMBUS OH 38 382 43:38.20 14:05/M
71 LISA DUBNANSKY SEWARD PA 36 394 47:46.80 15:25/M
72 JEN BUPP EBENSBURG PA 38 395 48:25.10 15:37/M
73 TRICIA MURIN 31 396 48:25.90 15:37/M
74 DANIELLE GILES EBENSBURG PA 31 398 48:51.80 15:45/M
75 KRISTI YINGLING PLYMOUTH MEETING P 30 416 53:00.60 17:06/M
76 Jenny Strittmatter 32 418 53:24.60 17:14/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CLAUDIA GIRONDA EBENSBURG OR 42 96 25:07.70 8:06/M
2 JUSTINE SEABOLT ROCKINGHAM NC 42 123 26:21.70 8:30/M
3 JACQUELINE PENROD PHILADELPHIA PA 47 130 26:37.60 8:35/M
4 Donna Dumm 46 136 26:55.70 8:41/M
5 WENDY BABULA EBENSBURG PA 44 144 27:13.60 8:47/M
6 CINDY MCCLINTIC EAST BERLIN PA 40 145 27:14.60 8:47/M
7 STARLA SMUDER 48 150 27:22.80 8:50/M
8 CHRIS ARCHANGELO EBENSBURG PA 41 163 27:48.00 8:58/M
9 PAULA DEWITT ANNAPOLIS MD 43 192 28:52.80 9:19/M
10 MONICA UPDYKE 41 215 29:41.00 9:35/M
11 MARY BROWN EBENSBURG PA 45 242 30:31.10 9:51/M
12 CHERYL FRANK NANTY GLO PA 48 245 30:38.90 9:53/M
13 DONNA DIETRICK PATTON PA 48 272 32:02.60 10:20/M
14 MARY BEYER EBENSBURG PA 49 279 32:28.10 10:28/M
15 JOANNIE NEDWOESKI EBENSBURG PA 44 283 32:36.00 10:31/M
16 MARY ANN GEORGE PORTAGE PA 47 303 33:29.20 10:48/M
17 MONICA HOGUE LORETTO PA 44 306 33:40.10 10:52/M
18 BARBARA VONADA MIDLOTHIAN VA 41 312 34:00.90 10:58/M
19 SHARON REGALA EBENSBURG PA 42 316 34:11.00 11:02/M
20 LYNN MILLER EBENSBURG PA 47 321 34:36.00 11:10/M
21 JOHN MILLER READING PA 47 322 34:36.70 11:10/M
22 DIANE BELL HOMER CITY PA 40 325 34:50.70 11:14/M
23 Glenna Eckenrod 42 334 35:58.70 11:36/M
24 CINDY HAMMEL HOLLIDAYSBURG PA 44 336 36:12.40 11:41/M
25 LISA BILLER CRESSON PA 46 340 36:26.80 11:45/M
26 HEATHER CALDWELL SEBETI COLUMBUS OH 43 354 38:14.00 12:20/M
27 LORIE BRACKEN EBENSBURG PA 43 355 38:20.40 12:22/M
28 NIKKI KUSHER EBENSBURG PA 42 373 40:36.90 13:06/M
29 Lisa Wesley 48 385 44:18.70 14:17/M
30 Jill Linton 40 388 45:10.80 14:34/M
31 Carolyn Musselman 40 389 45:12.90 14:35/M
32 CAROLEE THOMAS BEAVERDALE PA 40 390 45:19.50 14:37/M
33 MARGARET WASSER CHERRY HILL NJ 44 401 48:56.50 15:47/M
34 CINDY MARTIN EBENSBURG PA 43 411 51:07.10 16:29/M
35 JOHN HARRELL 48 420 53:29.00 17:15/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TERESA OBLINKSY EBENSBURG PA 58 116 25:55.93 8:22/M
2 PAULA DZOMBAK PINCKNEY MI 53 128 26:31.70 8:33/M
3 LAURA TRUSIK PORTAGE PA 51 161 27:47.40 8:58/M
4 SUSAN CROYLE 57 172 28:12.50 9:06/M
5 SUSAN kONIRY Q 53 193 28:53.60 9:19/M
6 CHERYL INGAVO 52 198 29:02.90 9:22/M
7 DENISE CARPINELLO Hastings PA 54 200 29:06.60 9:23/M
8 TINA HONKUS 54 224 29:58.10 9:40/M
9 KIM BURKETT MINERAL POINT PA 50 264 31:29.80 10:09/M
10 PAM BAILEY EBENSBURG PA 53 281 32:33.80 10:30/M
11 ROSE MYERS EBENSBURG PA 51 291 33:00.20 10:39/M
12 PATRICIA BURIAK CLINTON NJ 56 302 33:25.00 10:47/M
13 JOYCE PANCOTTINE 52 338 36:13.80 11:41/M
14 TAMMY DEYULIS EBENSBURG PA 52 348 37:12.40 12:00/M
15 KATHY ROOP WATERVLIET NY 57 358 38:57.10 12:34/M
16 BECKY TAYLOR Indiana PA 52 359 38:57.79 12:34/M
17 GLORIA GOLLER JOHNSTOWN PA 59 379 42:52.90 13:50/M
18 DORI STIFFLER MINERAL POINT PA 55 380 43:11.60 13:56/M
19 SHERRY LYNN SHEEHAN EBENSBURG PA 57 381 43:21.40 13:59/M
20 JANE KRETCHMAN EBENSBURG PA 59 384 44:17.50 14:17/M
21 SUSAN BARBER EBENSBURG PA 50 386 44:38.10 14:24/M
22 FRIEDA PETERS NICKTOWN PA 55 393 45:26.90 14:39/M
23 JILL HIRT 53 405 50:05.40 16:09/M
24 BETSY FAULDS COUDERSPORT PA 59 406 50:07.10 16:10/M
25 LORRAINE D'ANGELO EBENSBURG PA 50 410 51:06.40 16:29/M
26 DEB YINGLING 59 415 53:00.50 17:06/M
27 SHIRLEY STRITTMATTER PORTAGE PA 54 419 53:24.70 17:14/M
28 THERESA HOMIDY EBENSBURG PA 56 423 53:56.20 17:24/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MARY DRASS CRESSON PA 60 180 28:20.70 9:08/M
2 BERNICE MACKANICK JOHNSTOWN PA 66 207 29:15.00 9:26/M
3 NANCY TROSTLE JOHNSTOWN PA 64 332 35:26.00 11:26/M
4 ESTRAL HARREL 72 360 39:05.00 12:36/M
5 Connie Datsko 60 383 44:17.10 14:17/M
6 VIRGINIA HOCKENSMITH MINERAL POINT PA 60 403 49:02.10 15:49/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 PATRICK GILDEL 31 1 16:55.20 5:27/M
2 Eric Boring 19 2 17:38.90 5:41/M
3 Tyler Melins 19 3 18:00.00 5:48/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 AL CASAGRANDA Lower Burrell PA 47 4 18:31.00 5:58/M
Male 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Unknown Participant 0 58 23:34.00 7:36/M
2 TOM CHERNISKY 0 249 30:46.00 9:55/M
3 RUSSELL BLOOM 0 260 31:13.00 10:04/M
Male 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roman Tate 14 14 19:59.40 6:27/M
2 JoVaunte Neumann 14 41 22:23.70 7:13/M
3 JOSEPH NAUGLE NEW FLORENCE PA 14 51 22:50.30 7:22/M
4 BENJAMIN CADWALLADER PITTSBURGH PA 14 59 23:34.00 7:36/M
5 NATHAN FOLDYCE SOUTH ELGIN IL 12 103 25:37.10 8:16/M
6 AUSTIN FARABAUGH LORETTO PA 13 139 27:06.00 8:45/M
7 JARETT BROWN EBENSBURG PA 11 141 27:08.00 8:45/M
8 DAVID REGALA EBENSBURG PA 13 153 27:31.01 8:53/M
9 DEREK FETHER VINTONDALE PA 12 231 30:09.70 9:44/M
10 COREY KATRANCHA JOHNSTOWN PA 12 233 30:10.20 9:44/M
11 DAVID WENTLING 12 236 30:18.00 9:46/M
12 BRANDT PATTERSON LILLY PA 7 246 30:39.80 9:53/M
13 Zachary Malay 9 313 34:01.30 10:58/M
14 Colt Kasecky 10 315 34:02.80 10:59/M
15 GARRETT LAHBER 14 343 36:29.10 11:46/M
16 JACOB SEBETICH COLUMBUS OH 14 352 38:12.10 12:19/M
17 JAY STANFIELD 9 409 50:49.00 16:24/M
18 JAMES AU EBENSBURG PA 10 422 53:51.70 17:22/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JUSTIN JEFFERS REVLOC PA 16 12 19:47.10 6:23/M
2 TIM KESTERMONT 17 15 20:12.40 6:31/M
3 PATRICK VINCENT 17 16 20:23.00 6:35/M
4 DANIEL VINCENT 17 21 20:48.00 6:43/M
5 DALTON SHANK SUFFIELD CT 17 33 21:52.80 7:03/M
6 Devin Dumm 15 38 22:00.90 7:06/M
7 ROBERT PRAMUK 16 42 22:31.20 7:16/M
8 DILLON BROWN EBENSBURG PA 17 47 22:45.50 7:20/M
9 Rick Smith 15 55 23:19.70 7:31/M
10 JAROD KING 17 57 23:34.00 7:36/M
11 JAY CADWALLADER, II PITTSBURGH PA 19 60 23:39.00 7:38/M
12 ZACHARY SMITH PITTSBURGH PA 17 68 24:04.60 7:46/M
13 CURT PANICK 18 77 24:31.00 7:55/M
14 TY KRUG LORETTO PA 15 88 24:47.00 8:00/M
15 SAM DEWITT ANNAPOLIS MD 15 187 28:39.00 9:15/M
16 JORDAN GORSUDR 17 299 33:13.00 10:43/M
17 DAVID MILLER READING PA 18 350 37:37.60 12:08/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JONATHAN MAKOCZY PORTAGE PA 20 5 18:48.00 6:04/M
2 BRANDON BISHOP HANOVER PA 25 23 21:04.00 6:48/M
3 LOGAN GRAY JOHNSTOWN PA 22 25 21:19.50 6:53/M
4 BEN MCMURRAY 20 29 21:33.30 6:57/M
5 ADAM MCGINNIS DUNCANSVILLE PA 22 32 21:47.30 7:02/M
6 ZACH EDWARDS EBENSBURG PA 26 75 24:23.10 7:52/M
7 JOSHUA KUPCHELLA HOMER CITY PA 28 78 24:32.90 7:55/M
8 JOSH BRITO 29 89 24:48.00 8:00/M
9 Louis Good 29 93 25:01.20 8:04/M
10 TYLER TAMPLETON 26 97 25:08.20 8:06/M
11 BRYANT GREENE 29 119 26:11.50 8:27/M
12 MATT EDMISTON EPHRATA PA 28 133 26:52.00 8:40/M
13 KEVIN STARUCH EBENSBURG PA 27 134 26:52.50 8:40/M
14 SEAN KANE AVON CT 27 140 27:07.00 8:45/M
15 Shaun Kimack 28 177 28:19.20 9:08/M
16 NATHAN RAY NANTY GLO PA 23 190 28:48.90 9:17/M
17 ETHAN HUMMEL HOLLIDAYSBURG PA 29 195 28:57.20 9:20/M
18 DENNIS CARPINELLO PUNXSUTAWNEY PA 28 202 29:07.20 9:24/M
19 Andrew Paul Hempfield Area High 22 203 29:07.50 9:24/M
20 Justin Cowlers 28 219 29:50.90 9:37/M
21 JORDAN HELSEL NANTY GLO PA 22 256 31:08.20 10:03/M
22 KYLE DEYULIS EBENSBURG PA 24 259 31:09.50 10:03/M
23 ERIC DROTAR SUMMERHILL PA 26 269 31:48.60 10:15/M
24 CHRISTOPHER SHELBY PITTSBURGH PA 26 278 32:21.90 10:26/M
25 SCOTT BOSLET IRWIN PA 28 304 33:33.90 10:49/M
26 DOUGLAS SHICK DURHAM NC 27 331 35:20.70 11:24/M
27 RICHARD MCIVER PITTSBURGH PA 26 344 36:38.30 11:49/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TODD ETTERS ALLENTOWN PA 32 6 18:52.70 6:05/M
2 JASON ALLEN BREHM GIBSONIA PA 37 13 19:58.40 6:26/M
3 John Sstrittmatter 35 17 20:27.20 6:36/M
4 Don Beyer 34 24 21:14.00 6:51/M
5 MATTHEW SINOSKY EBENSBURG PA 30 26 21:22.00 6:54/M
6 RICHARD HEATON HALIFAX 33 27 21:25.50 6:55/M
7 SAM SCHILLING EBENSBURG PA 36 28 21:27.60 6:55/M
8 GLENN KATRANCHA JOHNSTOWN PA 39 36 21:56.20 7:05/M
9 Jody Strittmatter 33 39 22:13.50 7:10/M
10 BRANDT HUTZEL JOHNSTOWN PA 39 43 22:32.70 7:16/M
11 Craig Smith 38 45 22:41.10 7:19/M
12 Michael Zajac Chevy Chase MD 31 48 22:46.40 7:21/M
13 DUSTAN BURKEY CARROLLTOWN PA 39 49 22:48.20 7:21/M
14 TIM WILLIAMSON LEWISBURG PA 32 56 23:22.10 7:32/M
15 DAN ELSTON PITTSBURGH PA 39 66 24:03.20 7:45/M
16 CHRIS STEBERGER PORTAGE PA 33 67 24:03.50 7:45/M
17 JOE GIRONDA EBENSBURG PA 35 70 24:07.90 7:47/M
18 SCOTT NIBERT Blairsville PA 39 76 24:26.10 7:53/M
19 Shawn Dorsch 32 85 24:42.00 7:58/M
20 DWAYNE KAUFMAN JOHNSTOWN PA 39 87 24:45.10 7:59/M
21 RODNEY PARRIS 32 92 24:56.00 8:03/M
22 Jeffrey Beyer 36 94 25:01.40 8:04/M
23 BEN SHAFFAR 34 99 25:23.00 8:11/M
24 JARRET FORST CARROLLTOWN PA 36 107 25:44.60 8:18/M
25 STEVE EMERICK 39 113 25:55.40 8:22/M
26 LEONARD COYER 34 120 26:17.00 8:29/M
27 ESTAY GREENE MORRISVILLE NC 35 129 26:33.90 8:34/M
28 IAN MACLELLAN PITTSBURGH PA 33 132 26:46.20 8:38/M
29 PATRICK HANLON GALLITZIN PA 32 138 27:02.50 8:43/M
30 JOHN YOKITIS EBENSBURG PA 35 155 27:32.20 8:53/M
31 TONY BERGER 37 160 27:45.70 8:57/M
32 KYLE SWARTS BALTIMORE MD 30 174 28:16.20 9:07/M
33 TIM WILLIAMSON CORAOPOLIS PA 34 197 29:01.90 9:22/M
34 Brian Selepack 38 218 29:49.80 9:37/M
35 DOUG FARABAUGH EBENSBURG PA 38 229 30:05.00 9:42/M
36 JAMES GOLEMBIESKI COLUMBIA MD 32 237 30:20.70 9:47/M
37 CHRIS KOLB COLUMBUS OH 39 251 30:51.60 9:57/M
38 GREG STEVENS 38 255 31:06.00 10:02/M
39 MEGHAN RATCHFORD EBENSBURG PA 31 274 32:16.00 10:25/M
40 NICK POLCHITO MINERAL POINT PA 35 277 32:21.60 10:26/M
41 Nick Fruscello 32 292 33:01.50 10:39/M
42 ERIK THROWER 39 294 33:02.20 10:39/M
43 JASON CHLEBOWSKI MC KEES ROCKS PA 37 305 33:35.80 10:50/M
44 ADAM STIFFLER VINTONDALE PA 30 363 39:15.00 12:40/M
45 BRAD MCMULLEN TOWSON MD 34 366 39:39.40 12:47/M
46 Marc McClelland 37 368 39:41.10 12:48/M
47 JAMES AU EBENSBURG PA 31 424 53:56.30 17:24/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MIKE BAHEL 45 8 19:24.20 6:15/M
2 David Eckenrod 45 35 21:56.00 7:05/M
3 SCOTT BOWMAN 46 54 23:17.20 7:31/M
4 ERIC HAZENSTAB DUNCANSVILLE PA 47 65 23:58.40 7:44/M
5 CRAIG SHANK SUFFIELD CT 42 74 24:22.70 7:52/M
6 DAAVE BAYER 47 82 24:40.30 7:57/M
7 KEN BALOUGH EBENSBURG PA 47 98 25:18.90 8:10/M
8 BRIAN SWANSON SIDMAN PA 49 100 25:27.30 8:13/M
9 THOMAS WOODS EBENSBURG PA 46 101 25:28.10 8:13/M
10 ANDREW DUBNANSKY SEWARD PA 43 104 25:38.70 8:16/M
11 GREG FOLDYCE SOUTH ELGIN IL 45 106 25:43.00 8:18/M
12 Rob Simmerman 40 110 25:48.40 8:19/M
13 ANDREW SPEIZMAN PHILADELPHIA PA 47 111 25:50.00 8:20/M
14 MICHAEL REMILLARD EBENSBURG PA 47 112 25:54.20 8:21/M
15 JAMIE YANCOVITZ TIRE HILL L PA 40 115 25:55.90 8:22/M
16 William Paul 45 121 26:17.50 8:29/M
17 CHRIS ROZINSKY CRESSON PA 46 157 27:37.20 8:55/M
18 THAD DALBY 45 159 27:43.50 8:56/M
19 JIM WASHKO 49 169 28:05.90 9:04/M
20 JAMES DODSON 45 179 28:20.10 9:08/M
21 Ed Hoover 43 182 28:24.10 9:10/M
22 RAY OSMOLINSKI 44 183 28:28.00 9:11/M
23 STEVE KEITH 45 227 30:04.00 9:42/M
24 ROBERT FOX JR DUNCANSVILLE PA 48 250 30:46.70 9:55/M
25 Kenn Donner 49 258 31:08.70 10:03/M
26 RICHARD ROLAND PORT MATILDA PA 43 261 31:15.00 10:05/M
27 BRANDON SEABOLT ROCKINGHAM NC 47 285 32:39.30 10:32/M
28 CALVIN VONADA MIDLOTHIAN VA 42 314 34:02.60 10:59/M
29 MICHAEL SHUTTY BUTLER PA 43 326 34:51.50 11:15/M
30 RAYMOND SAGE PORT MAITLDA PA 47 364 39:17.20 12:40/M
31 JASON KUSHER EBENSBURG PA 40 374 40:38.20 13:06/M
32 STEVE GIRONDA 44 376 40:44.30 13:08/M
33 ED LOSCAR 49 392 45:22.00 14:38/M
34 MARC SHROYER JOHNSTOWN PA 42 404 49:59.20 16:07/M
35 EUGENE FARABAUGH 47 417 53:04.00 17:07/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bryan Everhart 50 20 20:47.60 6:42/M
2 IVAN DZOMBAK PINCKNEY MI 50 30 21:34.30 6:57/M
3 MIKE HOUCK JOHNSTOWN PA 56 37 21:59.70 7:05/M
4 RICK EICHELBERGER ROARING SPRING PA 56 64 23:51.80 7:42/M
5 RICHARD BARBER EBENSBURG PA 51 69 24:07.20 7:47/M
6 Bill Winters 58 72 24:13.90 7:49/M
7 BARRY CREAMY 57 95 25:05.00 8:05/M
8 TOM DESIKEVICH EBENSBURG PA 51 109 25:46.10 8:19/M
9 PAUL BARON JOHNSTOWN PA 51 125 26:27.60 8:32/M
10 Mike Riggenbach Black Lick PA 50 135 26:52.60 8:40/M
11 BARRY WEAKLAND HASTINGS PA 50 164 27:49.00 8:58/M
12 RICK YUHAS JOHNSTOWN PA 56 210 29:19.80 9:27/M
13 JOE CINKO EBENSBURG PA 57 213 29:34.70 9:32/M
14 MIKE BODENSCHATZ SUMMERHILL PA 54 241 30:30.50 9:50/M
15 JOHN DZIACK EBENSBURG PA 55 288 32:48.50 10:35/M
16 Bill Rhoader 57 293 33:01.60 10:39/M
17 JOE BILLER CRESSON PA 51 341 36:27.30 11:45/M
18 GERRY HIRT 56 407 50:20.60 16:14/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tom Fetterman Penn Run PA 70 80 24:38.40 7:57/M
2 John Swauger 60 158 27:41.60 8:56/M
3 TOM WALLACE COUDERSPORT PA 64 205 29:13.10 9:25/M
4 Ed Foster 68 208 29:15.60 9:26/M
5 VINCENT REMILLARD EBENSBURG PA 69 230 30:06.80 9:43/M
6 GARY BRADLEY CRESSON PA 60 252 30:57.40 9:59/M
7 BOB TEMPLETON 60 369 39:50.60 12:51/M
8 GERALD MCMULLEN EBENSBURG PA 61 387 45:04.40 14:32/M
9 JOHN HARRELL 74 421 53:32.00 17:16/M