THE MARSHALL MANGLER 5 MILE
Age Group Results
November 11, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female OVERALL 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 GINA GALETTI 617 35 6 40:03.50 8:01/M
2 Dorothy Cerroni SHARON PA 573 49 11 41:18.40 8:16/M
3 SARAH PIPER 627 32 19 43:35.90 8:43/M
Overall Female MASTERS 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Hrach Gibsonia PA 531 42 47 48:17.90 9:39/M
2 Krista Bottegal Steubenville OH 583 42 57 49:39.90 9:56/M
3 Heather Slater Cranberry Twp PA 452 42 59 49:49.00 9:58/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Sherksnas Pittsburgh PA 454 0 178 1:06:42.30 13:20/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Hrach Gibsonia PA 530 13 67 50:57.40 10:11/M
2 Julia Solomon Gibsonia PA 449 14 71 51:22.50 10:16/M
3 Mackenzie Jeric Salem OH 522 11 85 54:38.30 10:56/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Procario PITTSBURGH PA 421 24 32 45:56.60 9:11/M
2 Teresa Jadhav Monroeville PA 523 28 42 47:44.80 9:33/M
3 Sarah Brett Pittsburgh PA 580 25 46 48:12.20 9:38/M
4 ANGELA FELOCK 406 25 53 49:00.60 9:48/M
5 Angelica Pietranton Pittsburgh PA 470 26 55 49:33.70 9:55/M
6 Jennifer Bracken Pittsburgh PA 582 23 62 49:58.60 10:00/M
7 Kelli Hartman MARS PA 422 27 72 51:32.80 10:18/M
8 Tessa Conte Baden PA 568 24 86 54:41.50 10:56/M
9 Rachal Weisgarber Pittsburgh PA 436 24 87 54:48.40 10:58/M
10 Ashley McBride Pittsburgh PA 489 25 88 54:48.60 10:58/M
11 Erin Jeuther Valencia PA 521 22 97 55:17.90 11:03/M
12 Aster Tecaly Pittsburgh PA 444 24 107 56:12.00 11:14/M
13 BRYNN ROZESKI 601 29 110 57:03.80 11:25/M
14 Caitlin Kirkwood Carnegie PA 512 25 120 58:11.20 11:38/M
15 Jessica LeRoy Pittsburgh PA 412 29 121 58:11.20 11:38/M
16 Bethany Sauers Evans City PA 460 28 124 58:29.90 11:42/M
17 Heidi Cain Harmony PA 576 27 133 59:32.30 11:54/M
18 Meredythe Kimmel Pittsburgh PA 513 23 145 1:01:21.00 12:16/M
19 Laura Schafer Coraopolis PA 458 27 147 1:01:59.00 12:24/M
20 Laura McCarthy Wexford PA 488 27 156 1:02:54.20 12:35/M
21 Christina Andrzejewski PITTSBURGH PA 598 28 159 1:03:03.40 12:37/M
22 Dana Kapp Gibsonia PA 519 23 170 1:05:06.00 13:01/M
23 Pamela Gradisek Pittsburgh PA 543 29 179 1:06:57.20 13:23/M
24 Jaharia Filmore Pittsburgh PA 554 26 180 1:07:44.40 13:33/M
25 Emily Matthews Pittsburgh PA 491 27 191 1:10:48.20 14:10/M
26 Karissa Kilgore Export PA 514 27 194 1:14:45.90 14:57/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JESS DYMUN 614 37 22 44:10.90 8:50/M
2 Julia Strejcek Seven Fields PA 446 30 35 47:09.50 9:26/M
3 Heather Hudock Canonsburg PA 529 33 36 47:11.60 9:26/M
4 Andrea Plubell Oakdale PA 469 39 40 47:32.70 9:30/M
5 Sepi Miller allison park PA 481 35 43 47:46.90 9:33/M
6 Nancy Bilger Cranberry Township 588 35 48 48:36.80 9:43/M
7 Shelly Iams Gibsonia PA 226 39 56 49:35.60 9:55/M
8 Tracy Newman Worthington PA 474 33 60 49:51.30 9:58/M
9 Laura Jacob Claysville PA 525 31 83 54:33.70 10:55/M
10 Athena Moore Pittsburgh PA 478 31 101 55:44.00 11:09/M
11 LISA STUGART 609 36 103 55:51.60 11:10/M
12 Kristy Cloonan Pittsburgh PA 569 38 104 55:58.30 11:12/M
13 Laura Wilson McKees Rocks PA 433 31 105 56:06.50 11:13/M
14 AMANDA SPROAT 618 33 115 57:25.70 11:29/M
15 Brooke Bejster Pittsburgh PA 590 32 116 57:41.30 11:32/M
16 Jamie Chappell sewickley PA 572 33 118 57:51.20 11:34/M
17 Alison Smith mckeesport PA 450 39 119 58:06.30 11:37/M
18 Tara Kennedy Ellwood city PA 516 31 125 58:33.70 11:43/M
19 Melanie Sibley Elizabeth PA 453 37 130 59:09.30 11:50/M
20 Alanna McWilliams Pittsburgh PA 486 30 135 59:44.70 11:57/M
21 Lora Apaliski Enola PA 596 34 143 1:01:04.30 12:13/M
22 Jennifer Larence PITTSBURGH PA 505 35 152 1:02:33.50 12:31/M
23 Shannon Miller Gibsonia PA 480 39 155 1:02:50.70 12:34/M
24 Brittany Gary Pittsburgh PA 547 30 158 1:03:01.30 12:36/M
25 Autumn Heinz Ellwood City PA 537 35 160 1:03:14.10 12:39/M
26 Catherine Bradley Baden PA 581 34 165 1:03:49.70 12:46/M
27 Barb Fink Glenshaw PA 552 30 166 1:03:51.80 12:46/M
28 Nicole Vore Pittsburgh PA 439 34 169 1:04:40.20 12:56/M
29 Heather Arment Pittsburgh PA 595 32 173 1:05:19.20 13:04/M
30 Angela Yost Pittsburgh PA 428 36 176 1:06:23.60 13:17/M
31 SARA HERDELL 616 32 182 1:07:58.50 13:36/M
32 Gail Moore Allion Park PA 477 35 186 1:08:15.80 13:39/M
33 Stephanie Hurt Gibsonia PA 527 35 187 1:08:17.50 13:39/M
34 Stacy Juchno MARS PA 417 37 189 1:09:33.60 13:55/M
35 Sara Warhold Pittsburgh PA 437 35 190 1:10:28.80 14:06/M
36 Shannon Gaghan Pittsburgh PA 549 36 195 1:14:46.90 14:57/M
37 MARIA VANEGAS 630 34 198 1:17:06.80 15:25/M
38 Amy Popies Pittsburgh PA 283 32 200 1:19:33.00 15:55/M
39 Tricia Staley Pittsburgh PA 318 36 201 1:19:33.10 15:55/M
40 Emily Czapko Pittsburgh PA 565 33 203 1:27:22.40 17:28/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Milene Ward moon twp. PA 438 43 70 51:07.00 10:13/M
2 Betsy Nickel Oakland MD 473 42 73 51:58.60 10:24/M
3 Rita Ciccariello Allison Park PA 570 45 89 54:50.20 10:58/M
4 Cassandra Smiley Gibsonia PA 451 41 93 55:08.70 11:02/M
5 Jenn Wohlgamuth Mars PA 430 43 94 55:14.80 11:03/M
6 Margaret Lynch Cheswick PA 498 49 108 56:30.20 11:18/M
7 Maria Mager Gibsonia PA 496 48 109 57:02.00 11:24/M
8 Lisa DeLong Greensburg PA 562 42 114 57:19.90 11:28/M
9 Liz Boone Leetsdale PA 584 42 117 57:50.80 11:34/M
10 Judy Gurchak Pittsburgh PA 540 42 129 59:06.60 11:49/M
11 Carina Guinto Mckeesport PA 541 43 138 59:52.30 11:58/M
12 Kim Mangan PITTSBURGH PA 423 42 139 1:00:00.40 12:00/M
13 Lori Bonham Wexford PA 585 43 140 1:00:04.90 12:01/M
14 Donna Dunlap Greensburg PA 559 48 141 1:00:25.70 12:05/M
15 Laura Chevalier Beaver Falls PA 571 45 146 1:01:45.50 12:21/M
16 Michelle Pascale youngstown OH 472 44 148 1:01:59.30 12:24/M
17 Kathryn Kane Pittsburgh PA 520 46 149 1:02:02.50 12:24/M
18 Lisa Reutzel Ambridge PA 415 48 162 1:03:25.40 12:41/M
19 Caroline Lipscomb Jeannette PA 502 47 185 1:08:04.60 13:37/M
20 Amy Kubas Murrysville PA 508 49 196 1:16:11.90 15:14/M
21 DIANE BURNS 409 43 199 1:19:08.90 15:50/M
22 Jackie Kusenko New kensington PA 507 48 207 1:48:14.30 21:39/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Savage gibsonia PA 459 54 95 55:17.10 11:03/M
2 Lisa Tremblay Pittsburgh PA 442 51 98 55:31.30 11:06/M
3 Melinda McDonough Allison Park PA 487 50 99 55:31.60 11:06/M
4 Kathy Murray allison park PA 475 53 102 55:51.40 11:10/M
5 Kathie Odonnell MOON TOWNSHIP PA 416 55 132 59:17.00 11:51/M
6 Julia McAvoy Slovan PA 490 55 144 1:01:13.50 12:15/M
7 Darlene Upson Latrobe PA 440 56 164 1:03:33.00 12:43/M
8 Tracey Serba Coraopolis PA 455 51 168 1:04:40.20 12:56/M
9 JANICE KIRKWOOD 612 55 171 1:05:11.70 13:02/M
10 Jane Wilkens titusville PA 434 56 175 1:06:00.20 13:12/M
11 Marcy Rayburg Greensburg PA 465 55 177 1:06:42.00 13:20/M
12 Averie Giles Clairton PA 545 51 205 1:32:04.50 18:25/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Manfred Butler PA 495 61 206 1:32:07.30 18:25/M
Overall Male OVERALL 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 BEN GARDNER SENECA VALLEY 410 16 1 35:24.60 7:05/M
2 Brian Brown greensburg PA 579 39 2 35:43.00 7:09/M
3 TOD HERCHENROETHER 615 39 3 36:10.00 7:14/M
Overall Male MASTERS 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Casteel Butler PA 574 42 7 40:10.60 8:02/M
2 Chuck Gurchak PITTSBURGH PA 414 43 24 44:39.30 8:56/M
3 Bill Hoffman Moon Twonship PA 534 47 25 44:41.50 8:56/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 604 604 0 74 52:10.80 10:26/M
2 RYAN BLUMISH 629 0 181 1:07:53.20 13:35/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danny Markovitz Pittsburgh PA 493 13 13 41:38.30 8:20/M
2 Mark Brown greensburg PA 577 11 16 42:16.00 8:27/M
3 Ari Kendra Beaver Falls PA 401 12 64 50:48.30 10:10/M
4 LUKE WINTER 621 15 136 59:47.70 11:57/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Mestrovic New Manchester WV 484 27 10 41:12.40 8:14/M
2 Mark Bezilla Pittsburgh PA 589 27 12 41:21.20 8:16/M
3 Michael Rodack Pittsburgh PA 462 29 15 42:14.50 8:27/M
4 Youssef Mekaoui PITTSBURGH PA 419 29 21 43:59.70 8:48/M
5 Jonathan Scheid Pittsburgh PA 457 28 26 44:43.00 8:57/M
6 Brian Fabich Pittsburgh PA 556 28 30 45:22.20 9:04/M
7 Mark Meyers Carnegie PA 483 26 31 45:27.50 9:05/M
8 Timothy Rakoczy Pittsburgh PA 467 28 41 47:33.00 9:31/M
9 Jonathan Rudd Pittsburgh PA 461 27 45 47:50.50 9:34/M
10 JASON HUSSAR 403 29 51 48:56.90 9:47/M
11 TOMMY TELLSON 404 25 52 49:00.20 9:48/M
12 Justin Mech Valencia PA 485 29 68 51:02.00 10:12/M
13 Gregory Thomas Pittsburgh PA 443 25 77 53:18.20 10:40/M
14 Andrew Schwirian Monongahela PA 456 25 84 54:35.10 10:55/M
15 Matthew Pontoriero Gibsonia PA 468 24 96 55:17.50 11:03/M
16 Christopher Gebbens Gibsonia PA 546 24 112 57:10.40 11:26/M
17 Charles Hull Berkeley CA 528 28 113 57:11.40 11:26/M
18 Robert Hicks Pittsburgh PA 413 29 122 58:11.30 11:38/M
19 Brian Creary Rochester NY 566 28 151 1:02:04.10 12:25/M
20 Justin Ring Pittsburgh PA 463 29 163 1:03:26.00 12:41/M
21 William Lipscomb Jeannette PA 501 29 184 1:08:04.20 13:37/M
22 George Mosley masury OH 476 23 204 1:29:39.80 17:56/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 HEATH PIPER 626 31 4 38:00.90 7:36/M
2 SEAN CARY 619 39 5 38:49.50 7:46/M
3 Matt Wiefling Moon Township PA 435 30 8 40:52.50 8:10/M
4 TOMMY MCNEAR EAST PALESTINE OH 603 36 9 41:03.70 8:13/M
5 David Hornyak PITTSBURGH PA 420 39 14 42:02.00 8:24/M
6 Shaun Hodierne Pittsburgh PA 535 32 17 42:16.60 8:27/M
7 Brian Kent Pittsburgh PA 515 30 18 43:22.30 8:40/M
8 Scott Delval Pgh PA 561 38 20 43:44.40 8:45/M
9 DAVID KELSCH 625 36 23 44:27.80 8:53/M
10 Chad Apaliski Wexford PA 597 38 27 45:00.50 9:00/M
11 P.J. THOMAS 623 32 28 45:18.60 9:04/M
12 Charles Trimer McKees Rocks PA 441 36 34 47:08.30 9:26/M
13 Mark Ziegler Pittsburgh PA 425 37 50 48:45.30 9:45/M
14 Terry Burnsworth Monaca PA 407 32 61 49:54.10 9:59/M
15 Jorge Balderas Wexford PA 592 34 66 50:55.70 10:11/M
16 KEVIN CASS 613 31 76 52:56.30 10:35/M
17 Roberto Modelo Pittsburgh PA 479 35 79 53:32.50 10:42/M
18 Eric Domitrovic Gibsonia PA 560 38 80 53:32.70 10:42/M
19 Michael Ewing Allison Park PA 557 37 126 58:56.40 11:47/M
20 Joe Lawrence Allison Park PA 504 36 127 58:57.60 11:47/M
21 Richard Ernsberger Pittsburgh PA 558 33 131 59:14.30 11:51/M
22 Chris Lortz Pittsburgh PA 500 31 142 1:00:29.50 12:06/M
23 Michal Kawecki Evans City 518 33 154 1:02:48.70 12:34/M
24 Pradeep Jadhav Monroeville PA 524 30 193 1:13:35.30 14:43/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MIKE TOKAR 408 40 33 46:14.40 9:15/M
2 Rich Costolo Beaver Falls PA 567 47 38 47:17.90 9:27/M
3 Bruce Fuscaldo Pittsburgh PA 550 42 39 47:18.20 9:28/M
4 David Leshock Pittsburgh PA 503 44 49 48:40.80 9:44/M
5 Kevin Yost Wintersville OH 427 48 54 49:33.10 9:55/M
6 MIKE MCCULLOUGH ELLWOOD PA 605 40 63 50:20.90 10:04/M
7 Gary DeLong Greensburg PA 563 45 65 50:54.20 10:11/M
8 Rex Harpst Imperial PA 538 46 69 51:03.30 10:13/M
9 Kennneth Lyle Pittsburgh PA 499 43 75 52:30.00 10:30/M
10 Jack Glover Sewickley PA 544 46 78 53:24.00 10:41/M
11 STEVEN HOLGATE 606 42 90 54:51.30 10:58/M
12 Erin Schumacher Columbiana OHIO 602 42 111 57:04.70 11:25/M
13 STEVE SMITH 620 43 134 59:37.20 11:55/M
14 Dan Maffeo NORTH HUNTINGDON P 497 40 153 1:02:36.60 12:31/M
15 ROBERT KINNEY 622 47 167 1:04:13.00 12:51/M
16 Steve Anderton Cranberry Twp PA 599 45 172 1:05:13.60 13:03/M
17 Patrick Kelly Moon twp PA 517 49 174 1:05:20.70 13:04/M
18 LARRY KENNEY 611 49 183 1:07:58.70 13:36/M
19 Jeff Lancaster pittsburgh PA 506 45 192 1:12:40.30 14:32/M
20 Rob Findling Latrobe PA 553 41 202 1:24:47.60 16:57/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Spence Wexford PA 448 56 29 45:20.10 9:04/M
2 JAMES BUSH PITTSBURGH PA 607 55 37 47:12.50 9:26/M
3 Dennis Farkosh West Mifflin PA 555 54 44 47:50.10 9:34/M
4 John Gust Gibsonia PA 539 50 58 49:40.80 9:56/M
5 TERRY FULLER 608 58 81 53:33.40 10:43/M
6 GEORGE BENDER 624 52 82 53:42.40 10:44/M
7 Jeffrey Yingling gibsonia PA 429 58 91 54:54.70 10:59/M
8 Bruce Barnes Butler PA 591 54 92 54:54.90 10:59/M
9 Don Kirkwood Pittsburgh PA 511 59 123 58:11.90 11:38/M
10 Alan Blandino Gibsonia PA 587 58 128 59:05.10 11:49/M
11 Alan Zurbach pittsburgh PA 424 51 137 59:51.30 11:58/M
12 Peter Winkler Franklin PA 432 59 150 1:02:03.50 12:25/M
13 ANDREW KARNANAS 628 54 157 1:03:00.10 12:36/M
14 Paul Zavarella Pittsburgh PA 426 56 208 1:48:14.80 21:39/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Herchenroether wexford PA 536 68 100 55:34.30 11:07/M
2 John Blaney Wexford PA 165 60 106 56:10.00 11:14/M
3 Wayne Reutzel Ambridge PA 464 60 161 1:03:25.30 12:41/M
4 Bob Juchno McKean PA 418 67 188 1:09:32.90 13:54/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ralph Swain Moon Twp. PA 445 77 197 1:16:26.50 15:17/M