BREAK THE CYCLE RACES 5K
Age Group Results
August 23, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Patterson Beaver PA 1754 27 9 20:35.90 6:38/M
2 kelli gaus Fombell PA 1882 15 14 20:57.10 6:45/M
3 RACHEL ONEIL Beaver PA 1869 16 15 21:22.50 6:54/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 SYDNEY MONIT Beaver PA 1828 11 77 29:41.20 9:35/M
2 Olivia Vixman Beaver PA 1808 12 83 30:07.10 9:43/M
3 Ava Wright Beaver PA 1825 6 145 40:31.40 13:04/M
4 Ashtyn Zeranick Monaca 1791 11 170 50:15.50 16:13/M
5 Hailey Drutarosky Freedom PA 1794 11 196 55:12.50 17:48/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 KATIA KAFFENES Beaver PA 1879 15 16 21:26.30 6:55/M
2 OLIVIA NEELEY Beaver PA 1890 15 39 25:39.40 8:16/M
3 GRETA BELL Beaver PA 1892 13 42 25:43.70 8:18/M
4 GRACE DUBOIS Beaver PA 1874 15 46 25:52.00 8:21/M
5 mary GRAbowski Beaver PA 1870 15 51 26:12.50 8:27/M
6 CAITLIRI CAVALIERE Beaver PA 1875 15 96 31:34.90 10:11/M
7 KATIE HANSEN MONACA PA 1848 15 101 31:49.90 10:16/M
8 Aleisha Barrett Rochester PA 1650 13 157 43:50.50 14:08/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 EMILY FORNER Clinton PA 1864 17 19 22:08.90 7:08/M
2 EMMA URBEN Beaver PA 1863 16 24 22:56.60 7:24/M
3 OLIVIA DAVIS Beaver PA 1865 16 52 26:14.10 8:28/M
4 HANNAH SCHULTZ Beaver PA 1867 17 95 31:27.70 10:09/M
5 ALYSSA KISH Crescent PA 1853 16 123 36:03.40 11:38/M
6 Taylor Ward East Liverpool OH 1785 18 165 48:36.10 15:41/M
7 Megan Owens Rochester PA 1751 17 203 57:32.40 18:34/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Macy Hupp Washington PA 1699 23 21 22:38.10 7:18/M
2 Alexis Hoyt Pittsburgh PA 1698 25 65 28:25.90 9:10/M
3 Laura Nahas Beaver Falls PA 1747 23 75 29:30.70 9:31/M
4 Leann May East Liverpool OH 1734 24 86 30:21.00 9:47/M
5 Jacqueline McCoy Beaver PA 1736 28 105 32:17.10 10:25/M
6 Brianna Fulkerson Rochester PA 1799 24 149 42:05.20 13:35/M
7 KATIE MARSILIO Beaver PA 1858 22 172 50:34.30 16:19/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 LAURA DELFRATTE Beaver PA 1849 32 43 25:44.40 8:18/M
2 TRACI SWAB Freedom PA 1606 34 58 27:00.80 8:43/M
3 Geri Lynn Cummings Beaver Falls PA 1796 32 62 28:01.50 9:02/M
4 Wendy Rubino Beaver PA 1768 34 110 33:55.20 10:56/M
5 Chelsea Kordecki Beaver Falls PA 1800 30 113 34:34.00 11:09/M
6 Nicole O'Kray Baden PA 1749 32 117 35:34.10 11:28/M
7 Ashley Bloor Beaver PA 1656 34 127 36:36.90 11:48/M
8 Almondina Moore Midland PA 1744 34 128 36:37.00 11:49/M
9 Stephanie Bruce Darlington PA 1664 31 130 36:55.30 11:55/M
10 Leslie Komlos Conway PA 1716 34 134 38:02.90 12:16/M
11 AMY CRAWFORD Rochester PA 1845 31 136 40:07.00 12:56/M
12 Denise Gregoire-Lucente Aliquippa PA 1687 32 147 41:03.50 13:15/M
13 LINDSAY JANICKI Beaver Falls PA 1625 34 148 41:49.60 13:29/M
14 Julia Benson Conway PA 1653 33 168 50:04.80 16:09/M
15 Angie Czech East Liverpool OH 1675 32 194 54:31.30 17:35/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Gettinger Beaver PA 1860 35 34 24:53.20 8:02/M
2 Amber McGeehan East Liverpool OH 1740 38 41 25:43.00 8:18/M
3 Aubrey Brewer Freedom PA 1662 36 47 25:52.90 8:21/M
4 GENA TOKAR New Brighton PA 1839 35 61 27:54.90 9:00/M
5 NICOLE HOMICH Freedom PA 1846 35 68 28:38.50 9:14/M
6 JODI STROBEL New Brighton PA 1851 39 69 28:41.00 9:15/M
7 Carla Forney Beaver PA 1682 37 82 29:55.60 9:39/M
8 Stacey Chaffee Midland PA 1669 35 90 30:52.30 9:57/M
9 ALLISON BICKERSTAFF Conway PA 1821 36 91 30:54.80 9:58/M
10 Stacie Barnes Trafford PA 1647 36 103 32:06.40 10:21/M
11 Amanda Barr Monaca PA 1648 38 118 35:37.40 11:29/M
12 Melissa Saunders Beaver PA 1803 36 121 35:50.80 11:34/M
13 Jamie Malloy Beaver PA 1834 38 125 36:30.40 11:46/M
14 Kelly Wright Beaver PA 1824 36 146 40:35.50 13:05/M
15 Stacy Barrett Rochester PA 1651 37 158 43:52.50 14:09/M
16 Stacy Ward East Liverpool OH 1784 37 166 48:36.30 15:41/M
17 Brenda Pilarcik East Liverpool OH 1757 36 167 48:36.60 15:41/M
18 Jessi Drutarosky Freedom PA 1793 35 171 50:27.10 16:16/M
19 Tami Keller Conway PA 1712 39 188 53:08.40 17:08/M
20 KIM ALAND Rochester PA 1833 38 189 53:09.20 17:09/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 renea gaus Fombell PA 1883 44 49 25:56.40 8:22/M
2 Desiree Kovacevic Darlington PA 1817 40 50 25:57.60 8:22/M
3 Arianne Smith Pittsburgh PA 1776 40 81 29:50.20 9:37/M
4 Celeste Katkich Aliquippa PA 1709 41 88 30:39.70 9:53/M
5 Emily O'Leary Beaver PA 1750 41 106 32:42.10 10:33/M
6 BECKA HESSLER New Brighton PA 1842 42 109 33:04.30 10:40/M
7 Rosalei Nicole Roberts Baden PA 1766 44 116 35:21.60 11:24/M
8 Nancy Korcinsky Beaver PA 1719 42 151 42:07.30 13:35/M
9 ANGELA MCCRAY CONWAY PA 1820 40 152 42:13.40 13:37/M
10 BROOKE BICKERTON Beaver PA 1812 43 184 52:18.70 16:52/M
11 TRACY CHARLOVICH Conway PA 1893 42 192 54:23.10 17:33/M
12 Terri Owens Rochester PA 1752 44 202 57:32.30 18:34/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JUDY CLEPHANE 1888 46 55 26:44.10 8:37/M
2 Hilary Jones Beaver PA 1708 46 64 28:11.80 9:05/M
3 NORA STOCKHAUSEN Beaver PA 1872 48 73 29:21.20 9:28/M
4 Kimberly Johns Beaver PA 1706 47 79 29:41.90 9:35/M
5 Lisa Shaughnessy Springfield VA 1772 47 119 35:43.20 11:31/M
6 Sonya Stancec Beaver PA 1805 49 163 47:50.60 15:26/M
7 Theresa Cambio Beaver PA 1667 49 200 56:37.20 18:16/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RENEE MCRAE Beaver PA 1881 53 22 22:41.60 7:19/M
2 Divina Harvey Ambridge PA 1693 51 56 26:54.10 8:41/M
3 Terri Shumaker Beaver PA 1775 53 84 30:09.90 9:44/M
4 Laurie Fillinger New Brighton PA 1680 52 92 30:59.30 10:00/M
5 Beth Boyd Beaver PA 1658 54 99 31:47.20 10:15/M
6 Stacey Sullivan Beaver PA 1806 52 104 32:09.70 10:22/M
7 Cheryl Decker Industry PA 1677 53 108 32:46.70 10:34/M
8 Kathryn Cutrara Beaver PA 1674 54 126 36:36.40 11:48/M
9 Bonita Fulkerson New Castle PA 1686 53 156 42:43.90 13:47/M
10 Larraine Crute Midland PA 1673 53 161 47:16.10 15:15/M
11 Tammy McGeehan East Liverpool OH 1741 51 186 52:38.10 16:59/M
12 Tracy Riley New Brighton PA 1765 50 197 56:07.70 18:06/M
13 Sally McDanel Beaver PA 1738 50 201 56:37.50 18:16/M
Female 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Yvonne Lusty Ambridge PA 1725 58 93 31:02.00 10:01/M
2 Melody Bickerton East Liverpool OH 1655 59 100 31:49.60 10:16/M
3 Leigh Riemer Conway PA 1764 59 124 36:21.40 11:44/M
4 Lorraine Strano 1779 60 137 40:18.20 13:00/M
5 Lisa Taylor Midland PA 1807 56 138 40:19.00 13:00/M
6 Debi Leopardi Baden PA 1723 56 142 40:26.70 13:03/M
7 Darlene Hochevar Ambridge PA 1697 56 143 40:28.30 13:03/M
8 Linda Sebastian Beaver PA 1770 58 154 42:17.00 13:38/M
9 Martha Renner Monaca 1762 58 169 50:13.20 16:12/M
10 Melva Marsilio Baden PA 1731 55 173 51:06.00 16:29/M
11 Debby Barkley New Brighton PA 1645 56 179 51:55.60 16:45/M
12 Cynthia Cienkowski New Brighton PA 1671 57 180 51:55.76 16:45/M
Female 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Grimm Industry PA 1688 62 48 25:54.60 8:21/M
2 Patty Avery Aliquippa PA 1641 61 111 34:25.90 11:06/M
3 Kathy Hemenway Beaver PA 1695 70 120 35:43.40 11:31/M
4 Kathy Brenner Beaver PA 1661 66 132 37:14.30 12:01/M
5 Susan Hill 1696 61 141 40:25.10 13:02/M
6 Nettie Chaffee Darlington PA 1668 65 174 51:06.00 16:29/M
7 Lynn Jessep Beaver Falls PA 1705 67 176 51:31.20 16:37/M
8 Cherie Dobish Beaver PA 1798 61 181 52:02.60 16:47/M
9 MARY DESANZO BADEN PA 1810 65 190 53:43.40 17:20/M
10 Elizabeth Todd Beaver PA 1782 64 198 56:08.40 18:06/M
11 Margie Patterson Beaver PA 1755 67 199 56:36.60 18:15/M
Female 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ginny Fletcher Beaver Falls PA 1681 74 195 54:32.70 17:35/M
Overall Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Lamison Beaver PA 1722 17 1 17:36.60 5:41/M
2 SHANE HUGHES Clinton PA 1832 31 2 18:27.80 5:57/M
3 JACOB PITTNER Beaver PA 1878 16 3 18:28.60 5:57/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Hessler NEW BRIGHTON PA 1844 12 25 23:07.20 7:27/M
2 JAY HESSLER New Brighton PA 1854 10 38 25:35.40 8:15/M
3 Johnny Colella New Galilee PA 1672 12 63 28:08.80 9:05/M
4 JOHN DIOGUORDI 1884 11 70 28:45.00 9:16/M
5 Eli Priest Beaver PA 1822 9 71 28:49.00 9:18/M
6 Kyle Murray New Brighton PA 1745 12 72 28:58.60 9:21/M
7 Gabe Forney Beaver PA 1684 6 76 29:34.20 9:32/M
8 Eli Boyd Beaver PA 1659 7 97 31:41.10 10:13/M
9 GRAHAM KRAVIC 1601 11 102 31:58.60 10:19/M
10 JONATHAN BICKERTON Beaver PA 1814 12 131 37:11.00 12:00/M
11 Alex Korcinsky Beaver PA 1717 6 140 40:21.40 13:01/M
12 Heath Korcinsky Beaver PA 1718 7 150 42:06.80 13:35/M
13 MATT BICKERTON Beaver PA 1813 10 185 52:19.30 16:53/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 SEAN RENDER 1900 14 7 19:21.10 6:15/M
2 ETHAN YOUNG Beaver PA 1866 15 10 20:37.90 6:39/M
3 DAVID BLUM Beaver PA 1880 14 12 20:50.30 6:43/M
4 JOEY CAPONERC Monaca PA 1837 15 26 23:14.80 7:30/M
5 Legion Lake Rochester PA 1721 14 115 34:58.00 11:17/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 LUKE PITTNER Beaver PA 1873 16 5 18:48.60 6:04/M
2 garrett sullivan Beaver PA 1862 16 8 20:07.20 6:29/M
3 Joey Bickerton East Liverpool OH 1654 17 28 23:21.50 7:32/M
4 MATT RAY Beaver PA 1877 17 44 25:48.30 8:19/M
5 Brian Shumaker Beaver PA 1774 19 89 30:51.10 9:57/M
6 Kevin Nahas Beaver Falls PA 1746 17 94 31:25.70 10:08/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Blosenski Washington PA 1657 25 13 20:56.50 6:45/M
2 Devin Walsh Beaver Falls PA 1783 26 18 22:05.20 7:07/M
3 Ron Hendrickson Pittsburgh PA 1792 28 30 23:55.10 7:43/M
4 Tim Saibena Beaver PA 1769 27 33 24:49.70 8:00/M
5 Adam Young Carnegie PA 1789 29 74 29:26.40 9:30/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RON PILLAR New Waterford OH 1608 34 54 26:35.90 8:35/M
2 Brad Batchelor Aliquippa PA 1818 34 80 29:49.50 9:37/M
3 Matt O'Kray Baden PA 1748 32 107 32:43.10 10:33/M
4 Dave Benson Conway PA 1652 34 160 46:23.70 14:58/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Barnes Trafford PA 1646 37 31 23:57.90 7:44/M
2 Dave Forney Beaver PA 1683 37 66 28:27.90 9:11/M
3 TIM GOETZE Beaver PA 1626 36 187 52:43.80 17:00/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RON KRAVIC 1602 43 40 25:41.30 8:17/M
2 SCOTT MONIT Beaver PA 1827 44 78 29:41.80 9:35/M
3 MIKE HESSLER New Brighton PA 1843 41 112 34:28.10 11:07/M
4 ERIC MLYHA Beaver 1826 42 144 40:30.70 13:04/M
5 CHAD MCCRAY CONWAY PA 1819 41 153 42:13.60 13:37/M
6 BOB BICKERTON Beaver PA 1811 44 183 52:17.80 16:52/M
7 BOBBY CHARLOVICH Conway PA 1894 43 193 54:24.50 17:33/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 THANOS TZOUNOPOULOS Pittsburgh PA 1852 45 6 18:59.90 6:07/M
2 KURT STRUWE Beaver PA 1856 48 17 21:29.80 6:56/M
3 Adrian Aguirre Ambridge PA 1640 45 23 22:41.90 7:19/M
4 MARK DELFRATTE Beaver PA 1850 47 29 23:29.40 7:35/M
5 Todd Winters Baden PA 1787 45 37 25:17.40 8:09/M
6 TODD SHELLY Bethel Park PA 1891 46 45 25:50.60 8:20/M
7 Chris Keller Conway PA 1711 46 177 51:32.90 16:37/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 STEVE GOLDCAMP Beaver PA 1876 53 4 18:31.10 5:58/M
2 Anthony Gutierrez Beaver PA 1690 53 32 24:04.80 7:46/M
3 David Harvey Ambridge PA 1692 54 53 26:33.90 8:34/M
4 ROB PISKAC 1896 53 67 28:33.10 9:13/M
5 TIM HRONEK 1861 50 98 31:44.20 10:14/M
6 John Chapin Aliquippa PA 1670 50 135 38:36.30 12:27/M
7 Tim Stancec Beaver PA 1804 51 164 47:52.10 15:26/M
8 Johnny Marsh Conway PA 1730 50 178 51:36.30 16:39/M
Male 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry McGaffic Hookstown PA 1739 55 11 20:43.80 6:41/M
2 RON FERRIE 1611 55 20 22:33.20 7:16/M
3 MITCHELL SHAHEY ALIQUIPPA PA 1612 57 35 25:06.50 8:06/M
4 Frank Tarantine Youngstown OH 1780 56 36 25:16.80 8:09/M
5 Allan Knapp Ambridge PA 1714 58 85 30:13.40 9:45/M
6 Thomas Knapp Ambridge PA 1715 60 129 36:50.10 11:53/M
7 William Ream East Liverpool OH 1760 59 133 37:53.60 12:13/M
8 Michael Dobish Beaver PA 1797 55 182 52:03.80 16:47/M
Male 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Curt Grimm Industry PA 1689 65 27 23:17.30 7:31/M
2 Jack Campbell New Brighton PA 1795 62 57 26:55.10 8:41/M
3 Eugene McClain Monaca PA 1735 63 59 27:15.00 8:47/M
4 Jim Miller Freedom PA 1743 61 60 27:40.10 8:55/M
5 Dominic Tarzia Monaca PA 1781 64 87 30:23.10 9:48/M
6 David Brenner Beaver PA 1660 68 114 34:51.00 11:15/M
7 Robert Rosinsky Ambridge PA 1767 65 122 36:01.50 11:37/M
8 Robert Banks Baden PA 1644 63 139 40:19.30 13:00/M
9 David Renner Monaca PA 1761 61 155 42:40.90 13:46/M
10 Fred Riemer Conway PA 1763 65 162 47:43.50 15:24/M
11 Bob Jessep Beaver Falls PA 1704 70 175 51:30.20 16:37/M
12 LOU DESANZO BADEN PA 1809 66 191 53:45.40 17:20/M
Male 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rolf Engdahl Beaver Falls PA 1678 72 159 44:11.50 14:15/M