CANFIELD JINGLE BELL 5K
Age Group Results
December 27, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Caitlyn Glenn 26 20 20:06.40 6:29/M
2 Chris Raubenstraw Canfield OH 43 26 20:31.20 6:37/M
3 Lori Masters New Wilmington PA 47 27 20:31.70 6:37/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christine Shearer New Wilmington PA 42 64 23:05.50 7:27/M
Female 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ALYSSA LYNCH Austintown OH 14 29 20:44.20 6:41/M
2 Gianna Stanich 12 33 20:55.50 6:45/M
3 Julia Gurly Boardman OH 12 47 21:54.90 7:04/M
4 Abby Knight Austintown OH 12 74 23:28.80 7:34/M
5 Danielle Williams Sandy Lake PA 13 118 25:40.10 8:17/M
6 Riley Galloway Youngstown OH 12 134 26:14.90 8:28/M
7 Jordan Styranec Pace FL 9 153 27:06.80 8:45/M
8 Rebecca Parry New Castle PA 14 157 27:14.50 8:47/M
9 Katie Stamp Youngstown OH 12 255 31:36.60 10:12/M
10 Parker Henthorne Lisbon OH 11 317 37:04.00 11:57/M
11 Morgan Pfarr Lowellville OH 13 383 51:54.30 16:45/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ashleigh Rowley Youngstown OH 16 38 21:28.80 6:55/M
2 Zena Maali 15 40 21:42.60 7:00/M
3 Katie Matthews Salem OH 19 46 21:50.70 7:03/M
4 Ciera Lanterman 19 107 25:20.70 8:10/M
5 Mary O'donnell Youngstown OH 19 112 25:31.30 8:14/M
6 Mckenzie Martin Salem OH 16 136 26:17.00 8:29/M
7 Caitlyn Garczewski New Castle PA 15 138 26:21.50 8:30/M
8 Jessica Joerndt Boardman OH 19 165 27:32.80 8:53/M
9 Quinn Crowe New Springfield OH 17 188 28:30.60 9:12/M
10 Heather Kirk North Jackson OH 16 238 30:44.30 9:55/M
11 Abby Weiland East Canton OH 18 269 32:30.30 10:29/M
12 Alexus Nubarii Leavittsburg OH 17 286 33:21.20 10:45/M
13 Kylie Pfarr Lowellville OH 16 382 51:53.00 16:44/M
Female 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kristen Landis Wadsworth OH 24 59 22:58.90 7:25/M
2 Krista Patrick Austintown OH 21 77 23:30.40 7:35/M
3 Ava Zaakiyah Bristolville OH 21 86 24:06.70 7:46/M
4 Alison Mccauley Wadsworth OH 21 93 24:30.30 7:54/M
5 Mary Eschenfelder Beaver PA 20 108 25:26.50 8:12/M
6 Laine Vicarel Boardman OH 24 113 25:31.60 8:14/M
7 Gabbie Van Scoy Lisbon OH 20 125 26:01.30 8:24/M
8 Jessica Young Salem OH 24 145 26:39.60 8:36/M
9 Jenelle Dunkel Canfield OH 24 149 26:46.90 8:38/M
10 Kristy Lake Boardman OH 22 150 26:47.90 8:38/M
11 Erin Hall East Liverpool OH 22 161 27:22.50 8:50/M
12 Jessica Kersten Canfield OH 20 187 28:20.40 9:08/M
13 Alys Cook Canfield OH 21 194 28:46.20 9:17/M
14 Dawn Pfeffer Boardman OH 22 206 29:04.40 9:23/M
15 Kaitlyn Luchansky Canfield OH 23 231 30:23.00 9:48/M
16 Joelle Thomas Boardman OH 21 232 30:23.60 9:48/M
17 Mackenzie Crowe New Springfield OH 22 284 33:12.50 10:43/M
18 Brittany Crowe New Springfield OH 23 297 34:12.70 11:02/M
19 Jenna Hartman Canfield OH 20 299 34:27.80 11:07/M
20 Crystal Mackey Bristolville OH 22 327 38:05.50 12:17/M
21 Dee Harr Ankeny IA 20 333 38:51.70 12:32/M
Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicole Sanders Portsmouth VA 26 50 21:59.40 7:05/M
2 Brittany Cordi Akron OH 25 91 24:13.70 7:49/M
3 Michelle Heart Idaho Falls ID 26 102 24:58.20 8:03/M
4 Madelyn Mcghee Hubbard OH 28 117 25:38.90 8:16/M
5 Shannon Arcade Warren OH 29 129 26:05.50 8:25/M
6 Julie Whiting Creekside PA 25 130 26:07.20 8:25/M
7 Jamie Rollo 26 142 26:32.60 8:34/M
8 Amanda Davis Indianapolis IN 29 167 27:36.20 8:54/M
9 Shannon Galgan Poland OH 29 171 27:44.70 8:57/M
10 Andrea Kyle Canfield OH 27 178 28:03.50 9:03/M
11 Minta Miller Youngstown OH 28 180 28:13.60 9:06/M
12 Jackie Mercer Columbiana OH 27 197 28:49.70 9:18/M
13 Franka Pasquale Canfield OH 27 198 28:51.70 9:18/M
14 Lindsay Landis North Lima OH 28 259 31:44.90 10:14/M
15 Tiffany Williams 26 289 33:45.60 10:53/M
16 Ellie Rose Sanders North Jackson OH 25 293 33:54.20 10:56/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Corey Whitney 32 55 22:38.20 7:18/M
2 Tracey Bednar New Castle PA 32 78 23:31.80 7:35/M
3 Kristina Tokash Canfield OH 34 89 24:12.50 7:48/M
4 Courtney Jewell Williamsfield OH 31 143 26:38.70 8:35/M
5 Tifinie LaComb Canfield OH 34 158 27:15.00 8:47/M
6 Jaminique Milliren Eighty Four PA 30 169 27:40.40 8:55/M
7 Brianne Riblet Austintown OH 34 192 28:41.60 9:15/M
8 Hillary Chang Cincinnati OH 33 195 28:46.30 9:17/M
9 Heather Rauschenberg Austintown OH 33 218 29:43.90 9:35/M
10 Kristen Sheehan Stillwater MN 33 223 29:55.80 9:39/M
11 Tiffany Jones Struthers OH 33 234 30:29.40 9:50/M
12 KATE MILLER MERCER PA 32 244 31:17.70 10:05/M
13 Mimi Vass Youngstown OH 30 245 31:19.60 10:06/M
14 Christy Temple Leetonia OH 33 248 31:24.90 10:08/M
15 Hope Savannah New Castle PA 32 254 31:34.40 10:11/M
16 Misty Matheney Locust Grove ga 34 257 31:38.20 10:12/M
17 Jessica Miller Conneaut Lake PA 33 270 32:33.30 10:30/M
18 Elizabeth Baldwin Cortland OH 32 271 32:33.80 10:30/M
19 Esbeide Gutierrez Austintown OH 30 272 32:34.00 10:30/M
20 Kelsey Brown Lisbon OH 34 275 32:43.90 10:33/M
21 Kristin Garesche Arlington VA 34 292 33:52.80 10:55/M
22 Jelayne Hines Mineral Ridge OH 34 296 34:02.80 10:59/M
23 Courtney Oneill Canfield OH 30 302 34:42.40 11:12/M
24 Sarah Jenyk 30 307 35:54.60 11:35/M
25 Chelsea Bauer 31 309 36:00.60 11:37/M
26 Karen Rutan Newton Falls OH 34 314 36:44.30 11:51/M
27 Alicia Prieto Langaric Boardman OH 31 326 38:05.30 12:17/M
28 Lara Rossell Youngstown OH 31 353 41:46.50 13:28/M
29 Randalyn Oxley Columbiana OH 33 356 42:07.90 13:35/M
30 Deana Lafferty New Castle PA 34 359 42:27.60 13:42/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Nemtz 39 57 22:47.70 7:21/M
2 Erica Mueller Mcdonald OH 35 122 25:43.90 8:18/M
3 Christina Toth Austintown OH 35 123 25:49.30 8:20/M
4 Crystal Pesce Boardman OHi 35 132 26:07.80 8:25/M
5 Lisa Skerkavich Youngstown OH 35 166 27:34.10 8:54/M
6 Holly Miller Vienna OH 35 174 27:50.30 8:59/M
7 Natalie Lariccia 37 179 28:11.10 9:05/M
8 Jennifer Burtz Alliance OH 36 189 28:33.40 9:13/M
9 Melanie Sztary Austintown OH 38 212 29:15.70 9:26/M
10 Sheryl Shevchik Greensburg PA 39 214 29:33.00 9:32/M
11 Amber Blair Diamond OH 35 215 29:33.30 9:32/M
12 Shannon Roberts Boardman OH 36 216 29:38.40 9:34/M
13 Kim Fuzer Austintown OH 35 229 30:22.10 9:48/M
14 Amy Tucker Boardman OH 37 235 30:32.90 9:51/M
15 Amy DeMarco Diamond OH 35 260 31:48.70 10:15/M
16 Traci O'Brian North Lima OH 39 288 33:42.40 10:52/M
17 Vicki Spehar Chardon OH 38 301 34:42.20 11:12/M
18 Ellie Platt 35 308 35:58.10 11:36/M
19 Lauren Henthorne Lisbon OH 36 318 37:06.90 11:58/M
20 Jamie Walski 37 338 39:11.00 12:38/M
21 Kelly Mellinger Salem OH 37 342 39:47.00 12:50/M
22 Jade Foley Warren OH 35 350 41:03.90 13:15/M
23 Kate Thompson Huntersville NC 38 357 42:19.60 13:39/M
24 Melissa Ciminelli Youngstown OH 39 362 42:46.30 13:48/M
25 Migdalia Manning Girard OH 38 369 44:48.10 14:27/M
26 Amanda Mcninch Boardman OH 35 372 45:12.60 14:35/M
27 Marci Vogelberger Boardman OH 36 377 51:21.30 16:34/M
28 Christine Balakoff Boardman OH 37 378 51:22.70 16:34/M
29 Amy Pfarr Lowellville OH 39 381 51:52.20 16:44/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ruthie Hazlett Mercer PA 44 80 23:38.80 7:37/M
2 Yvonne Ams Boardman OH 40 105 25:10.00 8:07/M
3 Becky Iacobucci Youngstown OH 43 111 25:29.50 8:13/M
4 Liz Grdic Canfield OH 41 114 25:33.10 8:15/M
5 Gina Bricker Canfield OH 40 128 26:04.40 8:25/M
6 Jo Butchko Youngstown OH 41 139 26:25.10 8:31/M
7 Mykie Morneweck Mercer PA 43 140 26:28.50 8:32/M
8 Diane Downey Southington OH 43 146 26:41.80 8:36/M
9 Sharri Brown Canfield OH 41 168 27:40.10 8:55/M
10 Carolyn Styranec Pace FL 40 177 28:03.20 9:03/M
11 Carleen Sundy Hubbard OH 44 183 28:18.30 9:08/M
12 Kelsey Yerian Chicago IL 40 207 29:05.60 9:23/M
13 Becki Williams Sandy Lake PA 41 211 29:12.40 9:25/M
14 Kelly Huscroft Niles OH 43 221 29:51.90 9:38/M
15 Pamela Kimmel 44 237 30:34.90 9:52/M
16 Leslie Core Mineral Ridge OH 44 247 31:21.30 10:07/M
17 Judy Fox Cortland OH 44 274 32:43.80 10:33/M
18 Tracy Pope Sharpsville PA 42 285 33:17.30 10:44/M
19 Nancy Richie McDonald OH 43 305 35:24.60 11:25/M
20 Traci Kloos Salem OH 42 358 42:19.60 13:39/M
21 Lisa Dray Boardman OH 44 368 44:47.90 14:27/M
22 Rhonda Griffith East Canton OH 42 373 45:21.40 14:38/M
23 Amber Muntean Youngstown OH 43 379 51:23.40 16:35/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Laura Lytle Farmdale OH 46 141 26:30.90 8:33/M
2 Donna Danko Austintown OH 48 151 26:51.50 8:40/M
3 Tina Oriffitles 46 162 27:26.50 8:51/M
4 Julie Malkovits Youngstown OH 48 199 28:52.30 9:19/M
5 Chris Engel Rockport MA 48 210 29:09.80 9:24/M
6 Lisa Kirk North Jackson OH 47 228 30:18.60 9:46/M
7 Tracy Mcquillan Youngstown OH 46 240 30:58.10 9:59/M
8 Laura Stamp Youngstown OH 46 246 31:21.10 10:07/M
9 Michelle Courtney North Jackson OH 45 278 33:00.00 10:39/M
10 Melanie Orlando Youngstown OH 45 281 33:03.10 10:40/M
11 CATHY SCHATZEL Brookfield OH 45 287 33:25.30 10:47/M
12 Patti Kober Salem OH 45 310 36:07.20 11:39/M
13 Kim Kenetz Cranberry Twp PA 49 313 36:38.00 11:49/M
14 Sue White Medina OH 48 330 38:29.30 12:25/M
15 Amy Crowe New Springfield OH 48 340 39:32.80 12:45/M
16 Kim Mascarella Warren OH 46 345 40:14.50 12:59/M
17 Christina Williams North Lima OH 48 351 41:08.50 13:16/M
Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pamela Schiavone Warren OH 53 99 24:49.90 8:00/M
2 Lori Toot 52 116 25:36.60 8:15/M
3 Susan Trecker 50 119 25:43.00 8:18/M
4 Donna Slagle Poland OH 52 137 26:17.50 8:29/M
5 Susan Wehrle Canfield OH 52 176 27:57.90 9:01/M
6 Brigitta Remley Poland OH 50 184 28:18.40 9:08/M
7 Jamie LeMieux New Hartford CT 51 213 29:21.40 9:28/M
8 Charlotte Serjak New Castle PA 54 241 30:58.40 9:59/M
9 Lee White 52 262 31:50.60 10:16/M
10 Karen Landis North Lima OH 51 263 32:04.00 10:21/M
11 Kim Ruble Farmdale OH 51 282 33:04.50 10:40/M
12 Lynn Hughes Newton Falls OH 52 294 33:56.30 10:57/M
13 Jackie George Struthers OH 52 321 37:27.30 12:05/M
14 Nancy Layko Boardman OH 54 325 37:58.10 12:15/M
15 Christine Huffman Boardman OH 54 328 38:23.40 12:23/M
16 Cindy Beveridge East Palestine OH 50 336 39:06.10 12:37/M
17 Terri Hutchison Canfield OH 50 347 40:51.20 13:11/M
18 Deb Labie Rogers OH 50 348 40:55.30 13:12/M
19 Sheri Spano 54 366 44:22.40 14:19/M
20 Melinda Rostron Jamestown Pennsylv 50 385 53:04.30 17:07/M
Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Suber Portersville PA 55 147 26:42.00 8:37/M
2 Miriam Ortiz Edinburg PA 56 201 28:53.40 9:19/M
3 Barbara Ford Gibsonia PA 56 205 29:01.30 9:22/M
4 Bobbie Macri 55 219 29:45.00 9:36/M
5 Susan Miller Louisville OH 56 222 29:52.80 9:38/M
6 Julia Wike Brookfield OH 55 233 30:24.40 9:48/M
7 Shirley Constas Youngstown OH 59 239 30:53.30 9:58/M
8 Laurie Flowers 55 277 32:44.60 10:34/M
9 Sandy O'neill Canfield OH 55 300 34:42.10 11:12/M
10 Mary Ann Pollock Columbiana OH 56 323 37:34.50 12:07/M
11 Tamie Sahli Youngstown OH 55 343 39:54.00 12:52/M
12 Sylvia Lesic Chevy Chase MD 56 344 39:56.80 12:53/M
13 Mimi Kim Boardman OH 58 349 41:00.20 13:14/M
14 Linda Raupple Boardman OH 59 354 41:51.30 13:30/M
15 Susan Mitchell Newton Falls OH 56 367 44:23.20 14:19/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 68 196 28:47.60 9:17/M
2 Mary Ann Mcguire Lisbon OH 60 217 29:40.70 9:34/M
3 Mickey Buck Columbiana OH 61 224 29:58.20 9:40/M
4 Karen Navoyosky Salem OH 63 236 30:34.70 9:52/M
5 Laurie Dickerhoff Canton OH 62 268 32:29.10 10:29/M
6 Martha Milliren 67 295 34:01.00 10:58/M
7 Veronica Borton Warren OH 64 316 36:53.00 11:54/M
8 Mary Lou Safran Cortland OH 69 334 38:58.10 12:34/M
9 Mary Gander 65 335 39:04.60 12:36/M
10 Peggy Manchester Columbiana OH 64 352 41:43.70 13:27/M
11 Evelyn Kerrigan Columbiana OH 60 364 43:57.10 14:11/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Justin Weaver Clark PA 24 1 15:20.60 4:57/M
2 Chase Kearn Canfield OH 16 2 15:25.00 4:58/M
3 Dekota Toot 22 3 16:40.60 5:23/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Curt Bachus Akron OH 49 9 17:39.70 5:42/M
Male 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Who AreYou 332 0 5 16:52.20 5:26/M
2 Cameron Prebble 48 21:55.60 7:04/M
Male 1 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jake Enger Peabody MA 11 17 19:45.70 6:22/M
2 Jakob Peters Boardman OH 13 61 23:03.10 7:26/M
3 Dominic LeMieux New Hartford CT 14 87 24:08.60 7:47/M
4 Justin Mumaw Diamond OH 11 133 26:12.10 8:27/M
5 Tim Styranec Jr Canfield OH 9 152 27:06.80 8:45/M
6 Kamron Aquisto North Lima OH 9 154 27:10.50 8:46/M
7 Brad Styranec Pace FL 12 193 28:46.00 9:17/M
8 Rick Blair Boardman OH 10 253 31:32.30 10:10/M
9 Austin Vogt Cortland OH 12 273 32:41.40 10:33/M
10 Carter Williams Sandy Lake PA 10 324 37:35.80 12:07/M
11 Connor McNinch Boardman OH 5 371 45:12.60 14:35/M
12 Ethan Williams Sandy Lake PA 8 375 46:45.30 15:05/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mack Mettine Canfield OH 17 4 16:42.90 5:23/M
2 Corry Mientkiewicz KINSMAN OH 18 6 17:09.30 5:32/M
3 Nathaniel Ams Boardman OH 15 13 18:58.50 6:07/M
4 Sam Weiland East Canton OH 16 24 20:28.90 6:36/M
5 Eric Grantonic New Middletown OH 15 25 20:30.80 6:37/M
6 Nikolas Peters Boardman OH 15 94 24:35.40 7:56/M
7 Mark Patton Norfolk VA 16 96 24:41.00 7:58/M
8 Ethan Courtney North Jackson OH 15 126 26:02.60 8:24/M
9 Brandon Williams Sandy Lake PA 15 252 31:30.40 10:10/M
10 Matthew Rozic Austintown OH 17 384 51:57.00 16:45/M
Male 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Delost 23 12 18:53.80 6:05/M
2 Frank Lattanzio Youngstown OH 22 42 21:47.30 7:02/M
3 Reuben Wallie 22 62 23:04.40 7:26/M
4 Brad Hutchison Canfield OH 20 71 23:18.60 7:31/M
5 David Rossi 23 75 23:29.40 7:35/M
6 Nick Heiss Girard OH 23 90 24:12.70 7:48/M
7 Jordan Cole Girard OH 20 95 24:40.20 7:57/M
8 Stephen Biroschak Youngstown OH 20 106 25:16.80 8:09/M
9 Joey Cochran Pulaski PA 23 190 28:35.40 9:13/M
10 Tyler Jepson New Springfield OH 24 227 30:17.40 9:46/M
11 Dwaine Thomas Locust Grove ga 24 250 31:26.10 10:08/M
12 Travis Landis North Lima OH 22 258 31:44.60 10:14/M
13 Slade Williams Lisbon OH 22 303 34:51.20 11:15/M
14 Gabe Crowe New Springfield OH 22 322 37:30.20 12:06/M
Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gregory Delost Struthers OH 26 16 19:31.30 6:18/M
2 Ryan Buck Canfield OH 28 21 20:07.60 6:29/M
3 Shayne Miner 29 35 21:14.50 6:51/M
4 Nick Sanders North Jackson OH 28 43 21:48.60 7:02/M
5 Kurt Wetzel 27 67 23:10.80 7:28/M
6 Paul Landis Wadsworth OH 25 76 23:30.30 7:35/M
7 Kevin Mccarty Youngstown OH 28 84 24:03.40 7:45/M
8 Jolene Libert 29 109 25:27.30 8:13/M
9 Kyle Paull Youngstown OH 27 115 25:36.20 8:15/M
10 James Cochran Astoria NY 25 185 28:19.20 9:08/M
11 Francis Sanders Portsmouth VA 27 191 28:39.20 9:15/M
12 Ryan Hartford Boardman OH 26 204 29:00.30 9:21/M
13 Kenneth Williams Jr Akron OH 28 290 33:46.60 10:54/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bryan Jones Lima NY 33 8 17:33.90 5:40/M
2 Jonathan Jenyk 31 39 21:42.20 7:00/M
3 James Crutchley Beloit OH 32 49 21:56.80 7:05/M
4 Ryan Cole Girard OH 31 54 22:31.20 7:16/M
5 Casey Annico Poland OH 33 79 23:32.80 7:35/M
6 Nathan Milliren 33 92 24:24.10 7:52/M
7 Daniel Talbett 34 156 27:11.60 8:46/M
8 Adam Kyle Canfield OH 30 163 27:28.20 8:52/M
9 George Passas Campbell OH 34 172 27:45.50 8:57/M
10 Teddy Zmuda Austintown OH 34 203 29:00.00 9:21/M
11 Bill Shorih Youngstown OH 30 279 33:01.70 10:39/M
12 Daniel Wakefield Boardman OH 33 283 33:09.40 10:42/M
13 David Bednar New Castle PA 32 329 38:29.00 12:25/M
14 Jeff Raker Tampa FL 33 346 40:19.50 13:00/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Greg Mickel 39 7 17:26.80 5:37/M
2 Garr Richmond Ashtabula OH 39 18 19:47.50 6:23/M
3 Ed Brainard Campbell OH 39 19 19:50.40 6:24/M
4 Ryan Mccabe Austintown OH 35 36 21:21.30 6:53/M
5 Manny Santiago Youngstown OH 38 41 21:43.80 7:00/M
6 Timothy Styranec Canfield OH 38 44 21:49.70 7:02/M
7 Richard Blair Boardman OH 38 45 21:50.40 7:03/M
8 Tony Ford Leetonia OH 37 52 22:10.10 7:09/M
9 Daniel Lawrence 39 56 22:45.90 7:20/M
10 Tom Styranec Pace FL 38 72 23:24.00 7:33/M
11 Josh Donchess Youngstown OH 35 103 25:05.20 8:05/M
12 Jeremy Martin Boardman OH 39 120 25:43.60 8:18/M
13 Brent Blair Diamond OH 37 124 25:50.70 8:20/M
14 Chad Mumaw Diamond OH 38 164 27:32.00 8:53/M
15 Anthony Magnema 38 181 28:15.60 9:07/M
16 Jeremy Thompson Huntersville NC 38 186 28:19.70 9:08/M
17 John Aquisto North Lima OH 37 202 28:58.50 9:21/M
18 Aaron Revak Georgetown OH 38 209 29:09.10 9:24/M
19 Greg Cartwright 35 220 29:51.00 9:38/M
20 Matt Mcclelland Lisbon OH 36 276 32:44.30 10:34/M
21 Irvin Caraway II Youngstown OH 35 320 37:27.00 12:05/M
22 Mark Rossell Youngstown OH 37 332 38:46.70 12:30/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 43 10 17:45.80 5:44/M
2 Bob Floor minerva OH 44 11 18:45.10 6:03/M
3 Joe Vanek Boardman OH 40 14 19:05.40 6:09/M
4 Mark Nemenz 41 28 20:35.80 6:38/M
5 Joel Mcburney Mineral Ridge OH 44 31 20:51.50 6:44/M
6 Curtis Masters Salem OH 43 60 23:01.40 7:25/M
7 Jeff Koning Boardman OH 44 66 23:07.30 7:27/M
8 Ted Denney 43 104 25:06.90 8:06/M
9 Damon Dohar 44 121 25:43.90 8:18/M
10 Scott Shearer New Wilmington PA 42 131 26:07.40 8:25/M
11 Gary Schatzel 43 135 26:16.00 8:28/M
12 Bill Amendol Boardman OH 40 155 27:11.00 8:46/M
13 John Shelley North Lima OH 43 173 27:46.50 8:57/M
14 John Yerian Poland OH 44 208 29:07.40 9:24/M
15 Woody Fox Cortland OH 44 226 30:05.10 9:42/M
16 Ian Head Canfield OH 44 243 31:11.40 10:04/M
17 Vince Ricoffizzi Youngstown OH 43 280 33:03.00 10:40/M
18 Daniel Kloos Salem OH 42 298 34:24.80 11:06/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sean Kern Canfield OH 48 22 20:16.10 6:32/M
2 John Armstrong Grove City PA 49 30 20:45.10 6:42/M
3 John Black Sharon PA 45 32 20:53.60 6:44/M
4 Tim Powers Boardman OH 49 63 23:04.80 7:26/M
5 Bill Maust Canfield OH 46 70 23:13.20 7:29/M
6 Carl Engel Rockport MA 46 110 25:29.10 8:13/M
7 Larry Kelley Cuyahoga Falls OH 49 175 27:57.30 9:01/M
8 John Vogt Cortland OH 46 251 31:26.50 10:08/M
9 James Beadnell Alliance OH 47 261 31:49.90 10:16/M
10 John Beadnell Alliance OH 47 267 32:27.40 10:28/M
11 Dave Ignazio 48 291 33:48.30 10:54/M
12 Perry Kimmel Canfield OH 45 306 35:42.90 11:31/M
13 Carl George Struthers OH 47 311 36:33.30 11:47/M
14 Robert Beveridge East Palestine OH 45 337 39:06.20 12:37/M
15 Jon Pfarr Lowellville OH 47 339 39:21.00 12:42/M
16 Michael Crowe New Springfield OH 47 341 39:35.30 12:46/M
17 Ron Vest Lisbon OH 47 360 42:37.60 13:45/M
18 Charlie Martin Salem OH 47 361 42:44.80 13:47/M
19 Phil Strohecker East Palestine OH 45 365 43:58.90 14:11/M
20 Jay Williams Sandy Lake PA 45 376 46:46.60 15:05/M
21 Dennis Muntean Youngstown OH 45 380 51:23.80 16:35/M
Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Green McDonald OH 51 15 19:09.90 6:11/M
2 Ken Masica Parma OH 50 23 20:27.20 6:36/M
3 Michael Cordi Akron OH 54 34 21:05.90 6:48/M
4 Dennis Jacques Newell WV 53 58 22:48.10 7:21/M
5 Don Sebest Warren OH 54 73 23:28.00 7:34/M
6 Jeffrey Grace Canfield OH 53 83 23:53.00 7:42/M
7 Tim Tricker 51 144 26:39.20 8:36/M
8 Paul Landis North Lima OH 54 159 27:17.00 8:48/M
9 Sal Saunders North Jackson OH 53 182 28:15.90 9:07/M
10 Frank Sanders Portsmouth VA 53 242 31:10.70 10:03/M
11 Eric Matthews Salem OH 51 249 31:25.50 10:08/M
12 Richard Horvath Youngstown OH 53 266 32:26.00 10:28/M
13 Bob Courtney North Jackson OH 50 370 45:10.70 14:34/M
14 David Williams East Canton OH 54 374 45:22.00 14:38/M
Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob George Leavittsburg OH 57 51 22:07.20 7:08/M
2 David Suber Portersville PA 57 53 22:27.10 7:15/M
3 Rick Hart Columbiana OH 59 68 23:12.30 7:29/M
4 Mark Eschenfelder Beaver PA 59 81 23:39.10 7:38/M
5 Jim Constas Canfield OH 58 85 24:05.50 7:46/M
6 Gary Smesko Youngstown OH 57 88 24:10.50 7:48/M
7 Dennis Murcko Beaver Falls PA 55 97 24:42.20 7:58/M
8 Mike Diamond 55 98 24:42.30 7:58/M
9 Joe Salmen Leetonia OH 55 127 26:02.90 8:24/M
10 Joe Sanders North Jackson OH 55 160 27:20.40 8:49/M
11 Dan Sahli Youngstown OH 59 170 27:43.00 8:56/M
12 Dan Terreri Lake Milton OH 58 200 28:53.30 9:19/M
13 Bob White 56 225 30:04.80 9:42/M
14 David Shepherd Poland OH 59 265 32:22.80 10:26/M
15 Douglas Williams Lisbon OH 56 304 35:00.60 11:17/M
16 Robert Lohr Canfield OH 56 319 37:13.70 12:00/M
17 John Malenic Youngstown OH 59 355 41:52.10 13:30/M
Male 60 to 64
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Donahue Conneaut Lake PA 62 69 23:12.50 7:29/M
2 Darrell Gammon Alliance OH 61 82 23:41.20 7:38/M
3 Ralph Wolford 64 100 24:54.60 8:02/M
4 Tom Frost 60 148 26:45.60 8:38/M
5 Bob Mcvey Hermitage PA 62 230 30:22.80 9:48/M
6 Rick Clark Warren OH 61 256 31:37.30 10:12/M
7 David Standley Farmdale OH 60 312 36:35.90 11:48/M
8 Mark Kobelt Canton OH 61 315 36:46.70 11:52/M
Male 65 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Clark Schreiber Tallmadge OH 65 37 21:24.70 6:54/M
2 Pete Fickert Akron OH 73 65 23:06.20 7:27/M
3 Lou Alaksin New Galilee PA 74 101 24:56.50 8:03/M
4 Bill Kerrigan 65 264 32:18.60 10:25/M
5 Greg Gordon New Castle PA 65 331 38:32.50 12:26/M
6 John Beveridge East Liverpool OH 78 363 42:58.20 13:52/M