JUMET CHARITABLE FOUNDATION TURKEY TROT 5K
5K
Age Group Results
November 27, 2014
Results By Race Management Systems, Inc.
Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angelica Peck 154 21 3 20:33.6 6:38/M
2 Amy Taylor Cranberry Township 190 36 5 20:55.7 6:45/M
3 Pam Kohlmann 112 42 7 21:02.2 6:47/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joylyn Moore 251 0 58 26:30.3 8:33/M
Female 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delaney Young 221 10 100 31:37.9 10:12/M
2 Riley Corradi Darlington PA 45 10 150 38:41.0 12:29/M
3 Ella Clerici 43 8 196 52:46.5 17:01/M
Female 11 to 20
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maureen McRae 259 20 34 24:05.2 7:46/M
2 Sarah Johnson 236 17 41 24:58.3 8:03/M
3 Lia Vinciguerra 205 19 64 27:17.7 8:48/M
4 Asheli Freed 68 16 69 27:39.4 8:55/M
5 Megan Pettner 158 18 75 27:53.1 9:00/M
6 Emily Harrington 94 19 78 28:44.5 9:16/M
7 Alondra Gonzalez Beaver Falls PA 83 14 88 29:38.3 9:34/M
8 Elise Noyes 139 18 97 31:17.7 10:05/M
9 Crystal Glover 82 20 109 32:41.0 10:33/M
10 Molly Yowler 224 12 130 35:16.9 11:23/M
11 Ella Watterson Darlington PA 208 11 131 35:22.5 11:25/M
12 Natalie Tetemanza 193 15 132 35:31.0 11:27/M
13 Chloe Courinos 245 11 147 38:25.6 12:24/M
14 Julia Yaccich 218 19 148 38:31.6 12:25/M
15 Sarah Bollinger Beaver Falls PA 20 11 153 39:20.3 12:41/M
16 Stephanie Hildreth 271 20 184 50:48.3 16:23/M
17 Danielle Siegel 182 20 185 50:49.3 16:24/M
18 Jessica Ratkovich 168 19 211 53:46.9 17:21/M
19 Jayme Chaffee 238 19 213 54:09.2 17:28/M
Female 21 to 30
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lydia Peterson 156 21 13 22:00.5 7:06/M
2 Rachelle Regner 171 27 26 23:08.1 7:28/M
3 Ashleigh Peck 152 29 54 26:04.1 8:25/M
4 Alexandra Peck 155 24 57 26:27.7 8:32/M
5 Laura Ager 2 25 73 27:48.0 8:58/M
6 Kelley Bellia 12 22 76 27:54.7 9:00/M
7 Rachael Wagoner 206 23 86 29:29.8 9:31/M
8 Melody Funkhouser 75 21 96 31:02.4 10:01/M
9 Jenna Patterson 147 27 101 31:40.1 10:13/M
10 Kelly Doyle 108 29 114 33:20.5 10:45/M
11 Brenna Frattaroli 66 21 127 34:32.6 11:08/M
12 Jessica Noyes 140 24 128 34:40.6 11:11/M
13 Brittany Foster 270 23 129 34:55.0 11:16/M
14 Briana Yaccich 219 22 149 38:32.8 12:26/M
15 Christina Freed 69 21 158 41:20.1 13:20/M
16 Lauren Blum 16 29 163 42:35.4 13:44/M
17 Morgan D'Eramo 51 25 172 45:20.6 14:37/M
18 Rachael Fairley 58 21 173 45:21.9 14:38/M
19 Mary Harper 93 24 176 47:44.1 15:24/M
20 Katrina Rekrut 176 22 178 48:41.2 15:42/M
21 Kayla Whitlatch 213 21 179 49:08.3 15:51/M
22 Lyndsay Wilcox 216 27 199 52:49.3 17:02/M
23 Abigail Horsager 102 24 208 53:44.6 17:20/M
24 Bethany Regner 174 24 209 53:44.6 17:20/M
25 Katelyn Vannoy 201 22 221 56:44.5 18:18/M
Female 31 to 40
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodie Fusetti 77 33 14 22:01.7 7:06/M
2 Christy Dioguardi 52 38 43 25:08.9 8:06/M
3 Jennifer Kamzelski 105 40 45 25:12.3 8:08/M
4 Stefanie Wright Beaver Falls PA 217 31 59 26:34.9 8:34/M
5 Carol Sprinker Beaver Falls PA 1 35 68 27:34.1 8:54/M
6 Nicole Rodgers 179 39 79 29:11.2 9:25/M
7 Stacie Doughty Industry PA 54 36 85 29:25.3 9:29/M
8 Stacey Chaffee Midland 33 35 105 32:05.7 10:21/M
9 Ashley Ostrom Beaver Falls PA 145 33 106 32:08.0 10:22/M
10 Mary Kovacevic 115 34 113 33:17.1 10:44/M
11 Crystal Gettemy-Jones 81 34 117 33:45.0 10:53/M
12 Kaley Zundel 228 36 119 33:48.4 10:54/M
13 Marie Farkas 60 31 121 33:54.1 10:56/M
14 Heather Mineard Beaver Falls PA 133 40 122 33:59.3 10:58/M
15 Jamie Goodwald Beaver Falls PA 87 33 123 34:00.6 10:58/M
16 Jen Tennis 273 31 125 34:10.6 11:01/M
17 Sarah Shuleski 181 37 126 34:31.7 11:08/M
18 Sarah Tapyrik 189 36 133 35:49.0 11:33/M
19 Lauren Tapyrik 188 39 134 35:49.8 11:33/M
20 Amy Black 15 38 138 36:47.9 11:52/M
21 Jodi Borroni Beaver PA 24 38 143 37:22.5 12:03/M
22 Leslie Hardy 92 32 151 39:04.8 12:36/M
23 Catherine Pisano 164 31 160 41:36.1 13:25/M
24 Maureen Doyle 56 33 161 41:59.0 13:33/M
25 Amanda Baker 8 34 162 42:25.1 13:41/M
26 Lori Cordes 275 40 174 45:36.6 14:43/M
27 Krissy Watterson 209 38 175 46:41.0 15:04/M
28 Cheryl Zeljak 225 32 177 48:19.7 15:35/M
29 Lindsay Kane 107 34 188 51:11.2 16:31/M
30 Samantha Boyles 25 34 189 51:12.3 16:31/M
31 Rebecca Freyvogel 233 40 192 51:47.7 16:42/M
32 Lori Uslenghi Beaver Falls PA 199 40 194 51:49.8 16:43/M
33 Carrie Clerici 40 39 200 52:52.8 17:03/M
34 Tina Borello 22 40 217 56:23.3 18:11/M
Female 41 to 50
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Farone 64 41 49 25:54.3 8:21/M
2 Dori Oldaker 143 46 51 26:00.2 8:23/M
3 Kelli Messer 130 48 84 29:22.0 9:28/M
4 Joyce Thomas 195 50 87 29:37.2 9:33/M
5 Lisa Byall 30 44 93 30:36.6 9:52/M
6 Jamie Corradi Darlington PA 47 42 103 31:58.3 10:19/M
7 Kellie Genova Darlington PA 263 49 111 33:04.6 10:40/M
8 Traci Weller New Galilee 211 43 118 33:47.1 10:54/M
9 Leslie Benedetto Beaver Falls PA 260 45 120 33:51.4 10:55/M
10 Becky Clarkson 37 41 140 36:58.4 11:55/M
11 Sherry Burik 268 47 146 38:15.5 12:20/M
12 Diana Farkas BeaverFalls PA 62 45 154 39:31.3 12:45/M
13 Vicki Berardi 13 46 155 39:32.4 12:45/M
14 Marcie Young 220 48 157 40:57.5 13:13/M
15 Melissa Crawford Darlington PA 49 41 159 41:33.7 13:24/M
16 Cathy Whitlatch 212 41 180 49:08.7 15:51/M
17 Marci Tetemanza 194 45 181 49:53.3 16:05/M
18 Heather Stewart 234 41 191 51:46.7 16:42/M
19 Kathleen Siegel 183 47 205 53:33.5 17:16/M
20 Lauren Gonzalez 86 41 215 55:39.2 17:57/M
Female 51 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee McRae 258 53 20 22:37.5 7:18/M
2 Renee McRae 257 53 47 25:43.4 8:18/M
3 Andi Lee-Marnicio 120 56 98 31:29.1 10:09/M
4 Janet Reed 170 53 135 35:51.1 11:34/M
5 Kate Cutrara 50 54 141 37:01.6 11:56/M
6 Julie Peck Beaver Falls PA 150 54 145 37:46.3 12:11/M
7 Lisa Mintier 134 51 156 39:34.2 12:46/M
8 Deborah Regner 173 59 201 52:54.8 17:04/M
9 Patty Sheehan Walton 180 57 202 52:55.7 17:04/M
10 Marion Dodsworth 244 60 203 52:57.4 17:05/M
11 Becky Freed 70 51 207 53:35.6 17:17/M
12 Vivian Funkhouser 73 52 219 56:37.5 18:16/M
13 Cindy Vannoy 203 51 222 57:26.7 18:32/M
14 Michelle Rekrut 175 60 223 57:28.1 18:32/M
Female 61 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Denee Stevenson 269 66 137 36:16.1 11:42/M
2 Mary Harrington 99 73 206 53:34.6 17:17/M
3 Nettie Chaffee Darlington 34 65 214 55:36.8 17:56/M
4 Margaret Butler 29 68 224 57:45.2 18:38/M
Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Yowler 223 41 1 19:43.2 6:22/M
2 lloyd grimes 254 52 2 20:20.4 6:34/M
3 Bill Evans 240 21 4 20:34.9 6:38/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bandit Number 9001 9001 195 51:50.9 16:43/M
Male 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danny Frkuska 71 10 46 25:31.0 8:14/M
2 Marshall Clerici 42 8 70 27:41.8 8:56/M
3 Justin Zubroski Darlington PA 227 10 102 31:57.5 10:18/M
4 Caleb Farone 65 9 142 37:10.6 11:59/M
5 Caelan Funkhouser 74 9 144 37:35.8 12:07/M
6 Carter Davis 267 7 169 44:10.5 14:15/M
Male 11 to 20
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trevor Freyvogel 246 13 10 21:48.4 7:02/M
2 Joseph Pasquale 274 18 22 22:54.8 7:23/M
3 Trent Nicholson 91 18 23 22:56.0 7:24/M
4 Triston Hall 90 14 24 23:01.4 7:25/M
5 Dakota Lee 119 17 29 23:42.9 7:39/M
6 Brenden Johnson 237 15 40 24:57.0 8:03/M
7 Logan Gonzalez Beaver Falls PA 84 12 62 27:10.8 8:46/M
8 Logan Corradi Darlington PA 46 12 63 27:11.8 8:46/M
9 Joseph Chaney 35 13 80 29:12.3 9:25/M
10 Mario Borello 23 13 83 29:20.2 9:28/M
11 Andrew Bollinger Beaver Falls PA 19 12 89 29:38.8 9:34/M
12 Joseph Genova 264 13 108 32:39.6 10:32/M
13 Minter Boggs 18 16 110 32:55.8 10:37/M
14 Brandon Kirkpatrick New Castle PA 110 13 116 33:38.7 10:51/M
15 Alex Young 222 13 136 36:03.9 11:38/M
16 Wyatt Clerici 41 13 139 36:53.2 11:54/M
17 Jacob Ratkovich 169 16 152 39:06.2 12:37/M
18 Spencer Kohlmann 114 12 171 44:55.0 14:29/M
19 Zachary Black 14 19 210 53:44.6 17:20/M
20 Ryan Messer 129 18 216 56:21.9 18:11/M
Male 21 to 30
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Phillips 162 25 15 22:09.0 7:09/M
2 Dominic Nardone 137 29 16 22:28.0 7:15/M
3 Steve Tapyrik 255 28 18 22:35.4 7:17/M
4 Louis Phillips 161 23 21 22:53.6 7:23/M
5 Ian Noyes 141 21 25 23:05.1 7:27/M
6 John Evans 239 21 27 23:24.5 7:33/M
7 John Malysiak 124 30 36 24:28.6 7:54/M
8 Brandon Pauvlinch 148 26 50 25:58.6 8:23/M
9 Elliott Beach 10 21 82 29:16.6 9:26/M
10 Ryan Jones 104 27 90 30:09.9 9:44/M
11 Jason Harrington 95 23 94 30:49.6 9:56/M
12 Marc Lodovico 123 30 99 31:36.8 10:12/M
13 David Gettemy 80 28 167 43:43.2 14:06/M
14 Aaron Horsager 103 25 187 50:51.9 16:24/M
15 Jordan Wilcox 215 28 198 52:48.4 17:02/M
Male 31 to 40
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Toby Tennis 272 35 6 21:00.7 6:46/M
2 Brian O'Roark Beaver Falls PA 144 40 8 21:16.9 6:52/M
3 John Mulkerrin 265 35 9 21:39.0 6:59/M
4 James Troup 256 39 11 21:54.8 7:04/M
5 Brian Farkas Beaver PA 59 31 17 22:29.8 7:15/M
6 Mark Fusetti 76 37 30 23:44.5 7:39/M
7 Keith Morrison New Brighton PA 253 34 33 24:00.6 7:45/M
8 Jason Hall 89 39 35 24:19.9 7:51/M
9 Gabriel Engel 57 38 39 24:51.3 8:01/M
10 Chad Crawford 48 38 42 25:00.8 8:04/M
11 Ron Kamzelski 106 38 44 25:11.4 8:07/M
12 Sammy Pedaline 252 33 48 25:48.7 8:19/M
13 Erich Taylor 191 37 72 27:46.7 8:57/M
14 Julian Underwood 196 39 92 30:35.8 9:52/M
15 Tony Clerici 39 40 95 31:01.0 10:00/M
16 Vince Dioguardi 53 39 104 32:04.6 10:21/M
17 Brandon Kirkpatrick New Castle PA 111 37 115 33:37.1 10:51/M
18 Ted Zeljak 226 34 164 42:51.2 13:49/M
19 Bryan Baker 9 34 190 51:13.2 16:31/M
Male 41 to 50
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 E.G. Fishburne 262 42 12 21:57.8 7:05/M
2 David Bellia 11 47 28 23:29.3 7:35/M
3 Matt Buffalini 28 46 31 23:48.0 7:41/M
4 Jason Farone 63 41 32 23:51.3 7:42/M
5 Robert Clarkson 38 48 53 26:01.7 8:24/M
6 Mark Taylor 192 44 55 26:06.6 8:25/M
7 Edward Doughty 55 49 56 26:22.8 8:30/M
8 Lou Farkas 61 48 61 26:57.8 8:42/M
9 Abel Gonzalez Beaver Falls PA 85 42 65 27:26.5 8:51/M
10 Tim Corradi Darlington PA 44 46 66 27:27.7 8:51/M
11 Mark Bibby Beaver Falls PA 242 50 67 27:33.5 8:53/M
12 Kurt Denunn 261 48 71 27:43.9 8:56/M
13 David Weller 210 44 77 28:22.7 9:09/M
14 Matthew Chaney 36 44 81 29:13.3 9:25/M
15 Don Potts 165 50 91 30:23.5 9:48/M
16 Jim Morgan 276 41 124 34:09.2 11:01/M
17 Jim Frederick 67 47 165 42:53.2 13:50/M
18 Robert Budacki 27 41 166 43:15.2 13:57/M
19 Tim Davis 266 41 168 44:09.3 14:15/M
20 Jeff Kohlmann 113 48 170 44:54.3 14:29/M
21 Shane Stewart 235 41 193 51:48.8 16:43/M
22 John Uslenghi 198 48 204 53:31.0 17:16/M
23 Mark Borello 21 41 212 54:08.2 17:28/M
24 Eric Funkhouser 72 50 218 56:36.1 18:15/M
25 Scott Vannoy 202 50 220 56:42.9 18:17/M
Male 51 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Heid 100 60 19 22:36.6 7:17/M
2 Gary Vinciguerra 204 60 37 24:35.4 7:56/M
3 Anthony Gutierrez 88 54 38 24:38.1 7:57/M
4 Dennis Murcko 135 55 52 26:00.7 8:23/M
5 Sam Nardone 136 59 60 26:37.8 8:35/M
6 Scott Pettner 157 51 74 27:52.3 8:59/M
7 John Dodsworth 247 59 182 49:57.7 16:07/M
8 Dale Regner 172 57 183 49:59.5 16:07/M
9 Douglas Wilcox 214 60 197 52:47.3 17:02/M
Male 61 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Moore 243 74 107 32:24.3 10:27/M
2 Ed Powers 166 67 112 33:06.5 10:41/M
3 Al Puto 167 77 186 50:51.1 16:24/M