BUD SHUSTER RACES
2 MILE RUN
Age Group Results
April 19, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karlee Noel 493 14 5 12:28.78 6:14/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kamdyn Carter 359 11 19 15:35.61 7:48/M
2 Madeline Murphy 379 12 23 16:18.50 8:09/M
3 Makenna Bauer 491 10 41 17:23.60 8:42/M
4 Emeline Rodger 387 10 42 17:33.43 8:47/M
5 Sophia Hoover 485 8 62 19:21.56 9:41/M
6 Maelyn Kutruff Flinton PA 489 8 64 19:41.86 9:51/M
7 Katie Tocimak 402 12 68 20:49.86 10:25/M
8 Sarah Tocimak 401 12 80 25:43.68 12:52/M
Female 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Tyndall 405 13 24 16:18.85 8:09/M
2 Sydney Buchanan 358 16 57 18:48.98 9:24/M
Female 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 ALYSSA BOWMASTER 496 18 22 15:54.45 7:57/M
2 Sharon Nolt 382 19 25 16:20.54 8:10/M
3 Taylor Clark 361 20 31 16:49.10 8:25/M
4 SARAH SAULT 498 19 33 17:05.85 8:33/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachael Diehl 366 28 17 15:14.60 7:37/M
2 Cristy Colledge 22 28 32 16:53.10 8:27/M
3 Jennifer Kopriva 376 25 43 17:39.13 8:50/M
4 Ashleigh Williamson 494 27 61 19:21.36 9:41/M
5 Sarah Rabold 383 27 70 21:15.52 10:38/M
6 ALI SHUSTER 499 25 84 33:52.13 16:56/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Briana Sheffer 390 34 28 16:31.36 8:16/M
2 Bridget Johnston 486 34 39 17:19.36 8:40/M
3 Kate Shipley 391 30 44 17:39.33 8:50/M
4 Lisa Salaymal-Strohman 488 32 46 17:56.85 8:58/M
5 Maria Hoover Patton PA 484 34 63 19:21.76 9:41/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodie Albanano 351 36 37 17:10.62 8:35/M
2 Heidi Murphy 380 39 38 17:15.75 8:38/M
3 Therese Stoy 397 36 48 18:15.13 9:08/M
4 Valerie Wyper 479 37 54 18:28.58 9:14/M
5 Chrissy Hendricks 487 35 65 19:42.90 9:51/M
6 Amy Senner 389 38 66 20:41.12 10:21/M
7 Rachael Gibbons 368 38 67 20:41.12 10:21/M
8 Jennifer Hrivnak 373 35 71 21:23.74 10:42/M
9 Niccole Stultz 399 37 76 22:15.37 11:08/M
10 Stephanie Stampley 392 37 78 22:38.12 11:19/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merrilee Anderson 354 41 12 14:41.30 7:21/M
2 Jacque Hummel 374 42 15 15:01.25 7:31/M
3 Vicki Good 369 43 35 17:09.25 8:35/M
4 CHERYL MONTHONG 481 43 47 18:04.18 9:02/M
5 Lori Heaton 477 44 51 18:23.49 9:12/M
6 Gina Meintel 482 43 59 18:57.36 9:29/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Claycomb 362 45 30 16:48.28 8:24/M
2 Christine Hess 371 48 34 17:07.41 8:34/M
3 CHRISTINE RITCHEY 480 45 45 17:54.79 8:57/M
4 Kathy Bartel 356 47 69 20:51.86 10:26/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Huber 50 50 20 15:42.35 7:51/M
2 Karen Masucci 377 54 72 21:51.60 10:56/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Wible 410 56 55 18:30.61 9:15/M
2 Dianne Rudel 388 56 58 18:50.11 9:25/M
3 LAURIE SMITH 495 56 60 19:09.54 9:35/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Decker 363 62 77 22:16.80 11:08/M
2 Jeannie Todd 404 63 79 23:16.50 11:38/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 381 75 81 27:37.87 13:49/M
2 Marie Stock 396 68 82 28:25.13 14:13/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Defibaugh 364 19 1 11:29.34 5:45/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 nicholas Young 490 12 2 12:01.84 6:01/M
2 Logan Patete 478 11 10 13:59.76 7:00/M
3 Jay Albarano 352 7 36 17:10.26 8:35/M
4 Brock` Rodger 386 9 40 17:23.30 8:42/M
5 Nolen Tyndall 407 10 50 18:21.90 9:11/M
6 Jack Dixon 223 10 52 18:24.31 9:12/M
7 Vince Albarano 353 4 74 22:12.94 11:06/M
8 Jay Stultz 398 5 75 22:13.11 11:07/M
Male 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kamryn Bryant 357 14 4 12:19.42 6:10/M
2 Andrew Dixon 224 13 8 13:45.49 6:53/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 BRENT STORM 497 29 3 12:14.99 6:07/M
2 Christopher Szabat 400 28 13 14:51.60 7:26/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gino Rudel 492 31 9 13:48.77 6:54/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Stein 395 38 6 12:33.27 6:17/M
2 John Isenberg 375 36 18 15:16.92 7:38/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erik Messner 483 40 21 15:45.48 7:53/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Hinkle, Jr. 372 49 7 13:22.73 6:41/M
2 (Andy) William Tyndall 406 46 56 18:33.27 9:17/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Buddy Hann 370 51 14 14:55.88 7:28/M
2 Barry Weakland 409 52 16 15:08.77 7:34/M
3 Rik Ward 408 53 29 16:43.59 8:22/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Todd 403 59 11 14:19.91 7:10/M
2 Eric Clapper 360 59 49 18:19.13 9:10/M
3 David Despot 365 58 53 18:24.91 9:12/M
4 Paul Statler 394 57 83 28:41.89 14:21/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Ayers 355 64 26 16:22.10 8:11/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Mcconnell 378 70 27 16:29.33 8:15/M
2 Gary Rhodes 385 73 73 22:01.11 11:01/M