KEN BRUMBAUGH RACES
5 MILE
Age Group Results
March 30, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 5 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayme Orr 573 30 10 34:41.70 6:56/M
2 BETH THEYS 138 32 13 35:04.78 7:01/M
3 Heather Sagaities 589 27 15 35:31.70 7:06/M
Female 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Kibler 409 13 20 36:26.88 7:17/M
2 Alessandra Fama 387 14 76 43:23.39 8:41/M
3 Emily Costigan 373 16 77 43:29.96 8:42/M
4 Nicole Donnelly 381 17 86 44:49.93 8:58/M
5 Cassie Wright 1444 16 140 58:53.49 11:47/M
Female 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Bollinger 362 22 42 39:07.62 7:49/M
2 Amanda Miller 1417 24 51 40:25.46 8:05/M
3 Alexandra Moore 566 22 118 50:45.41 10:09/M
4 Farrell Lindsey 1421 20 133 53:21.90 10:40/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Long 420 25 102 47:32.22 9:30/M
2 Erica Lang 417 29 110 49:09.73 9:50/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin 363 34 30 37:23.70 7:29/M
2 Colleen Shields 597 32 92 45:49.20 9:10/M
3 Ashley McClain 425 31 96 46:06.22 9:13/M
4 Jessica Becker 1420 32 116 50:37.69 10:07/M
5 Jennifer Hoover 401 31 121 51:13.83 10:15/M
6 Amanda Seelye 592 33 122 51:21.55 10:16/M
7 Nicole Eckenrode Hastings PA 385 31 127 52:38.86 10:32/M
8 Jessica Ferguson 390 32 131 52:47.16 10:33/M
9 Laura Burke 368 33 134 54:39.20 10:56/M
10 JILL MADDEN 124 34 139 57:09.62 11:26/M
11 Meghann Knob 410 32 143 1:01:11.21 12:14/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Swope 1434 35 16 35:37.35 7:07/M
2 THARISA LANGERHOLE 139 39 28 37:17.70 7:27/M
3 Trina Collins 1450 37 37 38:21.92 7:40/M
4 MELISSA BOSTIN 133 39 75 43:16.47 8:39/M
5 Tracy Fitzpatrick 392 35 83 44:33.47 8:55/M
6 Paula DeLattre 375 35 89 45:29.46 9:06/M
7 Jeanna Hann 397 38 93 45:55.22 9:11/M
8 April Ressler 584 39 98 46:38.95 9:20/M
9 Amanda Seeley 590 37 107 48:48.89 9:46/M
10 Cindy Wright 1445 37 111 49:15.22 9:51/M
11 Nicole Estep 386 35 113 49:50.18 9:58/M
12 Elaine Baney 1429 37 117 50:41.56 10:08/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Holly Stiffler 600 44 47 40:04.21 8:01/M
2 Christa Miko 1425 42 50 40:22.91 8:04/M
3 Erin Dunkel 382 40 61 41:46.21 8:21/M
4 Charity Montag Patton PA 565 40 67 42:49.31 8:34/M
5 Kathy Lingenfelter 418 41 119 51:04.46 10:13/M
6 Jennifer Aungst 1414 43 120 51:05.23 10:13/M
7 Joannie Nedwreski 568 43 132 52:54.89 10:35/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Beyer 359 47 45 39:33.36 7:55/M
2 Karen Kohler Johnstown PA 412 46 78 43:44.47 8:45/M
3 Patti Caswell 369 46 105 48:29.72 9:42/M
4 Jami Claycomb 371 45 126 52:33.76 10:31/M
5 Debra Yeskey 1446 48 129 52:45.73 10:33/M
6 Anita Bowers 364 47 130 52:46.73 10:33/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Brown 366 51 17 35:42.20 7:08/M
2 Kathie Beatty 355 52 59 41:27.63 8:17/M
3 Penny Orr 574 53 64 42:21.42 8:28/M
4 Phyllis Baker 352 50 79 43:52.22 8:46/M
5 Laura Trusik 1424 53 112 49:44.90 9:57/M
6 Lisa Ebersole 384 51 138 57:07.49 11:25/M
7 Colleen Sheehan 594 52 141 59:42.88 11:56/M
8 Lisa Farnan 389 52 142 59:43.87 11:57/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Hyduke 1416 57 123 51:57.23 10:23/M
Male OVERALL 5 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Kazery Jackson MS 407 22 1 28:02.92 5:36/M
2 AJ Kelly 1431 32 2 28:28.48 5:42/M
3 Dima Kunstbeck 1448 17 3 30:45.44 6:09/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 participant 137 137 0 70 42:58.00 8:36/M
Male 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JYLINS ECKROTH 136 17 4 31:35.19 6:19/M
Male 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 GEORGIOS ANGELOU 129 19 5 32:17.19 6:27/M
2 Tyler Shaw 593 24 8 33:56.91 6:47/M
3 Alex Defibaugh 374 19 25 36:54.63 7:23/M
4 Shane Reffner 582 21 40 39:05.77 7:49/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corey Pincherri 578 29 12 35:04.45 7:01/M
2 Josh Piotti 579 28 21 36:31.34 7:18/M
3 Ian Wissinger 1442 26 27 37:14.25 7:27/M
4 Bill Rabold 581 28 32 37:38.27 7:32/M
5 Brent Storm 1432 28 55 40:57.79 8:11/M
6 JON YERTY 128 25 58 41:17.69 8:15/M
7 Jason Williamson 1441 27 74 43:07.96 8:37/M
8 Mark Walker 1438 26 84 44:39.47 8:56/M
9 Jake Baskin 354 26 106 48:33.85 9:43/M
10 Alex Kozdra 415 25 115 50:35.73 10:07/M
11 Brett Dongell 140 29 125 52:22.24 10:28/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Kagarise 406 33 7 32:44.94 6:33/M
2 Jason Lloyd 419 30 14 35:23.45 7:05/M
3 PAT MILES 1439 30 19 36:07.43 7:13/M
4 Todd Runk 588 33 24 36:48.20 7:22/M
5 RANDY MILES 127 33 38 38:25.57 7:41/M
6 Jeffrey Runk 587 31 46 39:41.21 7:56/M
7 Neil Benton 357 31 56 41:00.71 8:12/M
8 VAN CORNISH 132 34 82 44:11.46 8:50/M
9 Corey Hudson 403 32 85 44:42.46 8:56/M
10 Andy Gentry Duncansville PA 126 30 103 47:45.22 9:33/M
11 Michael Gerchak 1426 32 104 48:16.22 9:39/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Loose 422 38 29 37:18.52 7:28/M
2 Andre Sweeley 1418 35 33 37:49.44 7:34/M
3 Eric Black 360 35 43 39:09.21 7:50/M
4 David Stein 598 38 44 39:23.66 7:53/M
5 Tom Fedesco, Jr. 1449 38 52 40:39.15 8:08/M
6 Donnie Rhodes 585 37 54 40:49.72 8:10/M
7 Jody O'Donnell 569 37 69 42:56.53 8:35/M
8 Doug Meyers 1419 36 97 46:37.12 9:19/M
9 Scott Berardinelli 358 38 101 47:29.68 9:30/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Pepper 577 43 22 36:31.54 7:18/M
2 James Fernando 391 43 34 37:52.70 7:34/M
3 RALPH SMITH 135 41 35 37:56.92 7:35/M
4 Don Longstreth 421 42 36 38:15.42 7:39/M
5 Ed Steinbugl 1422 40 66 42:35.60 8:31/M
6 Anthony Mikesic 563 42 73 43:02.46 8:36/M
7 Ryan Reilly 583 41 90 45:33.34 9:07/M
8 Ben Harader 398 40 99 46:54.17 9:23/M
9 David Seeley 591 43 108 48:48.90 9:46/M
10 Mohammed Kuldi 416 41 124 52:06.39 10:25/M
11 Patrick Baney 1428 40 135 54:54.85 10:59/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Bartlett 353 49 6 32:30.20 6:30/M
2 Tim Stessney 1413 45 11 34:50.95 6:58/M
3 JOE CONRAD 131 45 65 42:26.69 8:29/M
4 Brian Eberhart 383 47 71 42:58.97 8:36/M
5 Nate Fama 388 47 80 43:54.46 8:47/M
6 Derin Moore 567 48 81 44:06.47 8:49/M
7 Ed Hovan 134 47 114 49:50.79 9:58/M
8 David McGarvey 1430 47 137 55:45.77 11:09/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JEFF CLINICH 122 52 9 34:40.45 6:56/M
2 Daniel Dillen 380 54 26 37:05.93 7:25/M
3 Joe Franco 393 51 39 38:51.16 7:46/M
4 Terry Sullivan 1433 53 53 40:46.63 8:09/M
5 Ken Vescovi 1437 52 57 41:09.37 8:14/M
6 David Hess 400 52 63 42:14.31 8:27/M
7 Tim Sheehan 595 54 91 45:47.98 9:09/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JOHN EICHELBERGER 123 55 18 35:43.45 7:09/M
2 Mike Houck 402 58 23 36:38.67 7:20/M
3 Dave Diedrich 378 59 31 37:35.83 7:31/M
4 Jim Adams 351 57 41 39:06.46 7:49/M
5 GLENN KAGARISE 120 57 48 40:09.89 8:02/M
6 Joe Vargo 1436 55 62 42:06.96 8:25/M
7 James Huff II 404 57 72 43:01.21 8:36/M
8 Michael Yarnell 1423 55 87 45:13.22 9:03/M
9 John Becker 356 55 88 45:20.35 9:04/M
10 Tim Hallinan 396 58 94 45:58.30 9:12/M
11 Dave Madden 423 58 100 47:06.33 9:25/M
12 Kevin Yeskey 1447 57 128 52:44.25 10:33/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Detrich 377 61 49 40:16.71 8:03/M
2 Roy Knupp 411 60 60 41:31.96 8:18/M
3 Richard Parker 576 60 95 46:02.96 9:12/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gebhardt 394 67 68 42:55.73 8:35/M
2 Bill Harshman 399 67 109 48:49.72 9:46/M
3 James Woomer 1443 69 136 55:45.37 11:09/M