RUN TO REMEMBER 5K
Overall Finish List
September 14, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 HEATH PIPER 1149 33 ***** M 30-34 18:24.00 5:56/M
2 Nathan Goldner 1966 16 ***** M 16-19 18:38.30 6:01/M
3 TIM MONFRE Butler PA 1992 55 ***** M 55-59 19:42.80 6:21/M
4 Holly Bauer Saxonburg PA 1136 38 ***** F 35-39 21:54.60 7:04/M
5 Andy Dill 1914 28 1 M 25-29 22:03.10 7:07/M
6 Dakota Gunsallus 1921 16 1 M 16-19 22:13.40 7:10/M
7 JOHN KIDDER 1120 51 1 M 50-54 22:15.70 7:11/M
8 Edward Fink 1962 55 1 M 55-59 22:37.70 7:18/M
9 BILL HARTMAN 1128 47 1 M 45-49 22:46.00 7:21/M
10 Gina Anthony 1902 17 ***** F 16-19 22:54.10 7:23/M
11 Alecia Kidder 1119 22 ***** F 20-24 23:17.60 7:31/M
12 Matt Hiles 1927 14 1 M 12-15 23:25.30 7:33/M
13 TYLER CHONCEK 1105 14 2 M 12-15 23:47.40 7:40/M
14 NOREEN SEE 1152 52 1 F 50-54 24:11.10 7:48/M
15 Rebecca Dill 1915 25 1 F 25-29 24:35.00 7:56/M
16 BROCK SCHRECENGOST 1965 14 3 M 12-15 25:00.60 8:04/M
17 Steve Bielak 1988 40 1 M 40-44 25:35.40 8:15/M
18 ALLEN CLINGER 2000 35 1 M 35-39 25:40.70 8:17/M
19 Frank Tarantine Youngstown OH 1143 56 2 M 55-59 25:50.70 8:20/M
20 BRODY KUNST 1112 12 4 M 12-15 26:03.70 8:24/M
21 John Antinossi 1904 70 1 M 70-99 26:16.40 8:28/M
22 JOHN BOMBOY 1116 61 1 M 60-64 26:16.80 8:28/M
23 Branden Petras 1931 20 1 M 20-24 26:19.70 8:29/M
24 MATT AIKEN 1106 42 2 M 40-44 26:36.20 8:35/M
25 Mike Sgro 1938 17 2 M 16-19 26:53.00 8:40/M
26 LEX THOMAS 1121 55 3 M 55-59 26:57.90 8:42/M
27 Alfredy Reedy 1936 55 4 M 55-59 27:22.60 8:50/M
28 Bill Clevenger 1913 65 1 M 65-69 27:27.00 8:51/M
29 RENEE BELLON 1948 28 2 F 25-29 27:32.80 8:53/M
30 Lou Alaksin New Galilee PA 1994 74 2 M 70-99 27:41.60 8:56/M
31 CARLY COWAN 1117 31 1 F 30-34 27:49.20 8:58/M
32 Mark Reed Greenville PA 1995 46 2 M 45-49 27:52.70 8:59/M
33 COLTON REMALEY 1101 13 5 M 12-15 27:57.90 9:01/M
34 Patty Chruchill 1912 53 2 F 50-54 28:05.80 9:04/M
35 Joe Swick 1940 58 5 M 55-59 28:11.70 9:05/M
36 JOHN KUNST 1113 47 3 M 45-49 28:15.90 9:07/M
37 QUINN MILLER 1141 11 1 F 9-11 28:18.70 9:08/M
38 LAYNE MILLER 1140 10 2 F 9-11 28:20.60 9:08/M
39 BOBBIE NEFF 1947 50 3 F 50-54 28:20.60 9:08/M
40 Sherry Lane 1929 60 1 F 60-64 28:26.10 9:10/M
41 LILY ATWOOD 1134 9 3 F 9-11 28:30.30 9:12/M
42 Bret Atwood 1983 40 3 M 40-44 28:30.90 9:12/M
43 Alyssa Miller 1142 37 1 F 35-39 28:31.60 9:12/M
44 Unknown Partic. 1953 1953 0 1 M 0- 0 28:34.40 9:13/M
45 ERICA AIKEN 1107 35 2 F 35-39 28:53.80 9:19/M
46 Frank Prazenica Jr. 1934 67 2 M 65-69 29:01.40 9:22/M
47 Jennifer Kromka 1928 29 3 F 25-29 29:10.00 9:25/M
48 ISAAC REED 1997 14 6 M 12-15 29:16.30 9:26/M
49 Kate Bielak 1987 38 3 F 35-39 29:31.60 9:31/M
50 PAT FABIAN 1103 38 2 M 35-39 29:32.90 9:32/M
51 Todd Ashbaugh 1907 42 4 M 40-44 29:32.90 9:32/M
52 NATHAN GOLDNER 1964 16 3 M 16-19 30:28.70 9:50/M
53 JIM BROSIUS 1999 40 5 M 40-44 30:28.70 9:50/M
54 Domonic Sgro 1937 10 1 M 9-11 30:57.90 9:59/M
55 DAVID BYRD 1971 50 2 M 50-54 31:07.20 10:02/M
56 JEFF ZABLOCKI 1102 44 6 M 40-44 31:16.10 10:05/M
57 Dave Zablocki 1975 38 3 M 35-39 31:16.70 10:05/M
58 John Pryde Kittanning PA 1935 60 2 M 60-64 31:17.10 10:05/M
59 MARISA BAUM 1145 21 1 F 20-24 31:17.80 10:05/M
60 Joe Recupero 1985 50 3 M 50-54 31:18.00 10:06/M
61 Ed Bower 1122 62 3 M 60-64 31:18.30 10:06/M
62 Mark Berger` 1123 39 4 M 35-39 31:20.30 10:06/M
63 Erin Hartle West Sunbury PA 1156 36 4 F 35-39 31:32.10 10:10/M
64 Lucy Hartle 1923 8 1 F 1- 8 31:34.70 10:11/M
65 Kaleb Burke 1911 13 7 M 12-15 31:55.70 10:18/M
66 Julee Owlett 1930 26 4 F 25-29 32:05.20 10:21/M
67 Paul Hicks 1925 71 3 M 70-99 32:20.40 10:26/M
68 AMY MONFRE 1993 44 1 F 40-44 32:31.40 10:29/M
69 Heather Good 1919 37 5 F 35-39 32:48.00 10:35/M
70 Jennifer Wingard 1944 18 1 F 16-19 33:07.00 10:41/M
71 Lisa Henry 1924 35 6 F 35-39 33:22.50 10:46/M
72 Jackie Fennell 1918 48 1 F 45-49 33:26.20 10:47/M
73 Scott Petras 1933 45 4 M 45-49 33:30.30 10:48/M
74 Andy Gallagher 1979 31 1 M 30-34 33:53.50 10:56/M
75 MOLLY ATWOOD 1133 38 7 F 35-39 34:15.80 11:03/M
76 KARA PANCHIK 1146 40 2 F 40-44 34:16.60 11:03/M
77 BAILEY BARTON 1960 13 8 M 12-15 34:49.30 11:14/M
78 Rachel Snow 1939 17 2 F 16-19 34:59.70 11:17/M
79 Katherine Wingard 1945 22 2 F 20-24 35:25.10 11:25/M
80 Shane Bowser 1909 13 9 M 12-15 35:26.50 11:26/M
81 Ann Nemec 1984 63 2 F 60-64 35:28.30 11:26/M
82 TABITHA REED 1996 42 3 F 40-44 35:36.90 11:29/M
83 Gracie Hartle 1922 5 2 F 1- 8 35:56.80 11:35/M
84 JULIE JULIUS 1956 32 2 F 30-34 36:08.20 11:39/M
85 JOHN HUTCHINSON 1957 38 5 M 35-39 36:08.80 11:39/M
86 JOSEPH PALINSKI 1104 72 4 M 70-99 36:30.70 11:46/M
87 HAILEY SOLLEY 1144 14 1 F 12-15 36:31.80 11:47/M
88 Mike Weaver 1942 42 7 M 40-44 36:47.50 11:52/M
89 Brandon Gunsallus 1920 13 10 M 12-15 37:00.00 11:56/M
90 DEB LASITIS 1961 61 3 F 60-64 37:39.40 12:09/M
91 Liz Reppard 1978 31 3 F 30-34 37:42.70 12:10/M
92 Geoff Reppard 1977 31 2 M 30-34 37:44.50 12:10/M
93 Stephanie Garmong 1951 22 3 F 20-24 37:58.40 12:15/M
94 JOCELYN BUHITE 1968 13 2 F 12-15 38:22.10 12:23/M
95 JEREMY BUHITE 1967 41 8 M 40-44 38:22.90 12:23/M
96 ADDI VIROSTEK 1109 13 3 F 12-15 38:39.10 12:28/M
97 MOLLY TRUDGEN 1150 13 4 F 12-15 38:39.20 12:28/M
98 SIMON REED 1998 12 11 M 12-15 39:56.90 12:53/M
99 AMANDA RYMOS 1135 30 4 F 30-34 40:00.90 12:54/M
100 BRIANA ENGLEN 1138 24 4 F 20-24 40:01.50 12:55/M
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
101 Tracey Branan 1910 41 4 F 40-44 40:29.30 13:04/M
102 Jared Emminger 1916 15 12 M 12-15 40:31.10 13:04/M
103 SAVANNAH MITCHELL 1114 16 3 F 16-19 40:33.00 13:05/M
104 KATIE PERRY 1153 13 5 F 12-15 41:05.70 13:15/M
105 Matt Nulph 1982 30 3 M 30-34 42:31.30 13:43/M
106 Colby Owen 1980 30 4 M 30-34 42:31.40 13:43/M
107 PAMELA RUPP 1115 55 1 F 55-59 43:11.90 13:56/M
108 John Kellner 1986 64 4 M 60-64 48:02.00 15:30/M
109 Jamie Owen 1981 65 3 M 65-69 49:36.80 16:00/M
110 Jim Nemec 1972 66 4 M 65-69 49:40.20 16:01/M