ST.JOSEPH'S LIBERTY 5K
5K
Overall Finish List
July 03, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Isaac Wilson Tylersburg PA 2495 16 M 1 Top Fin 17:43.22 5:43/M
2 Liam Raehsler Clarion PA 1459 17 M 1 15-19 17:56.71 5:47/M
3 Isaiah Griebel Lucinda PA 1142 15 M 2 15-19 19:33.83 6:18/M
4 Adam Bettwy Clarion PA 979 15 M 3 15-19 19:35.22 6:19/M
5 Mark Rhoads Endeavor PA 1472 31 M 1 30-39 19:46.43 6:23/M
6 Russ Wilson Tylersburg PA 2496 41 M 1 40-49 20:33.60 6:38/M
7 Chris Sugar Monroe NC 1443 42 M 2 40-49 20:39.71 6:40/M
8 Nick Schmader Leeper PA 1455 20 M 1 20-29 21:07.47 6:49/M
9 Isaac Kaye Leeper PA 1164 16 M 4 15-19 21:11.22 6:50/M
10 Justin Wolbert Lucinda PA 2497 14 M 1 1-14 21:11.23 6:50/M
11 Taidgh George Trumansburg NY 1135 14 M 2 1-14 21:16.69 6:52/M
12 Stacie Stevenson Oil City PA 1467 26 F 1 Top Fin 21:19.78 6:53/M
13 Mason Bauer Fryburg PA 948 14 M 3 1-14 21:35.44 6:58/M
14 Zach Shekell Foxburg PA 1469 29 M 2 20-29 21:45.60 7:01/M
15 Corbin Ragley Lucinda PA 1415 22 M 3 20-29 21:56.72 7:05/M
16 Kyle Bettwy Clarion PA 982 16 M 5 15-19 21:58.42 7:05/M
17 Max Thompson Shippenville PA 2401 13 M 4 1-14 22:01.88 7:06/M
18 Abbie Schmader Fryburg PA 1421 16 F 1 15-19 22:12.97 7:10/M
19 Eric Schmader Fryburg PA 1423 41 M 3 40-49 22:23.97 7:13/M
20 Staci Hannold Shippenville PA 1145 34 F 1 30-39 22:30.72 7:15/M
21 Bethany Agostinelli Lakeland PA 918 26 F 1 20-29 22:45.18 7:20/M
22 Scott deLaney Leeper PA 1465 51 M 1 50-59 22:54.47 7:23/M
23 Steve Wolbert Lucinda PA 2499 43 M 4 40-49 22:55.48 7:24/M
24 Roxanne McFarland Tylersburg PA 1445 37 F 2 30-39 23:29.90 7:35/M
25 Susie Griebel Lucinda PA 1143 44 F 1 40-49 23:56.13 7:43/M
26 A.J. Schwabenbauer Leeper PA 1424 26 M 4 20-29 24:13.83 7:49/M
27 Matthew Eppley Knox PA 1083 29 M 5 20-29 24:39.98 7:57/M
28 Jennifer Mills 1450 37 F 3 30-39 24:46.72 7:59/M
29 Phil Wolbert Lucinda PA 2498 50 M 2 50-59 24:49.98 8:00/M
30 Alan Ochs Lucinda PA 1476 18 M 6 15-19 25:07.68 8:06/M
31 Cian George Trumansburg NY 1115 11 M 5 1-14 25:16.19 8:09/M
32 Marie Rhoades Sligo PA 1418 25 F 2 20-29 25:18.23 8:10/M
33 Chrystal Leadbetter Shippenville PA 1458 31 F 4 30-39 25:24.73 8:12/M
34 Brendan George Charlotte NC 1114 40 M 5 40-49 25:52.22 8:21/M
35 Jacob Porter Shippenville PA 1414 23 M 6 20-29 25:53.62 8:21/M
36 Trinity Thompson Shippenville PA 2402 11 F 1 1-14 25:57.67 8:22/M
37 Jill Spence Shippenville PA 1466 35 F 5 30-39 26:05.41 8:25/M
38 Thomas Wilson Seneca PA 1468 59 M 3 50-59 26:07.65 8:25/M
39 Shawn Armagost Emlenton PA 1464 38 M 2 30-39 26:27.16 8:32/M
40 Matthew O'Neill Nashville TN 1478 35 M 3 30-39 26:33.26 8:34/M
41 Scott Seeley Brookville PA 1447 33 M 4 30-39 26:35.23 8:35/M
42 P. Thompson Shippenville PA 1477 52 M 4 50-59 26:56.85 8:41/M
43 Maura George Shippenville PA 1133 42 F 2 40-49 26:57.87 8:42/M
44 Jordan Thompson Shippenville PA 2031 11 M 6 1-14 27:01.73 8:43/M
45 Collin Schmader Fryburg PA 1422 10 M 7 1-14 27:06.23 8:45/M
46 Monique Nellis Knox PA 1456 34 F 6 30-39 27:24.92 8:50/M
47 Jody Shawley Fryburg PA 1426 51 F 1 50-59 27:30.00 8:52/M
48 Keith Rice Clarion PA 1446 47 M 6 40-49 27:52.40 8:59/M
49 Casey Neely Lucinda PA 1409 31 M 5 30-39 27:54.18 9:00/M
50 Jacob Eisenman Venus PA 1073 10 M 8 1-14 27:54.73 9:00/M
51 Christina Eisenman Venus PA 1064 38 F 7 30-39 27:56.86 9:01/M
52 Amber Faltenovich Leeper PA 1085 22 F 3 20-29 28:01.73 9:02/M
53 Michael Walentosky Oil City PA 2451 54 M 5 50-59 28:02.15 9:03/M
54 Mackenzie Bauer Fryburg PA 944 12 F 2 1-14 28:10.27 9:05/M
55 Lauren George Lucinda PA 1132 31 F 8 30-39 28:27.98 9:11/M
56 Gina Shero Clarion PA 1427 25 F 4 20-29 28:30.41 9:12/M
57 Clay Mcelravy Shippenville PA 1406 13 M 9 1-14 28:39.14 9:15/M
58 Becky Lutz Denver CO 1402 37 F 9 30-39 28:54.98 9:19/M
59 Meagan Neely Lucinda PA 1410 32 F 10 30-39 28:58.22 9:21/M
60 Nicole Baker Lucinda PA 931 39 F 11 30-39 29:23.43 9:29/M
61 RYAN JOHNSON Clarion PA 1437 23 M 7 20-29 30:21.73 9:47/M
62 Shannon Rumbarger Rimersburg PA 1452 33 F 12 30-39 30:42.68 9:54/M
63 Ben Campbell Knox PA 1462 10 M 10 1-14 31:09.69 10:03/M
64 Penny Campbell Knox PA 1461 34 F 13 30-39 31:16.19 10:05/M
65 Lucas Baker Lucinda PA 919 12 M 11 1-14 31:37.73 10:12/M
66 Shaina McVeil Clarion PA 1470 25 F 5 20-29 31:46.96 10:15/M
67 Maggie Fike Lickingville PA 1096 24 F 6 20-29 31:56.12 10:18/M
68 Bethany Beichner Shippenville PA 969 25 F 7 20-29 31:56.48 10:18/M
69 Gracie Shawley Fryburg PA 1425 12 F 3 1-14 32:05.67 10:21/M
70 Rick Rapp Tionesta PA 1417 37 M 6 30-39 32:06.23 10:21/M
71 Laken Hergert Brookville PA 1473 15 F 2 15-19 32:08.23 10:22/M
72 Lauren Hergert Brookville PA 1475 12 F 4 1-14 32:32.23 10:30/M
73 Megan Whitman Oil City PA 2493 27 F 8 20-29 32:36.74 10:31/M
74 Daniel Ketner Sligo PA 1401 13 M 12 1-14 32:45.10 10:34/M
75 Lyssa Beichner Shippenville PA 1454 22 F 9 20-29 32:50.42 10:35/M
76 Mary Jo Bettwy Clarion PA 983 45 F 3 40-49 32:55.48 10:37/M
77 Sara Seidle-Patton Clarion PA 1457 34 F 14 30-39 33:00.36 10:39/M
78 Quincy Hannold Shippenville PA 1144 10 M 13 1-14 33:04.45 10:40/M
79 Kelsey Kemmer Corsica PA 1400 19 F 3 15-19 33:12.14 10:43/M
80 Paige Zuck Clarion PA 2500 19 F 4 15-19 33:12.18 10:43/M
81 Mary Mcfarland Venus PA 1407 52 F 2 50-59 33:16.24 10:44/M
82 John Jr. Stroup Clarion PA 1434 22 M 8 20-29 33:16.24 10:44/M
83 Jimmy Foys Lickingville PA 1112 48 M 7 40-49 33:21.11 10:45/M
84 Noah Harrison Clarion PA 1448 7 M 14 1-14 33:25.48 10:47/M
85 Seth Stewart pittsburgh PA 1449 30 M 7 30-39 33:26.41 10:47/M
86 Carrie Armagost Emlenton PA 1463 39 F 15 30-39 33:44.97 10:53/M
87 Kaine McFarland Tylersburg PA 1474 9 M 15 1-14 34:06.49 11:00/M
88 Nancy Roskovich Erie PA 1420 64 F 1 60-99 34:21.98 11:05/M
89 Julie Eisenman Venus PA 1080 10 F 5 1-14 34:40.46 11:11/M
90 Marissa Boldizar Lititz PA 984 26 F 10 20-29 34:56.69 11:16/M
91 Ann Smerkar Venus PA 1428 60 F 2 60-99 35:14.74 11:22/M
92 Diane Griebel Shippenville PA 1141 54 F 3 50-59 35:20.24 11:24/M
93 Jill Foys Lickingville PA 1111 45 F 4 40-49 36:46.99 11:52/M
94 Bobbie Mays Lucinda PA 1405 45 F 5 40-49 36:47.19 11:52/M
95 John Roskovich Erie PA 1419 62 M 1 60-99 37:43.86 12:10/M
96 Terry George Leechburg PA 1138 45 M 8 40-49 37:57.49 12:15/M
97 Joey George Leechburg PA 1130 11 M 16 1-14 37:57.95 12:15/M
98 Meredith Karg Tylersburg PA 1158 29 F 11 20-29 37:58.15 12:15/M
99 Jolene Pierce Shippenville PA 1413 36 F 16 30-39 38:14.99 12:20/M
100 Bryan Beirtempel Clarion PA 976 23 M 9 20-29 38:32.92 12:26/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kathy Vanish Fryburg PA 2425 37 F 17 30-39 38:58.99 12:34/M
102 Briana Rhoads Endeavor PA 1471 30 F 18 30-39 40:21.11 13:01/M
103 Nancy Nichols Davisville WV 1439 38 F 19 30-39 40:28.52 13:03/M
104 Mary Keister Venus PA 1182 66 F 3 60-99 40:29.61 13:04/M
105 Dick Rapp Tionesta PA 1416 68 M 2 60-99 42:57.10 13:51/M
106 Starr Poston Wilmington OH 1441 16 F 5 15-19 43:04.25 13:54/M
107 Robin Hook Franklin PA 1146 51 F 4 50-59 43:09.72 13:55/M
108 Donna Whitton Marienville PA 2494 33 F 20 30-39 43:23.72 14:00/M
109 Ola Nichols Davisville WV 1440 63 M 3 60-99 43:44.50 14:06/M
110 Chase Rumbarger Rimersburg PA 1453 9 M 17 1-14 44:12.50 14:15/M
111 Rose Thomas Venus PA 1436 55 F 5 50-59 44:57.13 14:30/M
112 Lexus Whitman Oil City PA 2463 6 F 6 1-14 45:16.25 14:36/M
113 Camden Coleman Mayport PA 990 6 M 18 1-14 46:56.98 15:08/M
114 Mason Coleman Mayport PA 992 4 M 19 1-14 47:04.89 15:11/M
115 Robert Coleman Mayport PA 993 31 M 8 30-39 47:05.10 15:11/M
116 Melissa Bauer Lucinda PA 958 35 F 21 30-39 47:07.26 15:12/M
117 Jean Steele Lucinda PA 1430 59 F 6 50-59 47:56.25 15:28/M
118 Brian Poston Willington OH 1451 11 M 20 1-14 48:11.36 15:33/M
119 Debbie Heffern Titusville PA 1444 0 F 1 0- 0 48:15.10 15:34/M
120 Barbara George Poland OH 1113 39 F 22 30-39 48:34.70 15:40/M
121 Ed George Lucinda PA 1119 72 M 4 60-99 48:35.51 15:40/M
122 Betsy Ochs Lucinda PA 1411 46 F 6 40-49 49:40.14 16:01/M
123 Jamie Miller Cranberry PA 1438 36 F 23 30-39 49:41.76 16:02/M
124 Tammy Chambers Cranberry PA 987 54 F 7 50-59 50:05.78 16:09/M
125 Madalyn Dehart Parker PA 995 6 F 7 1-14 50:10.56 16:11/M
126 Megan Dehart Parker PA 996 27 F 12 20-29 50:10.76 16:11/M
127 Kristie Pfendler Johnstown PA 1460 34 F 24 30-39 51:24.51 16:35/M
128 John Keister Venus PA 1172 69 M 5 60-99 51:25.37 16:35/M
129 Jerry Lutz Lucinda PA 1403 62 M 6 60-99 51:29.48 16:36/M
130 Mary Lutz Lucinda PA 1404 58 F 8 50-59 51:30.69 16:37/M
131 Kelly Stroup Clarion PA 1435 24 F 13 20-29 52:08.34 16:49/M
132 Barb Stroup Clarion PA 1432 55 F 9 50-59 52:08.51 16:49/M
133 Braden Pierce Shippenville PA 1412 7 M 21 1-14 53:34.14 17:17/M
134 Evann Jenkins Emlenton PA 1147 6 F 8 1-14 55:15.86 17:49/M
135 Lida Jenkins Emlenton PA 1148 35 F 25 30-39 55:17.26 17:50/M
136 Deb Keister Shippenville PA 1165 52 F 10 50-59 57:34.72 18:34/M
137 Jayson Keister Shippenville PA 1167 52 M 6 50-59 58:00.14 18:43/M
138 Terrie Bauer-Eland Lucinda PA 965 43 F 7 40-49 58:01.76 18:43/M
139 Angela Banner Shippenville PA 932 31 F 26 30-39 1:01:25.77 19:49/M
140 Laura Banner Shippenville PA 934 52 F 11 50-59 1:01:25.78 19:49/M
141 Lexes Poston willington OH 1442 6 F 9 1-14 1:08:17.25 22:02/M
142 Donovan George North Wales PA 1118 35 M 9 30-39 1:08:24.29 22:04/M
143 Wyatt George North Wales PA 1140 6 M 22 1-14 1:08:24.41 22:04/M