DIRTY KILN TRAIL RACES
Age Group Results
April 04, 2015
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anna Balouris Hollidaysburg PA 26 5 1:53:32.40 8:40/M
2 Carly Page Baltimore MD 29 9 1:59:37.70 9:08/M
3 Jenny Rodgers APOLLO PA 29 21 2:11:59.20 10:05/M
Female 1 to 18
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Georgia Messner Moon Twp PA 16 166 4:18:12.00 19:43/M
Female 19 to 26
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Johanna Ohm State College PA 23 23 2:12:54.30 10:09/M
2 Julie Nelson Pittsburgh PA 24 48 2:21:09.30 10:46/M
3 Marianne Farnan Altoona PA 25 86 2:43:46.00 12:30/M
4 Ginny Anna Hastings PA 23 88 2:44:20.30 12:33/M
5 Brittany Swartzwelder Everett PA 22 100 2:54:59.10 13:21/M
6 Heidi Miller Rome PA 23 101 2:56:48.80 13:30/M
7 Coryn Thompson Roaring Spring PA 24 112 3:00:54.10 13:49/M
8 Brynn Waylonis Johnstown PA 24 135 3:18:55.00 15:11/M
Female 27 to 33
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kayla Thompson Martinsburg PA 27 24 2:13:09.20 10:10/M
2 Jennifer Soisson Hollidaysburg PA 31 57 2:23:14.20 10:56/M
3 Jessica Hickman Pittsburgh PA 28 84 2:43:27.30 12:29/M
4 Tara Bechdel Howard PA 30 96 2:52:28.50 13:10/M
5 Lara Cilo Jackson WY 30 117 3:08:09.40 14:22/M
6 April Salinas Mill Hall PA 28 118 3:08:28.60 14:23/M
7 Elisa Snook Mill Hall PA 29 122 3:10:20.20 14:32/M
8 Rebecca Spangler Port Matilda PA 31 126 3:10:51.80 14:34/M
9 Alexis Fink Tyrone PA 33 127 3:11:00.30 14:35/M
10 Fran Mateycik Johnstown PA 32 137 3:19:15.80 15:13/M
11 Adrianne Peters Clearfield PA 30 139 3:20:10.90 15:17/M
12 Kelly Thompson Penn Run PA 33 140 3:20:56.60 15:20/M
13 Kimberly Nee Bedford PA 33 158 3:55:12.40 17:57/M
14 Becky Briggs Osceola Mills PA 30 162 3:57:40.30 18:09/M
Female 34 to 41
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Hayley Weyhe State College PA 39 41 2:17:31.80 10:30/M
2 Jennifer Fleming State College PA 40 66 2:30:47.60 11:31/M
3 Joleen Dignan Gallitzin PA 39 70 2:32:50.20 11:40/M
4 Alexandria Housel 16870 PA 34 83 2:42:14.20 12:23/M
5 Tracy Fitzpatrick Imler PA 36 102 2:57:03.00 13:31/M
6 Monica Fletcher Pittsburgh PA 37 109 2:58:36.40 13:38/M
7 Janice Hartkorn Hollidaysburg PA 37 114 3:03:07.30 13:59/M
8 Mary Anne Mcmullen Ashville PA 37 133 3:16:16.10 14:59/M
9 Jes Harding Cumberland MD 37 145 3:28:18.00 15:54/M
10 Miroslava Angelova Pittsburgh PA 37 155 3:48:37.10 17:27/M
11 Jodie Potter Philipsburg PA 39 161 3:57:40.00 18:09/M
12 Careen Shafer Mapleton Depot PA 39 163 4:06:52.30 18:51/M
13 Alisa Messner Moon Twp PA 40 165 4:18:10.00 19:42/M
Female 42 to 51
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Candice Lockard Indiana PA 43 25 2:13:31.60 10:12/M
2 Larie Hall Morrisdale PA 46 60 2:24:40.90 11:03/M
3 Michele Probst Lock Haven PA 45 75 2:38:25.90 12:06/M
4 Kathryn Koetje-Simin State College PA 43 80 2:41:15.80 12:19/M
5 Janine Gusztaw Wind Gap PA 49 85 2:43:31.10 12:29/M
6 Tisha Frederick Rimersburg PA 43 95 2:51:45.40 13:07/M
7 Cindy Syracuse Buffalo Mills PA 51 105 2:57:50.70 13:35/M
8 Deborah Kissell Altoona PA 42 107 2:58:23.80 13:37/M
9 Ellen Rice Hagerstown MD 45 120 3:08:44.40 14:24/M
10 Sandy Confer Howard PA 48 129 3:11:09.50 14:35/M
11 Jill Bowers Pittsburgh PA 43 130 3:12:07.00 14:40/M
12 Heidi Tolliver Walker Baldwin MD 47 138 3:19:28.20 15:14/M
13 Sandy Evans Ebensburg PA 48 147 3:33:55.00 16:20/M
14 Karla Graves Pittsburgh PA 47 151 3:39:54.30 16:47/M
15 Mary Dauberman Bellefonte PA 51 152 3:44:34.10 17:09/M
16 Jami Claycomb Hollidaysburg PA 46 154 3:47:56.10 17:24/M
17 Astrid Arroyo Pittsburgh PA 43 156 3:48:37.10 17:27/M
18 Lala Novakovich Pittsburgh PA 49 157 3:48:39.40 17:27/M
19 Cindy Ritchey Everett PA 47 159 3:55:12.60 17:57/M
Female 52 to 56
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Starla Snyder East Freedom PA 52 142 3:24:50.84 15:38/M
2 Dawn Housel Everett PA 53 148 3:37:28.80 16:36/M
3 Lisa Fleming Bedford PA 53 149 3:37:29.10 16:36/M
4 Kimberlyn Nelson State College PA 55 153 3:44:37.40 17:09/M
Female 57 to 63
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kim Simon Weirton WV 58 91 2:47:14.50 12:46/M
2 Patricia Neubert Saxonburg PA 62 124 3:10:22.50 14:32/M
Overall Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Lipsey Kersey PA 25 1 1:37:22.40 7:26/M
2 Kc Shaner Hughesville PA 36 2 1:43:00.00 7:52/M
3 Adam Russell Rome PA 36 3 1:44:24.80 7:58/M
Male 19 to 26
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gavin Jenkins Oneonta NY 21 4 1:45:16.60 8:02/M
2 Travis Weyandt Altoona PA 26 7 1:57:26.30 8:58/M
3 Tyler Snyder East Freedom PA 24 18 2:08:00.70 9:46/M
4 Rodger Obley Pittsburgh PA 22 36 2:16:12.60 10:24/M
5 Joseph Cavarretta Pittsburgh PA 26 46 2:19:49.90 10:40/M
6 Joe Poerio Gibsonia PA 21 58 2:23:44.90 10:58/M
7 Mark Bowser Indiana PA 22 69 2:32:10.10 11:37/M
8 Alexander Kozdra Altoona PA 26 77 2:41:01.60 12:17/M
9 Ben Miller Rome PA 26 111 2:59:43.70 13:43/M
Male 27 to 33
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lance Babb State College PA 27 11 2:00:36.90 9:12/M
2 Devin Walsh Lloyd's racing team 27 12 2:00:41.40 9:13/M
3 Jordan Dillen Baltimore MD 29 15 2:03:59.70 9:28/M
4 Kevin Lingle Clearfield PA 27 20 2:09:19.80 9:52/M
5 Jeffrey Shanks Athens PA 29 22 2:12:41.40 10:08/M
6 Colin Brooks Baltimore MD 29 27 2:14:38.70 10:17/M
7 Bill Mitro Pittsburgh PA 27 31 2:15:51.80 10:22/M
8 Ryan Mowry Duncansville PA 27 33 2:16:01.30 10:23/M
9 Michael Guyer Black Mountain NC 28 42 2:17:39.80 10:30/M
10 Julien Delange Pittsburgh PA 31 44 2:19:06.20 10:37/M
11 Brandon England Williamsburg PA 32 50 2:21:23.88 10:48/M
12 Brent Storm Altoona PA 29 54 2:22:54.90 10:55/M
13 Joshua Fresch Pittsburgh PA 33 56 2:23:05.90 10:55/M
14 Austin Lambert Mechanicsburg PA 27 73 2:38:14.20 12:05/M
15 Thad Dalby Patton PA 31 78 2:41:09.50 12:18/M
16 Codie Rodland Duncansville PA 29 87 2:43:56.40 12:31/M
17 Andrew Stachmus Altoona PA 33 94 2:51:18.63 13:05/M
18 Jon Mori Bethel Park PA 33 119 3:08:39.90 14:24/M
Male 34 to 41
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matthew Sudak Mars PA 36 10 1:59:59.50 9:10/M
2 Tommy Mcnear Lloyds Racing Team 38 16 2:06:19.10 9:39/M
3 Joseph Eaton Lock Haven PA 41 19 2:08:10.00 9:47/M
4 Joseph Patterson Washington DC 40 35 2:16:05.50 10:23/M
5 Ben Power Warren PA 40 38 2:16:48.50 10:27/M
6 Jesse Townsend Greensburg PA 39 43 2:18:56.20 10:36/M
7 Thomas Tarka Pittsburgh PA 41 45 2:19:43.20 10:40/M
8 John Fegyveresi State College PA 38 47 2:20:03.40 10:41/M
9 Steve Putt Weedville PA 38 49 2:21:12.70 10:47/M
10 Don Mckay Pittsburgh PA 38 61 2:27:48.80 11:17/M
11 James Thompson Penn Run PA 35 63 2:29:29.80 11:25/M
12 Vincent Corso Port Matilda PA 35 64 2:29:32.70 11:25/M
13 Martin Statler Duncansville PA 41 65 2:30:36.00 11:30/M
14 Brian Buddemeyer Pittsburgh PA 38 67 2:31:10.70 11:32/M
15 Ed Tedjeske Hollsopple PA 34 68 2:31:18.30 11:33/M
16 Chris Yeager Lock Haven PA 41 74 2:38:25.90 12:06/M
17 John Ribarich Johnstown PA 38 79 2:41:11.10 12:18/M
18 Travis Dixon West Decatur PA 36 81 2:41:48.00 12:21/M
19 Shane Brunazzi Boston PA 34 90 2:46:49.60 12:44/M
20 Brian Vanish Altoona PA 38 92 2:48:14.20 12:51/M
21 Brian Brown Lewisburg PA 40 110 2:58:45.10 13:39/M
22 Anthony Frey Montoursville PA 37 115 3:04:32.00 14:05/M
23 Ben Harader Altoona PA 41 116 3:04:57.60 14:07/M
24 Sean Macmillen Lock Haven PA 41 123 3:10:20.80 14:32/M
25 Paul Conner Jr Hollidaysburg PA 37 125 3:10:47.00 14:34/M
26 Timothy Fink Tyrone PA 34 128 3:11:00.70 14:35/M
27 Ethan Davis Philipsburg PA 36 131 3:14:09.70 14:49/M
28 Corey Murphy Altoona PA 39 134 3:18:51.80 15:11/M
29 Donald Noel Nanty Glo PA 39 141 3:21:43.30 15:24/M
30 Adam Gray Finleyville PA 34 143 3:25:09.70 15:40/M
Male 42 to 51
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dennis Yonkin Lewisburg PA 51 6 1:54:37.30 8:45/M
2 Tim Stessney Altoona PA 46 8 1:58:18.50 9:02/M
3 Greg Powell Wexford PA 42 13 2:01:03.00 9:14/M
4 Tim Fager Camp Hill PA 47 14 2:02:07.20 9:19/M
5 Craig Fleming State College PA 43 26 2:13:38.30 10:12/M
6 Scott Undercofler Port Allegany PA 47 28 2:15:05.00 10:19/M
7 Brian Pellmann Duncansville PA 48 29 2:15:11.30 10:19/M
8 Tim Flaherty Allison Park PA 50 34 2:16:05.30 10:23/M
9 Robert Arnold Pittsfield PA 48 37 2:16:39.00 10:26/M
10 Michael Mcneil Mckeesport PA 51 39 2:16:51.20 10:27/M
11 Jeff Calvert Port Matilda PA 49 40 2:17:14.10 10:29/M
12 Al Lockard Indiana PA 49 55 2:22:57.00 10:55/M
13 John Kennedy Port Matilda PA 48 59 2:24:36.10 11:02/M
14 Don Longstreth Altoona PA 43 62 2:28:06.70 11:18/M
15 Alex Lauer Cranberry Twp PA 48 71 2:33:54.80 11:45/M
16 Jim Gemperlein Butler PA 49 72 2:37:04.60 11:59/M
17 John Messner Moon Twp PA 42 89 2:46:36.10 12:43/M
18 Duane Flowers Mars PA 44 93 2:48:22.10 12:51/M
19 Martin Patterson Hyndman PA 45 98 2:53:40.30 13:15/M
20 Thomas Patterson Butler PA 47 99 2:53:40.70 13:15/M
21 John Notte Duncansville PA 51 103 2:57:21.70 13:32/M
22 David Kissell Altoona PA 45 108 2:58:26.30 13:37/M
23 Jeremy Smith West Decatur PA 43 113 3:02:42.40 13:57/M
24 Stewart Walker Baldwin MD 42 121 3:09:47.10 14:29/M
25 Andy Cosentine South Williamsport 44 132 3:14:59.20 14:53/M
26 Scott Kennedy Tyrone PA 43 136 3:19:12.80 15:12/M
27 Tom Mangan Pittsburgh PA 48 144 3:27:26.40 15:50/M
28 Brian Newcomer South Williamsport 46 146 3:33:40.30 16:19/M
29 Jim Eirkson Gibsonia PA 45 150 3:38:40.10 16:42/M
30 Robert Fox Duncansville PA 51 164 4:11:47.90 19:13/M
Male 52 to 56
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Willis Warren PA 54 17 2:06:49.50 9:41/M
2 Scott Lambert Altoona PA 53 30 2:15:41.90 10:21/M
3 Edward May Pittsburgh PA 52 32 2:15:54.20 10:22/M
4 Mark Knapp Gibsonia PA 53 53 2:22:00.20 10:50/M
5 Jose France Duncansville PA 52 76 2:40:43.60 12:16/M
6 Randy White Hughesville PA 54 106 2:58:01.40 13:35/M
Male 57 to 63
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bill Martens Hughesville PA 57 51 2:21:28.90 10:48/M
2 Michael Ranck Deer Lake PA 63 52 2:21:47.30 10:49/M
3 Jeffry Schiesler Port Matilda PA 59 82 2:42:13.50 12:23/M
4 Garth Everett Muncy PA 61 97 2:52:53.50 13:12/M
5 David Dames Pittsburgh PA 63 104 2:57:25.90 13:33/M
6 Gregory Harding Cumberland MD 62 160 3:57:01.00 18:06/M