BARNESVILLE RAILS TO TRAILS 5K
Age Group Results
June 25, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Lewis Bridgeport OH 126 39 7 19:51.97 6:24/M
2 Felicity Smith 183 25 16 21:10.43 6:50/M
3 Nicole Deziel New Haven CT 263 39 18 21:35.97 6:58/M
Female TOP MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawnee Arbaugh Jewett OH 6 42 43 24:23.46 7:52/M
2 Helen Short Logan OH 179 41 59 25:43.71 8:18/M
3 Missy Foraker Bethesda OH 71 44 60 25:47.61 8:19/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Whitsell 232 0 141 41:50.84 13:30/M
Female 1 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Kemp Bethesda OH 112 15 20 21:50.22 7:03/M
2 Casi Dibetta 51 12 49 25:08.48 8:06/M
3 Samantha Layton 291 9 54 25:29.41 8:13/M
4 Riley Helmick 87 14 58 25:39.71 8:16/M
5 Annalynn McCreary 229 12 86 28:22.80 9:09/M
6 Avery Black Cambridge OH 14 10 97 29:50.88 9:37/M
7 Delana Jenkins 104 9 103 30:23.27 9:48/M
8 Kelsie Waller 205 10 117 33:55.81 10:56/M
9 Emma Wilson barnesville OH 251 11 122 35:08.80 11:20/M
10 Kaylee Karrasch Wheeling WV 109 11 126 35:38.87 11:30/M
11 Ella Fulton Saint Clairsville 76 7 130 35:55.46 11:35/M
12 Vivian Bloomfield 18 13 140 41:04.93 13:15/M
13 Abie Kinney Woodsfield OH 116 9 149 51:20.28 16:34/M
14 Iris Kinney 316 6 150 51:32.42 16:37/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Bateman 297 16 47 24:47.34 8:00/M
2 Val Dobbs 303 18 120 34:47.46 11:13/M
3 Andrea Barthel Sardinia OH 8 19 132 36:31.61 11:47/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alonna Ackerman 270 23 68 26:20.46 8:30/M
2 Kaylee Gallagher 311 21 76 27:11.37 8:46/M
3 Chang Wanct New Haven CT 264 23 108 31:03.85 10:01/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittnie Lockhart Claysville PA 128 27 19 21:40.22 6:59/M
2 Courtney Pedersen Bloomingdale OH 266 29 37 23:26.16 7:34/M
3 Danielle Stewart Bethesda OH 194 29 55 25:33.47 8:15/M
4 Ashley Colvin Salesville OH 38 28 69 26:32.15 8:34/M
5 Angelica Schultze Wheeling WV 262 26 73 26:52.76 8:40/M
6 Brittany Stephens Salesville OH 190 27 106 30:51.46 9:57/M
7 Ashley Hockenberry 295 27 111 32:12.21 10:23/M
8 Hannah Shottis 304 27 124 35:28.76 11:26/M
9 Chelce Deroam Barnesville OH 50 28 138 39:52.98 12:52/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah "D-Square Donley 57 33 25 22:22.24 7:13/M
2 Kathryn Isaly Clarington OH 101 34 48 24:58.83 8:03/M
3 Marie West Wheeling WV 209 32 107 30:59.95 10:00/M
4 April Swain Parkersburg WV 243 32 110 32:05.46 10:21/M
5 Stephanie Plumly 163 33 113 33:08.62 10:41/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Rehbein Wheeling WV 168 36 23 22:07.96 7:08/M
2 Summer Jenkins 105 38 24 22:16.95 7:11/M
3 Nikkol Zanes Rayland OH 252 35 28 22:47.42 7:21/M
4 Carrie Davis Caldwell OH 47 37 51 25:18.90 8:10/M
5 Melissa Dodd 55 38 87 28:26.90 9:10/M
6 Jen Fulton 286 38 100 30:06.44 9:43/M
7 Amanda Kastrevec Shadyside OH 111 36 101 30:15.66 9:45/M
8 Alesa Lotozynski 300 36 104 30:39.21 9:53/M
9 Faythe Friday 306 35 118 33:58.68 10:57/M
10 Heather Kovacs Barnesville OH 123 35 133 36:31.72 11:47/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Steward-Betts Kimbolton OH 192 40 64 26:01.14 8:24/M
2 Jenny Helmick 86 41 70 26:37.50 8:35/M
3 Jennifer Kriechbaum 315 44 88 28:42.94 9:15/M
4 Kristen Wallace Jerusalem OH 250 43 91 29:11.40 9:25/M
5 Debbie Bloomfield 17 41 114 33:40.29 10:52/M
6 Teresa Waller 206 43 116 33:55.72 10:56/M
7 Stacy Phillips 160 43 147 47:14.86 15:14/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Mccabe-Day Moundsville WV 133 45 90 29:04.21 9:23/M
2 Mickey Speaker Wheeling WV 185 45 99 29:53.46 9:38/M
3 Kristine Midcap Wheeling WV 253 46 112 32:50.44 10:35/M
4 Melissa Fuchs Belmont OH 74 45 146 44:53.69 14:29/M
5 Stacie Frame Cambridge OH 72 45 148 47:18.71 15:15/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carrie Perrell Washington PA 158 52 63 26:00.46 8:23/M
2 Robin Jefferis 102 51 78 27:23.46 8:50/M
3 Donna Moore 299 53 82 27:53.13 9:00/M
4 Kathy Warfield 207 50 93 29:25.50 9:29/M
5 Debbie Black Cambridge OH 15 53 98 29:50.88 9:37/M
6 Jeanne Davis 48 53 135 37:30.89 12:06/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debra Czap 43 59 119 34:36.70 11:10/M
2 Debbie Dutton Bridgeport OH 255 57 123 35:27.56 11:26/M
3 Leiann Cline Dillonvale OH 36 58 143 44:14.46 14:16/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Rich 305 61 109 31:57.67 10:18/M
2 Cherrie Cowan Parkersburg WV 41 60 136 38:37.64 12:27/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phyllis Reed 167 66 77 27:17.14 8:48/M
2 Ella Jane Custer 222 86 139 40:30.96 13:04/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cedric Robinson 320 25 1 16:24.70 5:17/M
2 Casey Morrison 269 23 2 18:46.57 6:03/M
3 Michael Kosek St. Clairsville OH 224 39 3 19:17.44 6:13/M
Male TOP MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean McCrate Barnesville OH 247 46 4 19:32.42 6:18/M
2 Rich Sandala 171 54 8 19:59.20 6:27/M
3 Donnie Morris Wheeling WV 150 42 9 20:08.46 6:30/M
Male 1 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Bateman 296 15 5 19:47.46 6:23/M
2 Eric Leech Cadiz OH 267 14 13 20:39.00 6:40/M
3 Blake Waller 204 14 17 21:31.50 6:56/M
4 Gavin Moore Ladys Island SC 148 8 22 22:05.46 7:07/M
5 Logan Dodd 54 11 26 22:26.33 7:14/M
6 Hunter Midcap 237 15 29 22:50.13 7:22/M
7 Casey Carpenter 28 9 42 24:11.22 7:48/M
8 Jonathan Kemp Bethesda OH 113 12 74 27:02.59 8:43/M
9 Isaac Thompson 231 13 80 27:44.10 8:57/M
10 Devin Crumbaker Barnesville OH 42 9 105 30:41.46 9:54/M
11 Jake Hill Wheeling WV 92 11 125 35:29.40 11:27/M
12 Tyler Kosek 221 6 129 35:51.83 11:34/M
13 Robert Layton 290 9 134 36:43.90 11:51/M
14 Cole Bloomfield 16 10 142 43:45.60 14:07/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Lewton 301 19 6 19:50.77 6:24/M
2 Cade Leasure Barnesville OH 125 18 39 23:54.00 7:43/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 C J Gerber Columbus OH 265 21 30 22:50.69 7:22/M
2 Jacob Fast 225 21 32 22:55.66 7:24/M
3 Iming Chang 271 24 35 23:17.17 7:31/M
4 Nick Sparachane 278 24 36 23:20.21 7:32/M
5 Darrick Phillips 159 23 41 24:09.16 7:47/M
6 Eric Storm 277 23 66 26:04.62 8:25/M
7 Colton Dunseith Sardinia OH 60 20 84 28:09.46 9:05/M
8 Gerhard Schultze 226 24 94 29:27.96 9:30/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Smith 184 26 31 22:53.46 7:23/M
2 Blake Allen 319 26 71 26:47.54 8:38/M
3 Aaron Carpenter 27 29 95 29:37.83 9:33/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Johnson 289 31 40 23:57.46 7:44/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Karrasch Wheeling WV 110 38 10 20:13.92 6:31/M
2 Jason Leech Cadiz OH 268 37 12 20:34.96 6:38/M
3 Steven Chabala 284 39 50 25:09.96 8:07/M
4 Jason Steed Barnesville OH 189 38 65 26:01.74 8:24/M
5 David Lord 302 38 85 28:10.91 9:05/M
6 Dan Snider 272 38 96 29:44.26 9:35/M
7 Jeremy Clark 276 39 145 44:35.22 14:23/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Kondrach 122 44 11 20:33.62 6:38/M
2 Keith Fulton Saint Clairsville 77 40 14 20:39.37 6:40/M
3 Dj Butler Barnesville OH 24 43 44 24:32.96 7:55/M
4 Jeffrey Smith St. Clairsville OH 260 41 52 25:24.21 8:12/M
5 Paul Alig 309 42 53 25:24.64 8:12/M
6 mike Wallace 245 42 127 35:47.71 11:33/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel Akron OH 90 45 15 20:43.71 6:41/M
2 Patrick Velas Barnesville OH 248 49 27 22:45.46 7:20/M
3 Miles Layton 292 46 56 25:33.87 8:15/M
4 Jeff Sciulli Sheffield Lake OH 175 49 72 26:52.38 8:40/M
5 Mike Dibetta 52 45 75 27:04.50 8:44/M
6 Jeff Hill Wheeling WV 93 47 102 30:22.46 9:48/M
7 Blake Headen Wheeling WV 83 49 115 33:53.17 10:56/M
8 Tony Zimmerman Wellsburg WV 219 45 128 35:49.62 11:33/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dony Midcap 238 54 45 24:42.63 7:58/M
2 Rick Shimble 177 52 46 24:46.46 7:59/M
3 Patrick Geamlich 80 53 79 27:43.46 8:56/M
4 Shawn Bruce Belmont OH 249 53 92 29:11.64 9:25/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Kepreos 115 58 38 23:48.43 7:41/M
2 Jerry Pittman 161 56 57 25:34.46 8:15/M
3 Kevin Kanzigg 108 55 61 25:50.62 8:20/M
4 Pat Calmbacher 25 58 62 25:53.21 8:21/M
5 Stephen Schumacher Woodsfield OH 174 56 89 29:00.71 9:21/M
6 Jeff Gallaher 78 59 137 39:10.21 12:38/M
7 Tom Schumaher woodsfield OH 261 58 144 44:31.34 14:22/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Chabala 282 63 33 22:59.35 7:25/M
2 Bruce Harris Weirton WV 246 62 34 23:07.46 7:27/M
3 John Vavra 223 63 67 26:08.69 8:26/M
4 Richard Klempa Bellaire OH 119 63 83 27:56.63 9:01/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Allen 4 66 21 21:51.17 7:03/M
2 Howard Wise 213 66 81 27:47.37 8:58/M
3 Jim Slack 182 67 121 35:00.63 11:17/M
4 Jim Farrell 66 74 131 36:08.21 11:39/M
HEAVYWEIGHTS
Female OVERALL HEAVYWEIGHTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bridget Allar 3 35 5 26:49.39 8:39/M
2 Patricia Everhart Jewett OH 65 35 6 27:35.12 8:54/M
3 Wendi Wentzell-Cuc Wheeling WV 208 33 7 31:53.78 10:17/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bridget Brooks Flushing OH 21 36 10 35:41.53 11:31/M
2 Donna Donley Bridgeport OH 56 55 11 38:24.20 12:23/M
3 Cathryn Stanley 187 42 12 39:31.72 12:45/M
4 Tracie Hertel Akron OH 91 46 13 45:10.46 14:34/M
Male OVERALL HEAVYWEIGHTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Mccullough Wheeling WV 135 35 1 21:43.83 7:00/M
2 Nathan Jones 107 32 2 23:11.21 7:29/M
3 Gregory Stevens Jr St Clairsville OH 191 43 3 24:30.92 7:54/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Coy Sudvary 196 39 4 26:34.21 8:34/M
2 Tim Snyder 293 53 8 34:11.20 11:02/M
3 Trevor Friday 307 38 9 35:09.15 11:20/M
5K WALKERS
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Ervin 62 49 5 31:04.94 10:01/M
2 Mindy Thornburg 198 34 7 33:40.21 10:52/M
3 Brenda Colvin 39 57 8 33:45.21 10:53/M
Female GRAND MASTER WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Geralyn Hemmann 88 60 10 36:18.68 11:43/M
2 Mary Jones 281 56 12 37:45.96 12:11/M
3 Judy Stasser 188 63 14 37:58.53 12:15/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabbi Kondrach barnesville OH 258 0 78 47:25.71 15:18/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Makenzie Lucas 230 10 42 42:21.69 13:40/M
2 Baylee Scililli 294 10 57 44:43.71 14:25/M
3 Kaitlyn Clary Saint Clairsville 34 12 61 44:47.55 14:27/M
4 Kady Mcclure Fairmont WV 134 9 82 47:59.72 15:29/M
5 Syndi Kondrach 236 10 90 51:18.21 16:33/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Cefus Dillonvale OH 30 22 18 39:30.21 12:45/M
2 Hannah Krechbaum 313 22 28 40:49.71 13:10/M
3 Carly Schafer 314 21 50 43:53.28 14:09/M
4 Kimmie Hinerman Morgantown WV 94 25 51 43:54.91 14:10/M
5 jESSICA bAKER 321 25 60 44:47.55 14:27/M
6 Caitlyn Burkhart 23 26 69 46:14.96 14:55/M
7 Ashley Howell Fairmont WV 97 29 84 48:31.91 15:39/M
8 Kelli Magda Columbus OH 242 20 95 51:56.39 16:45/M
9 Teresa Sudduth Columbus OH 241 20 104 54:26.86 17:34/M
10 Nylah Wycuff Columbus OH 240 20 105 54:26.99 17:34/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jody Swiger 285 39 11 37:09.96 11:59/M
2 Jennifer Knight Powhatan Point OH 121 36 26 40:49.14 13:10/M
3 Carol Clary-Donley Saint Clairsville 35 38 32 41:18.96 13:19/M
4 Jill Drengacs Rayland OH 59 33 35 41:35.96 13:25/M
5 Nikki Stewart Belmont OH 195 35 44 42:34.43 13:44/M
6 Melanie Vargo 202 33 54 44:25.63 14:20/M
7 Amanda Kinney Woodsfield OH 117 34 55 44:37.44 14:24/M
8 Betsy Phillips 310 37 65 46:01.46 14:51/M
9 Amy Griffin 312 37 66 46:01.81 14:51/M
10 Jill Zwick 308 37 67 46:01.90 14:51/M
11 Amanda Griffith 275 34 68 46:07.31 14:53/M
12 Jill Jefferis-Jack Powhatan Point OH 103 38 71 46:38.51 15:03/M
13 Brooke Adams 1 31 74 46:50.71 15:06/M
14 Mary Zimmerman Wellsburg WV 218 39 83 48:04.30 15:30/M
15 Liza Spence 186 37 85 48:59.21 15:48/M
16 Penny Tindall 317 33 87 49:20.96 15:55/M
17 Fran Steed Barnesville OH 257 39 99 53:51.71 17:22/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Lorimor 129 41 22 39:58.46 12:54/M
2 Renee Parrish 154 44 27 40:49.14 13:10/M
3 Terri Eartiwine Belmont OH 259 48 30 40:55.95 13:12/M
4 Melissa Kemp 114 48 31 41:06.21 13:15/M
5 Karen Mercer Saint Clairsville 142 41 33 41:28.13 13:23/M
6 Barb Cefus Dillonvale OH 31 46 41 42:14.21 13:37/M
7 Kristy Hendersot 89 42 43 42:21.69 13:40/M
8 Rachel Justice 288 41 53 44:17.88 14:17/M
9 Susan Sciulli Sheffield Lake OH 176 49 58 44:44.46 14:26/M
10 Amy Latham Bethesda OH 256 44 64 46:00.46 14:50/M
11 Lisa Clark 318 46 81 47:57.71 15:28/M
12 Catherine Darling 45 45 97 52:23.84 16:54/M
13 Janet Heller Shadyside OH 84 41 100 53:51.72 17:22/M
14 Andrea Geilinger 279 43 101 53:52.17 17:23/M
15 Jessica Wells 273 42 106 55:24.95 17:52/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susie Hinerman Glen Easton WV 95 50 15 38:27.96 12:24/M
2 Rose Gray 233 59 20 39:45.46 12:49/M
3 Bridget Holskey 96 59 24 40:34.38 13:05/M
4 Lori Dobrovich Bridgeport OH 53 54 36 41:36.46 13:25/M
5 Debbie Frye 228 55 40 42:08.35 13:35/M
6 Jeanene Estep 64 53 48 42:45.93 13:47/M
7 Betsy Rinkes 170 58 49 42:48.36 13:48/M
8 Alice Hunkler 322 58 56 44:41.58 14:25/M
9 Michele Menefee Belmont OH 141 50 62 44:52.47 14:28/M
10 Connie Flood 70 58 73 46:50.39 15:06/M
11 Marianne Clark 33 55 75 46:58.59 15:09/M
12 Penny Belon-Bonds Martins Ferry OH 11 53 89 50:17.21 16:13/M
13 Lisa Howell New Martinsville W 98 50 92 51:32.71 16:37/M
14 Susan Walker Cambridge OH 203 51 93 51:47.38 16:42/M
15 Viola Moore Quaker City OH 149 51 94 51:48.61 16:43/M
16 Kathy Batts 10 51 96 51:59.70 16:46/M
17 Lisa Francis 73 51 102 54:18.21 17:31/M
18 Tina Pittman 162 51 103 54:21.92 17:32/M
19 Loretta Gallaher 79 58 107 55:50.64 18:01/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Foose 220 64 29 40:51.64 13:11/M
2 Ada Davis Valley Grove WV 46 61 34 41:35.72 13:25/M
3 Linda Coleman Wheeling WV 37 63 37 41:44.20 13:28/M
4 Jeannie Miller 145 62 39 42:03.67 13:34/M
5 Nancy Barry Wheeling WV 7 64 47 42:36.50 13:45/M
6 Edie Fuller 75 64 52 43:56.54 14:10/M
7 Mary Chabala 283 63 63 44:58.21 14:30/M
8 Barbara Mcfarland Bellaire OH 136 61 79 47:26.98 15:18/M
9 Candy Jones Parkersburg WV 106 62 88 49:41.81 16:02/M
10 Mary Pratz 164 63 110 1:08:44.46 22:10/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Fitzsimmons 68 82 98 53:03.22 17:07/M
2 Frances Eikleberry 61 73 108 1:08:42.21 22:10/M
3 Nancy Carnes 26 73 109 1:08:44.22 22:10/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett 13 48 1 25:19.81 8:10/M
2 Keith Pryor Knoxville TN 166 40 2 25:50.87 8:20/M
3 Robert Whitney 211 52 3 28:09.95 9:05/M
Male GRAND MASTER WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Fitzgerald Belmont OH 67 52 4 30:58.43 9:59/M
2 Mike Jones 280 57 6 31:46.84 10:15/M
3 Jim Ortt Kimbolton OH 239 71 9 34:00.93 10:58/M
Male 13 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Mcswords 139 13 23 40:30.21 13:04/M
2 Jagger Knight Powhatan Point OH 120 13 70 46:38.25 15:03/M
3 Zane Mcswords 140 15 72 46:38.68 15:03/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Grimm 235 21 77 47:18.96 15:15/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Stewart Columbus OH 193 38 46 42:35.22 13:44/M
2 Jeremy Kinney Woodsfield OH 118 33 76 47:16.71 15:15/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Bogard 19 48 13 37:47.44 12:11/M
2 Anthony Mcswords 138 48 25 40:37.46 13:06/M
3 Jeff Cefus Dillonvale OH 32 49 38 41:54.21 13:31/M
4 Scott Simonton 180 49 80 47:29.84 15:19/M
5 Robert Meriwether 143 47 86 49:04.21 15:50/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Hissam Benwood WV 254 57 16 38:33.61 12:26/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Respole 169 64 17 39:24.35 12:43/M
2 Jim Sinoski 181 60 91 51:31.16 16:37/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Turkaly 200 70 19 39:45.33 12:49/M
2 Rollie Woods 215 79 21 39:57.22 12:53/M
3 Stan Czyzewski 44 74 45 42:35.22 13:44/M
4 James Fitzsimmons 69 85 59 44:45.92 14:26/M
4TH-12TH WALKERS
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Moczek Valley Grove WV 147 43 1 34:00.93 10:58/M
2 Natasha Hribal 99 29 2 34:01.46 10:58/M
3 Suzanne Wojtasek Bridgeport OH 214 48 3 34:20.80 11:05/M
4 Sarah Gibeaut Bethesda OH 81 37 6 35:27.21 11:26/M
5 Kelley Murdock Washington PA 244 33 8 35:44.81 11:32/M
6 Jenna Cook Glen Dale WV 40 31 9 36:00.84 11:37/M
7 Rachael Tullius Lowell OH 199 32 10 36:03.21 11:38/M
8 Nicole Larue Wheeling WV 124 32 16 36:44.21 11:51/M
9 Nancy Goff 82 39 17 36:44.64 11:51/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry "Legend” Whitecotton 210 62 4 34:55.19 11:16/M
2 Jerry Goodwin 298 60 5 35:09.85 11:20/M
3 George "Hammer” Macek 130 64 7 35:42.76 11:31/M
4 Michael Carpenter 29 56 11 36:07.14 11:39/M
5 Mark Nicholson 152 58 12 36:18.21 11:43/M
6 Joseph Morris 151 37 13 36:24.61 11:45/M
7 Matt Grimm 234 19 14 36:38.45 11:49/M
8 Drew Brown 22 69 15 36:42.46 11:50/M
9 Elmer Borsos 20 61 18 37:37.63 12:08/M
CANINE DIVISION
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri Alig Barton OH 2 47 1 35:52.21 11:34/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen & "Shelby” Vargo 201 31 2 44:25.21 14:20/M
2 Alex Wells 274 11 3 55:45.73 17:59/M