DIRTY KILN RACES
5 MILE
Age Group Results
April 09, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Page Baltimore MD 188 30 10 45:04.27 9:01/M
2 Jennifer Bonin Duncansville PA 15 36 14 48:14.35 9:39/M
3 Meghan Brown Osterburg PA 25 30 20 48:30.35 9:42/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Piper Jane Ebeling Bellefonte PA 56 8 208 1:30:04.93 18:01/M
2 Abigail Lenhard Colver PA 137 7 221 1:38:35.64 19:43/M
Female 10 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laken Lapso Northern Cambria P 135 18 78 1:00:00.32 12:00/M
2 Gabby Belz Johnstown PA 6 17 172 1:15:36.87 15:07/M
Female 19 to 26
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Heider Johnstown PA 106 25 52 55:50.83 11:10/M
2 Alicia Lanzendorfer East Freedom PA 134 24 77 59:59.30 12:00/M
3 Ashley Wilmont Millsboro PA 254 25 97 1:03:10.79 12:38/M
4 Lisa Kopczyk Indiana PA 131 25 98 1:03:16.65 12:39/M
5 Beth Kopczyk Indiana PA 129 21 99 1:03:20.36 12:40/M
6 Jennifer Kopczyk Clymer PA 130 24 100 1:03:24.69 12:41/M
7 Jessica Emetick 323 22 102 1:03:29.96 12:42/M
8 Elizabeth Gordon 298 26 110 1:05:05.84 13:01/M
9 Mary O'hara Crafton PA 179 24 112 1:05:12.54 13:02/M
10 Cassandra Movinsky Clymer PA 170 25 116 1:05:50.12 13:10/M
11 Elizabeth Harris Duncansville PA 102 25 128 1:07:53.71 13:35/M
12 Becki Sell Claysburg PA 208 26 130 1:07:57.12 13:35/M
13 Molly Malone Altoona PA 150 19 140 1:09:13.39 13:51/M
14 Karlee Fink Altoona PA 75 19 142 1:09:14.12 13:51/M
15 Rachel Riley Duncansville PA 196 24 160 1:13:13.56 14:39/M
16 Sarah Smith Martinsburg PA 215 22 161 1:13:13.57 14:39/M
17 Kaitlyn Williams Loretto PA 249 20 201 1:26:04.48 17:13/M
18 Marianne Farnan New Paris PA 65 26 216 1:31:48.14 18:22/M
19 Emily Grove Ebensburg PA 95 24 222 1:38:49.71 19:46/M
20 Tansey Ochs Bellefonte PA 180 26 226 1:51:43.16 22:21/M
Female 27 to 33
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joy Rapp Dallas TX 954 31 39 52:02.88 10:24/M
2 Hayley Russell Altoona PA 201 30 63 57:14.35 11:27/M
3 Elizabeth Glentzer Port Matilda PA 87 30 69 57:34.79 11:31/M
4 Tiffany Sakmar Johnstown PA 205 29 71 58:22.36 11:40/M
5 Kelly Zibura Johnstown PA 259 30 76 59:43.64 11:57/M
6 Emily McAleer State College PA 156 27 81 1:00:10.74 12:02/M
7 Dana Fischer Altoona PA 78 33 85 1:00:27.35 12:05/M
8 Becky Briggs Philipsburg PA 18 31 127 1:07:51.48 13:34/M
9 Rebecca Fether Altoona PA 68 28 129 1:07:55.12 13:35/M
10 Chelsea Tedjeske Johnstown PA 234 27 133 1:08:31.87 13:42/M
11 Kayla Karabinos Altoona PA 122 28 144 1:09:33.55 13:55/M
12 Aimee Janakovic Johnstown PA 119 31 163 1:14:10.41 14:50/M
13 Tracie Oswald Hollidaysburg PA 184 33 169 1:15:14.87 15:03/M
14 Emily Steberger Portage PA 220 27 176 1:16:21.88 15:16/M
15 Naomi Spotts North Bend PA 219 27 181 1:18:47.63 15:45/M
16 Cassie Broad Glen Richey PA 19 33 191 1:22:15.96 16:27/M
17 Rebecca Diehl Warriors Mark PA 46 28 217 1:35:08.58 19:02/M
18 Chelsea Erb Douglassville PA 60 31 227 1:51:43.17 22:21/M
19 Lissette Guerra Palm Bay FL 96 27 229 1:56:58.85 23:24/M
20 Tanyaca Moser Altoona PA 168 33 233 2:15:03.43 27:01/M
Female 34 to 41
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Collins Hollidaysburg PA 37 39 33 51:00.88 10:12/M
2 Kristie Williams Altoona PA 250 37 34 51:39.29 10:20/M
3 Rebecca Reitz State College PA 194 39 35 51:46.41 10:21/M
4 Heather Miller Bedford PA 164 38 61 56:51.54 11:22/M
5 Moly McAleer Pittsburgh PA 157 38 80 1:00:10.36 12:02/M
6 Samantha Fordick Portage PA 80 40 92 1:01:38.61 12:20/M
7 Carolee Hajnosz Duncansville PA 97 37 96 1:02:51.82 12:34/M
8 Alexis Fink Tyrone PA 73 34 105 1:04:23.83 12:53/M
9 Deanna Ritchey Everett PA 198 38 111 1:05:07.61 13:01/M
10 Jennifer Lenig Halifax PA 140 39 113 1:05:17.83 13:03/M
11 Machel Drahnak Hastings PA 53 41 120 1:06:40.19 13:20/M
12 Janice Hartkorn Hollidaysburg PA 104 38 122 1:06:53.62 13:23/M
13 Erin Swatsworth Osceola Mills PA 227 35 135 1:08:32.31 13:42/M
14 Naomi Greenawalt Bedford PA 93 40 138 1:09:01.58 13:48/M
15 Jodie Potter Philipsburg PA 191 40 154 1:12:28.87 14:30/M
16 Amanda Jacobs Port Matilda PA 117 40 164 1:14:17.76 14:51/M
17 Kelly Munly Altoona PA 172 41 166 1:14:32.40 14:54/M
18 Katie Hoffman State College PA 110 37 171 1:15:21.47 15:04/M
19 Natalie Rogers Mount Union PA 961 40 175 1:16:14.50 15:15/M
20 Brandy Agnew Altoona PA 831 36 179 1:16:51.60 15:22/M
21 Gretchen Swank Boalsburg PA 226 38 184 1:19:32.54 15:54/M
22 Crystal Christopher Everett PA 32 35 186 1:20:24.13 16:05/M
23 Monica Smith Altoona PA 214 38 189 1:20:46.13 16:09/M
24 Cyndi Lingenfelter Claysburg PA 144 34 194 1:22:55.63 16:35/M
25 Gwen Fetters Bellefonte PA 69 36 197 1:23:35.86 16:43/M
26 Monica Fletcher Pittsburgh PA 79 39 205 1:29:31.74 17:54/M
27 Erica Spicer Bellefonte PA 218 38 209 1:30:39.96 18:08/M
28 Amber Lenhard Colver PA 138 34 220 1:38:01.59 19:36/M
29 Latoya Williams Everett PA 251 35 230 1:57:24.62 23:29/M
30 Marie Bickel Altoona PA 10 36 234 2:15:03.83 27:01/M
Female 42 to 51
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Larie Hall Morrisdale PA 99 47 23 48:58.93 9:48/M
2 Laurie Voelker Johnstown PA 237 47 37 51:54.34 10:23/M
3 Kim Beyer Hollidaysburg PA 9 49 54 55:59.35 11:12/M
4 Rebecca Jacobs Altoona PA 118 49 87 1:00:39.54 12:08/M
5 Jami Claycomb Hollidaysburg PA 855 47 95 1:02:39.33 12:32/M
6 Jill Sutt Altoona PA 225 45 118 1:06:01.73 13:12/M
7 Patti Caswell Tyrone PA 31 48 124 1:07:18.89 13:28/M
8 Brenda Benninghoff Philipsburg PA 8 43 134 1:08:32.31 13:42/M
9 Ro Malone Altoona PA 151 51 143 1:09:14.83 13:51/M
10 Tracy Lepore Altoona, PA 142 45 149 1:10:51.11 14:10/M
11 Lori Fabrizio Johnstown PA 61 45 152 1:11:52.45 14:22/M
12 Alison Portanova State College PA 190 43 156 1:12:45.80 14:33/M
13 Regan Takac State College PA 232 50 157 1:12:45.80 14:33/M
14 Donna Grant Cresson PA 90 43 162 1:13:27.33 14:41/M
15 Susan McWhirter Boalsburg PA 160 42 165 1:14:19.12 14:52/M
16 Kim Helsel Imler PA 107 44 167 1:14:46.87 14:57/M
17 Maryellen Belz Johnstown PA 7 49 185 1:20:23.13 16:05/M
18 Christine Grant Cresson PA 89 44 187 1:20:26.63 16:05/M
19 Edie Snyder Altoona PA 216 42 192 1:22:18.24 16:28/M
20 Rhonda Fiess Claysburg PA 71 49 223 1:39:12.10 19:50/M
21 Rosanne Williams Friendsville PA 253 49 225 1:43:41.15 20:44/M
Female 52 to 56
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Brown Hollidaysburg PA 23 53 22 48:55.22 9:47/M
2 Scotti Mullen State College PA 171 53 114 1:05:27.81 13:05/M
3 Sue Swope Hollidaysburg PA 231 55 115 1:05:43.61 13:09/M
4 Janet Swim Boalsburg PA 228 55 136 1:08:41.87 13:44/M
5 Susan Rapp Sugar Grove PA 192 55 204 1:29:24.39 17:53/M
6 Betsy Barefoot Alexandria VA 5 55 214 1:31:24.10 18:17/M
7 Lisa Farnan New Paris PA 64 54 215 1:31:47.63 18:21/M
8 Linda Adler East Freedom PA 2 53 228 1:53:53.47 22:47/M
9 Brenda Orr Colver PA 182 56 235 2:15:27.10 27:05/M
Female 57 to 63
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Wible Altoona PA 246 58 151 1:11:29.62 14:18/M
2 Donna Himes Hollidaysburg PA 109 59 190 1:21:27.58 16:17/M
3 Bobbi Bollinger Altoona PA 13 57 196 1:23:32.60 16:42/M
4 Tina Hyduke Port Matilda PA 116 59 200 1:23:53.88 16:47/M
5 Lisa Gourley Punxsutawney PA 88 57 202 1:28:40.34 17:44/M
6 Joan Welfling Lock Haven PA 245 58 203 1:29:03.13 17:49/M
7 Jane Kone Howard PA 128 62 207 1:30:04.53 18:01/M
8 Susan Taylor Bellefonte PA 233 57 212 1:31:10.89 18:14/M
9 Deborah Hull Bellefonte PA 115 60 213 1:31:11.94 18:14/M
Female 64 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tressa Trunzo Brockway PA 236 64 199 1:23:46.31 16:45/M
Male OVERALL 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Wedel Duncansville PA 243 45 1 39:19.84 7:52/M
2 Dave Endress Altoona PA 58 42 2 39:49.62 7:58/M
3 Zac Kephart Duncansville PA 124 32 3 42:21.24 8:28/M
Male 10 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Orion Voelker Johnstown PA 239 16 6 44:10.63 8:50/M
2 Rigel Voelker Johnstown PA 240 13 67 57:33.57 11:31/M
3 Bailey Fink Tyrone PA 74 14 178 1:16:46.52 15:21/M
4 Donovan Lenhard Colver PA 139 10 231 2:08:57.31 25:47/M
Male 19 to 26
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devin Tokarz Long Lake NY 235 25 11 46:31.53 9:18/M
2 Shane Reffner Altoona PA 193 23 17 48:19.30 9:40/M
3 Kurt Fink Altoona PA 76 20 36 51:52.93 10:22/M
4 Zach Lonsinger Altoona PA 148 25 65 57:31.55 11:30/M
5 Camden Gentry Duncansville PA 84 25 121 1:06:45.29 13:21/M
6 Max George Altoona PA 85 25 139 1:09:10.58 13:50/M
7 Matthew Mann Mill Hall PA 152 21 219 1:35:45.91 19:09/M
Male 27 to 33
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Sell Claysburg PA 209 27 5 43:40.82 8:44/M
2 Christopher Brown Altoona PA 22 28 7 44:23.34 8:53/M
3 Colin Brooks Baltimore MD 20 30 8 44:27.84 8:53/M
4 Joshua Swope Saxton PA 230 27 9 44:37.73 8:55/M
5 Jordan Dillen Baltimore MD 48 30 18 48:22.80 9:40/M
6 Paul Noakes Altoona PA 177 33 21 48:47.54 9:45/M
7 Jacob Hebdon State College PA 105 28 24 49:35.74 9:55/M
8 Derek Matthews Martinsburg PA 153 32 30 50:39.97 10:08/M
9 Joshua Brown Osterburg PA 24 32 31 50:40.18 10:08/M
10 Brandon England Williamsburg PA 59 33 40 52:09.64 10:26/M
11 Ben Miller Dtoystown PA 162 33 51 55:48.36 11:10/M
12 Kenneth Mountain Altoona PA 169 29 57 56:13.75 11:15/M
13 James Curfman Altoona PA 39 33 59 56:28.72 11:18/M
14 Evan Sakmar Johnstown PA 204 28 72 58:45.29 11:45/M
15 Andrew Diehl Dudley PA 45 33 83 1:00:13.11 12:03/M
16 Mikal Hammond Duncansville PA 101 27 84 1:00:18.61 12:04/M
17 Trey Carruthers Altoona PA 30 27 88 1:00:58.11 12:12/M
18 Eric Rettig Hollidaysburg PA 195 29 101 1:03:28.12 12:42/M
19 Nicholas Kline Dysart PA 126 27 117 1:05:50.37 13:10/M
20 Bret Davis Hollidaysburg PA 41 29 125 1:07:31.29 13:30/M
21 Brent Storm Altoona PA 223 31 145 1:09:35.83 13:55/M
22 Andrew Gentry Duncansville PA 83 32 146 1:10:27.70 14:05/M
23 Travis Oswald Hollidaysburg PA 185 29 168 1:15:13.37 15:03/M
24 Justin Yahner Ebensburg PA 256 33 177 1:16:32.57 15:18/M
25 Steven Henderson Everett PA 108 29 188 1:20:38.37 16:08/M
Male 34 to 41
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Perry Feather Imler PA 66 40 12 46:42.96 9:20/M
2 Rob Miller Altoona PA 166 36 13 48:07.34 9:37/M
3 Michael Zibura Johnstown PA 260 35 16 48:18.87 9:40/M
4 Travis Dixon Philipsburg PA 51 37 25 49:38.22 9:56/M
5 Frank Sanders Altoona PA 206 41 29 50:15.35 10:03/M
6 Paul Pfahler Altoona PA 949 37 38 51:58.35 10:24/M
7 David Stein Altoona PA 221 40 41 52:13.60 10:27/M
8 Brian Brown Lewisburg PA 21 41 43 53:56.10 10:47/M
9 Bryan Hammond Hollidaysburg PA 100 35 44 54:06.53 10:49/M
10 Adam Budny Duncansville PA 27 38 49 55:34.72 11:07/M
11 Chris S Portage PA 203 38 62 56:58.61 11:24/M
12 Brandon Burns Hollidaysburg PA 28 37 66 57:31.56 11:30/M
13 Thomas Conway 301 37 70 57:47.20 11:33/M
14 Jarrod Sharpe Wells Tannery PA 211 35 74 58:57.87 11:47/M
15 Damon Brunhuber Altoona PA 26 35 75 59:41.59 11:56/M
16 Jason Carruthers Altoona PA 29 38 82 1:00:12.50 12:02/M
17 Mark Riden 322 36 90 1:01:26.11 12:17/M
18 Thomas Maurer Altoona PA 154 41 91 1:01:32.61 12:18/M
19 Andrew Sentman Huntingdon PA 210 40 93 1:02:28.70 12:30/M
20 Aaron Ritchey Everett PA 197 38 94 1:02:38.91 12:32/M
21 Timothy Fink Tyrone PA 77 35 109 1:04:57.86 12:59/M
22 Eric Black Altoona PA 12 37 119 1:06:27.21 13:17/M
23 Paul Miller Bedford PA 165 41 123 1:06:55.62 13:23/M
24 Chris Coho Altoona PA 34 36 131 1:08:25.60 13:41/M
25 David Lingafelt Lilly PA 143 35 137 1:08:50.83 13:46/M
26 Corey Murphy Altoona PA 174 40 150 1:11:05.87 14:13/M
27 Christian Wolfe Hollidaysburg PA 996 34 158 1:12:56.62 14:35/M
28 Sean Hoffman State College PA 111 37 170 1:15:21.45 15:04/M
29 Nate Lenig Halifax PA 141 38 173 1:15:52.12 15:10/M
30 Mike Snyder Altoona PA 217 37 193 1:22:23.58 16:29/M
31 Matt Perkins Bellefonte PA 189 34 198 1:23:36.72 16:43/M
32 Luke Ebeling Bellefonte PA 55 41 206 1:30:04.33 18:01/M
33 David Elder Altoona PA 57 37 211 1:31:08.85 18:14/M
34 James Gerraughty Hollidaysburg PA 86 40 224 1:40:24.40 20:05/M
Male 42 to 51
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Lynn Slippery Rock PA 149 48 4 43:07.50 8:37/M
2 Jason Sutt Altoona PA 224 45 19 48:26.44 9:41/M
3 Ken Hoover Altoona PA 112 45 26 49:49.60 9:58/M
4 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 67 42 27 49:54.84 9:59/M
5 Steve Pagano Carrolltown PA 187 51 45 54:18.30 10:52/M
6 Mike Dunmyer Cresson PA 54 51 47 54:53.33 10:59/M
7 Anthony Mikesic Martinsburg PA 161 44 50 55:44.28 11:09/M
8 Scott Rossman Bellefonte PA 200 46 53 55:54.53 11:11/M
9 Martin Biesinger Hollidaysburg PA 11 47 56 56:09.81 11:14/M
10 Eric Grant Cresson PA 91 42 60 56:34.42 11:19/M
11 Mark Voelker Johnstown PA 238 49 68 57:34.19 11:31/M
12 Eric Miller Martinsburg PA 163 42 73 58:46.31 11:45/M
13 Casey Kephart Altoona PA 123 46 86 1:00:27.97 12:05/M
14 Steve Myers Jamestown NY 176 49 103 1:03:44.50 12:45/M
15 Patrick Collins Harrisburg PA 36 51 104 1:04:20.11 12:52/M
16 Brant Leidy New Enterprise PA 136 46 107 1:04:41.11 12:56/M
17 David Robison Tyrone PA 199 45 132 1:08:29.67 13:42/M
18 Nate Fama Altoona PA 63 49 141 1:09:13.65 13:51/M
19 Jeff Younf State College PA 257 51 147 1:10:42.59 14:08/M
20 Paul Harris 262 43 153 1:11:53.62 14:23/M
21 Dave Fusco Tyrone PA 81 47 159 1:13:09.48 14:38/M
22 Ted Fiess Claysburg PA 72 47 182 1:19:09.31 15:50/M
23 Gary Grant Cresson PA 92 45 183 1:19:23.92 15:53/M
24 Jeffrey Williams Friendsville PA 248 49 210 1:31:05.82 18:13/M
Male 52 to 56
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Sheehan Altoona PA 212 56 32 50:44.85 10:09/M
2 Drew Swope Hollidaysburg PA 229 53 42 53:55.10 10:47/M
3 Brad Zearfoss Shanksville PA 258 53 46 54:45.81 10:57/M
4 Drew Long Hollidaysburg PA 146 52 48 54:58.60 11:00/M
5 Marvin Conerly Pembroke Pines FL 38 55 64 57:26.24 11:29/M
6 Jeff Davidson Boalsburg PA 40 54 79 1:00:09.36 12:02/M
7 Wayne Munoz Johnstown PA 173 56 89 1:01:07.10 12:13/M
8 David Kurtz Roaring Spring PA 132 52 126 1:07:36.11 13:31/M
9 Ron Williams Bellefonte PA 252 56 148 1:10:50.31 14:10/M
10 Mike Orr Colver PA 183 56 232 2:12:01.43 26:24/M
Male 57 to 63
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Dick Hollidaysburg PA 44 58 15 48:18.86 9:40/M
2 Glenn Kagarise Williamsburg PA 121 59 28 50:10.99 10:02/M
3 Jim Adams Altoona PA 1 59 55 56:01.89 11:12/M
4 Thomas Bollinger Altoona PA 14 60 58 56:19.36 11:16/M
5 Mike Zibura Portage PA 261 60 108 1:04:47.86 12:57/M
6 Dan Long Patton PA 145 61 180 1:18:47.12 15:45/M
Male 64 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall Hollidaysburg PA 98 68 106 1:04:27.61 12:53/M
2 Bil Harshman Tyrone PA 103 69 155 1:12:42.87 14:32/M
3 David Mc connell Duncansville PA 155 72 174 1:16:10.12 15:14/M
4 Tom Kleinosky Hollidaysburg PA 125 64 195 1:23:06.96 16:37/M
5 Terry Householder Duncansville PA 113 65 218 1:35:09.39 19:02/M