FRYBURG MAYFEST 5K
5K
Overall Finish List
May 27, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Mark Rhoads Fryburg PA 584 33 M 1 Top Fin 18:58.70 6:07/M
2 JOSEPH CRATE 628 21 M 1 20-29 19:25.90 6:16/M
3 Josh Homan Lucinda PA 542 15 M 1 15-19 19:53.10 6:25/M
4 Roxanne McFarland Tylersburg PA 568 39 F 1 Top Fin 20:12.90 6:31/M
5 TONY RUTH 638 55 M 1 50-59 20:49.50 6:43/M
6 JASON FRANKLIN 630 42 M 1 40-49 20:58.60 6:46/M
7 Joe Covell Centerville PA 519 33 M 1 30-39 21:18.30 6:52/M
8 TRINITY THOMPSON 637 13 F 1 1-14 21:35.50 6:58/M
9 Bryce Gart Oil City PA 538 14 M 1 1-14 21:36.30 6:58/M
10 Rachel Fry Titusville PA 536 16 F 1 15-19 21:38.20 6:59/M
11 TRAVIS CRATE 629 16 M 2 15-19 21:48.10 7:02/M
12 Koby Buzard knox PA 516 13 M 2 1-14 22:34.70 7:17/M
13 JOE WORDEN 634 60 M 1 60-99 22:39.60 7:18/M
14 SETH PERRY 642 26 M 2 20-29 22:50.90 7:22/M
15 DAN CLARK 632 40 M 2 40-49 22:51.10 7:22/M
16 Brooke Fry Titusville PA 534 14 F 2 1-14 23:01.70 7:25/M
17 Gary McFarland Oil City PA 565 49 M 3 40-49 23:03.80 7:26/M
18 Sara Lander Fryburg PA 556 22 F 1 20-29 23:10.10 7:28/M
19 Andi Barrett Franklin PA 504 32 F 1 30-39 23:31.50 7:35/M
20 Zach Shaffer Tionesta PA 594 30 M 2 30-39 23:38.90 7:37/M
21 Kaine McFarland Tylersburg PA 566 11 M 3 1-14 23:40.90 7:38/M
22 TED WILSON 631 27 M 3 20-29 23:50.20 7:41/M
23 AL LANDER 643 64 M 2 60-99 23:50.40 7:41/M
24 JUSTIN BAKER 633 30 M 3 30-39 24:13.30 7:49/M
25 Chance Buzard knox PA 515 15 M 3 15-19 24:18.80 7:50/M
26 Rebekah Deal Oil City PA 525 37 F 2 30-39 24:26.60 7:53/M
27 Kalynne Ziegler Seneca PA 627 13 F 3 1-14 24:29.50 7:54/M
28 LAUREL ECKLUND 641 14 F 4 1-14 24:51.30 8:01/M
29 Rich Lane 650 55 M 2 50-59 24:53.60 8:02/M
30 Owen Kerle Lucinda PA 551 13 M 4 1-14 24:54.50 8:02/M
31 Mike Ames Shippenville PA 503 39 M 4 30-39 25:16.70 8:09/M
32 Hunter Rupp Summerville PA 587 11 M 5 1-14 25:35.60 8:15/M
33 Karen Carmichael Rimersburg PA 517 46 F 1 40-49 25:41.90 8:17/M
34 Melissa Covell Centerville PA 520 29 F 2 20-29 25:44.70 8:18/M
35 Ryland Lutz Saegertown PA 561 12 M 6 1-14 26:00.90 8:23/M
36 Thomas Wilson Seneca PA 624 61 M 3 60-99 26:02.50 8:24/M
37 Bob Culp Tionesta PA 521 47 M 4 40-49 26:12.80 8:27/M
38 Erika Sherman Lucinda PA 595 17 F 2 15-19 26:22.10 8:30/M
39 Dan Specter Hamiliton OH 608 24 M 4 20-29 26:23.40 8:31/M
40 Eli Schreiber Johnsonburg PA 593 10 M 7 1-14 26:28.90 8:32/M
41 JACK SMAIL 639 37 M 5 30-39 26:29.00 8:33/M
42 Heather Wallcowski Franklin PA 622 39 F 3 30-39 26:30.00 8:33/M
43 OLIVIA MUMFORD 658 13 F 5 1-14 26:46.60 8:38/M
44 Owen Rupp Summerville PA 588 13 M 8 1-14 26:47.10 8:38/M
45 Gavin Moore Amherst NY 574 10 M 9 1-14 26:54.60 8:41/M
46 Seth Bauer Lucinda PA 509 22 M 5 20-29 26:55.10 8:41/M
47 Victor Stahlman Sligo PA 612 17 M 4 15-19 26:58.70 8:42/M
48 Ed Woolcock Oil City PA 626 70 M 4 60-99 27:08.50 8:45/M
49 Becki Williams Sandy Lake PA 623 42 F 2 40-49 27:16.10 8:48/M
50 Jennifer Larkin Oil City PA 557 36 F 4 30-39 27:28.00 8:52/M
51 Courtney Culp Tionesta PA 522 13 F 6 1-14 27:31.70 8:53/M
52 Zoey Rogan Saegertown PA 586 23 F 3 20-29 27:36.90 8:54/M
53 Katie Bauer Lucinda PA 506 11 F 7 1-14 27:37.30 8:55/M
54 Mike Walintosky Oil City PA 620 56 M 3 50-59 27:38.30 8:55/M
55 Dave Smerkar Jr. Shippenville PA 604 37 M 6 30-39 27:52.20 8:59/M
56 Connie Fry Titusville PA 535 42 F 3 40-49 28:03.90 9:03/M
57 Patrick McMillen Summerville PA 571 53 M 4 50-59 28:45.00 9:16/M
58 Rebecca Cavey Lebanon OH 518 30 F 5 30-39 28:48.70 9:17/M
59 Wendy Smail Shippenville PA 602 34 F 6 30-39 28:50.90 9:18/M
60 Chrissy Shirey Parker PA 640 39 F 7 30-39 28:51.20 9:18/M
61 Erika Smerkar-Moore Amherst NY 605 38 F 8 30-39 29:07.10 9:24/M
62 Brooke Gart Oil City PA 537 16 F 3 15-19 29:15.20 9:26/M
63 Brayden Sample Sandy Lake PA 589 12 M 10 1-14 29:16.90 9:26/M
64 Mary McFarland Venus PA 567 54 F 1 50-59 29:17.20 9:27/M
65 Christina Eisenman Venus PA 527 39 F 9 30-39 29:23.50 9:29/M
66 Rachel Bauer Vowinckel PA 507 12 F 8 1-14 29:30.90 9:31/M
67 Fintan Moore Amherst NY 573 9 M 11 1-14 29:37.00 9:33/M
68 GARRETT WETZEL 635 16 M 5 15-19 29:37.80 9:33/M
69 Hailey Bauer Lucinda PA 505 14 F 9 1-14 29:50.40 9:37/M
70 Connie Rogan Saegertown PA 585 49 F 4 40-49 29:52.90 9:38/M
71 Jessica Troup Marble PA 616 36 F 10 30-39 29:58.30 9:40/M
72 Haley Sherman Lucinda PA 596 14 F 10 1-14 30:03.20 9:42/M
73 Claire Kriebel Lucinda PA 553 12 F 11 1-14 30:55.50 9:58/M
74 Kayla Aaron Lucinda PA 501 12 F 12 1-14 30:59.30 10:00/M
75 Ava Moore Amherst NY 572 12 F 13 1-14 31:11.70 10:04/M
76 Rowan Siegel Venus PA 600 8 F 14 1-14 31:18.10 10:06/M
77 CAIDEN GEORGE 659 10 M 12 1-14 31:23.30 10:07/M
78 LINDSAY ZACHERL 647 16 F 4 15-19 31:23.30 10:07/M
79 RYAN GEORGE 660 39 M 7 30-39 31:24.00 10:08/M
80 Aubree Kerle Lucinda PA 550 16 F 5 15-19 31:26.50 10:08/M
81 TIERNEY BEACH 654 29 F 4 20-29 31:38.00 10:12/M
82 Christy Sample Sandy Lake PA 590 38 F 11 30-39 31:45.70 10:15/M
83 Frank Rapp 579 68 M 5 60-99 31:51.80 10:16/M
84 Lori Lencer Fryburg PA 559 47 F 5 40-49 31:57.90 10:18/M
85 Stephanie Siegel Venus PA 601 38 F 12 30-39 32:17.70 10:25/M
86 Ruth Taylor Venus PA 614 47 F 6 40-49 32:53.90 10:36/M
87 Scott Bauer Lucinda PA 508 42 M 5 40-49 32:54.90 10:37/M
88 Karen McMillen Summerville PA 570 50 F 2 50-59 32:58.20 10:38/M
89 Missy Wolfe Knox PA 625 43 F 7 40-49 32:58.50 10:38/M
90 Noah Morrison 575 12 M 13 1-14 33:16.20 10:44/M
91 Jacob Eisenman Venus PA 528 11 M 14 1-14 33:17.10 10:44/M
92 Mindi Culp Tionesta PA 523 35 F 13 30-39 33:22.00 10:46/M
93 Karlie Sherman Lucinda PA 597 21 F 5 20-29 33:26.50 10:47/M
94 Steve Vanderink Hiram OH 618 55 M 5 50-59 33:29.80 10:48/M
95 Jon Walk Spring TX 621 49 M 6 40-49 33:33.50 10:49/M
96 Mark Baughman Oil City PA 511 47 M 7 40-49 33:52.50 10:55/M
97 Larissa Lutz Saegertown PA 560 36 F 14 30-39 34:32.40 11:08/M
98 Julie Eisenman Venus PA 529 11 F 15 1-14 34:39.10 11:11/M
99 KAYLEE BAUMCRATZ 655 12 F 16 1-14 34:47.90 11:13/M
100 LAUREN JOHNSON 648 12 F 17 1-14 34:48.00 11:14/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Leesa Knight Shippenville PA 552 58 F 3 50-59 35:19.90 11:24/M
102 Chad Troup Marble PA 615 37 M 8 30-39 35:22.20 11:25/M
103 Dylan Kahle Knox PA 544 23 M 6 20-29 35:39.10 11:30/M
104 Chris McIntyre Franklin PA 569 38 F 15 30-39 36:01.10 11:37/M
105 Heidi Underwood Grove City PA 617 38 F 16 30-39 36:01.10 11:37/M
106 Carol Schettler Shippenville PA 591 48 F 8 40-49 36:34.40 11:48/M
107 Anna Smerkar Venus PA 603 62 F 1 60-99 37:15.60 12:01/M
108 Taylor Gart Oil City PA 539 10 F 18 1-14 37:25.70 12:04/M
109 Lanie Myers Marble PA 576 59 F 4 50-59 37:43.10 12:10/M
110 Richard Rapp 580 0 M 1 0- 0 38:17.90 12:21/M
111 April Dinger Clarion PA 526 32 F 17 30-39 39:22.10 12:42/M
112 Kathy Vanish Fryburg PA 619 38 F 18 30-39 39:39.30 12:47/M
113 Meredith Karg Tylersburg PA 547 31 F 19 30-39 40:44.30 13:08/M
114 SHELLY ATZENI 661 40 F 9 40-49 40:45.80 13:09/M
115 Gwen Siegel Venus PA 599 11 F 19 1-14 40:52.90 13:11/M
116 Sara Aaron Lucinda PA 502 12 F 20 1-14 40:59.30 13:13/M
117 Carrie Specter Hamiliton OH 607 58 F 5 50-59 41:09.80 13:16/M
118 Sean Karg Fryburg PA 548 7 M 15 1-14 41:24.30 13:21/M
119 MICHELLE AITES 636 47 F 10 40-49 43:09.10 13:55/M
120 Kerri Baughman Oil City PA 510 41 F 11 40-49 43:09.20 13:55/M
121 Diana Rhoads Fryburg PA 583 32 F 20 30-39 43:32.20 14:03/M
122 Joey Spence Shippenville PA 610 7 M 16 1-14 43:46.10 14:07/M
123 Sarah Specter Hamiliton OH 609 21 F 6 20-29 44:28.20 14:21/M
124 Brooke Lalley Venus PA 554 20 F 7 20-29 44:30.50 14:21/M
125 Heather Lalley Venus PA 555 42 F 12 40-49 44:31.10 14:22/M
126 Wally McClung 564 0 M 2 0- 0 45:35.50 14:42/M
127 Emma McClung 563 0 F 1 0- 0 45:35.60 14:42/M
128 DONNA CAMPBELL 649 51 F 6 50-59 45:43.20 14:45/M
129 Alicia Karg Fryburg PA 545 35 F 21 30-39 45:49.00 14:47/M
130 JASON MCMILLAN 653 36 M 9 30-39 46:00.60 14:50/M
131 Brynn Siegel Venus PA 598 9 F 21 1-14 46:00.80 14:50/M
132 Brian Beck 512 0 M 3 0- 0 46:01.00 14:51/M
133 Barbara Stahlman Sligo PA 611 49 F 13 40-49 47:30.50 15:19/M
134 Kim Hartle West Middlesex PA 541 57 F 7 50-59 48:06.70 15:31/M
135 Cindy McClung 562 0 F 2 0- 0 48:16.40 15:34/M
136 Ruth Rapp 581 0 F 3 0- 0 48:17.60 15:35/M
137 Mary Eisenman 530 0 F 4 0- 0 48:18.40 15:35/M
138 Anne Ochs Lucinda PA 578 57 F 8 50-59 49:12.50 15:52/M
139 Barb Rex Knox PA 582 59 F 9 50-59 49:12.80 15:52/M
140 Donna Finefrock Knox PA 532 61 F 2 60-99 50:29.10 16:17/M
141 Ashley Kahle Knox PA 543 22 F 8 20-29 50:39.30 16:20/M
142 Grady Reinhart 657 9 M 17 1-14 50:48.50 16:23/M
143 Sue Beichner Shippenville PA 514 44 F 14 40-49 50:48.80 16:23/M
144 Meredith Reinhart 656 37 F 22 30-39 50:55.80 16:25/M
145 Karla Beichner Knox PA 513 67 F 3 60-99 51:02.20 16:28/M
146 BRITNEY LAUER 652 26 F 9 20-29 51:37.10 16:39/M
147 MOLLY MCDOWELL 651 28 F 10 20-29 51:38.10 16:39/M