SHAMROCK SHUFFLE HALF MARATHON
HALF MARATHON
Age Group Results
March 19, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Melzer Mars PA 598 47 20 1:34:45.72 7:14/M
2 Heather Wilmoth 559 30 23 1:35:48.22 7:19/M
3 Chen Lo 279 33 26 1:38:18.96 7:30/M
Female 14 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Laurune 262 18 32 1:42:56.12 7:51/M
2 Lauren Sauer 441 18 99 2:01:33.99 9:17/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Burr 73 23 52 1:49:44.24 8:23/M
2 Nicole Clarke 86 23 63 1:52:47.95 8:37/M
3 Liz Sethner 455 22 92 1:58:20.24 9:02/M
4 Laura Myers 356 24 133 2:12:58.99 10:09/M
5 Kate Linkosky 277 24 148 2:16:28.88 10:25/M
6 Adriane Putt Mechanicsburg PA 400 22 153 2:18:09.76 10:33/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlin Glenn 167 27 27 1:38:53.47 7:33/M
2 Nikki O'neil Rimersburg PA 362 25 38 1:45:38.15 8:04/M
3 Madison Proffitt 394 27 43 1:47:59.23 8:15/M
4 Kelli Hartman 192 29 65 1:53:03.86 8:38/M
5 Gretchen Braun 62 25 76 1:54:34.71 8:45/M
6 Laura Quinn 401 26 79 1:55:03.16 8:47/M
7 Cassandra Treshok 534 26 85 1:56:30.37 8:54/M
8 Shannon Mick 328 27 90 1:57:57.74 9:00/M
9 Darling Wells 554 29 130 2:12:08.48 10:05/M
10 Sara Linkosky Pittsburgh PA 602 27 142 2:15:17.36 10:20/M
11 Alisha Slusser 479 27 156 2:20:28.51 10:43/M
12 Courtney Yacobucci 572 27 157 2:20:44.72 10:45/M
13 Sierra Moore 345 27 159 2:22:42.48 10:54/M
14 Julia Scanlon 443 27 167 2:27:52.19 11:17/M
15 Ashley Fabian 131 29 171 2:31:49.17 11:35/M
16 Emily Bigley 43 27 178 2:45:18.40 12:37/M
17 Christy Simmers 476 25 179 2:45:20.54 12:37/M
18 Erin Raible 403 29 191 3:03:21.00 14:00/M
19 Joanie Dille 110 26 198 3:37:48.00 16:38/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Scarborough 444 32 36 1:45:17.48 8:02/M
2 Jessica Mccartney 302 32 41 1:46:52.93 8:09/M
3 Amanda Britton 64 30 82 1:55:21.24 8:48/M
4 Cortney Divito 111 34 93 1:59:43.27 9:08/M
5 Joanne Chirico 85 34 104 2:03:29.97 9:26/M
6 Deanna Hiltz 201 34 105 2:03:30.16 9:26/M
7 Lyndsay Yoder 574 34 121 2:07:53.88 9:46/M
8 Michel Otto 368 34 122 2:07:58.14 9:46/M
9 Beth Sauers 442 31 124 2:09:33.76 9:53/M
10 Sara Angelilli 9 32 137 2:14:30.60 10:16/M
11 Melissa Depuy 109 33 138 2:14:30.76 10:16/M
12 Cassandra Boni 53 30 139 2:14:32.45 10:16/M
13 Amy Honhart 209 34 144 2:15:19.48 10:20/M
14 Amanda Budzowski 70 30 170 2:31:47.23 11:35/M
15 Nicole Mullen 351 30 172 2:38:53.78 12:08/M
16 Kate Lukaszewicz 285 33 176 2:41:47.27 12:21/M
17 Heidi Cain 75 30 177 2:45:18.19 12:37/M
18 Emily Gold 169 34 182 2:46:49.54 12:44/M
19 Colleen Bertolet 40 30 195 3:04:28.00 14:05/M
20 Angela Hall 184 33 199 3:38:04.00 16:39/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaimee Hoke 206 36 28 1:41:56.31 7:47/M
2 Lori Fromlak 143 35 35 1:44:20.23 7:58/M
3 Toni Zona 579 38 67 1:53:16.23 8:39/M
4 Allison Jeric 222 35 78 1:54:52.91 8:46/M
5 Sharon Smilek 481 39 95 2:00:48.24 9:13/M
6 Julie Rotelli 435 39 97 2:01:18.40 9:16/M
7 Jessica Sickler 474 37 108 2:03:47.91 9:27/M
8 Sara Houk 212 38 115 2:06:44.43 9:40/M
9 Amanda Lucco 282 37 118 2:07:41.84 9:45/M
10 Carol Hare 187 37 120 2:07:42.87 9:45/M
11 Heather Lewis 272 37 128 2:11:43.25 10:03/M
12 Cynthia West 556 39 164 2:26:20.21 11:10/M
13 Michelle Presutti 391 38 181 2:46:47.72 12:44/M
14 Rachel Gallagher 152 35 189 2:53:29.00 13:15/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ali Miziniak 340 40 46 1:49:08.14 8:20/M
2 Virginia Mannion 292 42 74 1:54:21.48 8:44/M
3 Ashlee Boyle 59 41 77 1:54:52.49 8:46/M
4 Shantessa Burnfield 72 43 119 2:07:42.25 9:45/M
5 Linda Raskauskas 410 44 146 2:15:41.11 10:21/M
6 Heather Kniess 250 40 154 2:18:31.44 10:34/M
7 Kelleigh Miller 334 41 175 2:41:29.76 12:20/M
8 Jamie Marshall 295 40 184 2:47:20.75 12:46/M
9 Marlene Story 506 43 187 2:47:38.54 12:48/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Claudia Escutia 126 45 31 1:42:53.97 7:51/M
2 Laurie Laurenti 261 45 94 2:00:19.23 9:11/M
3 Susan Miller 337 45 109 2:03:57.49 9:28/M
4 Jennifer Tracy 533 49 123 2:09:00.40 9:51/M
5 Candice Shrigley 470 49 129 2:11:52.75 10:04/M
6 Yvonne Jones 227 45 143 2:15:19.48 10:20/M
7 Meegan Ambrose 5 45 147 2:15:50.35 10:22/M
8 Mary Mosso 350 45 173 2:39:17.17 12:10/M
9 Rebecca Colangelo 89 45 180 2:45:20.66 12:37/M
10 Kim Mangan 290 45 186 2:47:33.85 12:47/M
11 Dawn Smith 486 46 188 2:47:42.26 12:48/M
12 Lisa Rivas 432 47 193 3:04:21.00 14:04/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Mcnabb 319 52 106 2:03:38.73 9:26/M
2 Carla Matta 298 52 185 2:47:29.31 12:47/M
3 Lorraine Smith 489 51 196 3:06:38.00 14:15/M
4 Bev Boggio 48 50 197 3:09:01.00 14:26/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanne Bacon 14 56 100 2:01:58.24 9:19/M
2 Kim Dambach Zelienople PA 595 58 131 2:12:41.40 10:08/M
3 Susan Altemus Harmony PA 593 59 155 2:18:54.93 10:36/M
4 Kim Leverton Cleveland OH 270 55 190 2:53:30.00 13:15/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Murray 352 63 145 2:15:37.87 10:21/M
2 Suzanne Leonberg 267 60 150 2:17:09.21 10:28/M
3 Janet Garufis 156 62 192 3:04:19.00 14:04/M
Male OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Powell 390 27 1 1:12:19.95 5:31/M
2 Grant Bower 57 23 2 1:19:12.49 6:03/M
3 Drew Sapp 439 26 3 1:20:47.45 6:10/M
Male 14 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Bowser Sarver PA 601 18 11 1:31:01.71 6:57/M
2 Matthew Lugowski 284 18 96 2:00:58.65 9:14/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Uber 539 24 16 1:33:19.32 7:07/M
2 Tyler Quinn 402 24 18 1:34:43.12 7:14/M
3 Adam Schrecengost 449 23 71 1:53:54.47 8:42/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Wirth 564 27 4 1:21:26.45 6:13/M
2 Eric Pierce Harmony PA 584 25 30 1:42:41.87 7:50/M
3 Jared Kolwyck 252 25 59 1:52:08.64 8:34/M
4 Josh Corey 96 27 72 1:54:08.98 8:43/M
5 Jeremy Cernaloger 81 29 80 1:55:08.24 8:47/M
6 Steven Obranovich 363 28 86 1:56:32.98 8:54/M
7 Curtis Hinterberger 202 25 116 2:06:46.87 9:41/M
8 Daniel Henry 195 27 149 2:16:55.14 10:27/M
9 Greg Toumanian 532 26 152 2:17:53.90 10:32/M
10 Corey Elzer 124 29 158 2:21:37.17 10:49/M
11 Jacob Voegtly Harmony PA 587 25 174 2:39:17.38 12:10/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Mccartney 303 30 9 1:27:26.35 6:40/M
2 John Bielewicz 42 32 14 1:32:01.73 7:01/M
3 Patrick Krott 254 32 15 1:32:58.00 7:06/M
4 Tyler Proffitt 396 30 24 1:36:16.53 7:21/M
5 Matthew Ligman 273 31 25 1:36:46.22 7:23/M
6 Kentaro Onishi 366 34 29 1:42:14.47 7:48/M
7 Ryan Proffitt 395 33 33 1:44:13.73 7:57/M
8 Andrew Anauo 6 32 53 1:49:52.70 8:23/M
9 Tomer Slaney 477 34 57 1:50:47.98 8:27/M
10 Bryan Gabarda Christi 145 31 58 1:50:48.86 8:27/M
11 Brian Loose Mechanicsburg PA 280 30 75 1:54:33.88 8:45/M
12 Eamonn Clements Gibsonia PA 603 32 83 1:56:12.98 8:52/M
13 Nathan Hileman 200 31 101 2:02:18.99 9:20/M
14 Dave Glitsch 168 30 110 2:04:53.74 9:32/M
15 Michael Perry 379 31 151 2:17:32.76 10:30/M
16 Tom Gromek 179 33 163 2:26:04.99 11:09/M
17 Kristen Mccormick 307 31 165 2:26:47.77 11:12/M
18 Phillip Banting 23 31 169 2:29:21.27 11:24/M
19 Matthew Bertolet 41 34 194 3:04:22.00 14:04/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Holderbaum North Huntingdon P 207 36 5 1:23:18.23 6:22/M
2 Nathan Dangilli Dayton PA 600 36 12 1:31:24.46 6:59/M
3 Kevin Black 47 36 39 1:46:20.11 8:07/M
4 Matt Johnson Allison Park PA 589 35 44 1:48:05.23 8:15/M
5 Matt Mauclair 300 35 48 1:49:10.97 8:20/M
6 Dustin Wehler 551 36 51 1:49:44.23 8:23/M
7 Stephen Mick 329 35 54 1:50:04.95 8:24/M
8 Jarod Stewart 504 38 62 1:52:39.37 8:36/M
9 Joseph Manojlovich 293 35 64 1:53:02.37 8:38/M
10 Stephen Mihalacki 330 37 66 1:53:14.94 8:39/M
11 Christian Muthler 354 36 68 1:53:35.92 8:40/M
12 David Bruckner 67 39 91 1:58:11.20 9:01/M
13 Gabriel Paredes 371 39 103 2:03:29.50 9:26/M
14 Donald Mckay 316 39 107 2:03:46.69 9:27/M
15 Stephen Henderson Hermitage PA 194 39 113 2:06:32.49 9:40/M
16 Bill Bakker 20 37 126 2:10:50.54 9:59/M
17 Ben Minett 338 37 134 2:13:09.25 10:10/M
18 Aaron Angelilli 8 35 136 2:14:29.75 10:16/M
19 Kevin Mutz 355 36 160 2:23:53.20 10:59/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Hunkele 216 44 6 1:24:28.15 6:27/M
2 Matthew Sikora 475 43 7 1:24:46.38 6:28/M
3 Matt Shaffer 458 43 8 1:27:13.61 6:39/M
4 Eric Miller 333 43 13 1:31:48.45 7:00/M
5 Dan Monhemius 343 40 17 1:33:28.31 7:08/M
6 Dennis Schlegel 446 40 19 1:34:43.47 7:14/M
7 Jason Knott 251 44 34 1:44:15.42 7:57/M
8 Scott Delval 108 41 37 1:45:25.48 8:03/M
9 Chris Rotelli Gibsonia PA 597 41 42 1:47:59.19 8:15/M
10 Chad Coblitz 88 41 49 1:49:12.20 8:20/M
11 James Mcwilliams 322 41 56 1:50:27.47 8:26/M
12 Tim Auten 13 41 69 1:53:43.23 8:41/M
13 David Buttermons Mars PA 592 44 70 1:53:43.99 8:41/M
14 Raymond Fortuna 137 41 87 1:57:11.44 8:57/M
15 Steven Gaghan 149 40 114 2:06:41.35 9:40/M
16 Derek Pollard 388 40 127 2:11:04.16 10:00/M
17 Jeffrey Eaton 119 40 166 2:27:06.52 11:14/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Gross 180 47 10 1:28:50.19 6:47/M
2 Michael Yankel 573 45 21 1:35:03.47 7:15/M
3 Jeff Lynn 288 48 22 1:35:27.44 7:17/M
4 Robert Miller 336 49 40 1:46:24.73 8:07/M
5 Franco Bonacchi 52 45 47 1:49:09.48 8:20/M
6 Bob Baierl 16 45 55 1:50:15.55 8:25/M
7 Jude Thomas 520 46 73 1:54:15.49 8:43/M
8 Ed Sauer 440 48 98 2:01:33.87 9:17/M
9 Alex Lauer 258 49 117 2:06:47.81 9:41/M
10 Jim Sherman 464 46 125 2:09:43.90 9:54/M
11 Thomas Mangan Pittsburgh PA 291 49 141 2:15:14.61 10:19/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Syphrit Ellwood City PA 514 54 60 1:52:11.23 8:34/M
2 Dan Reed New Castle PA 419 52 61 1:52:28.38 8:35/M
3 Ronald Ripper G. 431 54 102 2:03:23.24 9:25/M
4 Richard Hare 188 51 132 2:12:43.75 10:08/M
5 Ed Shrigley 471 53 140 2:14:58.34 10:18/M
6 Robert Tripi W Farmington OH 536 53 161 2:23:53.38 10:59/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Weil 553 57 45 1:48:50.54 8:18/M
2 Jim Trimble 535 59 50 1:49:34.87 8:22/M
3 Gary Gegick 159 56 84 1:56:25.49 8:53/M
4 Tony Chan 83 57 88 1:57:19.15 8:57/M
5 Bill Thomson 524 58 89 1:57:37.63 8:59/M
6 Mark Hess Zelienople PA 594 57 168 2:29:00.52 11:22/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Heid Aliquippa PA 591 61 81 1:55:17.74 8:48/M
2 Steven Day Zelienople PA 596 60 111 2:05:07.25 9:33/M
3 Thomas Heisey 193 64 112 2:05:24.63 9:34/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Warrick 549 66 135 2:13:12.91 10:10/M
2 Lyman Ringbloom 430 66 162 2:24:53.83 11:04/M
3 John Patrus 373 68 183 2:47:10.97 12:46/M