NEW YEARS EVE TWILIGHT RACES
Age Group Results
December 31, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristie Bauer Warriors Mark 1559 45 6 16:37.73 5:32/M
2 Jennifer Bonin Duncansville 1572 37 22 19:21.80 6:27/M
3 Amber Bollinger Altoona 1570 24 23 19:22.98 6:27/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Papcunik 1995 8 169 25:54.33 8:38/M
2 Kaytlen Romagnino 2029 7 266 29:50.99 9:57/M
3 Trinity Houston 1520 6 358 39:55.75 13:18/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kiley Queer Ruffdale PA 2013 11 74 22:20.48 7:27/M
2 Tessa Miller 1974 10 154 25:37.11 8:32/M
3 Manna Potter 2010 11 202 27:21.99 9:07/M
4 Cordelia Zack 2100 11 255 29:00.12 9:40/M
5 Josie Sawinski 1680 10 330 34:16.15 11:25/M
6 Rayne Lingafelt 1941 10 331 34:29.98 11:30/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gianna Marasco Altoona 1959 14 49 21:02.67 7:01/M
2 Mysh Chappell 1429 14 55 21:23.17 7:08/M
3 Bridget Barbato 1556 13 62 21:46.12 7:15/M
4 Anastasia Slobodnik 2047 14 64 21:53.74 7:18/M
5 Jaclyn Instone 1909 12 110 23:44.24 7:55/M
6 Madeleine Oliveros 1985 13 112 23:46.53 7:55/M
7 Kaitlyn Kasisky 1915 12 210 27:33.22 9:11/M
8 Paige Webster 1425 13 230 28:05.49 9:22/M
9 Chloe McLaughlin 1864 14 334 34:47.45 11:36/M
10 Grace Mabry 1522 12 363 41:29.51 13:50/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Regan Baker 1672 15 46 20:53.99 6:58/M
2 Kate Altmanshofer 1676 16 83 22:52.93 7:37/M
3 Allison Pittman 2005 17 153 25:36.40 8:32/M
4 McKenzie Mitchell 2094 16 165 25:52.70 8:37/M
5 Sunny Paul 1546 17 188 26:52.18 8:57/M
6 Sarah Manna 1957 15 218 27:43.74 9:14/M
7 Mattie Updyke 1415 15 249 28:47.74 9:36/M
8 Angel Stagi 2061 16 254 28:57.47 9:39/M
9 Tessia Robison 1406 15 258 29:08.88 9:43/M
10 Megan Dietrick 1515 16 269 30:04.90 10:01/M
11 Nicole Bauer 1402 17 322 33:16.92 11:05/M
12 Ashley Cook 1590 18 327 33:34.97 11:11/M
13 Rachel Keth 1542 17 349 37:41.11 12:34/M
14 Caitrin McCauliff 1545 16 350 37:41.26 12:34/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Brisbin 1575 22 40 20:34.88 6:51/M
2 Natalie Isett 1910 23 81 22:47.24 7:36/M
3 Nicole Leach 1935 24 86 22:57.99 7:39/M
4 Jessica Schulte 2037 19 113 24:00.99 8:00/M
5 Khristina Slobodnik 2049 21 114 24:08.45 8:03/M
6 Megan Blake 1566 23 135 25:09.38 8:23/M
7 Adena Delozier 1513 23 157 25:38.45 8:33/M
8 Zoe Delozier 1514 19 180 26:18.26 8:46/M
9 Kara Carper 1586 24 287 31:25.74 10:28/M
10 Brittany Paul 1534 21 297 31:55.67 10:38/M
11 Morgan Moore 1533 21 298 31:55.67 10:38/M
12 Ashley Young 2097 20 305 32:09.20 10:43/M
13 Austin Lowey 1953 20 315 32:31.65 10:50/M
14 Sharon Weaver Roaring Spring 2081 22 333 34:47.44 11:36/M
15 Melissa Smithmyer 2054 21 341 36:07.25 12:02/M
16 Emily Smithmyer 2055 23 347 37:01.59 12:20/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shannon Scanlan 1383 29 51 21:04.98 7:01/M
2 Caitlin Ray 2014 25 65 21:55.84 7:18/M
3 Sarah Cox 1423 26 73 22:16.18 7:25/M
4 Stephanie Kello 1393 27 160 25:40.88 8:33/M
5 Courtney Kensinger 1921 25 185 26:40.99 8:53/M
6 Sarah Gunnett Martinsburg 1887 26 192 27:00.72 9:00/M
7 Lindsay Sheppard 2040 26 196 27:12.30 9:04/M
8 Casey Fetherman 1947 27 204 27:26.89 9:09/M
9 Aubrey Saccol Johnstown 2033 28 206 27:29.35 9:10/M
10 Andie Petrunak 1547 26 209 27:31.60 9:10/M
11 Megan Rentz 1549 27 234 28:12.46 9:24/M
12 Sarah Baker 1554 29 262 29:33.22 9:51/M
13 Jerileigh Stover 2067 28 278 31:03.50 10:21/M
14 Kate O'Berg 1524 28 285 31:17.72 10:26/M
15 Megan Tubo 1509 29 288 31:28.95 10:29/M
16 Toni Watt 1435 26 299 31:59.95 10:40/M
17 Amber Marsh 1961 28 308 32:10.73 10:43/M
18 Alysha Kachur 1913 28 319 33:01.72 11:00/M
19 Megan Smithmyer 2056 26 340 35:52.30 11:57/M
20 Amanda Houston 1519 27 357 39:55.25 13:18/M
21 Jenna Carland 1584 29 361 41:21.50 13:47/M
22 Caitlin Young 2098 26 369 44:38.51 14:53/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Sklinar 1427 34 79 22:31.73 7:30/M
2 Lauren Leonard 1674 32 101 23:20.52 7:47/M
3 Brandi Penatzer 1997 33 102 23:32.93 7:51/M
4 Alaina Smith 1929 30 111 23:44.89 7:55/M
5 Kate Kilcoyne Altoona 1925 32 123 24:31.60 8:10/M
6 Stephanie Plutko 2006 30 150 25:35.37 8:32/M
7 Brianna Daniele 1597 32 178 26:13.14 8:44/M
8 Shauna Donovan 1437 31 182 26:18.85 8:46/M
9 Lauren Vaughn 2078 32 193 27:01.24 9:00/M
10 Erica Lang Dunlo 1934 32 195 27:07.44 9:02/M
11 Mona Wiley 2086 34 215 27:37.91 9:12/M
12 Alanna Ropchock 1535 31 223 27:51.13 9:17/M
13 Kelsey Renz Altoona 2018 30 227 27:57.19 9:19/M
14 Morgan Young 2096 32 253 28:56.86 9:39/M
15 Rebecca Romagnino 2028 34 265 29:50.88 9:57/M
16 Jackie Lantzy 1504 33 273 30:32.47 10:11/M
17 Julie Rishel 1418 34 289 31:38.75 10:33/M
18 Samantha Kraft 1930 32 292 31:41.49 10:34/M
19 Peggy Nave 1673 32 313 32:25.75 10:48/M
20 Cassie Preston 2011 32 320 33:02.12 11:01/M
21 Joanne Burkholder 1582 30 335 34:48.25 11:36/M
22 Amy Prindle 2012 30 346 36:35.77 12:12/M
23 Deborah McCoy 1397 32 372 56:20.97 18:47/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Collins Hollidaysburg 1588 39 33 20:01.48 6:40/M
2 Shanna Chappell Alexandria PA 1428 37 70 22:08.24 7:23/M
3 Tracy Orner 1988 38 91 23:04.89 7:41/M
4 Caroline Feightner 1865 39 116 24:11.49 8:04/M
5 Kimberly Replogle 2020 35 132 24:59.64 8:20/M
6 Tracy Fitzpatrick 1870 38 134 25:07.35 8:22/M
7 Elly Pisarski 2003 35 136 25:13.82 8:24/M
8 Sarah Gallagher Dvorak 1390 39 146 25:33.49 8:31/M
9 Laura Papcunik 1994 37 168 25:54.33 8:38/M
10 Virginia Damin 1405 35 175 26:08.99 8:43/M
11 Jessica Oswald Hollidaysburg 1990 35 190 26:55.74 8:58/M
12 Kosie Shepherd-Poraela Seward 2039 37 207 27:29.96 9:10/M
13 Elizabeth Heverly Altoona 1898 35 219 27:47.68 9:16/M
14 Jessica Ferguson 1867 35 220 27:47.99 9:16/M
15 Amanda Mitchell Altoona 1389 35 226 27:55.97 9:18/M
16 Jessica Smith 2053 37 237 28:30.99 9:30/M
17 Megan Browell Duncansville 1576 36 239 28:34.75 9:31/M
18 Helena McGahagan 1414 38 267 29:51.83 9:57/M
19 Andrea Miller 1973 38 272 30:23.74 10:08/M
20 Chera Mason 1395 35 275 30:47.25 10:16/M
21 Jess Savino 2034 35 291 31:41.48 10:34/M
22 Erin Eckhard Claysburg 1861 38 300 32:03.99 10:41/M
23 Stephanie Boland 1567 38 306 32:10.50 10:43/M
24 Christa Rzasa 2032 38 309 32:10.93 10:43/M
25 Rebecca Davidson 1599 35 324 33:24.61 11:08/M
26 Mandy Johnson 1912 38 325 33:27.86 11:09/M
27 Autumn Peschock 1998 39 344 36:26.75 12:09/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Kunstbeck 1933 42 38 20:14.74 6:45/M
2 Samantha Markovich 1960 41 93 23:08.14 7:43/M
3 Kristina Zack Greensburg PA 2099 41 100 23:18.24 7:46/M
4 Christina Mabry 1521 40 120 24:23.47 8:08/M
5 Julie Hanlon 1889 41 125 24:36.49 8:12/M
6 Kelly Bottenfield Altoona 1573 44 173 26:03.42 8:41/M
7 Rebecca Woodward 1385 44 174 26:07.98 8:42/M
8 Kimberly Bennett 1511 43 177 26:10.35 8:43/M
9 Kara Parris 1399 43 191 27:00.51 9:00/M
10 Mary Alice Kauffman 1916 43 221 27:48.70 9:16/M
11 Sarah Tracy 1408 44 222 27:50.93 9:17/M
12 Jodie Potter 2009 41 224 27:51.34 9:17/M
13 Kelly Munly 1979 42 233 28:11.65 9:24/M
14 Heather Workinger 2089 41 235 28:29.71 9:30/M
15 Kimberly Merritts 1967 40 240 28:34.98 9:31/M
16 Jennifer Buffone 1426 41 242 28:35.49 9:32/M
17 Karen Robatin 2026 44 245 28:43.68 9:34/M
18 Jennifer Sweeney 2069 40 246 28:44.71 9:35/M
19 Sherry Harper 1892 43 257 29:02.56 9:41/M
20 Becky Manna Hollidaysburg 1955 44 261 29:28.49 9:49/M
21 Antoinette Hanik 1517 42 268 30:04.50 10:01/M
22 Erica Kelly 1360 42 286 31:19.74 10:26/M
23 Annette Castiglione 1512 42 336 35:09.12 11:43/M
24 Jennifer Gnegy 1361 44 343 36:18.70 12:06/M
25 Michelle Gravante 1516 40 356 39:36.70 13:12/M
26 Wendy Edwards 1862 43 365 41:46.58 13:55/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tammy Wills 1528 49 32 19:47.40 6:36/M
2 Wendy Reed Altoona 2016 46 68 22:06.22 7:22/M
3 Renee Gunnett Martinsburg 1886 47 77 22:25.99 7:28/M
4 Jamie Greenawalt 1880 48 97 23:10.74 7:43/M
5 Shelly Cable 1583 47 99 23:16.27 7:45/M
6 Holly Stiffler 2065 47 106 23:37.60 7:52/M
7 Patti Caswell Tyrone 1587 49 151 25:35.98 8:32/M
8 Tammy Pittman 2004 45 152 25:36.38 8:32/M
9 Joannie Nedwreski Ebensburg PA 1981 49 161 25:43.24 8:34/M
10 Clarissa George 1430 48 270 30:17.74 10:06/M
11 Pamela Mcmasters 1965 45 281 31:12.24 10:24/M
12 Judy Kuzupas 1532 49 302 32:06.25 10:42/M
13 Susan Robinson Fruchtl 1392 47 310 32:11.50 10:44/M
14 Amy Lowey 1952 47 316 32:32.25 10:51/M
15 Jennifer Keagy Altoona 1917 47 329 33:53.65 11:18/M
16 Diane Bell 1563 45 364 41:46.39 13:55/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Anderson Altoona 1552 50 98 23:13.41 7:44/M
2 Gail Good 1877 53 124 24:35.69 8:12/M
3 Starla Snyder 2057 54 126 24:36.49 8:12/M
4 Mary Lorah 1950 50 144 25:31.24 8:30/M
5 Susan Eberhardt 1860 52 148 25:34.97 8:31/M
6 Debra Yeskey 1387 50 163 25:48.50 8:36/M
7 Shirley Petrunak 1548 52 211 27:33.60 9:11/M
8 Cathy Gruss 1883 53 225 27:53.35 9:18/M
9 Tracey Tittle 2073 54 228 28:00.64 9:20/M
10 Dana Tomlinson 1434 53 244 28:40.65 9:33/M
11 Diana Hocker 1902 54 280 31:09.74 10:23/M
12 Michelle Berry 1565 50 283 31:16.99 10:25/M
13 Debbie Tini Altoona 2072 54 326 33:29.48 11:10/M
14 Lorie Kiebler 1923 53 348 37:35.25 12:32/M
15 Dee Young 2093 54 354 38:51.50 12:57/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicki Finnegan Altoona 1869 55 92 23:07.49 7:42/M
2 Amy Brisbin Tyrone 1574 57 121 24:28.33 8:09/M
3 Jane Grassadonia 1879 55 128 24:40.49 8:13/M
4 Carolyn Donaldson 1603 55 147 25:33.49 8:31/M
5 Sue Swope 1410 55 149 25:34.97 8:31/M
6 Joyce Grow (2) 1882 57 171 25:54.93 8:38/M
7 Anastasia Roberts 2027 55 179 26:15.20 8:45/M
8 Patricia Polheber 2007 58 238 28:31.72 9:30/M
9 Christine Brown 1577 55 243 28:35.75 9:32/M
10 Tina Hyduke Port Matilda 1907 59 277 30:58.45 10:19/M
11 Linda Rearick 2015 56 279 31:03.99 10:21/M
12 Sue Grimme Altoona 1881 56 304 32:07.67 10:42/M
13 Denise Bauer Latrobe PA 1401 55 317 32:53.78 10:58/M
14 Beth Loach 1543 58 360 40:21.73 13:27/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alane Adams 1550 60 216 27:37.99 9:12/M
2 Nancy Demangone Duncansville 1600 64 241 28:35.37 9:32/M
3 Jolene Kopriva Hollidaysburg 1928 63 252 28:55.65 9:38/M
4 Angeline Leeper 1937 62 311 32:12.50 10:44/M
5 Tina Honkus 1903 60 312 32:13.79 10:44/M
6 Karen Lovette 1951 64 321 33:07.16 11:02/M
7 Jackie Logue 1945 60 337 35:13.50 11:44/M
8 Sherry McLaughlin 1523 64 366 42:47.49 14:16/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Wagner 2079 67 323 33:24.20 11:08/M
2 Lucia Damin 1596 66 352 37:57.40 12:39/M
3 Sue Stagi 2060 68 368 43:30.25 14:30/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Schulte 2036 18 1 14:50.49 4:57/M
2 Aj Kelly Altoona 1918 34 2 15:08.34 5:03/M
3 Dima Kunstbeck 1503 20 3 16:08.16 5:23/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 1431 1431 0 271 30:22.11 10:07/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vincent Boland 1569 7 115 24:10.70 8:03/M
2 Trenton Oswald 1992 8 293 31:45.96 10:35/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dominik Hanik 1420 10 36 20:08.67 6:43/M
2 Tyler Miller 1976 11 142 25:29.28 8:30/M
3 Caleb McKinney 1421 11 184 26:34.13 8:51/M
4 Gavin Woodward 1386 11 247 28:46.54 9:35/M
5 Landon Stiffler 2066 11 248 28:47.49 9:36/M
6 Camden Mason 1394 10 274 30:44.64 10:15/M
7 Eddie Ollman Alum Bank 1987 9 290 31:38.75 10:33/M
8 Joshua McCoy 1398 10 370 53:57.51 17:59/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brayden Henninger 1896 14 8 17:15.73 5:45/M
2 Aidan Rispoli 2024 14 9 17:22.33 5:47/M
3 Liam Clyma Altoona 2058 14 14 18:50.14 6:17/M
4 Dayton Slobodnik 2051 12 47 20:58.22 6:59/M
5 Tyler Gnegy 1362 13 53 21:14.98 7:05/M
6 Jacob Stagi 2063 14 95 23:08.98 7:43/M
7 Dominic Krnise 1677 14 108 23:41.98 7:54/M
8 Noah Hutton 1906 13 212 27:33.63 9:11/M
9 Blade Friedline 1873 14 232 28:11.45 9:24/M
10 Zach Manna 1958 13 251 28:53.63 9:38/M
11 Kyle Gnegy 1363 13 342 36:13.19 12:04/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Hanik 1518 15 5 16:32.74 5:31/M
2 Haden Boutiller Altoona 1506 17 7 17:04.84 5:41/M
3 Jake Greene 1678 15 11 17:35.73 5:52/M
4 Sergio Slobodnik 2048 16 12 17:46.63 5:55/M
5 Avery Mcginnis 1963 17 15 18:56.73 6:19/M
6 Evan Gruss 1885 18 18 19:11.43 6:24/M
7 Josh Krise 1931 15 20 19:13.68 6:24/M
8 Kyler Lilly 1681 18 29 19:42.48 6:34/M
9 Vincent Good 1878 16 54 21:19.13 7:06/M
10 Blake Slobodnik 2050 16 58 21:31.26 7:10/M
11 Ethan Rupp 1382 15 67 21:58.81 7:19/M
12 Christopher Bush 1501 15 69 22:06.82 7:22/M
13 Levi Harper 1891 16 72 22:14.96 7:25/M
14 Zach McLaughlin 1564 16 137 25:15.37 8:25/M
15 Matt Young 2095 18 166 25:52.91 8:37/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grant Cruse 1592 20 13 18:07.97 6:02/M
2 Shane Reffner Altoona 2017 24 28 19:35.81 6:32/M
3 Nick Kasisky 1914 20 37 20:09.49 6:43/M
4 Jordan Seubert 1384 19 75 22:20.48 7:27/M
5 Matt Steele 1525 20 88 22:58.99 7:39/M
6 Tyler Fosbrink 1540 19 131 24:52.15 8:17/M
7 Ervin Fetherman 1539 24 203 27:24.58 9:08/M
8 Phillip Watt 2080 24 217 27:39.94 9:13/M
9 Sean Barazotto 1529 23 296 31:50.49 10:37/M
10 Garret Baker 1510 23 339 35:38.21 11:53/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Makoczy Portage 1954 25 4 16:22.98 5:27/M
2 Zachary Lonsinger Altoona 1949 26 17 19:04.53 6:21/M
3 Joshua McCloskey 1424 28 31 19:43.95 6:34/M
4 Tyler Kiebler 1924 25 66 21:58.24 7:19/M
5 Brenton Mclaughlin 1964 26 87 22:58.99 7:39/M
6 Derik Tomlinson 2075 28 90 23:04.69 7:41/M
7 Jake Burnosky 1679 28 96 23:10.37 7:43/M
8 Christopher Perry 1433 26 159 25:40.24 8:33/M
9 Bretton Nedwreski 1982 25 189 26:53.74 8:58/M
10 Eric Rettig 2022 29 199 27:17.57 9:06/M
11 Kevin Andrew Bell Hollidaysburg 1562 29 260 29:13.74 9:44/M
12 Dustin Mccracken 1962 26 276 30:48.89 10:16/M
13 Tim Truong 1527 28 284 31:17.72 10:26/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Noakes Altoona 1983 34 19 19:12.46 6:24/M
2 David Imler Hollidaysburg 1505 30 21 19:13.98 6:24/M
3 Ricky Kruise Altoona 1932 33 41 20:38.12 6:53/M
4 Todd Stasik 2064 31 71 22:10.48 7:23/M
5 Ken Mountain Altoona 1978 30 84 22:54.96 7:38/M
6 Michael Renz 2 2019 31 89 23:02.65 7:41/M
7 Jason Oswald 1993 34 129 24:41.19 8:14/M
8 Jason Smith 1537 32 141 25:27.26 8:29/M
9 Ryan Donovan 1436 32 181 26:18.65 8:46/M
10 Cory Tubo 1508 30 197 27:13.24 9:04/M
11 Gifford Piper 2002 31 200 27:17.57 9:06/M
12 Brent Filer 1868 33 282 31:15.90 10:25/M
13 Travis Oswald 1991 30 295 31:47.97 10:36/M
14 Dean Banko 1555 33 307 32:10.72 10:43/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Bell 1422 39 26 19:31.34 6:30/M
2 Damon Brunhuber Altoona 1579 36 48 21:00.98 7:00/M
3 Jonathan Wasovich 1364 36 56 21:24.18 7:08/M
4 Bryan Hammond Hollidaysburg 1888 35 59 21:40.22 7:13/M
5 Gary Sliver 2046 37 63 21:46.73 7:15/M
6 Stan Vaughn 2077 37 119 24:21.44 8:07/M
7 Dan Replogle 2021 35 133 24:59.74 8:20/M
8 Adam Orner 1989 37 143 25:29.91 8:30/M
9 Dean Damin 1403 37 176 26:09.95 8:43/M
10 Mark Boland 1568 38 183 26:30.70 8:50/M
11 Ed Montallo 1432 38 314 32:26.63 10:49/M
12 David Lingafelt 1940 36 332 34:30.97 11:30/M
13 Nick Damin 1404 37 351 37:56.51 12:39/M
14 Kris Miller 1971 37 362 41:21.62 13:47/M
15 Paul Pfahler 2000 38 373 57:02.77 19:01/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Ritchey 2025 43 24 19:24.73 6:28/M
2 Dan Snyder 1400 41 30 19:43.33 6:34/M
3 Ronald Peschock Ii 1999 41 35 20:07.73 6:42/M
4 Frederick Oliveros 1984 44 42 20:39.73 6:53/M
5 Andrew Harpster 1893 40 44 20:42.40 6:54/M
6 Bennie Harader 1412 42 57 21:28.84 7:09/M
7 Frederick Ferguson 1866 43 60 21:40.63 7:13/M
8 Jim Tracy 1407 41 107 23:37.80 7:52/M
9 Ted Manna 1956 44 145 25:31.32 8:30/M
10 Steve Miller 1972 40 155 25:37.21 8:32/M
11 Jeremy Schimansky 1675 42 187 26:50.96 8:57/M
12 George Wiley 2085 43 214 27:37.71 9:12/M
13 Owen Roth 1413 42 263 29:40.30 9:53/M
14 Anthony Gale 1530 42 303 32:06.51 10:42/M
15 Jason Winters 1409 41 355 39:35.50 13:12/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Golomb 1876 47 25 19:25.23 6:28/M
2 Justin Spanko 2059 45 50 21:04.24 7:01/M
3 Carl Musselman Bedford 1980 49 61 21:44.68 7:15/M
4 Dan Mcmullen Ashville 1966 45 82 22:47.66 7:36/M
5 Shawn Simmers 2045 45 85 22:56.38 7:39/M
6 Corey Gilmore 1875 47 103 23:34.36 7:51/M
7 Philip Keth 1541 47 130 24:51.14 8:17/M
8 Tony Fruchtl 1391 47 164 25:48.82 8:36/M
9 Jerry Hayward Hollidaysburg 1895 49 167 25:53.99 8:38/M
10 Sammuel Harker 1890 46 186 26:47.24 8:56/M
11 Stephen Grum 1438 46 194 27:07.35 9:02/M
12 Steve Sweeney 2070 47 213 27:35.99 9:12/M
13 Mike Shutty 2044 48 256 29:00.49 9:40/M
14 Eric James Altoona 1911 45 318 32:55.80 10:58/M
15 Bob Slobodnik 2052 49 328 33:42.48 11:14/M
16 Patrick Stagi 2062 46 367 43:05.17 14:22/M
17 Don Longstreth 1948 45 371 55:42.43 18:34/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Bartlett 1411 52 10 17:28.98 5:49/M
2 Steven Ketcham Altoona 1922 54 16 18:59.48 6:20/M
3 Jerry Carney Hollidaysburg 1585 53 27 19:33.78 6:31/M
4 William Lehew Duncansville 1939 51 43 20:42.39 6:54/M
5 David Hess 1897 54 104 23:34.56 7:51/M
6 Derin Moore Roaring Spring 1977 51 109 23:42.87 7:54/M
7 Randy Tarpey 2071 51 127 24:40.37 8:13/M
8 Bob Franks Hollidaysburg 1871 50 138 25:19.49 8:26/M
9 John Schulte 2038 50 139 25:21.99 8:27/M
10 Scott Tubo 1507 53 198 27:13.92 9:04/M
11 Mitch Steele 1526 53 229 28:03.69 9:21/M
12 Ron Young 2092 51 294 31:46.97 10:35/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Logue 1943 57 52 21:10.98 7:03/M
2 David Komlenic 1927 57 76 22:20.99 7:27/M
3 Marvin Conerly Bedford 1589 56 78 22:27.96 7:29/M
4 Dave Miller Hollidaysburg 1969 56 117 24:14.74 8:05/M
5 John Becker Hollidaysburg 1561 58 122 24:30.58 8:10/M
6 Greg Bixel 1416 57 140 25:22.35 8:27/M
7 John Eichelberger Jr 1358 58 170 25:54.50 8:38/M
8 William Buck 1581 58 201 27:19.19 9:06/M
9 Gary Honkus 1904 59 205 27:28.94 9:09/M
10 Edward Westover Cresson 2083 56 208 27:31.40 9:10/M
11 Rick Tomlinson 2074 55 231 28:10.23 9:23/M
12 Jeff Logue 1944 59 338 35:17.30 11:46/M
13 Ed Shrift 2043 59 353 38:31.48 12:50/M
14 Jim Davidson 1598 57 374 57:11.27 19:04/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Bollinger 1571 61 34 20:04.22 6:41/M
2 Jim Adams 1551 60 39 20:29.99 6:50/M
3 Dave Diedrich Altoona 1602 62 45 20:47.27 6:56/M
4 Denny Cruse 1593 64 80 22:38.98 7:33/M
5 Roy Knupp 1531 62 94 23:08.49 7:43/M
6 Rick Eichelberger Hopewell 1863 62 105 23:37.20 7:52/M
7 Kevin Yeskey 1388 60 162 25:48.20 8:36/M
8 Richard Parker Duncansville 1996 63 172 25:55.49 8:38/M
9 Rocco Scalzi 2035 62 236 28:30.49 9:30/M
10 Jay Kycko 1417 61 250 28:50.74 9:37/M
11 David Despot Altoona 1601 60 259 29:11.24 9:44/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Westhafer 1538 65 156 25:38.24 8:33/M
2 Dean Damin 1595 67 345 36:32.25 12:11/M
3 Joe Loach 1544 66 359 40:21.51 13:27/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump Roaring Spring 2068 75 118 24:16.59 8:05/M
2 Bill Harshman Tyrone 1894 70 158 25:39.46 8:33/M
3 David Ollman Alum Bank 1986 75 264 29:46.74 9:55/M
4 James Woomer 2088 72 301 32:05.65 10:42/M
2 MILE RUN
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Bell 738 14 3 14:10.48 7:05/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maya Soisson 736 4 184 29:44.35 14:52/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucia Montagnese 594 6 117 23:01.18 11:31/M
2 Lucy Lightner 530 7 145 24:54.52 12:27/M
3 Juliana Montrella 602 8 155 25:39.70 12:50/M
4 Olivia Ritchey 564 7 162 26:21.90 13:11/M
5 Tabitha Smith 573 7 169 26:55.58 13:28/M
6 Lily Lightner 532 7 170 26:55.77 13:28/M
7 Brooklyn Klingner 752 6 171 27:10.77 13:35/M
8 Bailey Henry Hollidaysburg 507 8 188 29:59.86 15:00/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Herncane 760 11 21 16:54.91 8:27/M
2 Abigail Bell 737 11 24 17:23.26 8:42/M
3 Cecilia Montagnese 590 9 40 18:20.51 9:10/M
4 Emily Jones 522 10 63 19:31.39 9:46/M
5 Olivia Link 535 10 66 19:36.51 9:48/M
6 Kaitlyn McGough 758 11 100 21:23.48 10:42/M
7 Natalie Foster 434 9 114 22:41.39 11:21/M
8 Emma Laborde Duncansville 525 11 123 23:23.45 11:42/M
9 Lucy Hanlon 503 9 125 23:36.77 11:48/M
10 Madison Cocho 416 10 128 23:45.27 11:53/M
11 Katie Klingner 753 9 154 25:39.54 12:50/M
12 Madeline Ritchey 563 9 161 26:19.85 13:10/M
13 Ashlynn McKinney 699 11 175 27:38.22 13:49/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Boutiller Altoona 407 14 4 14:10.88 7:05/M
2 Elise Abbott 613 13 31 17:52.10 8:56/M
3 Kylee Wisor Altoona 584 14 34 17:57.40 8:59/M
4 Makenna Bauer Warriors Mark 405 13 35 18:05.17 9:03/M
5 Lily Evans 426 14 80 20:08.77 10:04/M
6 Emily Longstreth 538 12 139 24:42.42 12:21/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darcie Frazier 600 16 7 15:02.44 7:31/M
2 Rachel Cidor 615 17 59 19:28.55 9:44/M
3 Lauren Longstreth 542 17 71 19:43.10 9:52/M
4 Clara Good 438 18 85 20:28.22 10:14/M
5 Sophia Griffin 439 18 87 20:30.66 10:15/M
6 Anna Sloey 570 15 103 21:27.51 10:44/M
7 Mallory Woodward 733 15 106 21:47.86 10:54/M
8 Molly Pfahler 551 15 119 23:13.52 11:37/M
9 ZOE WILSON 681 15 120 23:14.52 11:37/M
10 Emily Altmanshofer 692 17 143 24:48.77 12:24/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexis Palfey 762 20 11 15:21.26 7:41/M
2 Christina Brisbin 411 24 14 15:33.94 7:47/M
3 Abbey Wertman Duncansville 579 21 73 19:46.66 9:53/M
4 Jes Walls 727 23 84 20:25.60 10:13/M
5 Kahley Stiffler 693 22 90 20:48.37 10:24/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Harr 505 28 46 18:58.53 9:29/M
2 Cassie Sweeney 686 27 108 21:52.73 10:56/M
3 Erica Nicodemus 572 29 153 25:24.77 12:42/M
4 Amanda Kopriva 609 27 186 29:58.32 14:59/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Stopp 607 33 45 18:57.17 9:29/M
2 Janel Foster 432 34 55 19:20.76 9:40/M
3 Fawne Ballos 625 33 57 19:27.94 9:44/M
4 Kristin Pincherri 554 30 72 19:45.76 9:53/M
5 Angela McGough 627 33 74 19:49.14 9:55/M
6 Rachel Pincherri Altoona 555 33 76 19:54.77 9:57/M
7 Christain Shriver 568 30 86 20:28.44 10:14/M
8 Kathy Brua 412 34 95 20:59.13 10:30/M
9 Kristen Morrissey 688 33 124 23:30.52 11:45/M
10 Melissa Swartz 726 31 135 24:33.67 12:17/M
11 Angela Gochnour Altoona 436 33 150 25:21.99 12:41/M
12 Morgan Bacher 605 32 176 27:39.63 13:50/M
13 Jennifer Soisson Hollidaysburg 734 33 185 29:44.43 14:52/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dusty Sharer 566 39 33 17:54.76 8:57/M
2 Terry Wiedemann Altoona 580 35 38 18:09.55 9:05/M
3 Kelly Lieb 527 37 43 18:54.42 9:27/M
4 Sarah Ziance 598 37 52 19:17.77 9:39/M
5 Kathleen Link 534 36 67 19:36.68 9:48/M
6 Cindy Wright 586 39 68 19:37.71 9:49/M
7 Nicole Snyder Gallitzen 757 38 94 20:58.94 10:29/M
8 Penny Novak 611 37 96 21:11.76 10:36/M
9 Crystal Christopher 415 36 102 21:26.72 10:43/M
10 Tiffany Berardinelli 614 35 104 21:29.51 10:45/M
11 Erin Fouse 695 38 111 22:20.74 11:10/M
12 Jessica Montagnese 592 35 118 23:04.52 11:32/M
13 Joy Bell 739 39 126 23:39.22 11:50/M
14 Deanna Ritchey Everett 562 38 163 26:22.28 13:11/M
15 Shannon Klingner 754 39 172 27:10.77 13:35/M
16 Jodie Albarano 403 39 173 27:14.48 13:37/M
17 Nikole Johnston 518 38 179 28:00.98 14:00/M
18 Kristi Montrella 603 37 181 28:58.61 14:29/M
19 Alexis Henry Hollidaysburg 509 37 195 31:52.89 15:56/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Snyder 617 41 49 19:11.72 9:36/M
2 Julie Evans 427 42 81 20:09.51 10:05/M
3 Maria Koontz 691 40 99 21:22.27 10:41/M
4 Amy Hudkins 514 41 101 21:25.16 10:43/M
5 Tami Hinish 618 43 105 21:38.13 10:49/M
6 Brandee Ednie 422 42 138 24:35.27 12:18/M
7 Jackie Lightner 531 43 144 24:54.41 12:27/M
8 Jen Cacciotti 414 42 198 33:27.99 16:44/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anita Bowers Altoona 409 49 42 18:48.26 9:24/M
2 Veronica Depetro 420 45 64 19:32.40 9:46/M
3 Brenda Fix 429 45 75 19:54.16 9:57/M
4 Kathy Chathams 732 45 129 23:48.42 11:54/M
5 Jennifer Longstreth 540 45 140 24:42.43 12:21/M
6 Michele Grove 619 45 147 24:59.77 12:30/M
7 Jami Hall 501 47 160 26:04.44 13:02/M
8 Michele Smith 571 49 180 28:26.75 14:13/M
9 Jen Rosenberry 565 46 191 30:31.27 15:16/M
10 Susan Fox 435 46 192 30:31.74 15:16/M
11 Stephanie Laubenstein 526 45 193 30:31.95 15:16/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Huber Tyrone 513 52 20 16:26.51 8:13/M
2 Christine Hess Martinsburg 511 51 65 19:33.83 9:47/M
3 Terri Cunkle 690 52 109 21:52.93 10:56/M
4 Lori Shaw 567 50 113 22:21.52 11:11/M
5 Kelli Livermore 537 52 115 22:42.44 11:21/M
6 Lisa Ebersole 421 54 177 27:44.77 13:52/M
7 Mary Haenig 575 50 196 32:23.51 16:12/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Wible 604 59 83 20:14.76 10:07/M
2 Sherry Phillips Martinsburg 552 59 88 20:35.98 10:18/M
3 Laurie Smith 629 59 146 24:54.77 12:27/M
4 Amy Miller 620 56 187 29:58.34 14:59/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Sakmar 687 61 107 21:49.68 10:55/M
2 Jan Williams 689 60 127 23:40.47 11:50/M
3 Janet Baker Hollidaysburg 404 64 178 27:57.93 13:59/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patty Ropchock 616 68 167 26:54.37 13:27/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash Duncansville 550 78 194 31:38.67 15:49/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Jones Hollidaysburg 520 13 1 13:14.63 6:37/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 623 623 0 116 22:57.76 11:29/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Swartz 608 5 136 24:33.67 12:17/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trenton Replogle 558 7 26 17:38.93 8:49/M
2 Jonah Montagnese 593 7 36 18:05.50 9:03/M
3 Landyn Queer 556 7 37 18:06.70 9:03/M
4 ben lewis 682 7 41 18:35.75 9:18/M
5 Vince Albarano Hollidaysburg 402 7 47 19:00.26 9:30/M
6 Chase Ziance 596 6 51 19:14.52 9:37/M
7 Tyler McGough 759 7 69 19:37.92 9:49/M
8 Riley Foster 431 7 121 23:15.75 11:38/M
9 Cody Chathams 730 8 131 23:50.46 11:55/M
10 Dominik Johnston 519 7 165 26:45.52 13:23/M
11 Cooper Henry Hollidaysburg 508 6 190 30:00.61 15:00/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli Wisor Altoona 583 11 17 15:49.75 7:55/M
2 Alex Lieb 528 11 19 16:25.76 8:13/M
3 Jude Hudkins 515 9 32 17:54.36 8:57/M
4 E.J. Hickton 628 9 56 19:26.71 9:43/M
5 Derek Wright 587 10 61 19:29.16 9:45/M
6 Camden Filer 428 10 82 20:12.62 10:06/M
7 Colton Chathams 731 10 130 23:49.26 11:55/M
8 Jay Albarano Hollidaysburg 401 9 133 24:15.77 12:08/M
9 Zachery Novak 610 10 134 24:30.23 12:15/M
10 Zane Ednie 423 9 137 24:35.27 12:18/M
11 Markus Klingner 751 10 142 24:44.24 12:22/M
12 Kaiden Nicodemus 742 9 158 26:02.27 13:01/M
13 Dylan McKinney 698 9 174 27:19.25 13:40/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 George Boutiller 408 12 8 15:09.51 7:35/M
2 Jackson Hudkins 516 14 13 15:25.38 7:43/M
3 Jacob Stalel 696 14 29 17:46.21 8:53/M
4 Austin Ziance 595 12 50 19:14.15 9:37/M
5 Philip Lockard 622 12 110 21:57.42 10:59/M
6 Zachary Cocho 417 12 132 24:06.50 12:03/M
7 Ethan Laborde Duncansville 524 13 148 25:10.23 12:35/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ean Flick Scheelsburg 430 18 2 13:16.66 6:38/M
2 Jared Makoczy 911 17 6 14:38.44 7:19/M
3 Bryce Bauer Warriors Mark 406 16 10 15:20.73 7:40/M
4 Hunter Gill 697 17 54 19:19.19 9:40/M
5 Mitchell Longstreth 539 16 60 19:29.15 9:45/M
6 Aaron Bracken 410 17 70 19:42.77 9:51/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derrick Wilson 728 23 15 15:37.76 7:49/M
2 Brandon Zitsch 599 23 30 17:48.44 8:54/M
3 Dustin Wilson 729 21 48 19:11.51 9:36/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randall Wilson 606 26 92 20:56.21 10:28/M
2 Steven Henderson 506 29 157 25:58.76 12:59/M
3 Garrett Yingling 741 26 159 26:02.41 13:01/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Curtis Miller 547 31 22 16:59.77 8:30/M
2 Paul Kagarise 557 32 27 17:41.37 8:51/M
3 Jesse Montagnese 591 34 39 18:19.26 9:10/M
4 Chris Foster 433 34 122 23:15.96 11:38/M
5 Brandon Gochnour 437 32 151 25:23.77 12:42/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver 548 38 9 15:16.76 7:38/M
2 Caleb Moses 549 35 23 17:17.23 8:39/M
3 Matt Lieb 529 39 44 18:54.51 9:27/M
4 Matt Ballos 624 37 58 19:28.15 9:44/M
5 Aaron Wiedemann 581 38 91 20:53.51 10:27/M
6 Jim McGough Duncansville PA 626 37 98 21:21.46 10:41/M
7 Jason Fouse 694 37 112 22:21.26 11:11/M
8 Aaron Ritchey Everett 561 38 164 26:22.28 13:11/M
9 Dave Lightner 533 37 168 26:55.41 13:28/M
10 Joseph Montrella 601 39 182 28:58.77 14:29/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Wisor Altoona 582 43 5 14:37.67 7:19/M
2 Doug Sloey 569 44 16 15:38.60 7:49/M
3 Andrew Herncane 761 43 28 17:46.17 8:53/M
4 Chris Ziance 597 42 53 19:17.97 9:39/M
5 Shawn Jones Hollidaysburg 521 44 62 19:30.99 9:45/M
6 Jamie Eichenlaub 425 42 78 20:02.68 10:01/M
7 Matt Mcmullen 545 44 79 20:08.36 10:04/M
8 Tom Fedesco Jr. 651 41 141 24:42.44 12:21/M
9 Kevin Klingner 755 42 156 25:40.70 12:50/M
10 Greg Johnston 517 43 166 26:45.61 13:23/M
11 Ben Henry Hollidaysburg 510 41 189 29:59.86 15:00/M
12 Matt Cacciotti 413 41 197 33:27.53 16:44/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Wertman Duncansville 578 46 18 16:14.74 8:07/M
2 Paul Longstreth 541 47 89 20:45.74 10:23/M
3 Chuck Howells 684 46 97 21:20.63 10:40/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Hinkle, Jr. Tyrone 512 51 12 15:23.96 7:42/M
2 Jeff Livermore 536 52 93 20:58.51 10:29/M
3 Scott Fisher 740 53 152 25:24.52 12:42/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall Hollidaysburg 502 69 25 17:30.44 8:45/M
2 Ken Eichenlaub 424 65 77 20:02.48 10:01/M
3 paul kowalski 523 69 183 29:39.26 14:50/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Rhodes Altoona 559 76 149 25:12.25 12:36/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 981 56 1 22:45.18 11:23/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Bevan 1022 4 147 41:00.81 20:30/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Sheffer 1045 6 31 29:07.63 14:34/M
2 Morgan Beerbower 212 8 42 29:54.55 14:57/M
3 Marissa Kanouff 713 6 69 32:35.31 16:18/M
4 Emma Brua 233 7 85 33:40.81 16:50/M
5 Addison Harding 344 6 128 38:05.56 19:03/M
6 Brooklyn Lambert 904 7 130 38:06.25 19:03/M
7 Jacqueline Bevan 1023 7 146 41:00.32 20:30/M
8 Ella Heverly Altoona 494 6 168 42:29.20 21:15/M
9 Mckenna Koeck 723 8 202 47:43.31 23:52/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorelai Harker 349 9 19 28:17.56 14:09/M
2 Samantha Abbott 1139 11 24 28:48.17 14:24/M
3 Evelyn Higgins 1082 11 25 28:49.55 14:25/M
4 Alexis Bickley 226 10 26 28:50.55 14:25/M
5 Alexis Fraundorfer 1019 10 34 29:14.12 14:37/M
6 Stella Yeskey 1092 9 35 29:16.96 14:38/M
7 Emma Fraundorfer 1017 11 62 32:21.60 16:11/M
8 Lilli Berardinelli 1041 10 110 37:05.28 18:33/M
9 Isabella Abbott 1136 9 119 38:01.89 19:01/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Celina Mcintire 918 13 3 22:55.29 11:28/M
2 Madelynn Kanouff 710 14 70 32:36.18 16:18/M
3 Abby Novak 1031 14 111 37:23.31 18:42/M
4 Mig Berardinele 1042 12 113 37:27.65 18:44/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marissa Abbott 1138 15 15 28:07.55 14:04/M
2 Megan Pepple 1084 18 44 29:54.98 14:57/M
3 Katelyn Tarras 984 18 160 42:04.46 21:02/M
4 Abigail Carper 239 18 161 42:04.60 21:02/M
5 Danielle Darr 248 17 169 42:35.81 21:18/M
6 Olivia Peteuil 947 15 190 45:24.49 22:42/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Pepple 944 21 43 29:54.56 14:57/M
2 Rachel Riley 963 24 74 32:57.50 16:29/M
3 Sarah Smith 975 24 76 32:57.55 16:29/M
4 Jessica Kensinger 717 24 101 35:50.71 17:55/M
5 Alyssa Palfey 1038 20 155 41:33.77 20:47/M
6 Elizabeth Curry 247 21 191 45:25.70 22:43/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Monica Bye 237 29 52 30:56.25 15:28/M
2 Koren Means 922 27 82 33:20.69 16:40/M
3 Amanda Owens 1128 28 200 45:50.75 22:55/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tanyaca Moser Altoona 930 34 36 29:21.37 14:41/M
2 Ashley Means 921 31 81 33:20.14 16:40/M
3 Jessica Mcfarland 915 31 91 34:21.81 17:11/M
4 Alicia Meadows 1144 32 93 34:58.78 17:29/M
5 Diana Longenecker 909 33 188 44:22.83 22:11/M
6 Ashley Owens 941 30 198 45:50.50 22:55/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Sliver 974 37 4 23:12.54 11:36/M
2 Trisha Gerlach 340 35 49 30:32.11 15:16/M
3 Melody Kanouff 708 39 71 32:36.18 16:18/M
4 Lisa Trude 987 37 97 35:14.62 17:37/M
5 Carissa Baumgartner 217 39 124 38:04.69 19:02/M
6 Laura Bevan 1026 38 150 41:01.56 20:31/M
7 Jenny Wright 1004 39 177 42:48.75 21:24/M
8 Kaleen Wolfe 999 35 187 43:42.96 21:51/M
9 Wendy Walters Altoona 990 37 192 45:31.57 22:46/M
10 Jessica Koeck 721 38 201 47:42.70 23:51/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nadia Harker 348 40 20 28:17.57 14:09/M
2 Nicole Mcintire 917 41 28 28:58.70 14:29/M
3 Melody Pepple 943 42 46 30:01.55 15:01/M
4 Zoe Lanzendorfer Altoona 1013 40 54 31:07.24 15:34/M
5 Teri Lynn Higgins 1083 42 79 33:08.27 16:34/M
6 Jennifer Puhatch 952 44 95 35:13.30 17:37/M
7 Ellen Krouse 725 41 104 36:26.25 18:13/M
8 Melissa Laborde Duncansville 903 41 140 39:42.68 19:51/M
9 Nicole Darr 250 43 170 42:36.32 21:18/M
10 Heather Peteuil 945 41 174 42:42.46 21:21/M
11 Kristin Fluke 335 41 196 45:36.66 22:48/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenni Wertman Duncansville 993 45 8 24:45.63 12:23/M
2 Kristine Mcmahon 919 48 16 28:08.97 14:04/M
3 Gina Meintel 1036 46 18 28:14.61 14:07/M
4 Melissa Diflaviano 1141 49 32 29:10.30 14:35/M
5 Christine Ritchey 969 48 39 29:44.22 14:52/M
6 Patti Bickley 225 45 80 33:08.47 16:34/M
7 Melissa Mccaulley 913 45 89 33:58.81 16:59/M
8 Ann Lehew 1043 49 125 38:04.79 19:02/M
9 Michelle Zitsch 1006 49 144 40:07.54 20:04/M
10 Becky Strunk 1030 48 148 41:01.23 20:31/M
11 Amy Palfey 1037 46 156 41:54.30 20:57/M
12 Nancy Fochler 336 47 157 41:54.30 20:57/M
13 Kym Hambleton 342 47 158 42:02.40 21:01/M
14 Debbie Zeiders 1005 48 195 45:36.57 22:48/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Driskel 328 52 17 28:09.30 14:05/M
2 Kelly Boyles 230 52 50 30:48.76 15:24/M
3 Robin Neville 935 50 59 32:12.17 16:06/M
4 Sallie Miller 928 54 61 32:13.55 16:07/M
5 Teresa Fraundorfer 1020 51 63 32:22.58 16:11/M
6 Jill Walters Hollidaysburg 989 53 88 33:58.48 16:59/M
7 Jolinda Trude 988 53 96 35:13.31 17:37/M
8 Joan Kensinger 718 52 103 35:52.31 17:56/M
9 Cheryl Abbott 1135 50 108 36:50.22 18:25/M
10 Melissa Ringkamp 965 53 122 38:04.40 19:02/M
11 Eva Pope 1009 54 135 38:48.10 19:24/M
12 Lisa Berzansky 224 52 152 41:14.59 20:37/M
13 Destarta Carberry 1025 50 154 41:25.50 20:43/M
14 Suzann Riley 961 52 182 43:29.57 21:45/M
15 Bonnie Jenkins 705 51 194 45:33.57 22:47/M
16 Lisa Owens 1129 51 199 45:50.57 22:55/M
17 Phyllis Baker 1553 53 206 49:56.83 24:58/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby Everett 213 56 5 23:47.16 11:54/M
2 Bobbi Bollinger 229 58 9 25:27.25 12:44/M
3 Cathy Castellucci 241 55 23 28:47.97 14:24/M
4 Sally Balmforth 215 56 55 31:35.24 15:48/M
5 Lisa Spangler 979 56 65 32:24.99 16:12/M
6 Janice Meadows 1145 58 77 33:07.40 16:34/M
7 Robin Hutton 703 58 83 33:24.57 16:42/M
8 Terri Walters 991 55 86 33:58.28 16:59/M
9 Bonnie Long Queen 907 58 109 36:59.00 18:30/M
10 Gina Cooper 246 57 121 38:03.97 19:02/M
11 Stephanie Badorrek 1147 56 131 38:09.29 19:05/M
12 Tamsen Nuss 937 57 136 38:55.70 19:28/M
13 Lisa Leipold 905 55 137 38:55.70 19:28/M
14 Lori Estright 1081 55 138 39:03.81 19:32/M
15 Janet Hoover 498 59 165 42:21.93 21:11/M
16 Anita Hoover 496 55 166 42:21.93 21:11/M
17 Jeanne Thompson 985 57 179 43:08.40 21:34/M
18 Judy Stover 983 57 181 43:12.29 21:36/M
19 Barbara Detwiler 327 59 193 45:32.80 22:46/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert Bedford 939 61 6 23:58.95 11:59/M
2 Carol Malone 912 61 13 27:53.55 13:57/M
3 Cathy Householder 1149 61 37 29:26.14 14:43/M
4 Karen Beerbower 220 62 41 29:53.13 14:57/M
5 Debbie Roman 971 64 60 32:13.20 16:07/M
6 Sandy McGough 1090 62 102 35:50.81 17:55/M
7 Mary Coho 243 61 106 36:41.51 18:21/M
8 Susan Palone 942 64 107 36:41.81 18:21/M
9 Jane Musser 934 62 171 42:39.37 21:20/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald 940 66 40 29:44.82 14:52/M
2 Charli Thompson 986 69 45 29:59.43 15:00/M
3 Irene Wilkinson 996 69 56 31:58.14 15:59/M
4 Linda Berkheimer 222 67 58 32:09.30 16:05/M
5 Mary Bradley 232 68 142 39:45.79 19:53/M
6 Nancy Fellabaum 332 67 162 42:06.69 21:03/M
7 Emma Kowalski Altoona 724 66 204 47:57.57 23:59/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bonnie Smith 976 70 99 35:42.75 17:51/M
2 Jean Cassidy 240 75 197 45:45.81 22:53/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Westhafer 1085 60 2 22:48.79 11:24/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli Laborde Duncansville 901 5 141 39:43.55 19:52/M
2 Harry Bevan 1021 2 151 41:01.63 20:31/M
3 Emmett Wolfe 998 4 185 43:42.58 21:51/M
4 Ayden Koeck 722 5 203 47:43.51 23:52/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffrey Meadows 1127 6 47 30:24.20 15:12/M
2 Avery Lanzendorfer Altoona 1012 8 53 31:06.58 15:33/M
3 Adam Kanouff 712 8 66 32:31.61 16:16/M
4 Quincy Lanzendorfer 1011 6 132 38:22.73 19:11/M
5 Silas Wolfe 1001 7 186 43:42.74 21:51/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Yeskey 1027 10 12 27:10.54 13:35/M
2 Patrick Harker 492 11 21 28:40.22 14:20/M
3 Dustin Weyandt 995 9 29 29:00.71 14:30/M
4 Eli Darr 249 10 57 32:02.10 16:01/M
5 McKinley Strunk 1029 10 73 32:46.73 16:23/M
6 Jacob Brua 235 9 84 33:40.23 16:50/M
7 Lando Krouse Shellsburg 900 11 105 36:26.41 18:13/M
8 Garrett Baumgartner 218 11 116 37:47.57 18:54/M
9 Wesley Baumgartner 219 9 117 37:54.49 18:57/M
10 Eli Peteuil 948 11 173 42:42.44 21:21/M
11 Austin Longenecker 910 10 189 44:24.56 22:12/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Diflaviano 1140 14 27 28:55.24 14:28/M
2 Aidan Kanouff 711 13 67 32:31.67 16:16/M
3 Alexander Fix 333 12 126 38:04.80 19:02/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Ringkamp 964 15 115 37:47.35 18:54/M
2 Scott Harding Jr 345 16 129 38:05.61 19:03/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Riley 959 28 75 32:57.51 16:29/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffrey Meadows 1126 33 94 34:58.78 17:29/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Brua 234 37 98 35:18.55 17:39/M
2 John Novak 1032 36 112 37:23.56 18:42/M
3 Christian Wolfe Hollidaysburg 1000 35 184 43:42.37 21:51/M
4 Jeremy Koeck 720 37 205 47:59.46 24:00/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Harker 347 41 22 28:40.26 14:20/M
2 Alan Kanouff 709 40 72 32:36.31 16:18/M
3 Erik Messner 923 43 90 34:03.94 17:02/M
4 Scott Harding 343 43 123 38:04.58 19:02/M
5 Shane Lanzendorfer 1010 43 133 38:22.93 19:11/M
6 Marc Laborde Duncansville 902 40 139 39:42.67 19:51/M
7 Chris Peteuil 946 42 175 42:43.51 21:22/M
8 Jake Wright 1003 41 176 42:47.32 21:24/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Weyandt 994 49 30 29:03.16 14:32/M
2 James Abbott 1137 49 118 38:01.27 19:01/M
3 Robert Zitsch 1007 46 145 40:08.76 20:04/M
4 Donny Strunk 1028 49 149 41:01.53 20:31/M
5 Adam Mcmasters 920 46 163 42:08.81 21:04/M
6 Rick Darr 325 46 178 43:05.65 21:33/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Imler 704 51 10 26:53.68 13:27/M
2 John Castellucci 242 52 11 26:54.69 13:27/M
3 John Fraundorfer 1018 51 33 29:13.52 14:37/M
4 Tim Bye 238 51 51 30:55.81 15:28/M
5 Stephen Fix 334 52 92 34:35.84 17:18/M
6 Larry Berzansky 223 53 153 41:15.67 20:38/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Meadows 1125 57 48 30:24.22 15:12/M
2 Randy Spangler 980 57 64 32:24.56 16:12/M
3 David Hutton 702 58 68 32:34.72 16:17/M
4 Ron Walters 992 58 87 33:58.28 16:59/M
5 Harry Badorrek 1146 59 127 38:04.80 19:02/M
6 Steven Pope 1008 55 134 38:47.19 19:24/M
7 Tom Hollinger 495 57 159 42:03.24 21:02/M
8 Craig Stover 982 56 180 43:11.48 21:36/M
9 Paul Riley 960 57 183 43:32.80 21:46/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart Mcclelland Hollidaysburg 914 60 7 24:36.48 12:18/M
2 Michael Long 908 62 78 33:07.44 16:34/M
3 Mitch Cooper 245 62 120 38:03.93 19:02/M
4 Scott Hoover 497 60 164 42:19.29 21:10/M
5 Russell Hoover 499 60 167 42:22.32 21:11/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Altoona 244 67 14 27:53.55 13:57/M
2 Terry Householder 1148 66 38 29:26.57 14:43/M
3 Jim McGough 1091 65 100 35:50.70 17:55/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Henry Nileski Cresson 936 75 114 37:46.81 18:53/M
2 Bruce Bradley 231 71 143 39:47.41 19:54/M
3 Jack (John) Musser 933 70 172 42:40.20 21:20/M