NORTH CATHOLIC AREA VARSITY
Overall Finish List
September 30, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
BOYS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Matthew Mihm ST. ALPHONSUS 190 7 M 11:11.93 6:01/M
2 Connor Maddalon ST. KILIAN 48 8 M 11:12.95 6:01/M
3 Cj Singleton BUTLER CATHOLIC 219 7 M 11:18.49 6:05/M
4 Matt Seidl ST. SEBASTIAN 131 0 M 11:22.16 6:07/M
5 Patrick Malone ST. TERESA 386 8 M 11:31.31 6:12/M
6 Jeremy Ciaramella ST. TERESA 379 7 M 11:32.71 6:12/M
7 Benjamin Esser, ST. KILIAN 37 8 M 11:33.11 6:13/M
8 Patrick Orie ST. SEBASTIAN 130 0 M 11:42.98 6:17/M
9 Andrew Groll ST. TERESA 381 8 M 11:45.97 6:19/M
10 Zachary Baker ST. GREGORY 421 8 M 11:46.58 6:20/M
11 Alek Matusiak ST. GREGORY 424 8 M 11:51.99 6:22/M
12 Luke Friday ST. KILIAN 38 8 M 11:58.24 6:26/M
13 Oleg Hartman ALPHA 510 7 M 12:06.41 6:30/M
14 Nathan Habrle SSPP 467 7 M 12:10.78 6:32/M
15 Trevor Paschall ST. KILIAN 61 7 M 12:12.71 6:34/M
16 Kerry Wolff ST. TERESA 383 8 M 12:15.36 6:35/M
17 Miles Jonny ST. KILIAN 42 8 M 12:16.39 6:36/M
18 Tommy Iurlano ST. MARYS 15 8 M 12:18.41 6:37/M
19 Benjamin Stalder AQUINAS 279 8 M 12:19.44 6:37/M
20 Brady Smith ST. TERESA 382 8 M 12:20.45 6:38/M
21 Colten Kelly ST. MARYS 17 7 M 12:29.99 6:43/M
22 John Evans ST. GREGORY 423 8 M 12:32.24 6:44/M
23 Doug Joseph ST. URSULA 240 7 M 12:34.96 6:45/M
24 Mike Restori ST. MARYS 24 7 M 12:35.57 6:46/M
25 Mikey Frank ST. TERESA 385 8 M 12:35.75 6:46/M
26 Andy Besong ST. GREGORY 422 8 M 12:40.24 6:49/M
27 Peter Carioto ST. ALPHONSUS 191 8 M 12:41.86 6:49/M
28 Finnian Sweeney ASSUMPTION 101 8 M 12:42.67 6:50/M
29 Krystoff Purtell SSPP 468 7 M 12:43.49 6:50/M
30 Diesel Losch BUTLER CATHOLIC 216 8 M 12:45.94 6:51/M
31 Michael Mosbacher ST. TERESA 384 8 M 12:49.39 6:53/M
32 Brian Becker ST. ALPHONSUS 185 7 M 12:55.33 6:57/M
33 Zachary Katz ST. MARYS 16 7 M 13:02.24 7:00/M
34 John Paul Keelan BUTLER CATHOLIC 214 8 M 13:09.99 7:04/M
35 Julian Schalk SSPP 470 8 M 13:10.24 7:05/M
36 Christian Farls ALPHA 509 8 M 13:11.74 7:05/M
37 Matt Gregor ST. GREGORY 426 7 M 13:15.96 7:07/M
38 Alex Odonnell ST. KILIAN 55 7 M 13:15.97 7:07/M
39 Jackson Mcgrath ALPHA 512 7 M 13:17.99 7:08/M
40 Alex Safran BUTLER CATHOLIC 218 8 M 13:19.63 7:10/M
41 Jack Noullet ST. MARYS 22 7 M 13:27.14 7:14/M
42 Jack Stanton ST. SEBASTIAN 133 0 M 13:31.78 7:16/M
43 Carson Simmons ST. SEBASTIAN 132 0 M 13:32.39 7:17/M
44 Andrew Vanfossen BUTLER CATHOLIC 220 8 M 13:40.24 7:21/M
45 Jack Birch ST. TERESA 378 7 M 13:49.67 7:26/M
46 Jason Ficorilli ASSUMPTION 99 7 M 13:55.99 7:29/M
47 Nate Anthony AQUINAS 280 7 M 13:59.65 7:31/M
48 Flint Watson BUTLER CATHOLIC 221 7 M 13:59.84 7:31/M
49 Aidan Minder ST. KILIAN 54 8 M 14:00.74 7:32/M
50 Thomas O'toole ST. KILIAN 59 8 M 14:08.22 7:36/M
51 Sean Lemay BUTLER CATHOLIC 215 8 M 14:09.24 7:36/M
52 John Griffith AQUINAS 283 7 M 14:09.85 7:36/M
53 Bill Folmer ASSUMPTION 95 7 M 14:12.49 7:38/M
54 David Deluca ST. URSULA 239 7 M 14:18.99 7:41/M
55 Than Archer AQUINAS 282 7 M 14:19.83 7:42/M
56 Mason Grenci BUTLER CATHOLIC 213 8 M 14:20.74 7:42/M
57 Nicholas Paulson ST. GREGORY 425 8 M 14:31.49 7:48/M
58 Benjamin Bollman ST. KILIAN 31 7 M 14:39.45 7:53/M
59 Giovanni Vella ST. ALEXIS 396 0 M 14:49.85 7:58/M
60 Domenic Rivetti ST. ALPHONSUS 186 8 M 14:50.99 7:58/M
61 Daniel Schaub ST. BONAVENTURE 337 8 M 14:53.73 8:00/M
62 Davis Luedtke ST. KILIAN 47 8 M 14:53.74 8:00/M
63 Konrad Hoffman ALPHA 511 7 M 14:55.24 8:01/M
64 Tyler Beighley ST. SEBASTIAN 126 0 M 14:55.74 8:01/M
65 Kevin Wilson ST. TERESA 380 7 M 15:03.93 8:05/M
66 Joe Connell ST. URSULA 238 7 M 15:10.46 8:09/M
67 Nicholas Rine BUTLER CATHOLIC 217 7 M 15:10.86 8:09/M
68 Tim Hunt ASSUMPTION 100 8 M 15:11.87 8:10/M
69 Evan Moncheck ALPHA 513 7 M 15:20.99 8:15/M
70 Patrick Veazey ST. SEBASTIAN 135 0 M 15:23.45 8:16/M
71 Alex Mcpeak ST. ALPHONSUS 183 8 M 16:02.74 8:37/M
72 Jonathan Matschener ST. MARYS 19 7 M 16:35.75 8:55/M
73 Michael Urban SSPP 469 7 M 17:07.80 9:12/M
74 Jake Likoudis AQUINAS 284 7 M 17:21.24 9:20/M
75 Luke Likoudis AQUINAS 285 7 M 17:26.40 9:22/M
76 Joseph Ebbert ST. ALPHONSUS 188 7 M 17:41.74 9:30/M
77 Aidan O'hara ST. KILIAN 57 7 M 17:57.16 9:39/M
78 Nicholas Tarquinio ST. SEBASTIAN 134 0 M 18:01.99 9:41/M
79 Andrew Koman ST. SEBASTIAN 128 0 M 24:28.80 13:09/M
80 Benjamin Mcclelland ST. SEBASTIAN 129 0 M 24:29.75 13:10/M
GIRLS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Tara Lucot ST. ALEXIS 408 0 F 11:57.30 6:25/M
2 Alaina Hicks ST. KILIAN 41 7 F 12:18.99 6:37/M
3 Kara Mihm ST. ALPHONSUS 196 7 F 12:33.11 6:45/M
4 Lauren Graper ST. BONAVENTURE 330 8 F 12:36.37 6:46/M
5 Haley Sahr ST. BONAVENTURE 335 8 F 12:46.14 6:52/M
6 Sarah Folmer ASSUMPTION 78 6 F 13:05.55 7:02/M
7 Audrey Fisher ST. BONAVENTURE 329 8 F 13:19.99 7:10/M
8 Emma Macdonald ST. ALPHONSUS 194 8 F 13:21.68 7:11/M
9 Caroline Samchuck SSPP 472 7 F 13:22.47 7:11/M
10 Ashley Ussack ST. TERESA 363 8 F 13:23.68 7:12/M
11 Patricia Blume AQUINAS 273 7 F 13:36.66 7:19/M
12 Isabella Madonna ST. ALPHONSUS 195 8 F 13:40.73 7:21/M
13 Lindsay Worrall ALPHA 507 8 F 13:41.74 7:21/M
14 Marin Smocer ST. TERESA 365 8 F 13:45.49 7:24/M
15 Elizabeth Feczko ST. ALPHONSUS 193 8 F 13:59.65 7:31/M
16 Lydia Valeriano ASSUMPTION 91 7 F 13:59.99 7:31/M
17 Elizabeth Hardy AQUINAS 274 7 F 14:02.49 7:33/M
18 Katie Miller ST. BONAVENTURE 300 6 F 14:06.38 7:35/M
19 Anna Spalvieri ST. KILIAN 68 7 F 14:17.31 7:41/M
20 Amelia Dougherty ST. TERESA 362 8 F 14:19.23 7:42/M
21 Stephanie Le ST. BONAVENTURE 333 8 F 14:23.26 7:44/M
22 Hannah Hoffmann ST. BONAVENTURE 331 8 F 14:23.96 7:44/M
23 Mary Ella Mccarthy ST. KILIAN 51 8 F 14:32.24 7:49/M
24 Natalie Homison ST. GREGORY 417 8 F 14:35.18 7:50/M
25 Brittney Carmazzi ST. ALPHONSUS 192 8 F 14:40.24 7:53/M
26 Grace Byrnes ST. MARYS 28 8 F 14:47.99 7:57/M
27 Ellie Kissane CDTCA 343 8 F 14:48.64 7:57/M
28 Marina Zdarko CDTCA 350 7 F 14:48.84 7:57/M
29 Lacy Zagurskie BUTLER CATHOLIC 224 7 F 14:49.43 7:58/M
30 Angelina Berkey ALPHA 500 7 F 14:51.50 7:59/M
31 Olivia Roble ST. ALEXIS 409 0 F 15:05.15 8:07/M
32 Catherine Jezerc ST. TERESA 364 8 F 15:05.15 8:07/M
33 Caitlin Peratt BUTLER CATHOLIC 223 8 F 15:11.25 8:10/M
34 Ava Mansor ST. KILIAN 50 7 F 15:38.17 8:24/M
35 Grace Foehringer BUTLER CATHOLIC 222 7 F 15:55.24 8:33/M
36 Olivia Krummert ST. BONAVENTURE 332 7 F 15:56.24 8:34/M
37 Emma Bartos ST. GREGORY 416 8 F 16:10.74 8:42/M
38 Rebekah Bollman ST. KILIAN 32 8 F 16:11.49 8:42/M
39 Grace Mcgrath ALPHA 505 7 F 16:31.46 8:53/M
40 Olivia Carr ST. ALPHONSUS 199 7 F 16:37.80 8:56/M
41 Hannah Repasky AQUINAS 276 7 F 16:37.99 8:56/M
42 Sarah Stager ST. ALPHONSUS 200 7 F 16:39.61 8:57/M
43 Isabelle Mcgowan ST. BONAVENTURE 334 8 F 17:22.74 9:20/M
44 Annie Snyder ALPHA 506 8 F 17:30.24 9:25/M
45 Allison Edwards ALPHA 502 8 F 17:36.20 9:28/M
46 Anna Cantella ST. GREGORY 419 7 F 17:51.68 9:36/M
47 Francesca Battaglia ST. MARYS 25 7 F 18:11.49 9:47/M
48 Alaina Fischer ST. URSULA 244 7 F 18:13.99 9:48/M
49 Anina Hauser ST. URSULA 245 8 F 18:16.24 9:49/M
50 Anna Keverline AQUINAS 275 7 F 19:20.35 10:24/M
51 Calina Purnsley ST. GREGORY 420 7 F 20:45.35 11:09/M
52 Kathleen Ebbert ST. ALPHONSUS 197 8 F 22:50.89 12:17/M
53 Vanessa Moats ST. ALPHONSUS 201 7 F 27:34.91 14:49/M