NYLA LUVISON MEMORIAL 5K
5K
Overall Finish List
July 09, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Shawn Wiler Columbus PA 1704 22 M 1 Top Fin 16:49.30 5:25/M
2 Anthony Amroski 1113 21 M 1 20-29 17:12.60 5:33/M
3 David Pearson Pittsburgh PA 1773 30 M 1 30-39 17:39.70 5:42/M
4 Jimmy Schrecongost 1180 26 M 2 20-29 18:11.70 5:52/M
5 Nathan Eadie Russell PA 1703 15 M 1 15-19 19:53.10 6:25/M
6 Travis Woodburn 1701 24 M 3 20-29 19:53.60 6:25/M
7 Ben Perkins 1170 21 M 4 20-29 19:55.50 6:25/M
8 Sam Andersen Warren PA 1717 44 M 1 40-49 20:15.20 6:32/M
9 Mitch Dorunda 1135 19 M 2 15-19 20:17.00 6:33/M
10 Kyle Jones 1146 28 M 5 20-29 20:17.30 6:33/M
11 Julie Halteman 1141 24 F 1 Top Fin 20:19.80 6:33/M
12 Alex Johnson Youngsville PA 1708 18 M 3 15-19 20:49.70 6:43/M
13 Harold Reynolds 1176 55 M 1 50-59 21:06.50 6:48/M
14 Robyn Hoover 1144 20 F 1 20-29 21:25.70 6:55/M
15 Tyler Burnell 1118 15 M 4 15-19 21:51.00 7:03/M
16 Josh Hogan Russell PA 1713 29 M 6 20-29 21:58.00 7:05/M
17 Daniel Lewis 1153 41 M 2 40-49 22:18.70 7:12/M
18 Trenten Dippold 1134 15 M 5 15-19 22:21.60 7:13/M
19 Brodie Whitney 1197 15 M 6 15-19 22:27.60 7:15/M
20 Nathaniel Hoffman 1142 16 M 7 15-19 22:29.20 7:15/M
21 Tim Sloan 1183 47 M 3 40-49 22:32.70 7:16/M
22 Sydney VanLeeuwen Medina OH 1769 20 F 2 20-29 22:33.40 7:16/M
23 Tyson Morrison 1167 13 M 1 1-14 23:07.00 7:27/M
24 William Allen 1112 57 M 2 50-59 23:17.70 7:31/M
25 Christopher Johnson Youngsville PA 1709 18 M 8 15-19 23:23.00 7:33/M
26 Laura Rescoria Warren PA 1777 28 F 3 20-29 23:36.50 7:37/M
27 Jim Pearson 1169 63 M 1 60-69 23:56.20 7:43/M
28 Ian Gillespie Russell PA 1759 15 M 9 15-19 23:56.40 7:43/M
29 Keith Price 1173 61 M 2 60-69 24:02.30 7:45/M
30 Zack Ciprich Youngsville PA 1782 13 M 2 1-14 24:06.20 7:46/M
31 Adam Hoisington Sugar Grove PA 1794 31 M 2 30-39 24:18.00 7:50/M
32 Graham Carr 1122 12 M 3 1-14 24:26.70 7:53/M
33 Ben Donnell Sugar Grove PA 1766 15 M 10 15-19 24:33.70 7:55/M
34 Mary Williams Ashville NY 1770 18 F 1 15-19 25:05.30 8:05/M
35 Ron Krystek 1150 61 M 3 60-69 25:10.00 8:07/M
36 Cindy Price 1174 59 F 1 50-59 25:13.60 8:08/M
37 Jeremy Thompson 1190 36 M 3 30-39 25:41.20 8:17/M
38 Rachel Beach Warren PA 1762 25 F 4 20-29 25:41.90 8:17/M
39 Jon Schrecongost 1178 24 M 7 20-29 25:42.40 8:17/M
40 Brandon Byrd 1119 9 M 4 1-14 25:45.30 8:18/M
41 Randy Fosberg Jamestown NY 1755 41 M 4 40-49 25:45.90 8:18/M
42 Melissa Carr 1124 38 F 1 30-39 25:49.10 8:20/M
43 Levi Kelly 1757 17 M 11 15-19 25:53.90 8:21/M
44 Michelle Adams Youngsville PA 1718 27 F 5 20-29 25:55.10 8:22/M
45 Michael Ciprich Jr Youngsville PA 1784 15 M 12 15-19 25:55.50 8:22/M
46 Ryan Chapman 1125 38 M 4 30-39 25:56.50 8:22/M
47 Cody Anthony 1771 15 M 13 15-19 26:00.20 8:23/M
48 Alecia Straight Sugar Grove PA 1791 17 F 2 15-19 26:06.20 8:25/M
49 Matthew Cathcart 1760 13 M 5 1-14 27:00.40 8:43/M
50 Mark Ash 1115 63 M 4 60-69 27:01.20 8:43/M
51 Wendy Alexander Bear Lake PA 1790 48 F 1 40-49 27:11.60 8:46/M
52 Julia Bauer Sugar Grove PA 1706 18 F 3 15-19 27:29.50 8:52/M
53 Laura Bauer Sugar Grove PA 1707 51 F 2 50-59 27:29.50 8:52/M
54 Lauren Beach Warren PA 1763 21 F 6 20-29 27:45.60 8:57/M
55 Larry VanCise 1195 62 M 5 60-69 27:59.10 9:02/M
56 Tess Parmenter 1168 16 F 4 15-19 28:15.90 9:07/M
57 Sydney Wleker Sugar Grove PA 1716 15 F 5 15-19 28:19.70 9:08/M
58 Wendy Ciprich Youngsville PA 1783 38 F 2 30-39 28:23.10 9:09/M
59 Timothy Courtney 1127 57 M 3 50-59 28:25.40 9:10/M
60 Jim Schrecongost 1179 56 M 4 50-59 28:38.20 9:14/M
61 Danielle Bradish 1117 20 F 7 20-29 28:50.30 9:18/M
62 Candy Chase 1126 47 F 2 40-49 28:57.50 9:20/M
63 Robert Morrison 1166 46 M 5 40-49 29:10.60 9:25/M
64 Peter Amroski 1114 50 M 5 50-59 29:16.30 9:26/M
65 Heather Wilmoth 1200 31 F 3 30-39 29:40.00 9:34/M
66 Kellie Johnson Youngsville PA 1705 49 F 3 40-49 29:46.90 9:36/M
67 Sara Ochterski Wattsburg PA 1789 17 F 6 15-19 30:01.30 9:41/M
68 Erik Larson 1151 28 M 8 20-29 30:05.80 9:42/M
69 Brittany Maze Churchville NY 1776 28 F 8 20-29 30:09.40 9:44/M
70 Tiffany Larson 1152 29 F 9 20-29 30:09.70 9:44/M
71 Aly Mahaffey 1162 29 F 10 20-29 30:21.80 9:47/M
72 Marcia Tourtellott 1193 45 F 4 40-49 30:22.10 9:48/M
73 Nichole Rulander 1702 29 F 11 20-29 30:26.50 9:49/M
74 Leah Hogan Russell PA 1712 29 F 12 20-29 30:34.70 9:52/M
75 Meghan Conway Ashville NY 1754 21 F 13 20-29 31:04.00 10:01/M
76 Diane Matve 1163 52 F 3 50-59 31:06.90 10:02/M
77 Terri Hoisington Sugar Grove PA 1761 55 F 4 50-59 31:10.60 10:03/M
78 Mark Schwanke 1181 53 M 6 50-59 31:21.50 10:07/M
79 Randy Ransom 1175 56 M 7 50-59 31:54.40 10:17/M
80 Nicky Williams 1199 27 F 14 20-29 32:06.10 10:21/M
81 Ella Fosberg Jamestown NY 1753 11 F 1 1-14 32:13.50 10:24/M
82 Cameran Edwards Sugar Grove PA 1767 15 F 7 15-19 33:40.20 10:52/M
83 Riley Sanden Sugar Grove PA 1779 23 M 9 20-29 33:43.30 10:53/M
84 Megan Jones 1147 29 M 10 20-29 34:51.80 11:15/M
85 Paul Keppel Russell PA 1768 48 M 6 40-49 34:58.60 11:17/M
86 Barb Beebe Corry PA 1751 47 F 5 40-49 35:05.40 11:19/M
87 Monica Warner Corry PA 1715 61 F 1 60-69 36:33.50 11:47/M
88 Sean Mahaffey Allison Park PA 1756 29 M 11 20-29 36:47.00 11:52/M
89 Jennifer Morrison 1165 45 F 6 40-49 36:50.40 11:53/M
90 Alyssa Himes Jamestown NY 1710 26 F 15 20-29 37:38.00 12:08/M
91 Lyndsey Dippold 1133 13 F 2 1-14 37:40.30 12:09/M
92 Brian Donnell Sugar Grove PA 1764 48 M 7 40-49 37:41.60 12:09/M
93 Anne Wagner 1196 50 F 5 50-59 37:44.30 12:10/M
94 Christine Fosberg 1752 49 F 7 40-49 38:07.80 12:18/M
95 Heather Morrison Sugar Grove PA 1785 43 F 8 40-49 38:10.90 12:19/M
96 Donna Williams 1198 54 F 6 50-59 38:16.70 12:21/M
97 David Damiani 1128 11 M 6 1-14 38:29.10 12:25/M
98 Dana Damiani 1131 16 F 8 15-19 38:52.70 12:32/M
99 Phil Damiani 1129 51 M 8 50-59 38:52.80 12:32/M
100 Kailee Morrison 1164 11 F 3 1-14 40:19.00 13:00/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Marcia Kay De La Cerda 1132 72 F 1 70-99 40:27.30 13:03/M
102 Pete Glotz Sugar Grove PA 1780 74 M 1 70-99 40:41.30 13:07/M
103 Kimberley Hall 1140 50 F 7 50-59 43:58.50 14:11/M
104 Chloe Lasecri 1765 12 F 4 1-14 44:54.30 14:29/M
105 Larry Wymore Dunedin FL 1758 76 M 2 70-99 46:47.10 15:05/M
106 Lee Ann Russell Sugar Grove PA 1721 57 F 8 50-59 46:47.40 15:05/M
107 Samantha Luvison 1161 28 F 16 20-29 46:53.10 15:07/M
108 Kyle Luvison 1158 29 M 12 20-29 47:02.60 15:10/M
109 Sandy Kiedrowski 1148 74 F 2 70-99 47:10.00 15:13/M
110 Alanna Byrd 1120 6 F 5 1-14 50:05.10 16:09/M
111 Linda Haner Sugar Grove PA 1775 66 F 2 60-69 51:00.30 16:27/M
112 Rhonda Crippen Sugar Grove PA 1781 57 F 9 50-59 51:45.80 16:42/M
113 Pam Damiani 1130 48 F 9 40-49 51:58.00 16:46/M
114 Alexis Pasazzi Russell PA 1774 8 F 6 1-14 52:21.40 16:53/M
115 Lori Ludwick 1155 44 F 10 40-49 52:23.30 16:54/M
116 Letitia Luvison 1156 53 F 10 50-59 54:28.90 17:34/M
117 Emily Luvison Lewisberry PA 1788 25 F 17 20-29 54:29.40 17:35/M
118 Tom Luvison 1157 56 M 9 50-59 54:29.50 17:35/M
119 Patty Tack 1187 50 F 11 50-59 55:28.60 17:54/M
120 Dianne Schuring Marion OH 1786 50 F 12 50-59 55:29.10 17:54/M
121 Stacey Daugharthy Cranberry Township 1778 47 F 11 40-49 55:29.20 17:54/M
122 Elizabeth Ford 1138 79 F 3 70-99 56:52.90 18:21/M
123 Angie Hoffman Sugar Grove PA 1772 40 F 12 40-49 56:53.30 18:21/M
124 Tracy Pilling 1172 34 F 4 30-39 58:49.30 18:58/M
125 Melinda Phelps 1171 53 F 13 50-59 58:54.20 19:00/M
126 Mollie Marsh Russell PA 1719 21 F 18 20-29 58:56.50 19:01/M
127 Faye Schwanke 1182 53 F 14 50-59 59:00.10 19:02/M
128 Lucinda Marsh Russell PA 1720 60 F 3 60-69 59:23.90 19:09/M
129 Amanda Luvison 1160 26 F 19 20-29 1:00:05.30 19:23/M
130 Nancy Stanko 1184 72 F 4 70-99 1:00:17.20 19:27/M
131 Ronald Hoffman 1143 72 M 3 70-99 1:04:07.20 20:41/M