OIL CITY JINGLE BELL RUN
Overall Finish List
December 03, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Noah Neigh Butler PA 899 22 M 1 Top Fin 18:53.65 6:05/M
2 Jeff McVay Oil City PA 317 51 M 2 Top Fin 19:33.11 6:18/M
3 Gabriel Schiffer Oil City PA 695 22 M 3 Top Fin 21:06.36 6:48/M
4 Jason Franklin Emlenton PA 692 43 M 1 40-49 21:32.70 6:57/M
5 Matthew Diven Franklin PA 101 50 M 1 50-59 21:35.94 6:58/M
6 Gary Puleio Meadville PA 824 38 M 1 30-39 21:51.80 7:03/M
7 Sara Lander Fryburg PA 253 22 F 1 Top Fin 22:02.76 7:06/M
8 Seth Perry Oil City PA 880 26 M 1 20-29 22:05.20 7:07/M
9 Michael Sandrock Clintonville PA 447 52 M 2 50-59 22:45.42 7:20/M
10 Olivia Mumford Oil City PA 349 13 F 2 Top Fin 23:02.65 7:26/M
11 James McCain Seneca PA 314 47 M 2 40-49 23:08.65 7:28/M
12 Dominic Guiste Oil City PA 165 13 M 1 1-13 23:24.31 7:33/M
13 Jack Mumford Oil City PA 348 10 M 2 1-13 23:28.97 7:34/M
14 Ashia Jackson Oil City PA 883 12 F 3 Top Fin 23:41.78 7:38/M
15 Rebekah Deal Oil City PA 98 38 F 1 30-39 23:50.74 7:41/M
16 Ben Knecht Oil City PA 217 17 M 1 14-19 24:57.81 8:03/M
17 Rich Lane Clarion PA 815 55 M 3 50-59 25:05.76 8:05/M
18 Traci Hanna Cranberry PA 168 44 F 1 40-49 25:07.31 8:06/M
19 Scott McCray Titusville PA 806 68 M 1 60-69 25:08.39 8:06/M
20 Jonathan Crawford Franklin PA 90 56 M 4 50-59 25:15.56 8:09/M
21 Jenna Kirkwood Oil City PA 182 12 F 1 1-13 25:55.53 8:22/M
22 Tammy Powell Cochranton PA 404 49 F 2 40-49 26:20.75 8:30/M
23 Aaron Lencer Leeper PA 276 13 M 3 1-13 26:37.22 8:35/M
24 Michael Walentosky Oil City PA 586 56 M 5 50-59 26:46.32 8:38/M
25 Thomas Wilson Seneca PA 597 62 M 2 60-69 26:56.32 8:41/M
26 Heather Motter Oil City PA 862 43 F 3 40-49 27:02.25 8:43/M
27 Jessica Clark Franklin PA 50 35 F 2 30-39 27:42.22 8:56/M
28 Kalynne Ziegler Seneca PA 649 14 F 1 14-19 27:52.32 8:59/M
29 Debra Grove Oil City PA 699 55 F 1 50-59 27:53.20 9:00/M
30 Delaney Nystrom Erie PA 353 12 F 2 1-13 28:06.82 9:04/M
31 Ed Woolcock Oil City PA 619 70 M 1 70-99 28:17.83 9:07/M
32 Luke Robinson Butler PA 428 16 M 2 14-19 28:26.98 9:10/M
33 Rick Drelick Oil City PA 128 64 M 3 60-69 28:34.71 9:13/M
34 John Fink Oil City PA 922 55 M 6 50-59 28:35.73 9:13/M
35 Henry Lencer Leeper PA 260 47 M 3 40-49 28:44.57 9:16/M
36 Kristen Sutley Cranberry PA 528 35 F 3 30-39 29:11.74 9:25/M
37 Aaron Rodgers Knox PA 436 32 M 2 30-39 29:23.93 9:29/M
38 Kathleen Beith Franklin PA 20 66 F 1 60-69 29:30.26 9:31/M
39 Leah Chambers Cranberry PA 782 34 F 4 30-39 29:43.46 9:35/M
40 Holly Allen Titusville PA 3 50 F 2 50-59 29:53.19 9:38/M
41 Dylan Salsgiver Seneca PA 915 17 M 3 14-19 30:06.23 9:43/M
42 James Salsgiver Seneca PA 440 44 M 4 40-49 30:20.77 9:47/M
43 Bryan Ziegler Seneca PA 648 46 M 5 40-49 30:25.33 9:49/M
44 Thomas Fink Oil City PA 923 15 M 4 14-19 31:02.82 10:01/M
45 Kathleen Klinger Emlenton PA 185 64 F 2 60-69 31:06.50 10:02/M
46 Kevin Fox Oil City PA 876 45 M 6 40-49 31:32.83 10:10/M
47 Jacob Salsgiver Seneca PA 444 20 M 2 20-29 32:11.80 10:23/M
48 Kayla Johnson Grand Valley PA 864 29 F 1 20-29 32:29.48 10:29/M
49 Stacy Ginkee Knox PA 684 42 F 4 40-49 33:07.84 10:41/M
50 Jerzey Bell Knox PA 23 9 F 3 1-13 33:13.83 10:43/M
51 Sue Lencer Leeper PA 269 47 F 5 40-49 33:21.53 10:45/M
52 Julia Clark Oil City PA 79 38 F 5 30-39 33:39.81 10:51/M
53 Diane Griebel Shippenville PA 689 56 F 3 50-59 33:53.84 10:56/M
54 Jean Torpey Oil City PA 580 56 F 4 50-59 34:09.98 11:01/M
55 David Hovis Oil City PA 665 48 M 7 40-49 34:56.27 11:16/M
56 Nathan Orr Cochranton PA 738 8 M 4 1-13 35:11.54 11:21/M
57 Keller Harry Reno PA 656 11 M 5 1-13 35:27.82 11:26/M
58 Marcia Gillispie Oil City PA 160 55 F 5 50-59 35:30.61 11:27/M
59 Angela Wyant Oil City PA 841 37 F 6 30-39 35:47.77 11:33/M
60 Steve Sherick Mechanicsburg PA 482 54 M 7 50-59 36:05.68 11:38/M
61 Patty Sherick Mechanicsburg PA 493 53 F 6 50-59 36:06.30 11:39/M
62 Cindy Porter Franklin PA 400 60 F 3 60-69 36:32.27 11:47/M
63 Amelia Orr Cochranton PA 706 10 F 4 1-13 36:33.98 11:47/M
64 Jane Gross Oil City PA 702 59 F 7 50-59 36:36.56 11:48/M
65 Jill Thompson Strattanville PA 578 49 F 6 40-49 37:08.85 11:59/M
66 Jennifer Clark Clintonville PA 44 40 F 7 40-49 37:10.35 11:59/M
67 Rachel Eaton Venus PA 138 36 F 7 30-39 39:51.60 12:51/M
68 David Owens Franklin PA 371 27 M 3 20-29 40:45.56 13:09/M
69 Hope Tanneyhill Franklin PA 550 22 F 2 20-29 40:47.11 13:09/M
70 April Dinger Clarion PA 100 32 F 8 30-39 40:55.86 13:12/M
71 Sharon Dunn Summerville PA 133 38 F 9 30-39 43:55.13 14:10/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Carla Knecht Oil City PA 216 45 F 1 Top Fin 37:51.74 12:13/M
2 Bernard Daum Tionesta PA 94 66 M 1 Top Fin 38:34.86 12:26/M
3 Mary Sweeney Oil City PA 547 64 F 2 Top Fin 38:35.71 12:27/M
4 Carol Schettler Shippenville PA 455 49 F 3 Top Fin 39:34.11 12:46/M
5 Deb Lutz Oil City PA 302 53 F 1 0-99 44:51.88 14:28/M
6 Bruce Sweeney Oil City PA 544 66 M 2 Top Fin 45:03.31 14:32/M
7 Mary Miller Seneca PA 321 52 F 2 0-99 49:50.10 16:05/M
8 Dale Massie Oil City PA 308 69 M 3 Top Fin 54:34.33 17:36/M
9 Theresa Miller Oil City PA 319 56 F 3 0-99 55:08.71 17:47/M