SWEAT FOR VETS POWERCLIMB
Age Group Results
November 06, 2016
Results By Race Management Systems, Inc.
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meira Minard 732 43 7 1:07:00.14 10:48/M
2 Carole Dudukovich Port Matilda PA 458 49 9 1:09:06.33 11:09/M
3 Mary Kowalski Hollidaysburg PA 547 49 14 1:10:57.56 11:27/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ally Fama Altoona PA 467 17 96 1:34:50.93 15:18/M
2 Riley Boutiller Altoona Area 739 14 112 1:37:19.16 15:42/M
3 Natalie Zetts Drifting PA 709 19 120 1:41:15.88 16:20/M
4 Alyssa Holt Mount Vernon OH 520 17 160 1:49:50.83 17:43/M
5 Robyn Casalena Bedford PA 434 13 181 1:57:41.76 18:59/M
6 Kelsey Donoughe Altoona PA 453 17 225 2:09:13.75 20:50/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheyenne Albert Morrisdale PA 403 27 38 1:22:12.76 13:15/M
2 Andrea Brackbill Williamsport PA 422 24 77 1:32:30.64 14:55/M
3 Coryn Snyder East Freedom PA 661 25 86 1:33:32.31 15:05/M
4 Erin Fogle Hollidaysburg PA 480 25 131 1:42:33.16 16:32/M
5 Heather Hudson Northern Cambria P 527 26 167 1:51:43.76 18:01/M
6 Lydai Farabaugh Ebensburg PA 469 25 192 1:59:09.21 19:13/M
7 Lindsay Christine Tyrone PA 436 26 199 2:00:02.94 19:22/M
8 Courtney Meyer Johnstown PA 586 23 214 2:05:00.14 20:10/M
9 Bethany Meyer Kittanning PA 585 20 217 2:05:56.58 20:19/M
10 Meghan Drago Tyrone PA 456 27 224 2:09:13.68 20:50/M
11 Cassandra Movinsky Clymer PA 595 25 238 2:19:30.68 22:30/M
12 Kelsey Renz Altoona PA 624 29 241 2:20:37.30 22:41/M
13 Chelsea Turner Tyrone PA 683 24 275 2:52:30.89 27:49/M
14 Jenna Leggett Frederick MD 554 27 283 2:58:27.48 28:47/M
15 Megan Prisk Roaring Spring PA 618 27 285 3:03:48.76 29:39/M
16 Ellen Williams Mechanicsburg PA 698 25 291 3:10:14.75 30:41/M
17 Kara Carper Tyrone PA 432 24 294 3:13:23.33 31:11/M
18 Toni Watt Altoona PA 689 26 295 3:13:27.21 31:12/M
19 Kaitlin Steinbugl Altoona PA 668 23 296 3:13:38.94 31:14/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Collins Hollidaysburg PA 440 39 32 1:18:35.43 12:40/M
2 Alexis Shank Marion Center PA 650 33 48 1:24:46.84 13:40/M
3 Heather Christiana Bedford PA 435 35 59 1:26:19.51 13:55/M
4 Teresa Malec Johnstown PA 567 32 83 1:33:22.87 15:04/M
5 Erin Gocek Williamsport PA 486 35 88 1:33:48.76 15:08/M
6 Kathleen Bush Johnstown PA 428 32 101 1:35:47.37 15:27/M
7 Nicole Shoenberger Erie PA 653 36 106 1:36:14.54 15:31/M
8 Candy Yoder Johnstown PA 704 38 107 1:36:14.73 15:31/M
9 Becky Briggs Osceola Mills PA 425 32 115 1:38:17.15 15:51/M
10 Ashley Schrag Pennsylvania Furnac 645 32 118 1:39:49.83 16:06/M
11 Deanna Ritchey Everett PA 632 38 121 1:41:18.59 16:20/M
12 Lisa Sprankle Altoona PA 664 35 127 1:41:59.13 16:27/M
13 Katherine Richards Hollidaysburg PA 628 36 140 1:44:32.11 16:52/M
14 Kristie Williams Altoona PA 697 38 141 1:44:44.21 16:54/M
15 Elisa Snook Mill Hall PA 660 30 143 1:45:09.46 16:58/M
16 Kate Clarke Petersburg PA 437 36 147 1:46:28.58 17:10/M
17 Niki Carter Harrisburg PA 433 36 161 1:50:10.32 17:46/M
18 Angel Harbst Warriors Mark PA 510 31 173 1:56:11.32 18:44/M
19 Michelle Misselwitz Bellefonte PA 591 31 174 1:56:11.33 18:44/M
20 Deanna Jubeck Altoona PA 533 37 183 1:57:54.19 19:01/M
21 Sandi Smith Portage PA 659 37 189 1:58:55.23 19:11/M
22 Gabrielle Bender Burnham PA 414 36 190 1:58:59.25 19:11/M
23 Megan Sanchez Williamsburg PA 639 31 201 2:00:53.72 19:30/M
24 Desiree Williams Ramey PA 696 36 213 2:04:40.35 20:06/M
25 Pamela Watters Tyrone PA 690 32 223 2:09:13.37 20:50/M
26 Erin Jones Ramey PA 532 39 228 2:12:43.65 21:24/M
27 Katie Moyer Altoona PA 596 33 230 2:15:22.89 21:50/M
28 Desiree Sipes Altoona PA 658 33 231 2:15:22.93 21:50/M
29 Shanna Curfman Altoona PA 444 38 232 2:15:25.15 21:50/M
30 Gina Thompson Bellefonte PA 680 32 234 2:15:28.79 21:51/M
31 Jenn Braun Lock Haven PA 423 36 240 2:20:11.98 22:37/M
32 Sara Davis Tyrone PA 445 33 242 2:21:47.55 22:52/M
33 Amy Morse Baltimore MD 594 33 243 2:21:48.88 22:52/M
34 Shelby Hott Duncansville PA 525 36 244 2:23:03.56 23:04/M
35 Jennifer Harasty Nanty Glo PA 509 38 247 2:26:21.78 23:36/M
36 Mandy Fish Phillipsburg PA 473 35 252 2:30:03.53 24:12/M
37 Jenn Watts Allison Park PA 691 38 253 2:30:03.85 24:12/M
38 Jennifer Nicholson Lock Haven PA 601 30 260 2:39:59.22 25:48/M
39 Kim Hammond Altoona PA 505 38 261 2:40:01.46 25:49/M
40 Erin Kennedy Lock Haven PA 538 39 271 2:48:57.58 27:15/M
41 Therese Stoy Ashville PA 671 39 276 2:52:30.89 27:49/M
42 Sarah Young Punxsutawney PA 707 31 282 2:54:25.52 28:08/M
43 Ashley Boyer Duncansville PA 421 32 297 3:14:01.42 31:18/M
44 Beth Albeck Tyrone PA 402 31 299 3:14:02.32 31:18/M
45 Jill McKenrick Tyrone PA 580 37 302 3:35:00.95 34:41/M
46 Suzane Black 736 36 304 3:48:30.00 36:51/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hayley Weyhe State College PA 693 41 29 1:17:29.81 12:30/M
2 Larie Hall Morrisdale PA 500 47 31 1:18:14.28 12:37/M
3 Tabitha Quinn Altoona PA 622 45 62 1:27:40.48 14:08/M
4 Renee Calvert Port Matilda PA 429 49 81 1:33:10.14 15:02/M
5 Jennifer Morelli Ridgway PA 592 49 85 1:33:31.20 15:05/M
6 Erin Dunkel Altoona PA 459 42 97 1:34:53.66 15:18/M
7 Corinna Stitt Altoona PA 669 44 105 1:36:11.24 15:31/M
8 Tracy Noll Lock Haven PA 605 46 134 1:43:20.37 16:40/M
9 Dana Mitra 718 44 137 1:44:16.45 16:49/M
10 Annie Clay Duncansville PA 438 42 142 1:44:47.86 16:54/M
11 Careen Shafer Mapleton Depot PA 648 41 151 1:47:37.73 17:21/M
12 Sharon Lupo Pa Furnace PA 564 41 175 1:56:12.75 18:45/M
13 Mary Lorah Bedford PA 562 49 182 1:57:43.79 18:59/M
14 Donna Grant Cresson PA 490 43 204 2:03:13.98 19:52/M
15 Jodie Potter Phillipsburg PA 616 40 205 2:03:14.72 19:53/M
16 Jill Sutt Altoona PA 675 45 206 2:03:15.10 19:53/M
17 Terri Rhone Altoona PA 627 47 209 2:03:39.72 19:57/M
18 Alison Portanova State College PA 615 44 211 2:03:47.67 19:58/M
19 Ruth McGuire Mill Hall PA 579 44 216 2:05:17.96 20:12/M
20 Becky Manna Hollidaysburg PA 569 44 233 2:15:26.63 21:51/M
21 Rhonda Ginter Fallentimber PA 485 46 235 2:16:53.73 22:05/M
22 Kim Helsel Imler PA 515 45 248 2:26:40.51 23:39/M
23 Jennifer Lenig Halifax PA 556 40 251 2:29:01.10 24:02/M
24 Laura Lythos Pittsburgh PA 565 46 254 2:30:04.48 24:12/M
25 Tab Bowes Lock Haven PA 420 49 257 2:34:11.48 24:52/M
26 Rachel Hammond Ewing NJ 504 42 269 2:44:37.18 26:33/M
27 Heather Garbrick S Williamsport PA 483 44 272 2:48:57.58 27:15/M
28 Jennifer Hagaman Lock Haven PA 499 42 273 2:48:57.59 27:15/M
29 Susan Muthler Lock Haven PA 598 48 278 2:52:42.38 27:51/M
30 Tammy McCloskey Howard PA 577 48 279 2:52:42.83 27:51/M
31 Valerie Wyper Hollidaysburg PA 701 40 286 3:04:18.72 29:44/M
32 Becky Proctor Mill Hall PA 620 46 293 3:10:41.29 30:45/M
33 Kathy Young Lock Haven PA 706 45 305 4:04:08.00 39:23/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacque Schiffer Olivebridge NY 642 52 71 1:31:12.45 14:43/M
2 Sue Reese Bellefonte PA 623 57 72 1:31:16.46 14:43/M
3 Deanna Brown Hollidaysburg PA 427 54 73 1:31:51.41 14:49/M
4 Karen Miller Port Matilda PA 589 51 117 1:39:45.39 16:05/M
5 Rosemary Malone Altoona PA 568 51 124 1:41:45.38 16:25/M
6 Mary Ann Hanlon State College PA 507 50 125 1:41:48.87 16:25/M
7 Scotti Mullen 724 54 150 1:47:18.60 17:18/M
8 Suzanne Holt Mount Vernon OH 521 54 159 1:49:47.75 17:42/M
9 Sherry Bender Indiana PA 413 52 168 1:54:16.40 18:26/M
10 Sally Villella Punxsutawney PA 687 58 170 1:54:23.40 18:27/M
11 Regan Takac State College PA 676 51 185 1:58:00.26 19:02/M
12 Janice Gray Lock Haven PA 492 54 186 1:58:16.95 19:05/M
13 Sherry Shank Marion Center PA 649 57 193 1:59:27.72 19:16/M
14 Rebecca Mason Bellefonte PA 573 54 195 1:59:39.25 19:18/M
15 Melanie Mertens Northern Cambria P 583 51 197 1:59:50.76 19:20/M
16 Melani Ebersole State College PA 460 52 215 2:05:10.89 20:11/M
17 Linda Wible Altoona PA 695 59 229 2:15:11.14 21:48/M
18 Leslie Clukey Lock Haven PA 439 51 239 2:19:49.59 22:33/M
19 Teresa Yutzey Brush Valley PA 708 59 264 2:42:08.91 26:09/M
20 Tracy Tittle Bedford PA 681 54 267 2:43:07.94 26:19/M
21 Skotrick@Yahoo. Kotrick Northern Cambria P 546 56 270 2:46:05.31 26:47/M
22 Bobbi Bollinger Altoona PA 418 57 277 2:52:32.11 27:50/M
23 Lisa Gourley Punxsutawney PA 487 57 281 2:54:23.11 28:08/M
24 Tracy Flynn Duncansville PA 477 50 303 3:48:13.00 36:49/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tressa Trunzo Brockway PA 682 65 236 2:17:53.37 22:14/M
2 Kay Deihl Tyrone PA 446 64 256 2:33:57.30 24:50/M
3 Donna Himes Hollidaysburg PA 517 60 262 2:40:42.57 25:55/M
4 Deborah Hull Bellefonte PA 528 61 266 2:43:06.92 26:18/M
5 Tina Hyduke Port Matilda PA 530 60 300 3:30:42.91 33:59/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Lipsey Kersey PA 559 26 1 53:40.23 8:39/M
2 Dave Endress Altoona PA 462 42 2 59:52.89 9:39/M
3 Kevin Doyle Ebensburg PA 455 36 3 1:00:54.18 9:49/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Haden Boutiller Altoona Area 738 17 15 1:11:25.31 11:31/M
2 Daniel Ketner Sligo PA 542 15 19 1:12:39.28 11:43/M
3 Kyler Lilly Altoona PA 558 18 26 1:16:29.30 12:20/M
4 Noah Schill Lucinda PA 643 15 28 1:17:21.59 12:29/M
5 Nicholas Schill Lucinda PA 644 15 34 1:20:01.98 12:54/M
6 Owen Rinker Lock Haven PA 629 16 51 1:25:00.76 13:43/M
7 Nick Noll Lock Haven PA 606 17 65 1:28:54.24 14:20/M
8 Jack Donoughe Altoona PA 451 14 94 1:34:43.39 15:17/M
9 Brendan Andrews Altoona PA 406 13 165 1:51:28.61 17:59/M
10 Brennan Noll Lock Haven PA 603 14 227 2:10:30.18 21:03/M
11 Tanner Park 740 14 287 3:05:54.43 29:59/M
12 Vincent Lear 741 14 289 3:06:28.21 30:05/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Benjamin Fogle Hollidaysburg PA 479 26 5 1:03:39.01 10:16/M
2 Norb Baier Port Matilda PA 408 29 8 1:08:32.37 11:03/M
3 Koltin Hammer Erie PA 501 21 11 1:09:37.12 11:14/M
4 Joseph Marsico North East MD 571 22 18 1:12:14.59 11:39/M
5 Lance Babb State College PA 407 29 20 1:13:11.42 11:48/M
6 Terry Tate Tyrone PA 677 29 35 1:21:03.18 13:04/M
7 Zach Lonsinger Tyrone PA 561 26 41 1:22:22.52 13:17/M
8 Tyler Snyder East Freedom PA 662 26 53 1:25:28.40 13:47/M
9 Adam McGinnis Bedford PA 578 27 54 1:25:28.75 13:47/M
10 Kevin Lingle Hollidaysburg PA 721 29 55 1:26:07.44 13:53/M
11 Patrick Hilling State College PA 516 21 60 1:26:50.44 14:00/M
12 Nicholas Kline Chest Springs PA 544 28 110 1:37:02.16 15:39/M
13 Aaron Bills Cumberland MD 417 23 116 1:39:03.60 15:59/M
14 Brian Flynn Duncansville PA 478 20 123 1:41:35.32 16:23/M
15 Jeff Risbon Woodbury PA 630 27 148 1:46:29.21 17:10/M
16 Noah Walstrom Altoona PA 688 25 154 1:48:18.20 17:28/M
17 Gary Hartman 715 21 245 2:24:16.33 23:16/M
18 Kevin Bell Hollidaysburg PA 412 29 246 2:24:58.32 23:23/M
19 Tyler Prisk Roaring Spring PA 619 27 284 3:03:47.46 29:39/M
20 Kevin Lake Mechanicsburg PA 550 27 290 3:10:10.11 30:40/M
21 Nick Diehl Tyrone PA 447 27 298 3:14:02.21 31:18/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Strappello Martinsburg PA 672 33 4 1:01:57.90 10:00/M
2 Robert Phillips Bellefonte PA 614 30 13 1:10:40.50 11:24/M
3 Dean Banko New Florence PA 409 33 16 1:11:34.50 11:33/M
4 David Ruth 727 31 17 1:12:00.80 11:37/M
5 Will Drexler Wexford PA 457 39 21 1:13:11.59 11:48/M
6 Andrew Brosius Oil City PA 426 38 23 1:15:27.13 12:10/M
7 Zac Kephart Duncansville PA 541 32 27 1:17:17.81 12:28/M
8 Jason Berry Bushkill PA 416 36 30 1:17:31.55 12:30/M
9 Kirk Hoover State College PA 523 34 33 1:19:03.47 12:45/M
10 Patrick Sachse Altoona PA 638 33 36 1:21:24.23 13:08/M
11 Keith Morris Warfordsburg PA 593 34 39 1:22:18.97 13:16/M
12 Jeffrey Runk Duncansville PA 636 33 42 1:22:23.13 13:17/M
13 Charles Jun Hollidaysburg PA 534 31 45 1:23:39.76 13:30/M
14 Paul Noakes Altoona PA 602 33 52 1:25:17.50 13:45/M
15 Kory Fish Philipsburg PA 474 32 61 1:27:02.11 14:02/M
16 John Anderson Hollidaysburg PA 404 36 66 1:29:58.95 14:31/M
17 Ned Shoenberger Jr Altoona PA 654 37 70 1:30:33.71 14:36/M
18 Scott Rhodes Roaring Spring PA 626 31 74 1:32:14.47 14:53/M
19 Todd Runk Altoona PA 635 36 78 1:32:50.42 14:58/M
20 Troy Myers Mechanicsburg PA 599 36 82 1:33:20.63 15:03/M
21 Eric Bridenbaugh Altoona PA 424 32 89 1:33:57.86 15:09/M
22 Brett Dodson Hollidaysburg PA 449 31 93 1:34:36.43 15:15/M
23 Chris S Portage PA 637 38 95 1:34:48.11 15:17/M
24 Martin Shrubb Weedville PA 655 30 109 1:36:57.41 15:38/M
25 David Surovec Howard PA 673 37 111 1:37:10.67 15:40/M
26 Thomas Conway Duncansville PA 441 37 133 1:43:00.31 16:37/M
27 Mark Klinger 731 39 136 1:44:11.92 16:48/M
28 Ben Stapelfeld Hollidaysburg PA 665 38 138 1:44:19.87 16:50/M
29 Kevin Yingling Altoona PA 703 38 146 1:46:26.85 17:10/M
30 Brent Storm Altoona PA 670 31 149 1:47:00.90 17:15/M
31 Michael Renz Altoona PA 625 31 153 1:48:14.95 17:27/M
32 Patrick Hunlon 712 37 162 1:51:16.27 17:57/M
33 Jonathan Kendig Johnstown PA 536 30 164 1:51:26.31 17:58/M
34 Brian Kephart Altoona PA 540 38 166 1:51:30.41 17:59/M
35 CD Gunnet Duncansville PA 496 35 171 1:54:32.68 18:28/M
36 Todd Spencer Coalport PA 663 37 178 1:57:37.87 18:58/M
37 Stephen Sharretts Mechanicsburg PA 651 36 191 1:59:01.78 19:12/M
38 Mark White Altoona PA 694 36 203 2:02:51.73 19:49/M
39 Jonathan Thomas Bellwood PA 678 32 207 2:03:17.48 19:53/M
40 James Lougee Watsontown PA 563 32 222 2:09:08.93 20:50/M
41 Nate Lenig Halifax PA 557 38 237 2:19:26.79 22:29/M
42 John Horell Duncansville PA 524 36 258 2:35:23.36 25:04/M
43 Tom Hammond Altoona PA 506 39 265 2:42:15.10 26:10/M
44 Tim Lear 742 39 288 3:06:14.50 30:02/M
45 Jason Schrag Pennsylvania Furnac 646 35 292 3:10:24.74 30:43/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Furnanek 737 41 6 1:05:03.67 10:30/M
2 Joe Cross Cumberland MD 443 49 22 1:14:01.83 11:56/M
3 Bob Bauer Brockway PA 410 44 24 1:15:36.51 12:12/M
4 Jason Sutt Altoona PA 674 45 25 1:16:05.68 12:16/M
5 Todd Yarnell Altoona PA 702 43 37 1:21:57.75 13:13/M
6 Tim Croxall 719 49 40 1:22:21.35 13:17/M
7 Ronald Peschock Ii Altoona PA 613 41 43 1:23:08.21 13:25/M
8 Sasha Kirchner Boulder CO 543 45 47 1:24:25.52 13:37/M
9 Frank Sanders Altoona PA 640 41 49 1:24:56.50 13:42/M
10 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 472 42 63 1:28:01.73 14:12/M
11 Ken Hoover Altoona PA 522 45 67 1:30:14.16 14:33/M
12 Ed Pry Williamsport PA 621 47 75 1:32:19.82 14:53/M
13 Ed Steinbugl Altoona PA 667 42 79 1:32:57.56 15:00/M
14 Mike Rhone 714 49 84 1:33:30.89 15:05/M
15 Dan McMullen Ashville PA 581 45 87 1:33:32.94 15:05/M
16 Gary Dodson Hollidaysburg PA 450 43 90 1:34:00.93 15:10/M
17 Francis Oaks Westover PA 608 45 91 1:34:05.27 15:10/M
18 Michael Kowalski Altoona PA 548 48 92 1:34:22.60 15:13/M
19 Ryan Andrews Altoona PA 405 40 99 1:35:27.80 15:24/M
20 Brian Vanish Altoona PA 686 40 100 1:35:41.82 15:26/M
21 Eric Miller Martinsburg PA 590 42 122 1:41:21.89 16:21/M
22 Eric Grant Cresson PA 491 43 126 1:41:53.62 16:26/M
23 Todd Grady Clearfield PA 488 41 128 1:42:07.38 16:28/M
24 David Robison Tyrone PA 633 46 130 1:42:32.76 16:32/M
25 Scott Kennedy Tyrone PA 537 45 132 1:42:33.37 16:32/M
26 Kevin Klingner Hollidaysburg PA 545 41 135 1:44:11.52 16:48/M
27 Shawn Simmers Duncansville PA 657 45 139 1:44:24.52 16:50/M
28 Sean MacMillen Mill Hall PA 566 43 144 1:45:09.46 16:58/M
29 Marc Lauber Hollidaysburg PA 552 42 152 1:48:12.47 17:27/M
30 Ben Harader Altoona PA 508 42 157 1:48:31.83 17:30/M
31 Barry Meyer Kittanning PA 584 48 158 1:49:35.70 17:40/M
32 Tom Ollinger Altoona PA 610 49 163 1:51:25.56 17:58/M
33 Joe Lansberry Williamsburg PA 551 46 169 1:54:22.79 18:27/M
34 Paul Noll Lock Haven PA 604 44 176 1:56:25.91 18:47/M
35 Terry Mathers Tyrone PA 574 47 179 1:57:38.22 18:58/M
36 Anthony Mikesic Martinburg PA 587 45 180 1:57:38.26 18:58/M
37 Vincent Capone Hollidaysburg PA 431 40 184 1:57:57.44 19:01/M
38 Paul Harris Altoona PA 512 44 187 1:58:29.70 19:07/M
39 Mike Evans Bridgeville PA 464 48 188 1:58:49.30 19:10/M
40 Perry Mason Bellefonte PA 572 47 194 1:59:38.70 19:18/M
41 Andrew Sentman Huntingdon PA 647 41 198 1:59:51.80 19:20/M
42 John Thompson Boalsburg PA 679 48 200 2:00:37.85 19:27/M
43 Ted Manna Hollidaysburg PA 570 44 202 2:02:32.23 19:46/M
44 John Lecky Mt. Lebanon PA 553 46 210 2:03:42.44 19:57/M
45 Dave Fusco Tyrone PA 481 48 212 2:03:57.94 20:00/M
46 Matthew Corbin Huntingdon PA 442 48 219 2:06:21.95 20:23/M
47 Michael Haffley Lock Haven PA 498 49 226 2:10:30.17 21:03/M
48 Thomas Maurer Altoona PA 575 41 249 2:26:41.12 23:40/M
49 Corey Murphy Altoona PA 597 41 259 2:38:12.11 25:31/M
50 Marty Hammond Ewing NJ 503 40 268 2:44:37.18 26:33/M
51 Joe Turner Tyrone PA 684 48 274 2:52:30.64 27:49/M
52 Rick Long Springdale OH 560 48 280 2:52:44.36 27:52/M
53 Jason Winters Wallaceton PA 700 41 301 3:35:00.81 34:41/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Fabian Westmoreland PA 465 55 10 1:09:08.81 11:09/M
2 Geordie Edmiston Hollidaysburg PA 461 53 12 1:09:50.11 11:16/M
3 John Donoughe Altoona PA 452 52 44 1:23:08.42 13:25/M
4 Andy Johnson Altoona PA 531 56 46 1:23:41.71 13:30/M
5 Brian Pellmann Duncansville PA 611 50 50 1:24:59.82 13:42/M
6 Tim Flaherty Allison Park PA 476 52 56 1:26:08.87 13:54/M
7 Mike Hippo Altoona PA 518 52 57 1:26:13.38 13:54/M
8 William Lehew Duncansville PA 555 51 64 1:28:04.92 14:12/M
9 Daniel Dillen Altoona PA 448 56 76 1:32:25.34 14:54/M
10 Steven Neely Bellefonte PA 600 56 98 1:34:59.36 15:19/M
11 David Kurtz Roaring Spring PA 549 52 102 1:35:53.92 15:28/M
12 Larry Fennessey Warriors Mark PA 471 56 104 1:36:04.90 15:30/M
13 Steve Pagano Carrolltown PA 717 51 108 1:36:16.57 15:32/M
14 Mike Galluzzi Dubois PA 482 52 113 1:37:41.16 15:45/M
15 Doug Fisher Altoona PA 475 50 114 1:37:51.41 15:47/M
16 Nathan Fama Jr Altoona PA 468 50 129 1:42:12.97 16:29/M
17 Michael Miller Altoona PA 588 59 155 1:48:18.33 17:28/M
18 Tim Sheehan Altoona PA 652 56 156 1:48:21.72 17:29/M
19 Kevin Hammet Erie PA 502 55 177 1:57:18.52 18:55/M
20 Ron Williams 723 56 196 1:59:49.15 19:20/M
21 Steve Geiner Altoona PA 484 52 218 2:05:56.73 20:19/M
22 Rodney Hunyadi Zelienople PA 529 50 221 2:08:27.94 20:43/M
23 Sherry Hartman Cumberland MD 513 53 255 2:32:54.19 24:40/M
24 Jeff Belfiore Shelocta PA 411 53 263 2:42:07.89 26:09/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Bollinger Altoona PA 419 61 58 1:26:15.60 13:55/M
2 Lee Dougherty Pittsburgh PA 454 66 68 1:30:16.71 14:34/M
3 Jeffry Schiesler Port Matilda PA 641 61 69 1:30:18.44 14:34/M
4 Jim Grazier Williamsburg PA 493 63 80 1:33:09.93 15:01/M
5 Jim Adams Altoona PA 401 60 103 1:36:01.12 15:29/M
6 William Grove Clarion PA 495 67 119 1:40:14.39 16:10/M
7 William Granche Ridgway PA 489 66 145 1:46:03.74 17:06/M
8 Skip Steinbeiser Altoona PA 666 68 172 1:55:22.38 18:36/M
9 Gregory Harding Cumberland MD 511 64 220 2:07:54.67 20:38/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Undercofler Woodland PA 685 78 208 2:03:38.10 19:56/M
2 David Mc connell Duncansville PA 576 72 250 2:28:53.41 24:01/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Miller Bedford PA 859 38 7 25:59.26 8:23/M
2 Laura Rhodes Roaring Spring PA 882 33 8 26:07.67 8:25/M
3 Mariah Foley Denver CO 824 22 10 26:40.81 8:36/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaden Quinn Altoona PA 879 12 26 28:38.28 9:14/M
2 Casey Hoffman Johnstown PA 841 16 53 33:33.34 10:49/M
3 Anna Sloey Bellwood PA 887 15 62 35:10.17 11:21/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Rhoa Altoona PA 880 29 25 28:32.84 9:12/M
2 Danielle Eger 734 27 55 34:45.48 11:13/M
3 Stephenie Lesser Tyrone PA 853 24 86 48:59.35 15:48/M
4 Lindsey Green Altoona PA 834 22 103 58:09.00 18:45/M
5 Ashley Levanduski Weedville PA 854 25 109 1:01:02.36 19:41/M
6 Cara Shrubb Weedville PA 886 29 110 1:01:04.11 19:42/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin Duncansville PA 808 37 18 28:03.96 9:03/M
2 Tracy Fitzpatrick Imler PA 823 38 21 28:22.27 9:09/M
3 Maria Berardinelli Altoona PA 807 32 24 28:25.76 9:10/M
4 Dusty Sharer Tyrone PA 883 39 28 28:59.60 9:21/M
5 Kim Strappelo 735 35 33 29:49.33 9:37/M
6 Brandi Gentry Duncansville PA 825 38 36 30:15.86 9:45/M
7 Rachel Glasgow Altoona PA 829 37 44 32:06.58 10:21/M
8 Nicole Stephan Ebensburg PA 895 39 46 32:54.30 10:37/M
9 Amy Griswold Altoona PA 835 36 49 33:10.58 10:42/M
10 Kristin Pincherri Altoona PA 876 30 56 34:48.76 11:14/M
11 Crystal Christopher Everett PA 812 35 58 34:51.80 11:15/M
12 Rachel Pincherri Altoona PA 875 32 59 34:57.56 11:16/M
13 Shannon Klingner Hollidaysburg PA 847 39 67 37:11.53 12:00/M
14 Miranda Miller Altoona PA 861 31 70 38:14.28 12:20/M
15 Diane Shoenberger Altoona PA 885 38 80 41:06.90 13:15/M
16 Mary Anne Dibbins Duncansville PA 818 37 83 47:29.97 15:19/M
17 Amber Webster Altoona PA 692 31 93 50:45.82 16:22/M
18 Julie Shura Altoona PA 656 36 94 51:30.68 16:37/M
19 Lisa Trude Altoona PA 897 38 95 51:40.18 16:40/M
20 Jess Kraft Bedford PA 850 38 112 1:10:22.19 22:42/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paula Ledney Somerset PA 852 44 11 26:56.61 8:41/M
2 Julie Overdorff Hollidaysburg PA 870 47 15 27:12.30 8:46/M
3 Wanda Vanish Altoona PA 898 41 19 28:07.45 9:04/M
4 Patti Caswell Tyrone PA 811 49 30 29:11.16 9:25/M
5 Aimee Dantos Altoona PA 817 41 38 30:23.57 9:48/M
6 Lori Fabrizio Johnstown PA 466 46 41 30:48.45 9:56/M
7 Cathy Mathers Tyrone PA 858 44 45 32:40.95 10:32/M
8 Kathleen Good Altoona PA 831 49 54 33:33.76 10:49/M
9 Krista Etters Altoona PA 822 42 60 35:00.92 11:17/M
10 Patricia Spencer Coalport PA 891 41 71 38:20.28 12:22/M
11 Lisa Murray-Geibel Altoona PA 865 48 82 47:25.96 15:18/M
12 Teresa Barnes Williamsport PA 805 45 84 47:58.26 15:28/M
13 Betsy Beckwith Port Matilda PA 806 47 87 49:01.38 15:49/M
14 Sherry Anderson Altoona PA 800 42 92 50:20.84 16:14/M
15 Tami Smith Williamsburg PA 889 42 102 56:08.15 18:06/M
16 Diane Clawson Altoona PA 813 46 105 59:59.87 19:21/M
17 Jennifer Puhatch Altoona PA 878 44 106 1:00:00.11 19:21/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindi Stanton Tyrone PA 892 57 13 27:09.81 8:45/M
2 Christy Huber Tyrone PA 843 52 20 28:19.21 9:08/M
3 Sam Freet 725 54 40 30:43.72 9:55/M
4 Karen Dillen Altoona PA 820 55 42 31:37.60 10:12/M
5 Le Hritz Gallitzin PA 842 54 43 31:38.82 10:12/M
6 Tina Lucas Bellefonte PA 856 52 51 33:19.77 10:45/M
7 Pennie Dobrowolsky Altoona PA 821 59 61 35:08.79 11:20/M
8 Sherry Phillips Martinsburg PA 872 59 63 35:25.50 11:25/M
9 Annette Pellmann Duncansville PA 871 53 64 35:50.89 11:34/M
10 Lori Shaw Gallitzin PA 884 50 69 38:01.49 12:16/M
11 Denise Weaver Pleasant Gap PA 899 52 72 38:50.84 12:32/M
12 Karen Mingle Dupont WA 863 54 73 39:33.26 12:45/M
13 Gretchen Barlett Tyrone PA 802 55 77 40:40.72 13:07/M
14 Cathy King Altoona PA 845 55 79 41:02.36 13:14/M
15 Beth Hill South Williamsport 840 54 85 47:58.69 15:28/M
16 Jennifer Oldt Mill Hall PA 869 52 90 49:52.93 16:05/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert Bedford PA 866 60 66 37:02.53 11:57/M
2 Cindy Pincherri Altoona PA 873 64 88 49:08.70 15:51/M
3 Donette Conrad Tyrone PA 816 64 100 54:33.48 17:36/M
4 Jane Kone Howard PA 848 63 108 1:00:48.19 19:37/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aj Kelly Altoona PA 844 34 1 17:07.17 5:31/M
2 Brayden Henninger Altoona PA 839 14 2 19:04.26 6:09/M
3 Chris Roberts 743 27 3 21:25.39 6:55/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joey Stevens Altoona PA 896 16 5 21:35.89 6:58/M
2 Carter Stere 726 12 17 28:03.56 9:03/M
3 Avery Spencer 713 8 27 28:51.84 9:18/M
4 Hunter Lucas 720 12 48 33:05.40 10:40/M
5 Aaron Bonsell 711 5 75 40:07.69 12:56/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Hawn Bellwood PA 837 29 14 27:12.30 8:46/M
2 Pete Cassarly Altoona PA 810 28 23 28:25.55 9:10/M
3 Timothy Heiss Altoona PA 838 23 47 32:59.43 10:38/M
4 Tyson Steele Altoona PA 893 23 104 58:09.38 18:45/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver Duncansville PA 864 38 9 26:10.11 8:26/M
2 Sean Ankeny Altoona PA 801 33 12 27:07.49 8:45/M
3 Gavin Diehl Martinsburg PA 819 31 16 27:57.34 9:01/M
4 Matthew Rhoa Altoona PA 881 32 39 30:32.83 9:51/M
5 Eric Griswold Everett PA 494 35 50 33:12.07 10:43/M
6 Nick Wendell 729 31 52 33:24.48 10:46/M
7 Corey Pincherri Altoona PA 874 31 57 34:50.50 11:14/M
8 Brian Getz Westport PA 828 37 98 52:00.56 16:46/M
9 Chad Kraft Bedford PA 849 38 111 1:10:21.37 22:42/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Sloey Bellwood PA 888 44 6 25:56.13 8:22/M
2 Tyler Pepper 730 45 22 28:23.85 9:09/M
3 Paul Miller Bedford PA 860 41 32 29:45.98 9:36/M
4 John Clay Duncansville PA 814 45 34 29:57.25 9:40/M
5 Allen Barger 722 44 35 29:59.34 9:40/M
6 Michael Gentry Duncansville PA 826 43 37 30:15.97 9:45/M
7 Thomas Glenny Altoona PA 830 40 65 36:10.84 11:40/M
8 Karl Bonsell 710 42 74 40:07.23 12:56/M
9 John Pipta Altoona PA 877 48 91 50:15.94 16:13/M
10 Bo Hagaman Lock Haven PA 836 45 97 51:58.68 16:46/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Carney Hollidaysburg PA 809 53 4 21:28.64 6:55/M
2 Marvin Conerly Pembroke Pines FL 815 55 29 29:00.59 9:21/M
3 Wayne Munoz 716 57 31 29:22.55 9:28/M
4 Michael Barnes Williamsport PA 804 51 76 40:31.51 13:04/M
5 John Barlettii Tyrone PA 803 57 78 40:40.72 13:07/M
6 Dennis Oldt Mill Hall PA 868 50 89 49:52.30 16:05/M
7 David Brundagi 728 53 96 51:57.89 16:45/M
8 Dennis Young 733 52 99 54:18.65 17:31/M
9 Brad Mingle Dupont WA 862 55 101 54:33.89 17:36/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adolph Klingner Hollidaysburg PA 846 69 68 37:12.43 12:00/M
2 William Obert Bedford PA 867 69 81 46:33.16 15:01/M
3 James Lynch Howard PA 857 69 107 1:00:47.82 19:36/M