CANADOHTA LAKE FIRECRACKER
Overall Finish List
July 09, 2017
Race timed by Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Tyler Slaney Union City PA 663 17 M 1 Top Fin 17:47.7 5:44/M
2 Alex Hopson Union City PA 639 15 M 1 13-15 20:09.0 6:30/M
3 Isaac Jones Union City PA 642 18 M 1 16-19 21:03.6 6:47/M
4 Calvin Franke Centerville PA 628 17 M 2 16-19 21:17.0 6:52/M
5 Abby Anaya Union City PA 612 15 F 1 Top Fin 21:26.3 6:55/M
6 Steve Stoddard 695 53 M 1 50-54 21:45.1 7:01/M
7 Jerod Eggleston 699 36 M 1 35-39 21:58.7 7:05/M
8 Heather groll Aliquippa PA 633 32 F 1 30-34 23:19.4 7:31/M
9 Kemp Winkler Royal Oak MI 686 15 M 2 13-15 23:33.5 7:36/M
10 skyler kressler Corry PA 643 15 M 3 13-15 23:46.4 7:40/M
11 Reuben Smith 693 32 M 1 30-34 23:48.6 7:41/M
12 Kevin groll Aliquippa PA 634 34 M 2 30-34 24:12.0 7:48/M
13 Gracey Shrout 697 15 F 1 13-15 24:33.1 7:55/M
14 Sarah Webb Edinboro PA 677 36 F 1 35-39 24:40.8 7:57/M
15 Sara Gott Erie PA 632 28 F 1 25-29 24:57.3 8:03/M
16 Anthony Gionti Meadville PA 630 14 M 4 13-15 25:01.4 8:04/M
17 Kevin Kupniewski 710 41 M 1 40-44 26:07.2 8:25/M
18 Thomas Yaple Union City PA 688 49 M 1 45-49 26:32.4 8:34/M
19 Dawn Andrews Wattsburg PA 613 48 F 1 45-49 26:33.8 8:34/M
20 Elliott Webb Edinboro PA 675 11 M 1 1-12 27:00.0 8:43/M
21 Jen Fay Corry PA 626 35 F 2 35-39 27:57.9 9:01/M
22 Ethan Webb Edinboro PA 676 11 M 2 1-12 28:39.0 9:15/M
23 SETH BROWN Waterford PA 618 32 M 3 30-34 29:55.5 9:39/M
24 BRANDY BROWN Waterford PA 615 34 F 2 30-34 29:57.4 9:40/M
25 Tricia Schwabenbauer Severna Park MD 662 37 F 3 35-39 30:57.1 9:59/M
26 Kristen Sorrels 691 51 F 1 50-54 30:58.2 9:59/M
27 steven hart Corry PA 636 35 M 2 35-39 31:23.5 10:07/M
28 Taren Meekins Mechanicsville VA 652 41 F 1 40-44 32:56.9 10:37/M
29 Stacy Rippey Streetsboro OH 660 39 F 4 35-39 32:58.2 10:38/M
30 Jenny Kwiatek Saltsburg PA 645 47 F 2 45-49 32:59.5 10:38/M
31 Elizabeth Malec Union City PA 648 38 F 5 35-39 33:11.3 10:42/M
32 Scott Eberle Corry PA 624 35 M 3 35-39 33:31.4 10:49/M
33 Tami Fosburg Centerviller PA 627 49 F 3 45-49 33:58.6 10:57/M
34 Lori Miller Union City PA 653 52 F 2 50-54 34:18.1 11:04/M
35 Christine Williams Union City PA 683 50 F 3 50-54 35:06.1 11:19/M
36 Amelia Staresinic Pittsburgh PA 667 12 F 1 1-12 35:16.4 11:23/M
37 Jennifer Drayer Union City PA 623 45 F 4 45-49 35:36.3 11:29/M
38 William Horn Union City PA 640 29 M 1 25-29 35:56.2 11:35/M
39 Peggy Howell Corry PA 641 57 F 1 55-59 36:16.0 11:42/M
40 Penny Linsted Titusville PA 647 55 F 2 55-59 36:21.6 11:44/M
41 Sheena Weed Union City PA 679 33 F 3 30-34 36:24.4 11:45/M
42 Susan Gionti Meadville PA 631 49 F 5 45-49 36:31.0 11:47/M
43 Monica Warner Corry PA 674 62 F 1 60-64 36:41.3 11:50/M
44 Tina Yaple Union City PA 689 50 F 4 50-54 36:56.0 11:55/M
45 Grace Dorman 694 14 F 2 13-15 37:00.1 11:56/M
46 Barbara Beebe Corry PA 614 48 F 6 45-49 37:21.8 12:03/M
47 Linda Geer Edinboro PA 629 66 F 1 65-99 37:32.4 12:06/M
48 Karen Hancock Corry PA 635 60 F 2 60-64 37:54.3 12:14/M
49 Danielle Staresinic Pittsburgh PA 669 45 F 7 45-49 38:23.1 12:23/M
50 Mari Siliano 690 63 F 3 60-64 38:50.5 12:32/M
51 Hannah Meekins Mechanicsville VA 651 12 F 2 1-12 41:55.4 13:31/M
52 Rayna Rippey Streetsboro OH 659 9 F 3 1-12 42:00.0 13:33/M
53 Jay Sorenson Union City PA 665 50 M 2 50-54 45:45.1 14:45/M
54 Joseph Staresinic Pittsburgh PA 670 39 M 4 35-39 47:03.7 15:11/M
55 Jeanne Mancino Corry PA 649 71 F 2 65-99 48:07.7 15:31/M
56 Grant Adams 696 10 M 3 1-12 48:11.1 15:33/M
57 JoAnn White Union City PA 681 68 F 3 65-99 48:30.7 15:39/M
58 Autumn White Cambridge Springs 680 37 F 6 35-39 48:45.8 15:44/M
59 Rosemarie Hill Union City PA 638 67 F 4 65-99 50:18.7 16:14/M
60 Jen Wienczkowski Centerville PA 682 46 F 8 45-49 50:43.4 16:22/M
61 Suzanne Wilson Centerville PA 685 35 F 7 35-39 50:51.0 16:24/M
62 Sharon Crites Walkersville MD 620 57 F 3 55-59 52:53.1 17:04/M
63 Diane Smykal Washington PA 664 52 F 5 50-54 52:54.3 17:04/M
64 Christine Tolon Erie PA 671 64 F 4 60-64 53:39.8 17:18/M
65 Brenda Brown Waterford PA 616 63 F 5 60-64 55:23.8 17:52/M
66 Jolene Rippey Weedvillle PA 657 8 F 4 1-12 55:39.4 17:57/M
67 Madison Rippey Weedville PA 658 9 F 5 1-12 55:39.9 17:57/M
68 Jacki Kubiak Fairview PA 644 39 F 8 35-39 1:15:34.0 24:23/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Adam Shrout 698 37 M 1 Top Fin 45:42.4 7:22/M
2 Leah Wroblewsk Wattsburg PA 687 35 F 1 Top Fin 46:17.3 7:28/M
3 Brett Reynolds Union City PA 656 21 M 1 20-24 51:07.3 8:15/M
4 Jim Tolon Erie PA 672 65 M 1 65-99 52:40.8 8:30/M
5 Norm Maynard Spartansburg PA 650 55 M 1 55-59 53:41.0 8:40/M
6 Greg Weed Waterford PA 678 38 M 1 35-39 53:44.3 8:40/M
7 Chuck Staresinic Pittsburgh PA 668 46 M 1 45-49 54:40.2 8:49/M
8 Lorraine Crocco Weedville PA 621 59 F 1 55-59 55:39.4 8:59/M
9 Christopher Wilson Sugar Grove PA 684 28 M 1 25-29 57:53.7 9:20/M
10 Justin Abbott Carmel IN 608 32 M 1 30-34 1:01:48.7 9:58/M
11 Gwen Adams Corry PA 610 12 F 1 1-12 1:02:35.6 10:06/M
12 Amanda Patterson Oil City PA 654 37 F 1 35-39 1:02:39.0 10:06/M
13 Preston Adams Corry PA 611 10 M 1 1-12 1:03:39.4 10:16/M
14 Joshua Vadney Fairview PA 673 45 M 2 45-49 1:03:42.5 10:16/M
15 Melissa Lasky Erie PA 646 39 F 2 35-39 1:05:54.5 10:38/M
16 Hank Stick 692 54 M 1 50-54 1:06:04.0 10:39/M
17 Dailene Adams Corry PA 609 33 F 1 30-34 1:09:12.5 11:10/M
18 Melanie Pattison Titusville PA 655 60 F 1 60-64 1:21:51.9 13:12/M