EAST END CHAMPIONSHIPS NOVICE
Overall Finish List
October 08, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
BOYS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Cody Shaw HILLEL 620 3 M 5:50.89 6:29/M
2 Sam Hammons WINCHESTER THURSTON 742 3 M 6:06.37 6:47/M
3 Teddy Lettan WINCHESTER THURSTON 746 3 M 6:06.77 6:47/M
4 Gavin Galkett ST. JOHNS / JOES 782 3 M 6:08.67 6:49/M
5 Elias Shope PUCS 1610 2 M 6:10.67 6:51/M
6 Caleb Knoll HILLEL 619 3 M 6:16.68 6:58/M
7 Zander Izzo ST. JOHNS / JOES 784 3 M 6:27.56 7:10/M
8 Paul Evans CARLOW 936 3 M 6:29.68 7:12/M
9 Boden Moraski WINCHESTER THURSTON 747 3 M 6:29.93 7:12/M
10 Hugo Mickus SHADYSIDE 431 3 M 6:31.18 7:14/M
11 Logan Shirk PUCS 1607 3 M 6:31.18 7:14/M
12 Liam Rosenberg COMMUNITY DAY 401 2 M 6:31.63 7:14/M
13 David Murphy SACRED HEART 862 3 M 6:31.83 7:14/M
14 Caleb De Paor ECS 705 2 M 6:32.18 7:16/M
15 Tate Woodward SACRED HEART 860 3 M 6:33.17 7:17/M
16 Gabriel Elvgren HILLEL 623 3 M 6:36.42 7:20/M
17 Mark Reynolds ST. BERNADETTE 615 1 M 6:36.47 7:20/M
18 Jack Duch CARLOW 935 3 M 6:38.51 7:22/M
19 Sammy Crawford ECS 712 1 M 6:39.94 7:23/M
20 Sam Stiteler ST. EDMUNDS 462 2 M 6:40.15 7:24/M
21 Joshua Butterworth WINCHESTER THURSTON 739 3 M 6:41.76 7:26/M
22 Jack Iyer WINCHESTER THURSTON 744 3 M 6:46.18 7:31/M
23 Sabeel Collins PUCS 1602 3 M 6:46.50 7:31/M
24 Dylan Fayock CARLOW 937 3 M 6:55.83 7:41/M
25 Owen Shope PUCS 1608 3 M 6:57.87 7:43/M
26 Lucas Kakay EAST CATHOLIC 646 2 M 6:58.87 7:44/M
27 Huxley Lackner ECS 706 2 M 7:00.92 7:47/M
28 Jayan Shah WINCHESTER THURSTON 732 2 M 7:01.92 7:48/M
29 Konstantinos Avgerinos ST. EDMUNDS 464 2 M 7:03.34 7:50/M
30 Dimitrios Avgerinos ST. EDMUNDS 472 3 M 7:05.15 7:52/M
31 Paul Mocker ECS 708 2 M 7:06.97 7:53/M
32 Asher Eckel ECS 711 1 M 7:08.17 7:56/M
33 Nile O'Connor CARLOW 939 3 M 7:09.43 7:57/M
34 Nate Whitlatch WINCHESTER THURSTON 734 2 M 7:09.61 7:57/M
35 Justin Ngan ST. EDMUNDS 467 2 M 7:11.43 7:59/M
36 Ayan Ganesh WINCHESTER THURSTON 727 2 M 7:12.66 8:00/M
37 Nitai Martel HILLEL 628 3 M 7:14.97 8:02/M
38 Patton Jonathan ST. BEDE 886 3 M 7:16.14 8:04/M
39 Samuel Rush ST. BEDE 888 3 M 7:18.58 8:07/M
40 Aaron Kahn WINCHESTER THURSTON 729 2 M 7:20.17 8:09/M
41 Jack Brownold WINCHESTER THURSTON 725 2 M 7:23.66 8:12/M
42 Luke Romito ST. BEDE 887 3 M 7:24.70 8:13/M
43 Eion Herron WINCHESTER THURSTON 728 2 M 7:27.31 8:17/M
44 William Filak CARLOW 938 3 M 7:29.76 8:19/M
45 Ben Nicholson WINCHESTER THURSTON 748 3 M 7:36.48 8:27/M
46 Charlie McChesney SHADYSIDE 432 3 M 7:39.93 8:30/M
47 Alexander Koes ST. BEDE 893 3 M 7:41.79 8:32/M
48 Sassic Jonathan ST. BEDE 889 3 M 7:47.99 8:39/M
49 Jacob Moore ECS 709 2 M 7:49.68 8:41/M
50 Ronan Sommer ST. BEDE 890 3 M 7:52.18 8:44/M
51 Michael Kaczmarek SACRED HEART 857 2 M 7:56.43 8:49/M
52 Gus O'Toole ST. EDMUNDS 461 2 M 7:57.26 8:50/M
53 David Abushevich WINCHESTER THURSTON 714 1 M 7:57.44 8:50/M
54 Pearse Sommer ST. BEDE 891 0 M 8:02.76 8:56/M
55 Jacob Matthews ST. JOHNS / JOES 793 2 M 8:20.67 9:16/M
56 Max Perez ST. JOHNS / JOES 797 3 M 8:22.32 9:18/M
57 Sam Richardson ECS 713 1 M 8:29.83 9:26/M
58 Theo Downs WINCHESTER THURSTON 716 1 M 8:35.74 9:32/M
59 Alek Stamatopoulos ST. EDMUNDS 463 2 M 8:48.93 9:47/M
60 Drew Hine WINCHESTER THURSTON 720 1 M 9:04.18 10:04/M
61 Jacob Marks ECS 707 2 M 9:07.29 10:08/M
62 Khalil Dixson WINCHESTER THURSTON 715 1 M 9:11.77 10:12/M
63 Henry Shaw SACRED HEART 861 3 M 9:13.40 10:14/M
64 Loukas Nyapas ST. ROSALIA / THERE 426 2 M 9:15.50 10:17/M
65 Sam Dumblosky ST. ROSALIA / THERE 427 1 M 9:15.64 10:17/M
66 Isaac Rothstein SACRED HEART 859 2 M 9:38.45 10:42/M
67 Anthony Gibson PUCS 1603 3 M 10:30.72 11:40/M
GIRLS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Marcelle Minutolo ST. EDMUNDS 488 2 F 6:04.29 6:44/M
2 Mhairi Edgar PUCS 1645 1 F 6:07.34 6:48/M
3 Selah Cyrus SACRED HEART 835 3 F 6:24.23 7:07/M
4 Caitlin Collins ST. BEDE 894 3 F 6:25.63 7:08/M
5 Elizabeth Semins SHADYSIDE 438 3 F 6:30.38 7:13/M
6 Hope Stiteler ST. EDMUNDS 491 3 F 6:32.63 7:16/M
7 Jordyn Cienik ST. BERNADETTE 500 1 F 6:34.13 7:18/M
8 Currie Bigham WINCHESTER THURSTON 724 2 F 6:42.11 7:27/M
9 Karyna Kohut ST. JOHNS / JOES 792 3 F 6:42.39 7:27/M
10 Sophia Oakley ST. BEDE 896 3 F 6:42.63 7:27/M
11 Isabelle Moore ECS 675 2 F 6:44.13 7:29/M
12 Alexandra Straub SACRED HEART 821 2 F 6:45.35 7:30/M
13 Seena Teshome SACRED HEART 831 3 F 6:45.35 7:30/M
14 Claire Elder ST. BEDE 895 3 F 6:51.38 7:37/M
15 Avi Keller WINCHESTER THURSTON 745 3 F 6:53.28 7:39/M
16 Jolie Cessna SACRED HEART 830 3 F 6:54.63 7:40/M
17 Arly Guzzo SACRED HEART 829 3 F 6:57.78 7:43/M
18 Jordyn Cole ST. BERNADETTE 601 2 F 7:04.83 7:51/M
19 Avery Cynkar CARLOW 931 3 F 7:05.69 7:52/M
20 Lucia Doebler CARLOW 932 3 F 7:07.10 7:54/M
21 Emma Love PUCS 1655 1 F 7:08.34 7:56/M
22 Ines Mas Pecina SACRED HEART 819 2 F 7:09.14 7:57/M
23 Anamaria Orsatti SACRED HEART 827 2 F 7:15.84 8:03/M
24 Mackenzie Muir ST. JOHNS / JOES 783 3 F 7:24.14 8:13/M
25 Lucia Perrin ST. EDMUNDS 489 2 F 7:25.60 8:14/M
26 Aubrey Cavanaugh ST. BERNADETTE 499 3 F 7:26.13 8:16/M
27 Imogen Shaw SACRED HEART 833 3 F 7:27.22 8:17/M
28 Alice Bussler WINCHESTER THURSTON 737 3 F 7:27.64 8:17/M
29 Ava Jenesky EAST CATHOLIC 640 3 F 7:28.34 8:18/M
30 Elizabeth Kaczmarek SACRED HEART 832 3 F 7:31.28 8:21/M
31 Lucy Hine WINCHESTER THURSTON 743 3 F 7:34.38 8:24/M
32 Joyce Kim ECS 673 3 F 7:36.13 8:27/M
33 Hannah Goldwasser HILLEL 624 3 F 7:36.58 8:27/M
34 Anna Litster SHADYSIDE 436 3 F 7:37.39 8:28/M
35 Lillie Martin ST. BERNADETTE 608 2 F 7:37.39 8:28/M
36 Elizabeth Butera WINCHESTER THURSTON 738 3 F 7:39.64 8:30/M
37 Effie Grelli WINCHESTER THURSTON 718 1 F 7:42.84 8:33/M
38 McKenna Crowley SACRED HEART 820 2 F 7:46.14 8:38/M
39 Charley Stanley SACRED HEART 824 2 F 7:47.13 8:39/M
40 Yuki Ito PUCS 1628 3 F 7:48.80 8:40/M
41 Brylie Moraski WINCHESTER THURSTON 722 1 F 7:53.38 8:46/M
42 Cecilia Passero CARLOW 933 3 F 7:53.98 8:46/M
43 Kate Schaarsmith SACRED HEART 826 2 F 7:54.13 8:47/M
44 Elena Rubinov WINCHESTER THURSTON 731 2 F 7:54.50 8:47/M
45 Colleen Lee SACRED HEART 828 2 F 7:56.63 8:49/M
46 Rona Staller SACRED HEART 822 2 F 8:00.82 8:53/M
47 Kitty McHale ECS 674 2 F 8:01.14 8:54/M
48 Julia Gancy WINCHESTER THURSTON 741 3 F 8:16.25 9:11/M
49 Eva Friedlander SHADYSIDE 435 3 F 8:18.89 9:13/M
50 Sarah Anderson-Jussen ST. EDMUNDS 486 2 F 8:20.71 9:16/M
51 Brigid Bemer WINCHESTER THURSTON 736 3 F 8:22.34 9:18/M
52 Mason Shapiro WINCHESTER THURSTON 733 2 F 8:23.63 9:19/M
53 Bresyln Plesh Stock-Bratina SHADYSIDE 437 3 F 8:31.10 9:28/M
54 Lily Adams PUCS 1640 2 F 8:37.39 9:34/M
55 Erin Genton ST. BERNADETTE 604 3 F 8:40.25 9:38/M
56 Evie Davenport-Stitzer PUCS 1638 3 F 8:50.39 9:49/M
57 Julia Tuite CARLOW 934 3 F 9:05.88 10:06/M
58 Greta Trautman EAST CATHOLIC 657 3 F 9:09.55 10:10/M
59 Jackie Hutchinson SACRED HEART 825 2 F 9:15.64 10:17/M
60 Mari Ito PUCS 1649 1 F 9:16.64 10:18/M
61 Lisa Barry ST. ROSALIA / THERE 424 3 F 9:45.31 10:50/M
62 Emilee Wilks EAST CATHOLIC 638 1 F 9:52.25 10:58/M
63 Sophie Clendenning-Kim WINCHESTER THURSTON 726 2 F 9:56.94 11:02/M
64 Livia Tobias ECS 676 1 F 10:01.47 11:08/M
65 Adele Meyer ST. EDMUNDS 487 2 F 10:20.12 11:29/M
66 Mollie Fenk ST. ROSALIA / THERE 428 1 F 10:54.64 12:07/M
67 Lyla Grum ST. JOHNS / JOES 805 2 F 10:56.33 12:09/M