ZELIENOPLE GREAT PUMPKIN RUN
Age Group Results
October 29, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
1 MILE
Female OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ayron Roccon 445 34 12 9:04.40 9:04/M
2 Bella Dudash 347 10 13 9:33.40 9:33/M
3 Rylee Roccon 448 10 14 9:35.50 9:35/M
Female 1 to 6
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Dudash 348 6 22 10:24.60 10:24/M
2 Lyla Hack 376 5 40 12:11.20 12:11/M
3 Brigi Boosel 315 3 68 14:20.80 14:20/M
4 Harper Karlovic 494 2 84 18:41.80 18:41/M
Female 7 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Doyle 342 9 16 9:39.60 9:39/M
2 Emily Harmanos St Gregory 208 8 19 10:11.90 10:11/M
3 Abigail Mcclellan 408 7 31 11:29.80 11:29/M
4 Lucilla Mainolfi 405 8 37 11:57.50 11:57/M
5 Sara Pomietto 438 7 43 12:26.70 12:26/M
6 Anna Livorse 390 9 50 12:54.80 12:54/M
7 Veronica Homison 385 7 51 12:57.90 12:57/M
8 Lydia Pierce 433 7 60 13:32.10 13:32/M
9 Deanna Losos 397 8 61 13:33.00 13:33/M
10 Lynn Mainolfi 406 9 62 13:46.20 13:46/M
11 Ava Sparacino 461 7 76 16:35.40 16:35/M
12 Colleen Jerry 386 10 86 19:13.10 19:13/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Doyle 343 13 15 9:36.80 9:36/M
2 Sophie Doyle 345 11 17 9:45.90 9:45/M
3 Madison Defalle 336 13 27 10:59.40 10:59/M
4 Elana Homison 382 13 33 11:41.40 11:41/M
5 Natalie Homison 384 14 34 11:47.50 11:47/M
6 Anna Byers 323 13 36 11:53.10 11:53/M
7 Calina Purnsley 493 14 41 12:21.40 12:21/M
8 Madeline Fiedler 361 14 44 12:31.70 12:31/M
9 Makaela Kirish 214 14 45 12:32.10 12:32/M
10 Katelyn Livorse 392 13 48 12:54.40 12:54/M
11 Cora Fiedler 359 12 57 13:13.80 13:13/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Brown 321 33 46 12:52.30 12:52/M
2 Dawn Hack 375 33 59 13:24.00 13:24/M
3 Christine Edmiston 352 32 64 13:58.70 13:58/M
4 Misty Gibson 221 35 72 16:16.00 16:16/M
5 Miranda Sparacino 464 36 79 17:38.80 17:38/M
6 Anina Karlovic 492 31 85 18:47.60 18:47/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bethany Maddix 398 40 30 11:25.10 11:25/M
2 Rachael Dudash 351 40 38 11:59.10 11:59/M
3 Jennifer Byers 324 48 42 12:22.30 12:22/M
4 Allyson Pomietto 437 43 52 13:01.00 13:01/M
5 Jennifer Murcko 418 43 69 14:23.10 14:23/M
6 Amy Rickman 442 46 70 14:23.10 14:23/M
7 Emma Buchanan 495 41 74 16:26.80 16:26/M
8 Christie Pierce 432 41 77 16:35.70 16:35/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa Conforti 333 56 78 16:58.00 16:58/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Cheman 332 66 35 11:49.70 11:49/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marge Mckinney 412 80 81 17:42.90 17:42/M
Male OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Horton St Gregory 488 9 1 7:16.80 7:16/M
2 Colin Cantella 330 15 2 7:25.00 7:25/M
3 Adam Byers St Gregory 322 10 3 7:58.50 7:58/M
Male 1 to 6
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Meyer St Gregory 413 6 21 10:22.20 10:22/M
2 Connor Mcclellan St Gregory 409 6 32 11:32.50 11:32/M
3 Rhory Rickman 443 5 55 13:11.80 13:11/M
4 Owen Edmiston 354 4 63 13:57.30 13:57/M
5 Maxwell Goossen 367 3 65 14:00.80 14:00/M
6 Blaise Karlovic 489 6 67 14:10.50 14:10/M
7 Levi Buchanan 499 4 73 16:26.20 16:26/M
8 Dylan Sparacino 462 5 80 17:41.20 17:41/M
Male 7 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Pieszak 435 10 4 7:59.60 7:59/M
2 Jimmy Erfort 356 10 5 8:29.80 8:29/M
3 Patrick Daughterty 219 7 6 8:30.70 8:30/M
4 Judah Sauers St Gregory 455 7 8 8:47.00 8:47/M
5 Levi Roccon 446 7 10 8:51.70 8:51/M
6 Henry Buchanan 497 9 18 10:02.50 10:02/M
7 Isaac Homison 383 10 20 10:15.30 10:15/M
8 Michael Horton St Gregory 487 10 28 11:09.70 11:09/M
9 Emmett Moore 415 7 47 12:52.80 12:52/M
10 Anthony Livorse 391 9 49 12:54.40 12:54/M
11 Michael Murcko 419 8 54 13:05.40 13:05/M
12 Mike Buchanan 500 9 75 16:27.20 16:27/M
13 Steven Maddix 400 9 82 18:31.30 18:31/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Buchanan 496 12 7 8:46.80 8:46/M
2 Matthew Dudash 350 11 26 10:52.50 10:52/M
3 Owen Maddix St Gregory 399 11 83 18:32.50 18:32/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Roccon 447 34 11 8:52.10 8:52/M
2 Michael Anderson 307 34 29 11:12.30 11:12/M
3 Tom Coyer 334 30 39 12:10.80 12:10/M
4 Chris Goossen 365 34 66 14:01.20 14:01/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Geoff Kocis 388 40 9 8:51.40 8:51/M
2 John Dudash 349 41 23 10:25.20 10:25/M
3 Charles Cantella 329 48 24 10:45.30 10:45/M
4 Blaise sr. Karlovic 490 41 25 10:46.40 10:46/M
5 Mike Murcko 420 40 53 13:05.30 13:05/M
6 Jason Boosel 317 41 71 15:48.20 15:48/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Fiedler 360 51 56 13:13.40 13:13/M
2 Philip Gbur 362 58 58 13:18.70 13:18/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alaina Hicks 380 13 9 20:21.70 6:34/M
2 Julia Zalenski 482 12 11 20:29.90 6:36/M
3 Ava Dzurenda 224 14 17 21:37.90 6:58/M
Female 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elaina Donahue 339 10 50 27:21.90 8:49/M
2 Keelin Schessler 458 10 61 28:37.50 9:14/M
3 Naomi Sauers St Gregory 456 9 72 30:49.80 9:56/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abby Kreber 235 12 23 22:30.80 7:15/M
2 Freya Davis 233 12 31 23:37.40 7:37/M
3 Ella Butterfield St Gregory 237 12 46 26:29.30 8:33/M
4 Emma Bartos 312 14 64 29:35.00 9:33/M
5 Sophia Signoriello St Gregory 460 11 70 30:44.60 9:55/M
6 Alexis Ropelewski Zelienople PA 449 14 86 34:56.50 11:16/M
7 Brianna Salamacha 228 11 87 34:58.10 11:17/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mia Doyle 344 15 26 23:11.90 7:29/M
2 Abbey Sutton 468 17 37 25:04.60 8:05/M
3 Julia Redilla 231 16 66 29:54.40 9:39/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathryn Bardol 309 29 40 25:45.10 8:18/M
2 Katie Girts 212 29 45 26:12.30 8:27/M
3 Renea Cassidy 213 29 75 32:26.60 10:28/M
4 Michelle Main 402 29 102 48:17.70 15:35/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill mazur 202 30 25 22:45.50 7:20/M
2 Erin Donahue 340 38 28 23:22.00 7:32/M
3 Laura Goossen 366 35 35 24:24.00 7:52/M
4 Katie Kovacic 389 35 53 27:35.40 8:54/M
5 Kim Deemer 335 36 55 27:56.60 9:01/M
6 Melissa Myers 422 34 62 28:41.20 9:15/M
7 Shawna Mielecki Meadville PA 414 30 67 30:03.30 9:42/M
8 Johnie Faller 357 39 71 30:45.30 9:55/M
9 Amanda Grell 368 38 78 32:38.30 10:32/M
10 Jessica Carpenter 331 30 80 33:03.70 10:40/M
11 Brandy Woods 481 38 90 38:05.40 12:17/M
12 Cecelia Manning 407 33 92 38:06.90 12:17/M
13 Leighann Mckee 410 37 99 42:32.30 13:43/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Zalenski 239 44 33 23:51.30 7:42/M
2 Becki Williams Sandy Lake PA 478 43 42 25:55.50 8:22/M
3 Krista Price 439 44 60 28:21.20 9:09/M
4 Jill Hanna 377 41 63 28:57.10 9:20/M
5 Amy Redilla 230 46 73 31:05.30 10:02/M
6 Kim Swendsen 472 43 89 37:11.70 12:00/M
7 Deanna Brown 204 49 97 41:31.90 13:24/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Bodden 314 59 49 27:17.90 8:48/M
2 Katie Jamison 201 59 59 28:11.90 9:05/M
3 Connie Magnani 401 57 68 30:09.10 9:44/M
4 Sharon Barlow 311 58 69 30:10.80 9:44/M
5 Yvonne Neff 423 53 79 32:58.10 10:38/M
6 Sharon Mazur Pittsburgh PA 203 58 82 33:05.90 10:40/M
7 Janet Mckinney 411 55 95 39:53.80 12:52/M
8 Martine Devine Pittsburgh PA 338 52 100 42:33.10 13:44/M
9 Jennifer Winkler Franklin PA 479 59 101 44:17.90 14:17/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Lemak 225 16 1 18:14.30 5:53/M
2 Chad Pakozdi 425 18 2 18:46.40 6:03/M
3 Jake Winter 232 24 3 19:12.40 6:12/M
Male 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Edmiston 355 7 83 34:13.10 11:02/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zac Baker 210 14 5 19:21.20 6:15/M
2 Justin Redilla 440 14 6 19:35.50 6:19/M
3 Joe Harmanos 209 12 8 20:00.10 6:27/M
4 Owen Schessler 459 12 10 20:23.50 6:35/M
5 Nick Miller 242 13 12 20:32.40 6:37/M
6 Gabriel Mudd 416 13 15 21:19.50 6:53/M
7 Aidan Hicks 379 11 20 22:18.70 7:12/M
8 Thomas Zentner 485 12 36 24:32.60 7:55/M
9 Alex Morton 238 14 39 25:34.50 8:15/M
10 Spencer Miller 240 12 57 28:05.30 9:04/M
11 Jonathan Allen St Gregory 302 12 65 29:47.20 9:36/M
12 Ben Daughterty 218 11 74 32:22.80 10:26/M
13 Trey Purnsley 491 12 77 32:33.70 10:30/M
14 Bodey Balfour 308 13 94 39:46.00 12:50/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Miller 241 15 7 19:39.20 6:20/M
2 Austin Malloy 222 19 96 41:17.40 13:19/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Giuliani 364 20 21 22:22.60 7:13/M
2 Tim Cassidy 211 26 44 26:12.00 8:27/M
3 Matthew Brittner 320 28 81 33:03.80 10:40/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Liscio 226 33 4 19:20.90 6:14/M
2 George Siegel 243 37 32 23:38.90 7:37/M
3 Mike Faller 358 39 54 27:39.70 8:55/M
4 Mike Bauer 220 31 56 28:04.70 9:03/M
5 Thomas Bardol 310 31 88 36:25.10 11:45/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Douglas Basinski Pittsburgh PA 313 46 13 20:36.00 6:39/M
2 Chris Doyle 341 44 16 21:22.30 6:54/M
3 Jason Mudd 417 42 18 21:38.00 6:59/M
4 Bill Schessler 457 49 22 22:25.50 7:14/M
5 Jason Juoy 236 42 27 23:20.60 7:32/M
6 Derek Hicks 381 44 29 23:25.90 7:33/M
7 Ed Sutton 469 45 34 24:05.80 7:46/M
8 David Losos 396 40 41 25:50.00 8:20/M
9 Brian Dzzurenda 223 45 43 25:56.80 8:22/M
10 Sean Daughterty 217 44 76 32:28.20 10:28/M
11 John Ropelewski Zelienople PA 450 40 85 34:54.30 11:15/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Herb Cratty Lloyds Racing Team 215 54 14 20:42.70 6:41/M
2 David Detar 337 52 24 22:41.20 7:19/M
3 Jamie Kreber 234 53 30 23:26.40 7:34/M
4 Robert Pierce 434 52 38 25:18.60 8:10/M
5 Robb Kipp 387 57 51 27:30.20 8:52/M
6 Bob Pakozdi 424 59 52 27:33.40 8:53/M
7 Jeff Syphrit 473 56 58 28:11.00 9:05/M
8 Frank Lombardi 229 55 91 38:06.20 12:17/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Pollock Cranberry Twp PA 436 61 19 21:49.40 7:02/M
2 J.Gary Sutton Pittsburgh PA 470 62 47 26:42.10 8:37/M
3 Peter M. Winkler 480 64 84 34:34.00 11:09/M
4 Jack Harding 378 65 93 38:08.40 12:18/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Poff 227 72 48 26:50.10 8:39/M
2 Domenic Lombardo 393 72 98 41:38.50 13:26/M