NORTH AREA XC CHAMPIONSHIP NOVICE
October 12, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Detail Team Results - Boys
BOYS
SEELOS Finish Position - 1
Team Score (places): 23 Team Score (times): 40:09.29 Average Time: 8:01.86
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1233 Max Radzvin 1 1 7:37.91 7:37.91 0:00.00
2 1235 Brandon Szuch 2 3 7:51.34 15:29.25 0:13.43
3 1234 Nicholas Schindler 5 8 8:05.99 23:35.24 0:28.08
4 775 Jack Davison 7 15 8:15.40 31:50.64 0:37.49
5 1236 Victor Wagner 8 23 8:18.65 40:09.29 0:40.74
6 1232 J.J. Mccabe 10 33 8:29.47 48:38.76 0:51.56
7 1237 Gavin Walter 12 45 8:39.19 57:17.95 1:01.28
8 987 Ethan Hiserodt More Than 7 8:59.63 1:06:17.58 1:21.72
9 1230 Ethan Hughes More Than 7 9:21.55 1:15:39.13 1:43.64
10 771 Colin Campbell More Than 7 9:40.17 1:25:19.30 2:02.26
11 782 Lukas Duchi More Than 7 9:40.87 1:35:00.17 2:02.96
12 986 Rylan Greene More Than 7 9:45.42 1:44:45.59 2:07.51
13 857 Clayton Frissora More Than 7 11:48.14 1:56:33.73 4:10.23
14 1238 Joshua White More Than 7 12:37.79 2:09:11.52 4:59.88
BLESSED TRINITY Finish Position - 2
Team Score (places): 48 Team Score (times): 42:34.48 Average Time: 8:30.90
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1307 Will Waskiewicz 3 3 7:56.63 7:56.63 0:00.00
2 1301 Jack Kandravy 4 7 8:05.59 16:02.22 0:08.96
3 1304 Thomas Rottmann 6 13 8:07.42 24:09.64 0:10.79
4 1298 Jacob Bridgeman 16 29 8:56.92 33:06.56 1:00.29
5 1299 Jude Caliguiri 19 48 9:27.92 42:34.48 1:31.29
6 1297 Thomas Bainbridge 21 69 9:48.59 52:23.07 1:51.96
7 1305 Shane Sahr 23 92 9:59.17 1:02:22.24 2:02.54
8 1300 Haylan Haught More Than 7 10:50.67 1:13:12.91 2:54.04
9 1303 Jackson Potoka More Than 7 11:24.92 1:24:37.83 3:28.29
10 1302 Connor Little More Than 7 15:31.32 1:40:09.15 7:34.69
ST. KILIAN Finish Position - 3
Team Score (places): 87 Team Score (times): 46:48.89 Average Time: 9:21.78
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1482 Jack Steineman 9 9 8:29.45 8:29.45 0:00.00
2 1481 Andrew Spalvieri 11 20 8:34.31 17:03.76 0:04.86
3 1479 Jack Mondi 18 38 9:09.35 26:13.11 0:39.90
4 1478 Matthew Madonna 22 60 9:53.67 36:06.78 1:24.22
5 1483 William Mueef 27 87 10:42.11 46:48.89 2:12.66
6 1480 Alejandro Paredes 35 122 12:40.22 59:29.11 4:10.77
HOLY CROSS Finish Position - 4
Team Score (places): 109 Team Score (times): 49:32.08 Average Time: 9:54.42
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1401 Evan Stanton 13 13 8:43.17 8:43.17 0:00.00
2 1398 Jackson Long 15 28 8:49.17 17:32.34 0:06.00
3 1399 Rodrigo Perez-Vasquez 25 53 10:18.67 27:51.01 1:35.50
4 1397 Beckett Herring 26 79 10:40.42 38:31.43 1:57.25
5 1396 Carson Eckert 30 109 11:00.65 49:32.08 2:17.48
6 1395 Finian Cook-Baldauf 38 147 14:44.42 1:04:16.50 6:01.25
7 1400 Nicholas Ricciardelli 39 186 14:49.56 1:19:06.06 6:06.39
ST. GREGORY Finish Position - 5
Team Score (places): 124 Team Score (times): 51:13.34 Average Time: 10:14.67
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1529 Judah Sauers 14 14 8:46.12 8:46.12 0:00.00
2 1528 Christian Meyer 20 34 9:33.33 18:19.45 0:47.21
3 1526 Luke Kovacic 28 62 10:44.55 29:04.00 1:58.43
4 1524 Dante Decaria 29 91 10:59.92 40:03.92 2:13.80
5 1527 Connor Mcclellan 33 124 11:09.42 51:13.34 2:23.30
6 1525 Nico Decaria 34 158 11:20.86 1:02:34.20 2:34.74
ST. VITUS Finish Position - 6
Team Score (places): 140 Team Score (times): 54:58.32 Average Time: 10:59.66
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2434 Franklin Donnelly 17 17 9:07.92 9:07.92 0:00.00
2 2436 Greyson Measel 24 41 10:03.87 19:11.79 0:55.95
3 2438 Zekiah Patxot 31 72 11:07.18 30:18.97 1:59.26
4 2439 Michael Stephenson 32 104 11:08.20 41:27.17 2:00.28
5 2435 Raynen Jackson 36 140 13:31.15 54:58.32 4:23.23
6 2437 Caden Narlee 37 177 14:04.74 1:09:03.06 4:56.82
AQUINAS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 581 Zach Schellhaas Less Than 5 8:59.80 8:59.80 0:00.00
2 2496 Jonathan Cominsky Less Than 5 12:54.28 21:54.08 3:54.48
BUTLER CATHOLIC Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1357 Mateo Saspe Less Than 5 7:43.41 7:43.41 0:00.00
2 1356 Brendan Eicher Less Than 5 8:42.47 16:25.88 0:59.06
3 1358 Dominic Shaffer Less Than 5 9:29.87 25:55.75 1:46.46
4 1359 Drew Weifenbaugh Less Than 5 9:34.67 35:30.42 1:51.26
CDTCA Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1370 Nate Tunno Less Than 5 8:04.98 8:04.98 0:00.00
2 1369 Leo Ivory Less Than 5 11:49.92 19:54.90 3:44.94
NORTHSIDE CATHOLIC Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1432 Caleb Sutton Less Than 5 9:33.73 9:33.73 0:00.00
ALPHA Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1445 Liam Jones Less Than 5 9:24.64 9:24.64 0:00.00
2 1447 Ryan Snyder Less Than 5 10:03.17 19:27.81 0:38.53
3 1446 Kane Mckee Less Than 5 10:38.27 30:06.08 1:13.63
ST. JAMES Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1548 Grant Griesacker Less Than 5 8:47.56 8:47.56 0:00.00
2 1550 Henrik Wright Less Than 5 8:47.56 17:35.12 0:00.00
3 1547 Henry Glevicky Less Than 5 12:22.11 29:57.23 3:34.55
4 1549 Matthew Walcott Less Than 5 16:20.67 46:17.90 7:33.11
SSPP Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1597 Isaac Brkich Less Than 5 8:44.90 8:44.90 0:00.00
2 1598 Aiden Ochtun Less Than 5 10:54.78 19:39.68 2:09.88
3 1596 Kayden Matic Less Than 5 11:11.67 30:51.35 2:26.77