BARNESVILLE PUMPKIN FESTIVAL 5K
Age Group Results
September 29, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Kemp Bethesda OH 105 17 14 20:56.41 6:45/M
2 Christine Lewis Bridgeport OH 118 41 29 21:53.36 7:04/M
3 Brittnie Lockhart 269 29 30 21:54.30 7:04/M
4 Allison Doan 270 28 31 21:54.61 7:04/M
5 Julia Jenkins Cadiz OH 93 31 33 22:14.43 7:10/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Summer Jenkins Barnesville OH 94 40 53 24:33.59 7:55/M
2 Clarrinda Williamson New Concord OH 194 50 54 24:34.12 7:55/M
3 Becky Poling Vienna WV 153 52 55 24:38.94 7:57/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Maradiaya 292 0 182 35:10.00 11:21/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lila Gonzales Weaverville NC 64 8 157 31:27.56 10:09/M
2 Ireland McGee 259 9 177 34:11.26 11:02/M
3 Ella Betts 202 9 187 35:32.27 11:28/M
4 Sophie Carpenter 209 9 188 35:36.96 11:29/M
5 Kinlee Welch 258 9 190 35:57.34 11:36/M
6 Mirabella D'Aquila 219 9 223 38:50.74 12:32/M
7 Jayden Long 229 6 232 41:23.90 13:21/M
8 Elizabeth Lawrence 268 6 246 45:42.40 14:45/M
Female 10 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marah Bethel Bethesda OH 18 12 58 25:03.99 8:05/M
2 Kylie Moore Bethesda OH 141 11 91 26:57.60 8:42/M
3 Delana Jenkins Barnesville OH 92 11 96 27:13.10 8:47/M
4 Tiahnna Phillips Barnesville OH 151 12 102 27:23.51 8:50/M
5 Ayla Yater Barnesville OH 196 12 112 28:08.91 9:05/M
6 Mary Ann Hershberger 278 11 150 30:54.98 9:58/M
7 Layna Kuhn Barnesville OH 116 12 154 31:18.26 10:06/M
8 Chloe Levan 266 12 199 36:34.24 11:48/M
9 Catherine Lomis Culpeper VA 122 10 220 38:44.79 12:30/M
10 Amya Kempeny Barnesville OH 107 10 236 42:47.83 13:48/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacqulynn Gill 256 14 49 24:12.53 7:48/M
2 Aubrey Johnson Barnesville OH 96 13 57 24:55.79 8:02/M
3 Kaylee Wehr Quaker City OH 188 14 74 26:03.49 8:24/M
4 Jordyn Strous Barnesville OH 179 14 75 26:05.65 8:25/M
5 Kendal Lucas Barnesville OH 124 15 77 26:05.93 8:25/M
6 Kaylee Graham Barnesville OH 65 13 99 27:19.76 8:49/M
7 Abby Moore Barnesville OH 139 15 119 28:35.40 9:13/M
8 Kalleigh Stoner Saint Clairsville 176 15 127 29:09.69 9:24/M
9 Emma Wharton Barnesville OH 191 15 145 30:22.74 9:48/M
10 Taylor Crooks Barnesville OH 42 13 231 41:05.73 13:15/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Riley Helmick Barnesville OH 78 17 47 23:56.61 7:43/M
2 Taylor Clemons 260 17 90 26:41.34 8:36/M
3 Keira Bumgardner 289 16 94 27:03.82 8:44/M
4 Annie Carpenter 261 17 117 28:32.72 9:12/M
5 Molly Louderback Cincinnati OH 123 19 147 30:43.54 9:55/M
6 Abby Wharton Barnesville OH 190 19 148 30:45.11 9:55/M
7 Sophie Fischer Frank Amherst MA 53 17 163 32:01.28 10:20/M
8 Gracie Gardner Graysville OH 60 19 175 33:39.32 10:51/M
9 Addy Wildes Barnesville OH 193 18 202 36:56.69 11:55/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Snyder 240 23 64 25:21.86 8:11/M
2 Arika Simpson Belmont OH 166 24 78 26:06.35 8:25/M
3 Sydney Bates Barnesville OH 8 23 183 35:10.71 11:21/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittney Watson Scio OH 184 26 66 25:34.54 8:15/M
2 Alonna Ackerman 263 26 113 28:23.77 9:09/M
3 Kelsey Parks Rinard Mills OH 253 25 144 30:14.89 9:45/M
4 Kelly Fortney Beallsville OH 55 28 173 33:26.96 10:47/M
5 Nikki Muffeny Wheeling WV 142 28 181 35:09.18 11:20/M
6 Jessica Hoover Woodsfield OH 81 28 185 35:30.23 11:27/M
7 Megan Allen Woodsfield OH 5 29 186 35:31.48 11:27/M
8 Megan Stenger Barnesville OH 171 27 200 36:36.32 11:48/M
9 Taylor Hosey Lakewood OH 87 25 208 37:28.26 12:05/M
10 Ashley Coleman 242 26 210 37:48.14 12:12/M
11 Haley Logan Terre Haute IN 121 25 237 43:25.85 14:00/M
12 Lindsey Bowmna 234 25 244 45:05.38 14:33/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Corbin Dover OH 39 34 43 23:23.88 7:33/M
2 Tiffany Dish 275 30 63 25:17.79 8:09/M
3 Claire Murral Freeport OH 143 33 71 25:59.43 8:23/M
4 Natasha Joyce Kimbolton OH 102 34 72 26:00.23 8:23/M
5 Erin Arra Rocky River OH 6 31 116 28:31.70 9:12/M
6 Elizabeth Hershberger 279 33 151 30:54.98 9:58/M
7 Janelle Windsheimer Yorkville OH 195 30 155 31:21.81 10:07/M
8 Angela Liberati Shadyside OH 120 31 165 32:09.25 10:22/M
9 Elizabeth Atkinson Barnesville OH 7 31 179 34:39.12 11:11/M
10 Astachea Thomas 287 31 193 36:30.51 11:46/M
11 Brooke Brownfield Barnesville OH 24 30 195 36:32.33 11:47/M
12 Sara Myser Saint Clairsville 144 30 197 36:33.42 11:47/M
13 Kelly Schmidt Belmont OH 163 31 198 36:33.43 11:47/M
14 Amanda Bell Adena OH 10 34 205 37:27.31 12:05/M
15 Andrea Lewis Lexington KY 117 30 213 37:54.57 12:14/M
16 Sarah Aberegg Beallsville OH 4 33 216 38:11.60 12:19/M
17 Sara Templin 251 34 222 38:50.60 12:32/M
18 Ashley Leasure 265 32 225 39:05.99 12:36/M
19 Ronda Tyo Wheeling WV 180 34 226 39:06.68 12:37/M
20 Tessa Howiler Barnesville OH 88 33 227 39:44.17 12:49/M
21 Jennifer Ford 246 33 238 43:30.95 14:02/M
22 Danielle Reid Bethesda OH 155 30 239 44:27.19 14:20/M
23 Desiree McGinnis 285 33 242 44:48.82 14:27/M
24 Kimberly Lawrence 267 34 247 45:53.13 14:48/M
25 Sammie Harlan Triadelphia WV 69 30 253 58:05.34 18:44/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lenae Coyne Martins Ferry OH 40 38 45 23:33.13 7:36/M
2 Nikkol Zanes Rayland OH 198 37 46 23:33.13 7:36/M
3 Angela Rehbein Wheeling WV 154 39 52 24:21.37 7:51/M
4 Stephanie Harris Saint Clairsville 71 39 59 25:06.80 8:06/M
5 Carrie Davis Caldwell OH 47 39 83 26:15.81 8:28/M
6 Marie Stephen Barnesville OH 173 39 97 27:14.35 8:47/M
7 Candis Palmer West Lafayette OH 147 39 105 27:41.32 8:56/M
8 Crissy D'aquila Barnesville OH 45 35 120 28:37.83 9:14/M
9 Alicia Sargent Wheeling WV 160 37 128 29:12.85 9:25/M
10 Marcia Scott Sardis OH 164 39 131 29:30.83 9:31/M
11 Kayla Rhoades Worthington WV 156 35 156 31:24.18 10:08/M
12 Megan Stoner Saint Clairsville 177 36 158 31:29.64 10:09/M
13 Nicole Ziemnik Wadsworth OH 199 36 196 36:32.76 11:47/M
14 Karen Berga New Matamoras OH 17 39 251 48:27.47 15:38/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrienne Wilson 273 41 81 26:14.36 8:28/M
2 Mindy Johnson Barnesville OH 99 42 84 26:18.65 8:29/M
3 Pam Frazzini Wheeling WV 57 44 85 26:19.46 8:29/M
4 Jenny Helmick Barnesville OH 77 43 137 29:48.57 9:37/M
5 Kristie Komorowski 244 40 143 30:13.32 9:45/M
6 Christine Beck Wheeling WV 9 40 180 35:08.54 11:20/M
7 April Micker Bellaire OH 135 41 201 36:45.47 11:51/M
8 Akiko Brownstein Barnesville OH 25 43 235 42:46.35 13:48/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Ann Cleary Martins Ferry OH 37 47 126 28:52.33 9:19/M
2 Lori Kinnick Moundsville WV 110 49 130 29:30.82 9:31/M
3 Jodi Hayes Crooksville OH 75 45 146 30:39.48 9:53/M
4 Kayl Mccort Malaga OH 130 46 160 31:46.80 10:15/M
5 Tambi Mazar Bloomingdale OH 129 46 164 32:05.98 10:21/M
6 Carrie Gralinski Saint Clairsville 66 48 174 33:37.57 10:51/M
7 Amy Kemp Bethesda OH 104 47 204 37:16.24 12:01/M
8 Lara Williams 230 49 217 38:17.11 12:21/M
9 Crystal Watson Scio OH 185 46 219 38:29.36 12:25/M
10 Jennifer Kriechbaum 283 47 224 38:53.20 12:33/M
11 Clarissa Hornbeck Sardis OH 84 46 229 40:15.93 12:59/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristy Zahnke 211 53 86 26:21.10 8:30/M
2 Lisa Stackpole 208 51 92 27:00.35 8:43/M
3 Kathy Warfield Jerusalem OH 183 52 106 27:44.56 8:57/M
4 Carrie Perrell 272 54 115 28:31.70 9:12/M
5 Belinda Chapman Lees Summit MO 34 51 118 28:35.33 9:13/M
6 Suzanne Woitase 257 51 122 28:38.44 9:14/M
7 Millie Noland Terre Haute IN 145 56 142 30:03.16 9:42/M
8 Michele Plumly Somerton OH 152 51 166 32:24.87 10:27/M
9 Martha Hester Columbus OH 79 56 189 35:55.51 11:35/M
10 Debbie Dutton 227 59 192 36:14.77 11:41/M
11 Gloria Pauley Mcconnelsville OH 149 57 240 44:33.61 14:22/M
12 Sherry Hindman 286 53 252 49:09.72 15:51/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jan Chambers Barnesville OH 33 62 152 30:57.56 9:59/M
2 Connie Rich Quaker City OH 157 63 162 31:49.51 10:16/M
3 Debra Czap Westerville OH 44 61 178 34:27.78 11:07/M
4 Barbara Mcfarland Bellaire OH 132 63 248 46:21.46 14:57/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sister Kevin Berdis Osf Erie PA 16 74 228 40:15.51 12:59/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cedric Robinson 271 27 1 18:00.50 5:48/M
2 Dustin Reed 215 44 2 18:25.14 5:56/M
3 Tyler Jenkins Barnesville OH 95 14 3 19:22.58 6:15/M
4 Francis Toohey 255 15 4 19:25.44 6:16/M
5 David Wieselka 220 19 5 19:27.27 6:16/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean McCrate 226 49 6 19:38.48 6:20/M
2 Thomas Karrasch Wheeling WV 103 40 12 20:41.64 6:40/M
3 Micah Brownstein Barnesville OH 26 42 13 20:53.58 6:44/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Gallagher Barnesville OH 59 7 114 28:27.47 9:11/M
2 Jaxon Aberegg Beallsville OH 2 7 153 31:03.56 10:01/M
3 ? Jamison 247 9 176 33:56.48 10:57/M
4 Leo Zambori 213 7 206 37:27.50 12:05/M
5 Isaiah Sterling Rayland OH 174 8 211 37:48.25 12:12/M
6 Colton Aberegg Beallsville OH 1 6 215 38:11.19 12:19/M
7 Brody Denniso 284 6 241 44:46.68 14:26/M
8 Jensen Tyo 288 7 250 46:50.37 15:06/M
Male 10 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Harris Saint Clairsville 73 10 100 27:19.76 8:49/M
2 Cole Micker Bellaire OH 136 11 109 27:57.27 9:01/M
3 Brady Gallagher Barnesville OH 58 11 129 29:17.40 9:27/M
4 Hank Johnson Barnesville OH 97 12 167 32:27.62 10:28/M
5 Sabastian Green Barnesville OH 68 12 194 36:32.20 11:47/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Thrnburg 233 14 8 20:02.00 6:28/M
2 Mitchell Tickerhoof 277 15 9 20:06.84 6:29/M
3 Eli Miller 239 13 11 20:25.96 6:35/M
4 Tommy Walsh 201 15 17 21:07.95 6:49/M
5 Logan Dodd Barnesville OH 48 13 22 21:24.45 6:54/M
6 Mackston Reed 216 14 24 21:30.31 6:56/M
7 Derick Garrison 228 14 35 22:25.82 7:14/M
8 Dylan Lussky Barnesville OH 127 15 36 22:36.39 7:17/M
9 Skyler Thompson 238 15 39 22:51.46 7:22/M
10 Cooper Bell Barnesville OH 12 13 56 24:48.86 8:00/M
11 Tre Haney 206 13 73 26:03.30 8:24/M
12 Jett Stephen Barnesville OH 172 14 76 26:05.86 8:25/M
13 Jacob Webb Barnesville OH 186 15 80 26:07.11 8:25/M
14 Austin Stoner Saint Clairsville 175 13 87 26:21.51 8:30/M
15 Landry Burke Barnesville OH 28 13 101 27:22.85 8:50/M
16 John Cunard 276 15 138 29:51.82 9:38/M
17 Jack Koontz St Clairsville OH 115 13 140 29:56.82 9:39/M
18 Dylan Hanshaw 252 13 218 38:28.75 12:25/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Burghy 205 17 15 21:05.40 6:48/M
2 Kyle Keiser 207 17 16 21:07.47 6:49/M
3 Luke Snyder 262 16 18 21:12.84 6:50/M
4 Gudari Castillo Barnesville OH 31 17 26 21:35.42 6:58/M
5 Payne Johnson Barnesville OH 100 17 27 21:48.22 7:02/M
6 Aaron Marovich Barnesville OH 128 18 28 21:49.33 7:02/M
7 Draven Persons Barnesville OH 150 18 44 23:32.90 7:35/M
8 Andrew Iwenjiora Barnesville OH 89 17 134 29:43.80 9:35/M
9 Gareth Zahnke 282 16 135 29:44.74 9:35/M
10 Starbuck Roberts Belmont OH 158 16 136 29:48.00 9:37/M
11 Zachary Klimas Wheeling WV 112 19 169 33:05.17 10:40/M
12 Shen Zihan Barnesv OH 200 17 172 33:24.51 10:46/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cory Rush 224 22 88 26:26.42 8:32/M
2 Triston Pace 249 22 121 28:37.84 9:14/M
3 Derek Benner Scio OH 15 24 212 37:50.82 12:12/M
4 Jason Moore Ashland OH 140 24 221 38:49.92 12:31/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casey Morrison 264 25 7 19:53.69 6:25/M
2 Robert Simpson Belmont OH 167 25 20 21:17.65 6:52/M
3 Terry Smith Bridgeport OH 168 28 41 22:58.19 7:25/M
4 Alex Snyder 241 25 42 23:07.64 7:27/M
5 Nick Mcendree Saint Clairsville 131 25 50 24:13.12 7:49/M
6 Alex Spiczenski Barnesville OH 169 27 207 37:28.11 12:05/M
7 Ryan Sarkisian Lakewood OH 162 27 209 37:28.31 12:05/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Darrow Steubenville OH 46 32 25 21:35.23 6:58/M
2 Derek Weichlein Wheeling WV 189 31 98 27:14.98 8:47/M
3 Michael Aberegg Beallsville OH 3 33 141 29:58.76 9:40/M
4 Zach Tyo Wheeling WV 181 33 249 46:49.76 15:06/M
5 Adam Gonzales Triadelphia WV 62 32 254 58:05.42 18:44/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Wine 221 37 10 20:25.49 6:35/M
2 Mitch Tranovich 214 36 19 21:14.80 6:51/M
3 Jason Leech 237 39 21 21:19.66 6:53/M
4 Bryan Mularcik 218 38 32 22:02.55 7:06/M
5 Mitch Macdougall 231 36 48 24:11.10 7:48/M
6 Brian Bell Adena OH 11 35 65 25:30.87 8:14/M
7 Bryan Horner Marietta OH 86 39 79 26:06.88 8:25/M
8 Douglas Sargent Wheeling WV 161 35 82 26:15.67 8:28/M
9 Justin Friday 232 38 125 28:49.94 9:18/M
10 Brian Gonzales Weaverville NC 63 37 184 35:28.41 11:26/M
11 Scottie Crooks Barnesville OH 41 35 230 40:50.63 13:10/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Beckett 222 44 37 22:39.89 7:18/M
2 Eric Koontz St Clairsville OH 114 40 89 26:31.34 8:33/M
3 Erich Ross Wadsworth OH 159 43 104 27:38.48 8:55/M
4 Adam Stewart 236 40 107 27:47.89 8:58/M
5 Jeremy Clark 235 41 108 27:48.94 8:58/M
6 Jason Steed Barnesville OH 170 40 110 28:02.30 9:03/M
7 Jeremy Hayes Crooksville OH 74 41 111 28:08.84 9:05/M
8 Joe Bell Barnesville OH 13 42 168 32:45.78 10:34/M
9 Jacob Lewis Lexington KY 119 41 245 45:21.70 14:38/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Durbin Claysville PA 50 48 23 21:29.40 6:56/M
2 Tim Hertel 280 48 38 22:49.73 7:22/M
3 Dj Butler Barnesville OH 29 46 51 24:19.53 7:51/M
4 Matt Johnson Barnesville OH 98 46 60 25:15.14 8:09/M
5 Sean Douglass Saint Clairsville 49 46 123 28:47.65 9:17/M
6 Arron Kerns 250 47 124 28:49.50 9:18/M
7 Shawn Micker Bellaire OH 137 48 133 29:35.41 9:33/M
8 Bryan Jenkins Barnesville OH 91 45 161 31:49.45 10:16/M
9 Christian Klimas 210 47 170 33:05.87 10:40/M
10 Jim Bellville Neffs OH 14 47 233 41:35.53 13:25/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Foster Shadyside OH 56 55 34 22:16.66 7:11/M
2 Jeff Jones Uhrichsville OH 101 59 68 25:44.51 8:18/M
3 Rick Shimble Bellaire OH 165 54 69 25:52.28 8:21/M
4 Pat Gramlich Wheeling WV 67 55 93 27:02.53 8:43/M
5 Kelly Fisher Dover OH 54 54 149 30:50.29 9:57/M
6 Jeff Johnson 248 50 191 36:01.21 11:37/M
7 John Clark Powhatan Point OH 36 55 234 42:32.20 13:43/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Lucas Mingo Jct. OH 125 64 40 22:52.78 7:23/M
2 George Kepreos St Clairsville OH 108 60 61 25:15.55 8:09/M
3 Scott Hill New Martinsville W 80 68 62 25:17.12 8:09/M
4 Bruce Harris Weirton WV 70 64 67 25:40.23 8:17/M
5 Richard Klempa Bellaire OH 111 66 70 25:56.35 8:22/M
6 John Vavra St. Clairsville OH 182 66 95 27:08.24 8:45/M
7 Pete Frye 274 66 103 27:26.42 8:51/M
8 Pat Calmbacher Triadelphia WV 30 60 132 29:30.92 9:31/M
9 Clay Skarda 281 61 139 29:53.98 9:38/M
10 Allan Olexa 146 67 159 31:38.24 10:12/M
11 Eric Gartner 245 66 171 33:11.62 10:42/M
12 Timothy Erwine Barnesville OH 51 68 203 37:15.76 12:01/M
13 Tom Parsons Moundsville WV 148 67 243 45:03.60 14:32/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Farrell Wheeling WV 52 77 214 38:08.57 12:18/M
5K WALK
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rena Koontz St Clairsville OH 2201 38 5 33:16.71 10:44/M
2 Kelley Murdock 2296 35 6 34:09.26 11:01/M
3 Nancy Moczek Valley Grove WV 2234 46 8 34:38.24 11:10/M
4 Felicity Smith Bridgeport OH 2266 27 10 34:50.25 11:14/M
5 Sarah Donley Bethesda OH 2155 35 11 35:07.50 11:20/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Colvin Wheeling WV 2148 59 21 36:51.48 11:53/M
2 Shirley Bonnette St Clairsville OH 2050 57 22 36:56.48 11:55/M
3 Mary Beth Hassan Freedom PA 2181 65 36 39:34.21 12:46/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley McGinis 290 0 56 41:46.26 13:28/M
Female 1 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Hedrick Moundsville WV 2184 25 25 37:36.34 12:08/M
2 Hayley Jackson Barnesville OH 2192 17 57 41:47.18 13:29/M
3 Alyssa McGinnis 291 24 68 43:30.19 14:02/M
4 Angie Krieg Jacobsburg OH 2204 26 80 45:13.82 14:35/M
5 Kari Cooper Wheeling WV 2149 28 82 45:38.70 14:43/M
6 Hannah Kriechbaum 2454 24 91 47:22.63 15:17/M
7 Cassandra Mangino Wheeling WV 2220 29 92 47:23.40 15:17/M
8 Vanessa Baker Barnesville OH 2042 29 114 49:00.94 15:48/M
9 Sara Ackley 2354 19 132 51:21.95 16:34/M
10 Payton Bell Barnesville OH 2046 10 137 52:12.10 16:50/M
11 Jessica Hilton Martins Ferry OH 2187 29 138 52:42.58 17:00/M
12 Victoria Perebzak Quaker City OH 2247 27 141 53:09.34 17:09/M
13 Veda Jo Tomich 2377 19 147 54:18.33 17:31/M
14 Elise Gonzales Weavervile NC 2173 10 150 55:39.71 17:57/M
15 Lillian Baker Quaker City OH 2008 11 156 56:48.64 18:19/M
16 Laken Ramsay Heath OH 2252 23 158 56:52.34 18:21/M
17 Leslie Neubauer Heath OH 2238 23 159 56:55.12 18:22/M
18 Nicole Gallagher Powhatan Point OH 2169 29 165 59:00.22 19:02/M
19 Melissa Mcfarland Barnesville OH 2224 29 166 1:00:29.76 19:31/M
20 Louisa Anne Paugstat Marietta OH 2244 18 174 1:03:27.42 20:28/M
21 Sadie McFarland 2462 17 180 1:06:30.63 21:27/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Coyne Martins Ferry OH 2150 34 39 39:58.46 12:54/M
2 Sonya Hunt Bethesda OH 2189 32 76 44:48.11 14:27/M
3 Tiffany Lucas Barnesville OH 2214 30 78 44:50.34 14:28/M
4 Andrea Winland 2280 32 121 50:21.31 16:15/M
5 Amber Duvall Barnesville OH 2156 34 122 50:21.31 16:15/M
6 Ashley Colvin Salesville OH 2147 30 125 50:44.11 16:22/M
7 Vicki Stillion Salesville OH 2269 33 127 50:46.42 16:23/M
8 Jessica Haythorn Flushing OH 2182 34 136 52:06.55 16:48/M
9 Missy Armstrong 2295 31 167 1:02:46.22 20:15/M
10 Tiffay Scott 2455 33 171 1:03:21.25 20:26/M
11 Allana Filak Wheeling WV 2158 31 175 1:04:36.48 20:50/M
12 Ashley Krieger Bellaire OH 2206 32 178 1:05:40.43 21:11/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Gibeaut Belmont OH 2171 39 18 36:26.99 11:45/M
2 Kenna Macmillan Brandon Martins Ferry OH 2217 37 74 44:32.74 14:22/M
3 Jessica Depriest Wheeling WV 2153 35 81 45:37.48 14:43/M
4 Heather Kovacs Barnesville OH 2203 37 83 45:44.15 14:45/M
5 Jeannette Turner 2281 37 84 46:13.85 14:55/M
6 Maria Lang Adena OH 2209 35 87 46:24.12 14:58/M
7 Michelle Gallagher Barnesville OH 2168 37 111 48:54.12 15:46/M
8 Erica Milhoar 2289 38 118 49:43.12 16:02/M
9 Amanda Cole Beallsville OH 2146 36 124 50:32.71 16:18/M
10 Julie Ressler Columbus OH 2256 38 126 50:46.11 16:23/M
11 Jennifer Mitchell 2351 37 160 56:56.80 18:22/M
12 Brooke Showalter 2456 35 177 1:05:39.61 21:11/M
13 Brook McFarland 2461 37 181 1:06:33.69 21:28/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Goff Davisville WV 2172 42 30 37:57.73 12:15/M
2 Donella Hunt 2451 41 32 38:23.57 12:23/M
3 Kristy Hendershot Barnesville OH 2185 44 75 44:35.26 14:23/M
4 Jackie Bell Barnesville OH 2045 40 101 48:05.48 15:31/M
5 Tiffany Franckhauser Wintersville OH 2162 42 108 48:51.46 15:45/M
6 Jennifer Cunningham Quaker City OH 394 40 115 49:14.46 15:53/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kimberly Reed Dillonvale OH 2253 48 88 46:25.65 14:58/M
2 Melissa Lomis Culpeper VA 2212 48 93 47:24.71 15:17/M
3 Stacy Phillips Bridgeport OH 2248 45 142 53:24.23 17:14/M
4 Meg Miller Moundsville WV 2232 47 145 53:54.83 17:23/M
5 Ellen Drook 2457 48 163 58:01.79 18:43/M
6 Tiffany Gramby Barnesville OH 2174 45 172 1:03:22.26 20:26/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Brown Powhatan Pt OH 2100 50 46 40:58.81 13:13/M
2 Candy Matchett Coshocton OH 2221 54 48 41:07.44 13:16/M
3 Alicia Mcswords Woodsfield OH 2228 53 63 43:07.87 13:55/M
4 Debbie Gardner Graysville OH 2170 50 134 51:28.35 16:36/M
5 Kate Wright Proctor WV 2279 52 146 53:55.67 17:24/M
6 Eustasia Tubbs 2460 54 162 58:01.54 18:43/M
7 Julia Louise Mcfrederick-Paugstat Marietta OH 2225 54 173 1:03:27.22 20:28/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Triggs Woodsfield OH 2271 55 40 40:04.57 12:55/M
2 Carol Drake 2352 57 47 41:06.60 13:15/M
3 Tina Parsons Moundsville WV 2243 59 60 42:01.16 13:33/M
4 Teresa Mccombs Dover OH 2222 55 71 43:56.27 14:10/M
5 Jeanene Estep Wheeling WV 2157 55 77 44:49.48 14:27/M
6 Pamela Mccort Morristown OH 2223 58 89 46:29.62 15:00/M
7 Amy Sipos Wheeling WV 2265 55 100 47:47.88 15:25/M
8 Marla Kent Littleton CO 2200 59 103 48:30.13 15:39/M
9 Diana Shulsky Bay Village OH 2262 57 105 48:39.86 15:42/M
10 Rose Grear Barnesville OH 2175 59 106 48:41.56 15:42/M
11 Ann Isaly Powhatan Pt OH 2191 57 109 48:51.65 15:45/M
12 Sherry Krieg Jacobsburg OH 2205 59 113 48:54.53 15:46/M
13 Marianne Clark Powhatan Point OH 2142 57 116 49:15.68 15:53/M
14 Nancy Severn 2288 55 119 49:43.53 16:02/M
15 Cynthia Chase Saint Clairsville 2121 58 164 58:43.27 18:56/M
16 Judy Minkemeyer Wheeling WV 138 55 168 1:03:11.32 20:23/M
17 Jo Krieger Bellaire OH 2207 56 179 1:05:40.73 21:11/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Mancinelli Charleroi PA 2218 62 38 39:55.85 12:53/M
2 Linda Loncaric Arico Burgettstown PA 2213 63 52 41:24.39 13:21/M
3 Susan Nesbitt Barnesville OH 2237 62 55 41:45.64 13:28/M
4 Bridget Holskey 254 61 58 41:47.88 13:29/M
5 Lisa Kampras-Jones Woodsfield OH 2199 62 66 43:19.68 13:58/M
6 Cindy Hartlieb Wheeling WV 2179 64 67 43:29.31 14:02/M
7 Jill Park Piedmont OH 2242 63 69 43:35.17 14:04/M
8 Betsy Rinkes Martins Ferry OH 2258 60 70 43:41.38 14:05/M
9 Leiann Cline 2453 61 94 47:25.27 15:18/M
10 Nancy Pope Morgantown WV 2250 61 99 47:43.14 15:24/M
11 Kris Bendel Martins Ferry OH 2047 62 104 48:39.20 15:42/M
12 Candy Jones Parkersburg WV 2196 64 117 49:34.12 15:59/M
13 Cathy Perko 2299 60 120 50:05.37 16:09/M
14 Teresa King Zanesville OH 109 62 131 51:06.90 16:29/M
15 Lisa Chesnut Shadyside OH 2139 61 135 51:44.84 16:41/M
16 Kathy Cicchirillo Follansbee WV 2140 64 139 52:57.48 17:05/M
17 Teresa Gagliardi Steubenville OH 2166 64 140 52:58.84 17:05/M
18 Sandra Lee Perebzak Quaker City OH 2246 63 144 53:29.90 17:15/M
19 Ruth Lung Woodsfield OH 2215 63 184 1:08:34.40 22:07/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marsha Ward Barnesville OH 2273 66 112 48:54.12 15:46/M
2 Mimi Favot 2282 66 128 50:49.20 16:24/M
3 Pam Wilson Woodsfield OH 2277 65 183 1:08:34.20 22:07/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colleen Lewis Saint Clairsville 2211 70 79 45:05.25 14:33/M
2 Elehnor Young 2297 75 95 47:25.88 15:18/M
3 Barb Morris Martins Ferry OH 2235 72 107 48:50.63 15:45/M
4 Judy Johnson Barnesville OH 2195 71 123 50:30.44 16:17/M
5 Rebecca Tomich 2380 71 148 54:32.55 17:35/M
6 Polly Sawvel Barnesville OH 2261 74 152 55:51.50 18:01/M
7 Jane Daley La Porte IN 2152 75 153 55:53.97 18:02/M
8 Barbara Fitzsimmons New Martinsville W 2159 84 154 56:07.40 18:06/M
9 Rita Bowers Shadyside OH 2064 71 155 56:23.20 18:11/M
10 Oh Myla 2392 73 157 56:51.22 18:20/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Stough 2293 36 1 26:22.58 8:30/M
2 Carl Kondrach 2283 46 2 27:21.93 8:49/M
3 Christopher Fox Weirton WV 2161 44 3 29:04.34 9:23/M
4 Alex Thoburn 2292 57 4 33:07.52 10:41/M
5 Michael Jones Saint Clairsville 2198 59 7 34:14.19 11:03/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett Moundsville WV 2048 50 9 34:50.25 11:14/M
2 Brenis Phillips 2286 63 12 35:30.57 11:27/M
3 Jim Ortt 2287 74 13 35:32.18 11:28/M
Male 1 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zane Mcswords Woodsfield OH 2231 17 102 48:16.13 15:34/M
2 Owen Mcswords Woodsfield OH 2230 15 130 50:49.86 16:24/M
3 Quinton Riddell 2459 12 169 1:03:11.94 20:23/M
Male 30 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffrey Bowers Shadyside OH 2063 46 37 39:52.96 12:52/M
2 Robert Webb Barnesville OH 187 48 43 40:37.90 13:06/M
3 Eric Fithyan 2290 34 54 41:43.19 13:27/M
4 Chris Cleary Martins Ferry OH 2145 45 61 42:56.46 13:51/M
5 Matt Hennings Steubenville OH 2186 46 110 48:52.86 15:46/M
6 Tim Reythad 2376 49 133 51:22.77 16:34/M
7 Jim Mitchell 2300 39 161 56:56.92 18:22/M
8 Vito Riggi Wheeling WV 2257 35 176 1:04:41.68 20:52/M
Male 50 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Poling Vienna WV 2249 65 14 35:32.53 11:28/M
2 Michael Remenar Yorkville OH 2254 60 15 36:02.19 11:37/M
3 Bob Morris 2389 63 16 36:02.74 11:37/M
4 Jerry Rush Barnesville OH 2259 52 17 36:24.42 11:45/M
5 David Workman Bellaire OH 2278 67 19 36:32.75 11:47/M
6 Mark Nicholson Barnesville OH 2240 60 20 36:38.91 11:49/M
7 George ""Hammer Macek Wheeling WV 2216 66 23 37:08.25 11:59/M
8 Rich Bogard Benwood WV 2049 50 24 37:31.89 12:06/M
9 Terry ""The Leg Whitecotton Wheeling WV 2275 64 26 37:39.99 12:09/M
10 Richard Respole Bellaire OH 2255 66 27 37:43.69 12:10/M
11 John Fitzgerald 2284 54 28 37:47.47 12:11/M
12 Ron Calissie Wheeling WV 2103 69 29 37:55.49 12:14/M
13 Scott Smith 2452 61 31 38:21.22 12:22/M
14 Ken Williams 2294 50 33 38:35.97 12:27/M
15 Jim Hassan Freedom PA 2180 68 34 38:47.72 12:31/M
16 Matthew Jenkins St. Clairsville OH 2194 62 35 39:27.95 12:44/M
17 Mark Smith Mcmechen WV 2268 53 42 40:28.78 13:03/M
18 Anthony Mcswords Woodsfield OH 2229 50 44 40:40.94 13:07/M
19 Ken Hissam Benwood WV 2188 59 45 40:49.11 13:10/M
20 Elmer Borsos Adena OH 2053 63 49 41:07.77 13:16/M
21 Michael Kutys Martins Ferry OH 2208 62 50 41:07.94 13:16/M
22 Blake Headen Wellsburg WV 2183 51 51 41:21.69 13:20/M
23 Jerry Kosem Wheeling WV 2202 69 53 41:39.31 13:26/M
24 Jeff Perko 2298 61 59 41:53.18 13:31/M
25 Mark Brown Barnesville OH 2102 61 62 42:56.47 13:51/M
26 Kenny Andresen Steubenville OH 2007 65 64 43:11.68 13:56/M
27 Michael Jarrett Wheeling WV 2193 58 65 43:12.35 13:56/M
28 Robert Pope Morgantown WV 2251 64 72 44:07.10 14:14/M
29 Thomas Kutzlo 2353 63 73 44:25.67 14:20/M
30 Michael Wellman Moundsville WV 2274 52 85 46:19.18 14:56/M
31 Joe Mancinelli Charleroi PA 2219 67 86 46:23.91 14:58/M
32 William Carpenter Barnesville OH 2114 55 90 47:07.36 15:12/M
33 Jim Sinoski Saint Clairsville 2264 63 96 47:27.10 15:18/M
34 Scott Simonton St Marys WV 2263 51 97 47:31.36 15:20/M
35 Greg Park Piedmont OH 2241 67 98 47:41.40 15:23/M
36 Joseph Perebzak Quaker City OH 2245 64 143 53:28.92 17:15/M
37 Richard Frank Wheeling WV 2164 67 170 1:03:14.50 20:24/M
38 Bill Frank Woodsfield OH 2163 56 182 1:08:34.19 22:07/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Turkaly 2291 73 41 40:20.15 13:01/M
2 Stanley Czyzewski Bellaire OH 2151 77 129 50:49.62 16:24/M
3 James Fitzsimmons New Martinsville W 2160 88 149 54:53.81 17:42/M
4 Fausto Lazo St Clairsville OH 2210 73 151 55:43.96 17:58/M
HEAVYWEIGHTS
Female OVERALL HWTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Candace Kesselring Moundsville WV 396 23 4 23:59.86 7:44/M
2 Trish Satterfield Jewett OH 399 37 8 30:17.57 9:46/M
3 Jeannette Wierzbicki Senecaville OH 400 59 9 30:32.72 9:51/M
4 Becky Carr-Schaefer Steubenville OH 393 36 11 37:48.50 12:12/M
5 Brandi Huntsman Byesville OH 395 28 12 38:10.58 12:19/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nickie Couch 204 41 13 38:26.25 12:24/M
2 Amberly Blair 212 42 14 41:14.29 13:18/M
3 Hannah Carpenter Flushing OH 391 30 16 42:12.24 13:37/M
Male OVERALL HWTS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Harris Saint Clairsville 72 41 1 22:52.72 7:23/M
2 Dirk Harkins 225 50 2 23:04.13 7:26/M
3 Ryan McCullough Wheeling WV 397 37 3 23:11.64 7:29/M
4 Stephen Lord 223 38 5 25:50.61 8:20/M
5 Vincent Carpenter Flushing OH 392 30 6 26:47.35 8:38/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Couch 203 39 7 27:59.00 9:02/M
2 Greg Mouser 243 50 10 34:03.53 10:59/M
3 Greg Baker Quaker City OH 390 39 15 41:36.72 13:25/M