BEAVER COUNTY RUN TO BREAK THE CYCLE
Age Group Results
August 25, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alysha Bartosh Clinton PA 1299 38 8 20:17.47 6:33/M
2 Amy Koontz Monongahela 1910 42 12 20:40.42 6:40/M
3 Jade Olds 1974 31 14 22:26.51 7:14/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Simone Sharpless 1983 10 28 24:07.88 7:47/M
2 Aubrey Bumblis 1959 10 52 29:46.77 9:36/M
3 Catherine Kredel 1965 9 53 29:49.13 9:37/M
4 Madalyn Black Conway 1872 12 57 30:04.63 9:42/M
5 Olivia St. Esprit Beaver PA 1942 12 60 30:45.13 9:55/M
6 Ella Barnes Trafford 1864 5 91 39:44.78 12:49/M
7 Sydnee Johnston 1900 10 123 50:03.19 16:09/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayden Sharpless 1982 14 25 23:39.54 7:38/M
2 Finley Paxton Freedom 1924 13 41 26:02.87 8:24/M
3 Allyson Charlovich 1951 15 67 32:26.38 10:28/M
4 Jessica Scheel 1954 15 68 32:27.22 10:28/M
5 Stephanie B. Rochester PA 1968 15 102 43:37.13 14:04/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Alicandro Rochester PA 2000 25 46 26:53.37 8:40/M
2 Rachel Wagoner Enon Valley 1948 27 71 33:13.88 10:43/M
3 Amy Olszewski 1979 29 99 43:23.13 14:00/M
4 Lindsay Mason 1917 29 108 46:22.64 14:57/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Snedeker Darlington PA 1939 32 45 26:35.87 8:35/M
2 Jaci McCoy Baden 1918 32 59 30:23.41 9:48/M
3 Rayna Knox Baden PA 1909 33 76 34:29.51 11:07/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Malinda Koncar West Middlesex PA 1969 36 20 23:17.33 7:31/M
2 Victoria Gettinger Beaver PA 1984 39 44 26:33.87 8:34/M
3 Corinne Jukes Aliquippa 1901 39 47 27:54.38 9:00/M
4 Jollene Pratte Beaver Falls PA 2012 35 50 29:30.50 9:31/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacie Barnes Trafford 1867 40 16 22:38.87 7:18/M
2 Heidi Yeager Valencia PA 1980 40 56 30:02.63 9:41/M
3 Melissa Crawford Darlington 1879 44 90 38:43.54 12:29/M
4 Jaime Loschinsky Rochester PA 1967 42 104 43:43.92 14:06/M
5 Angela Smith New Brighton PA 1322 44 105 44:26.11 14:20/M
6 Lillian Johnston New Brighton 1899 41 114 47:38.32 15:22/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Grosskopf Beaver PA 1955 47 70 32:52.88 10:36/M
2 Dana Wallace Beaver 1949 46 73 34:10.49 11:01/M
3 Lilcana Wutter 1992 46 75 34:27.25 11:07/M
4 Niki Adler Pittsburgh 1860 49 78 35:20.11 11:24/M
5 Robin Redfern Beaver 1930 48 89 38:37.20 12:27/M
6 Emily O'Leary Beaver 1921 45 96 42:05.38 13:35/M
7 Jennifer Stoops 1283 48 106 44:35.34 14:23/M
8 Becka Hessler New Brighton 1890 46 116 47:52.35 15:26/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawn Smith 1295 52 39 25:49.25 8:20/M
2 Nora Stodehauser 1970 52 62 31:06.60 10:02/M
3 Lisa Fredette Youngwood PA 1884 50 63 31:16.36 10:05/M
4 Kim Kenetz Cranberry 1904 52 84 36:47.13 11:52/M
5 Tina Paxton Freedom 1927 54 117 47:52.55 15:26/M
6 Brenda Tinley 1989 53 127 56:21.58 18:11/M
7 Nina Curtis 1990 53 128 56:22.14 18:11/M
Female 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Albers Beaver PA 1862 56 61 30:56.88 9:59/M
2 Sabine Kane New Brighton 1902 58 66 32:10.63 10:23/M
3 Stacey Sullican Beaver 1945 56 69 32:38.94 10:32/M
4 Tammy McGeehan East Liverpool 1919 55 79 35:24.39 11:25/M
5 Laurie Fillinger New Brighton PA 1981 56 82 36:07.12 11:39/M
6 Kathy Zangus Beaver PA 1950 60 88 38:37.13 12:27/M
7 Darlene Hochevar 1894 60 100 43:26.39 14:01/M
8 Carla Kelly 1903 55 110 46:31.39 15:00/M
9 Debi Leopardi 1912 60 111 46:53.37 15:07/M
10 Carol Sanders Darlington 1936 56 118 48:25.64 15:37/M
11 Susie Patsy Beaver Falls 1922 58 119 48:26.89 15:37/M
Female 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dianne Gayhart Beaver Falls 1885 62 87 38:31.88 12:25/M
2 Leigh Riemer Conway 1934 63 93 40:33.61 13:05/M
3 Susie Hill 1893 65 98 43:22.60 13:59/M
4 Jill Marsilio-Colonna 1915 65 101 43:26.48 14:01/M
5 Ellen Mason 1916 62 109 46:22.69 14:57/M
6 Lori Strano 1944 64 112 46:55.39 15:08/M
7 Diane Loverich 1985 61 113 47:14.10 15:14/M
8 Martha Renner Monaca 1933 62 121 49:13.37 15:53/M
9 Carolyn Kupperman Clinton PA 1911 69 122 49:26.14 15:57/M
10 Diane Vular Beaver PA 1946 64 125 50:32.89 16:18/M
11 Karen Mihalic 1952 64 129 56:24.44 18:12/M
Female 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Hemenway Beaver 1888 74 94 40:47.24 13:09/M
2 Ginny Fletcher Beaver Falls 1883 78 130 1:02:20.67 20:06/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Hessler New Brighton PA 1889 16 1 18:10.47 5:52/M
2 Jay Hessler New Brighton 1891 14 2 18:34.61 5:59/M
3 Garrett Paxton Freedom 1925 16 3 18:40.74 6:01/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Kredel 1963 12 22 23:25.37 7:33/M
2 Jordan Delon 1991 11 32 24:57.22 8:03/M
3 Keenan Kerr Monaca PA 1280 11 40 26:02.26 8:24/M
4 Dylan Scheel 1976 12 43 26:27.63 8:32/M
5 Christopher Kerr 1281 12 77 34:32.14 11:08/M
6 Gavin Johnston 1897 12 97 43:01.63 13:53/M
7 Lucas Barnes Trafford 1866 7 107 44:57.57 14:30/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dominic Bumblis 1960 13 10 20:37.36 6:39/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Paxton Freedom 1923 18 5 19:43.10 6:22/M
2 Hunter Black Conway 1871 16 7 20:16.63 6:32/M
3 Alex Kerr Freedom 1906 16 18 23:03.87 7:26/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melchizedeis Anderson 1977 27 15 22:37.67 7:18/M
2 Austin Bailey 1961 23 58 30:09.80 9:44/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Saibena 1297 31 21 23:21.00 7:32/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Bartosh 1294 39 11 20:39.82 6:40/M
2 Terry Burnsworth 1286 38 48 28:30.32 9:12/M
3 Andy Kirish 1986 36 72 33:15.00 10:44/M
4 Michael Knox Baden PA 1908 36 85 37:41.38 12:09/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Teagarden Pittsburgh PA 1298 44 4 19:04.33 6:09/M
2 Jason Judy Monaca PA 1302 43 19 23:06.32 7:27/M
3 Forrest Smith Aliquippa 1938 43 30 24:49.88 8:00/M
4 Justin Jocuns Gibsonia 1895 42 31 24:55.80 8:02/M
5 Greg Johnston Beaver PA 1988 43 33 25:04.12 8:05/M
6 Darren Kredel 1964 43 34 25:18.37 8:10/M
7 Jason Barnes Trafford 1865 41 35 25:27.33 8:13/M
8 Rob Stoudt 1978 44 36 25:29.77 8:13/M
9 Gery Lewis Youngwood PA 1913 42 51 29:38.63 9:34/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Nemenz 1971 45 13 20:55.48 6:45/M
2 tj Engel 1285 45 17 22:47.27 7:21/M
3 Robert Sforza Moon Twp 1937 48 24 23:36.19 7:37/M
4 Adrian Aguirre Ambridge 1861 49 26 23:41.87 7:38/M
5 Chad Lehman Beaver PA 1958 47 37 25:38.82 8:16/M
6 David Johnston Imperial 1896 48 55 30:02.43 9:41/M
7 Rob Cestra Beaver 1876 48 64 31:43.14 10:14/M
8 Mike Hessler New Brighton 1892 45 74 34:10.87 11:01/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Deweese 1328 50 23 23:35.37 7:36/M
2 Jamie Graham Beaver Falls 1886 52 54 29:55.31 9:39/M
3 Alexander Andres 1301 54 86 38:06.10 12:17/M
4 Larry Paxton Freedom 1926 52 115 47:43.60 15:24/M
Male 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Romzf 2076 57 6 20:13.12 6:31/M
2 Terry Mcgaffic Hookstown PA 1282 59 9 20:34.54 6:38/M
3 Frank Tarantine Youngstown OH 1987 60 38 25:39.11 8:16/M
4 Dan Albers Beaver 1863 59 49 28:42.78 9:15/M
Male 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Warren Smith Mc Donald PA 1329 64 27 23:47.56 7:40/M
2 Ron Neal Rochester PA 1920 61 29 24:20.62 7:51/M
3 Curtis Feldmeier 1300 64 42 26:25.87 8:31/M
4 Allan Knapp Ambridge PA 1907 62 65 32:02.71 10:20/M
5 Denny Baughman Sr. Beaver 1869 68 80 35:41.63 11:31/M
6 Robert Rosinsky Ambridge PA 1935 69 83 36:42.71 11:50/M
7 Dave Renner Monaca 1932 65 95 41:49.87 13:29/M
8 James Miller 1966 65 103 43:43.12 14:06/M
9 Thomas Knapp 1962 64 120 48:45.13 15:44/M
10 Joseph Vular Beaver 1947 67 126 50:32.89 16:18/M
11 Lanny Reinard Freedom 1931 68 131 1:02:20.92 20:06/M
Male 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roy Presnell Chester WV 1929 73 81 35:56.36 11:35/M
2 David Brennez Beaver 1873 72 92 40:33.20 13:05/M
3 Rolf Engdahl Beaver Falls 1881 72 124 50:21.37 16:15/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Brown Beaver PA 2151 17 10 48:05.13 7:45/M
2 Jocelyn Sharpless 2078 41 11 48:40.54 7:51/M
3 Ella Andrew 2098 13 14 50:54.58 8:13/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Lollings 2197 17 26 56:50.80 9:10/M
2 Bailey Oleary Beaver PA 2198 16 32 58:12.38 9:23/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faith Lambert New Castle 2010 27 16 51:22.63 8:17/M
2 Jennifer Schaefer 2199 28 31 58:05.60 9:22/M
3 Jessica Leslie Ambridge PA 2011 28 36 1:04:09.46 10:21/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Gutierrez Beaver PA 2008 32 34 1:00:42.36 9:47/M
2 Amanda Sgroi Mcknight PA 2024 30 40 1:09:47.11 11:15/M
3 Amy Elliott Beaver Falls 2006 34 42 1:11:55.71 11:36/M
4 Emily Renner 2020 31 43 1:12:02.83 11:37/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Peffer 2195 37 15 51:17.34 8:16/M
2 Veronica Burnsworth Monaca 2002 37 22 55:02.88 8:53/M
3 Jennie Couch Freedom PA 2017 37 24 55:43.89 8:59/M
4 Brandi Holsinger Aliquippa PA 2021 39 37 1:04:22.84 10:23/M
5 Carrie Mcconaughy Beaver PA 2194 39 38 1:09:13.60 11:10/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dana Marchianda 2026 44 17 51:57.38 8:23/M
2 Melissa Yzquierdo 2064 40 35 1:01:53.37 9:59/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Carr Aliquippa PA 2004 48 27 56:53.64 9:10/M
Female 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Divina Harvey Ambridge PA 2019 55 21 54:35.14 8:48/M
Female 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindy Grimm Industry PA 2030 66 25 56:40.85 9:08/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Devin Walsh Lloyd's Racing Team 2029 30 1 36:25.79 5:52/M
2 Chris Olds 2200 32 2 36:37.63 5:54/M
3 Anthony Perini 2143 18 3 40:40.73 6:34/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jimmie Couch 2016 12 7 45:54.13 7:24/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Stahhecker 2023 29 8 46:46.00 7:33/M
2 Tim Smith 2101 29 23 55:39.89 8:59/M
3 Bill Schaefer 2022 29 33 59:45.84 9:38/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Farkas Beaver Falls 2007 35 12 48:56.78 7:54/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 D.J. Sharpless 2090 43 9 47:59.13 7:44/M
2 Jack Peffer 2028 43 18 52:35.63 8:29/M
3 Adam Andrew 2091 44 19 52:36.32 8:29/M
4 Rick Girt 1975 40 39 1:09:46.64 11:15/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Basinski Pittsburgh 2001 47 5 40:54.13 6:36/M
2 John Koontz Monongahela 2009 45 6 41:58.75 6:46/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Carr Aliquippa 2003 52 41 1:11:47.64 11:35/M
Male 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Chinchilla Lloyds Racing Team 2025 58 4 40:46.59 6:35/M
2 Jack Patterson Aliquippa PA 2027 60 13 50:07.51 8:05/M
3 David Harvey Ambridge PA 2018 58 29 57:57.64 9:21/M
4 Robert Casuccio Aliquippa PA 2005 60 30 58:00.96 9:21/M
Male 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Zack Columbiana 2015 61 20 53:59.56 8:42/M
Male 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Norman Melser Monaca PA 2196 73 28 57:53.83 9:20/M
DQ
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Graham Allison Park PA 2037 38 1 36:14.34 5:51/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnny Patrus 2144 71 2 40:59.37 6:37/M