BUD SHUSTER RUN FOR YOUR LIFE
Age Group Results
April 21, 2018
Results By Race Management Systems, Inc.
6K
Female OVERALL 6K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Annie Clay Duncansville PA 4133 43 14 28:15.7 7:36/M
2 Charity Montag 4092 44 21 29:42.3 7:59/M
3 Shari Roberts 4105 33 23 29:50.9 8:01/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Campbell 4048 14 59 37:05.9 9:58/M
2 Rayne Lingafelt Duncansville PA 4086 12 83 42:04.1 11:18/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lily Evans 4056 16 70 38:55.0 10:28/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Holland 4129 29 34 31:51.2 8:34/M
2 Jen Stillman 4119 29 75 40:14.5 10:49/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Dean 4051 34 42 32:56.1 8:51/M
2 Jennifer Soisson 4134 34 49 35:03.6 9:25/M
3 Aubrey Saccol 4106 30 58 36:58.0 9:56/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tracy Orner 4098 39 27 30:26.2 8:11/M
2 Rebecca Seymour 4154 38 33 31:34.9 8:29/M
3 Tracy Fitzpatrick Imler PA 4101 39 40 32:30.1 8:44/M
4 Nicole Snyder 4109 39 77 40:49.8 10:58/M
5 Megan Browell 4045 37 79 41:09.6 11:04/M
6 Kosie Shepherd-Poraela 4108 39 82 41:56.7 11:16/M
7 Elizabeth Heverly 4064 37 88 43:21.0 11:39/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nikki Orsborne 4099 41 43 33:01.4 8:53/M
2 Kimberly Merritts 4090 42 47 34:46.5 9:21/M
3 Megan Reilly 4102 44 56 36:34.8 9:50/M
4 Julie Evans 4055 43 69 38:53.8 10:27/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terri Rhone 4140 49 45 33:46.8 9:05/M
2 Kelly Bottenfield 4043 45 65 37:42.3 10:08/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Anderson 537 52 37 32:21.5 8:42/M
2 Patti Caswell 4049 50 52 35:32.4 9:33/M
3 Anita Bowers 4044 51 53 35:53.8 9:39/M
4 Joanie Nedwreski 4141 51 60 37:08.3 9:59/M
5 Christine Hess 4150 52 66 38:22.2 10:19/M
6 Debra Bender 4039 51 76 40:22.3 10:51/M
7 Anne Blake 4148 51 87 43:19.3 11:39/M
8 April Savino 4143 50 89 43:51.5 11:47/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bobbi Bollinger Altoona PA 4041 59 92 45:15.0 12:10/M
2 Jeannette Shannon 4123 57 98 51:58.2 13:58/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alane Adams 4139 62 73 39:57.7 10:44/M
2 Jolene Kopriva 4082 64 74 40:12.9 10:48/M
3 Angeline Leeper 4083 63 80 41:24.1 11:08/M
4 Sherry Phillips 4100 60 81 41:27.8 11:09/M
5 Tina Honkus 4068 61 86 43:11.2 11:37/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Wagner 4111 68 91 44:40.4 12:00/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Miller 4118 70 94 45:42.2 12:17/M
Male OVERALL 6K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 4080 36 1 21:44.1 5:51/M
2 Travis Kagarise 4142 38 2 23:16.9 6:15/M
3 Christopher Love 4087 14 3 23:43.6 6:23/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Wagner 4112 10 11 27:35.2 7:25/M
2 Vincent Seymour 4153 9 63 37:35.4 10:06/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brady Flynn 4058 14 8 27:01.6 7:16/M
2 Jack Dixon 4156 14 54 36:18.6 9:45/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonah Salyards 4128 22 5 24:31.6 6:35/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenton McLaughlin Moshannon PA 4089 28 18 29:15.1 7:52/M
2 Brandon Zitsch Altoona PA 4117 25 28 30:35.7 8:13/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ricky Kruise 4144 34 39 32:26.5 8:43/M
2 Zach Winkler 4114 31 44 33:44.1 9:04/M
3 Russ O'Reilly 4155 30 61 37:14.4 10:01/M
4 Jose Garcia Ortega 4060 34 68 38:41.9 10:24/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Black Altoona PA 4040 39 13 28:02.8 7:32/M
2 Bryan Hammond 4063 37 19 29:22.1 7:54/M
3 Mike Rishel 4104 35 50 35:19.9 9:30/M
4 TK Dean 4052 39 62 37:16.8 10:01/M
5 Matt Leaper 4120 35 67 38:40.9 10:24/M
6 David Lingafelt Lilly PA 4085 37 84 42:09.3 11:20/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Merry 4127 40 6 24:49.0 6:40/M
2 Steve Myers 4095 42 7 25:06.9 6:45/M
3 Frederick Ferguson 4057 44 17 29:00.7 7:48/M
4 Frank Sanders 4124 43 24 30:10.1 8:07/M
5 David Stein 4121 42 30 31:04.0 8:21/M
6 Ben Harader Altoona PA 4130 44 32 31:32.6 8:29/M
7 Tom Worthington II 4122 42 72 39:44.1 10:41/M
8 Scott Auker 4149 43 85 42:29.4 11:25/M
9 Kenneth Imler 4125 43 97 51:03.5 13:43/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel 4145 47 10 27:25.6 7:22/M
2 Michael Shable 4147 45 12 28:00.5 7:32/M
3 Casey Kephart Altoona PA 4081 48 25 30:14.8 8:08/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Love 4088 53 4 23:51.4 6:25/M
2 Paul Hinkle, Jr. 4066 53 29 30:47.3 8:17/M
3 Steve Morrissey 4146 53 31 31:31.0 8:28/M
4 Derin Moore Roaring Spring PA 4093 52 36 32:13.4 8:40/M
5 Carl Musselman 4094 50 46 34:26.7 9:15/M
6 Thad Dalby 4135 51 48 35:02.4 9:25/M
7 Mike Rhone 4136 50 51 35:21.6 9:30/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Franco 4137 55 15 28:18.8 7:36/M
2 Marvin Conerly Pembroke Pines FL 4050 57 16 28:51.9 7:45/M
3 Dave Miller 4091 57 26 30:15.8 8:08/M
4 Drew Swope 4152 55 35 32:06.5 8:38/M
5 Grove Dixon 4157 55 55 36:19.7 9:46/M
6 Patrick Bollinger 4138 59 64 37:37.9 10:07/M
7 Kevin Winkler 4113 55 90 44:12.3 11:53/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Adams 508 61 9 27:17.6 7:20/M
2 Glenn Kagarise 4151 61 20 29:28.0 7:55/M
3 Rick Eichelberger Hopewell PA 4054 63 22 29:44.3 8:00/M
4 Dave Despot 4126 62 71 39:43.5 10:41/M
5 Tom Bollinger 4042 62 93 45:19.5 12:11/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Leeper 4084 65 57 36:52.5 9:55/M
2 Terry Householder 4079 67 95 49:16.6 13:15/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 4061 70 38 32:23.6 8:42/M
2 John Stump 4110 76 41 32:36.6 8:46/M
3 David Ollman 4096 76 78 41:01.1 11:02/M
4 James Woomer 4115 73 96 50:33.8 13:35/M
2 MILE WALK
Female OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 5085 58 1 22:07.0 11:04/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maddison Butler 5109 17 50 38:05.4 19:03/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Altmoinshafer 5115 19 17 28:51.4 14:26/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Kopriva 5113 28 31 31:15.0 15:38/M
2 Nicole Turner 5091 29 40 35:44.8 17:52/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Myers 5073 32 3 23:23.0 11:42/M
2 Rachel Pincherri 5110 34 10 26:41.6 13:21/M
3 Kayla Winkler 5086 31 14 27:47.6 13:54/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Rishel 5093 35 4 23:30.2 11:45/M
2 Christy Nau 5095 35 28 30:39.1 15:20/M
3 Jessica Cassarly 5107 38 34 32:16.1 16:08/M
4 Sheri Butler 5108 39 49 38:04.1 19:02/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darla Cox 5111 47 25 29:38.6 14:49/M
2 Stefanie Franks 5062 47 44 35:55.1 17:58/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Teresa Krug 5070 52 2 23:21.4 11:41/M
2 Penny Kelly 5103 50 36 32:18.8 16:09/M
3 Michelle Zitsch 5089 51 39 33:43.0 16:52/M
4 Elizabeth Krumenaker 5105 51 41 35:46.1 17:53/M
5 Rebecca Winkler 5087 53 42 35:48.6 17:54/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 5060 57 5 23:34.6 11:47/M
2 Laurie McTigue 5098 57 26 29:39.4 14:50/M
3 Debbie Leskowitz 5100 59 27 29:39.9 14:50/M
4 Marianne Kennedy 5104 58 35 32:18.2 16:09/M
5 Bonnie Long 5071 59 43 35:50.4 17:55/M
6 Becky Lardieri 5102 57 45 36:45.7 18:23/M
7 Brenda Quarry 5080 57 48 37:23.7 18:42/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 5075 62 6 24:37.9 12:19/M
2 Jae-Sim Kallai 5068 62 9 26:38.9 13:19/M
3 Jane Gearhart 5063 64 15 28:41.7 14:21/M
4 Monica Petre 5078 61 21 29:18.1 14:39/M
5 Becky Rettig 5082 60 29 31:09.3 15:35/M
6 Kathy Woods 5090 64 37 32:19.3 16:10/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald 5077 67 11 26:44.1 13:22/M
2 Brenda Lochner 5099 67 20 29:15.4 14:38/M
3 Cindy Pincherri 5079 65 30 31:11.1 15:36/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 5074 79 23 29:28.9 14:44/M
2 Donna Quarry 5081 79 47 37:05.5 18:33/M
Male OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 5072 62 7 24:43.2 12:22/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lane Cassarly 5106 6 33 32:14.0 16:07/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Shannon 5092 32 46 36:47.3 18:24/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding 5065 45 38 33:33.9 16:47/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Muss 5096 52 13 27:38.8 13:49/M
2 Rick Cox 5112 53 24 29:36.6 14:48/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Rettig 5083 59 16 28:49.8 14:25/M
2 Bert Altmanshafer 5116 58 18 28:51.9 14:26/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gearhart 5064 63 19 29:14.0 14:37/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr 5061 68 12 27:11.5 13:36/M
2 Jim Winsor 5088 66 32 32:02.5 16:01/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 5076 70 8 26:25.6 13:13/M
2 Gary Rhodes 5084 77 22 29:24.7 14:42/M
1 MILE
Female OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Althanshafer 1026 18 3 7:16.0 7:16/M
2 Rachel Dull 1027 18 4 7:26.3 7:26/M
3 Kathryn Swope 1028 18 5 7:48.2 7:48/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evelyn Holton 1012 2 22 10:49.9 10:49/M
2 Davina Holton 1011 3 24 10:56.6 10:56/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Addison Fair 1018 7 18 10:15.6 10:15/M
2 Anna Barnes 1022 6 20 10:33.8 10:33/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ava Mayer 1025 10 16 10:06.4 10:06/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Conrad 1029 15 10 8:54.2 8:54/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Fair 1007 32 17 10:14.1 10:14/M
2 Chelsea Garcia Ortega 1009 30 26 12:19.7 12:19/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michele Holton 1013 38 23 10:51.5 10:51/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Merrilee Anderson 1003 45 8 8:46.1 8:46/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolyn Donaldson Hollidaysburg PA 1020 56 12 9:26.2 9:26/M
Male OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 August Anderson 1002 14 1 6:20.6 6:20/M
2 Aaron McDonald 1019 27 2 6:48.8 6:48/M
3 Bill Buck 1006 59 6 8:07.3 8:07/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexander Fitzpatrick 1008 9 25 11:16.6 11:16/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr 1010 17 7 8:14.3 8:14/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Bell 1005 31 15 9:45.9 9:45/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Barnes 1014 39 21 10:34.9 10:34/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Fitzpatrick 1017 42 19 10:25.6 10:25/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Franks 1024 51 9 8:51.3 8:51/M
2 David Montag 1015 53 11 8:56.2 8:56/M
3 Daniel Dongell 1023 52 13 9:30.6 9:30/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Ayers 1004 68 14 9:38.9 9:38/M