ERNST TRAIL BLAZER RACES
Overall Finish List
July 15, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
15K
Time Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Back Time Pace
1 Matthew Puleio 1397 14 M 1 Top Fin 55:19.50 5:56/M
2 Cody Cornell Conneaut Lake PA 1390 24 M 2 Top Fin 0:23.02 55:42.52 5:58/M
3 Paul Groh 1388 45 M 3 Top Fin 8:38.20 1:03:57.70 6:51/M
4 Adam Stillwagen 1394 29 M 1 25-29 9:28.25 1:04:47.75 6:57/M
5 Justin Dickey Atlantic PA 1149 38 M 1 35-39 11:24.49 1:06:43.99 7:09/M
6 Tyler McClimans 1385 24 M 1 20-24 11:56.77 1:07:16.27 7:13/M
7 Roderick Fernandez Meadville PA 1155 55 M 1 Top Fin 14:56.46 1:10:15.96 7:32/M
8 Martin Raffensberger Cranesville PA 1357 41 M 1 40-44 15:10.02 1:10:29.52 7:33/M
9 Ted Williams North East PA 1378 56 M 1 55-59 15:15.18 1:10:34.68 7:34/M
10 Tom Hayden 1384 69 M 1 Top Fin 18:44.98 1:14:04.48 7:56/M
11 Brad Wachowiak Meadville PA 1376 35 M 2 35-39 21:16.50 1:16:36.00 8:13/M
12 Chance Derugen-Toomey 1386 27 M 2 25-29 21:22.40 1:16:41.90 8:13/M
13 Ashley Henshaw 1393 32 F 1 Top Fin 1:18:48.80 8:27/M
14 Kelly Astur 1402 38 F 2 Top Fin 0:47.13 1:19:35.93 8:32/M
15 Courtney Sargent Erie PA 1359 21 F 3 Top Fin 1:15.16 1:20:03.96 8:35/M
16 David Dawson Meadville PA 1147 48 M 1 45-49 24:54.63 1:20:14.13 8:36/M
17 Gary Groshner Cochranton PA 1165 56 M 2 55-59 25:21.21 1:20:40.71 8:39/M
18 Steve Mizner Meadville PA 1197 56 M 3 55-59 26:46.04 1:22:05.54 8:48/M
19 Suzanne Delo Meadville PA 1148 49 F 1 Top Fin 3:49.17 1:22:37.97 8:51/M
20 John Kessner Conneaut Lake PA 1172 37 M 3 35-39 28:05.86 1:23:25.36 8:56/M
21 Heather Nelson 1396 47 F 1 45-49 8:28.89 1:27:17.69 9:21/M
22 Doug Heverly Greenville PA 1169 52 M 1 50-54 32:56.10 1:28:15.60 9:28/M
23 Stephanne Burns Conneaut Lake PA 1141 44 F 1 40-44 9:45.35 1:28:34.15 9:30/M
24 Lou Alaksin New Galilee PA 1028 77 M 1 75-79 34:09.17 1:29:28.67 9:35/M
25 Lorraine Benedict North East PA 1137 62 F 1 60-64 12:14.55 1:31:03.35 9:46/M
26 Jack Egan Ludlow MA 1153 59 M 4 55-59 37:17.89 1:32:37.39 9:56/M
27 William Woods Grove City PA 1381 52 M 2 50-54 37:35.21 1:32:54.71 9:57/M
28 Tiffany Leech Centerville PA 1399 38 F 1 35-39 15:22.09 1:34:10.89 10:06/M
29 Nicole Jennings Hermitage PA 1170 34 F 1 30-34 15:33.46 1:34:22.26 10:07/M
30 Taylor Marzouca Meadville PA 1188 18 F 1 16-19 15:42.73 1:34:31.53 10:08/M
31 Peyton Mcvinney Jamestown NY 1195 50 M 3 50-54 39:47.49 1:35:06.99 10:12/M
32 Jennifer Padezanin Beaver Falls PA 1351 53 F 1 50-54 16:45.62 1:35:34.42 10:15/M
33 Frank Yohe Meadville PA 1383 65 M 1 65-69 41:13.88 1:36:33.38 10:21/M
34 Courtney Green Lisbon NY 1163 21 F 1 20-24 18:24.99 1:37:13.79 10:25/M
35 Steve Pilarcik Saegertown PA 1354 56 M 5 55-59 41:59.39 1:37:18.89 10:26/M
36 Chad McWilliams 1408 44 M 2 40-44 43:49.17 1:39:08.67 10:38/M
37 Sherry Mason Cochranton PA 1190 65 F 1 Top Fin 22:15.69 1:41:04.49 10:50/M
38 Mara Alterio Pittsburgh PA 1032 39 F 2 35-39 22:27.67 1:41:16.47 10:51/M
39 Joyce Rust Cochranton PA 1358 71 F 1 70-74 23:41.63 1:42:30.43 10:59/M
40 Dominick DiRenzo 1410 48 M 2 45-49 47:26.94 1:42:46.44 11:01/M
41 Emily Smeltz Indiana PA 1366 39 F 3 35-39 26:18.50 1:45:07.30 11:16/M
42 Paul Kratochvill 1412 39 M 4 35-39 50:38.25 1:45:57.75 11:21/M
43 Janelle Fumerola Grove City PA 1160 44 M 3 40-44 53:35.98 1:48:55.48 11:40/M
44 McKenna DiRenzo 1411 17 F 2 16-19 31:33.49 1:50:22.29 11:50/M
45 Marsha Severo Meadville PA 1364 70 F 2 70-74 35:46.18 1:54:34.98 12:17/M
46 Jaimie Gross Darlington PA 1166 37 F 4 35-39 45:08.79 2:03:57.59 13:17/M
47 Andi Lee New Galilee PA 1181 60 F 2 60-64 45:09.11 2:03:57.91 13:17/M
5K RUN
Time Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Back Time Pace
1 Teddy Ernst 1392 16 M 1 Top Fin 18:33.83 5:59/M
2 James Clark 1409 9 M 2 Top Fin 2:57.04 21:30.87 6:56/M
3 Ben Kullen 1391 17 M 3 Top Fin 3:10.17 21:44.00 7:01/M
4 Lance Axton Cochranton PA 1110 14 M 1 12-15 3:30.39 22:04.22 7:07/M
5 John Clark 1404 46 M 1 Top Fin 3:50.47 22:24.30 7:14/M
6 Wade Schriner Oakdale PA 1362 20 M 1 20-24 4:31.89 23:05.72 7:27/M
7 Emily Clark 1405 12 F 1 Top Fin 23:16.61 7:30/M
8 Mark Ams Meadville PA 1042 37 M 1 35-39 5:27.59 24:01.42 7:45/M
9 Madeline Ashe 1400 15 F 2 Top Fin 0:56.86 24:13.47 7:49/M
10 Kerstin Martin Meadville PA 1187 30 F 3 Top Fin 0:58.23 24:14.84 7:49/M
11 Concetta Fort Saegertown PA 1156 28 F 1 25-29 1:19.57 24:36.18 7:56/M
12 John Frano Meadville PA 1157 48 M 1 45-49 6:24.02 24:57.85 8:03/M
13 Kristine Wright Broadview Heights 1382 25 F 2 25-29 2:19.86 25:36.47 8:15/M
14 Brandon Ferrier 1413 22 M 2 20-24 7:11.04 25:44.87 8:18/M
15 Alanna Fry 1401 32 F 1 30-34 2:53.61 26:10.22 8:26/M
16 Duane Koller Meadville PA 1173 59 M 1 55-59 8:02.71 26:36.54 8:35/M
17 Michelle Lippert Conneautville PA 1183 39 F 1 35-39 3:25.11 26:41.72 8:36/M
18 Robert Schriner Oakdale PA 1361 54 M 1 50-54 8:19.07 26:52.90 8:40/M
19 Jacob Steiger Saegertown PA 1371 18 M 1 16-19 8:21.31 26:55.14 8:41/M
20 Amber Burchard 1407 16 F 1 16-19 3:38.98 26:55.59 8:41/M
21 Ted Lord Warren PA 1184 52 M 2 50-54 8:39.81 27:13.64 8:47/M
22 Briana Lewis Meadville PA 1182 40 F 1 Top Fin 4:03.52 27:20.13 8:49/M
23 Amanda Krise Slippery Rock PA 1176 27 F 3 25-29 4:15.87 27:32.48 8:53/M
24 Gretchen Myers Meadville PA 1199 61 F 1 60-64 4:17.52 27:34.13 8:54/M
25 David Sanner 1403 47 M 2 45-49 9:03.32 27:37.15 8:55/M
26 Ian Binnington Meadville PA 1138 46 M 3 45-49 9:06.37 27:40.20 8:55/M
27 Cheryl Drazina 1395 44 F 1 40-44 4:23.60 27:40.21 8:55/M
28 Laurie Kurt Conneaut Lake PA 1177 61 F 2 60-64 5:32.12 28:48.73 9:17/M
29 Douglas Gawne Iii Meadville PA 1162 56 M 2 55-59 10:21.62 28:55.45 9:20/M
30 Eugene Torigoe Meadville PA 1374 39 M 2 35-39 10:22.63 28:56.46 9:20/M
31 David Donahue Myrtle Beach SC 1150 65 M 1 Top Fin 10:42.65 29:16.48 9:26/M
32 Mark Perrine Zelienople PA 1353 63 M 1 60-64 11:27.15 30:00.98 9:41/M
33 George Schroeder Meadville PA 1363 74 M 1 70-74 11:31.65 30:05.48 9:42/M
34 Brian Burns Conneaut Lake PA 1140 47 M 4 45-49 12:45.38 31:19.21 10:06/M
35 Patty Frano Meadville PA 1158 48 F 1 45-49 9:24.12 32:40.73 10:32/M
36 Jeff Ledebur Titusville PA 1180 31 M 1 30-34 14:10.40 32:44.23 10:34/M
37 Ar Marcinek Carlton PA 1185 56 M 3 55-59 14:52.41 33:26.24 10:47/M
38 Emerson Wimer Meadville PA 1380 57 M 4 55-59 15:38.14 34:11.97 11:02/M
39 Beth Wimer Meadville PA 1379 53 F 1 50-54 10:55.76 34:12.37 11:02/M
40 Dawn Raffensberger Cranesville PA 1356 39 F 2 35-39 12:50.61 36:07.22 11:39/M
41 Kevin Mcnally Morristown NJ 1193 61 M 2 60-64 18:08.55 36:42.38 11:50/M
42 Roberta Marcinek Carlton PA 1186 54 F 2 50-54 13:50.13 37:06.74 11:58/M
43 Mari Siliano Alamo TX 1365 64 F 3 60-64 15:29.31 38:45.92 12:30/M
44 Be Ky Dunford Meadville PA 1152 56 F 1 55-59 15:30.88 38:47.49 12:31/M
45 Nancy Blauser Seneca PA 1139 61 F 4 60-64 16:58.74 40:15.35 12:59/M
46 Clarence Mason Waterford PA 1189 81 M 1 80-99 21:52.66 40:26.49 13:03/M
47 Ella Mae Williams North East PA 1377 87 F 1 Top Fin 21:16.34 44:32.95 14:22/M
48 Rebecca Stanton Meadville PA 1370 38 F 3 35-39 33:56.32 57:12.93 18:27/M
5K WALK
Time Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Back Time Pace
1 James Bell, Jr Oil City PA 1136 72 M 1 Top Fin 38:36.74 12:27/M
2 Becky Clark 1406 43 F 1 Top Fin 38:54.75 12:33/M
3 Rodney Daum Tionesta PA 1144 60 M 2 Top Fin 0:40.95 39:17.69 12:40/M
4 Bernard Daum Tionesta PA 1143 68 M 3 Top Fin 1:29.36 40:06.10 12:56/M
5 Amber Heaton Carlton PA 1168 38 F 2 Top Fin 2:52.17 41:46.92 13:28/M
6 Renee Langtry-Green Lisbon NY 1178 48 F 3 Top Fin 3:57.41 42:52.16 13:50/M
7 Bruce Green 1389 54 M 1 Top Fin 4:16.01 42:52.75 13:50/M
8 Renee Hayes Saegertown PA 1167 51 F 1 Top Fin 4:58.15 43:52.90 14:09/M
9 Barbara Mcnally Morristown NJ 1192 63 F 1 60-64 7:01.90 45:56.65 14:49/M
10 Ken Kaczmorski Conneautville PA 1171 67 M 1 Top Fin 7:27.76 46:04.50 14:52/M
11 Judy Lewis 1387 69 F 1 Top Fin 7:25.95 46:20.70 14:57/M
12 Deborah Weber 1398 50 F 1 50-54 7:56.85 46:51.60 15:07/M
13 Donna Laver Greenville PA 1179 68 F 1 65-69 8:14.75 47:09.50 15:13/M
14 Rebecca Spadafore Meadville PA 1369 39 F 1 35-39 10:12.36 49:07.11 15:51/M
15 Kathleen Spadafore Meadville PA 1368 62 F 2 60-64 10:13.39 49:08.14 15:51/M
16 Frank Frisina Meadville PA 1159 60 M 1 60-64 11:38.50 50:15.24 16:13/M
17 Michelle Koller Meadville PA 1175 59 F 1 55-59 13:20.76 52:15.51 16:51/M
18 Elle Koller Meadville PA 1174 26 F 1 25-29 13:21.01 52:15.76 16:51/M
19 Patricia Mcnally-Chiarell Wilmington NC 1194 69 F 2 65-69 13:39.50 52:34.25 16:57/M
20 Ryan Messenger Meadville PA 1196 37 M 1 35-39 17:40.18 56:16.92 18:09/M
21 Alexcia Vosburgh Meadville PA 1375 15 F 1 12-15 17:22.52 56:17.27 18:09/M
22 Sue Egan Ludlow MA 1154 56 F 2 55-59 19:12.08 58:06.83 18:45/M
23 Melissa Gard Meadville PA 1161 35 F 2 35-39 19:12.14 58:06.89 18:45/M
24 Lori Maxeiner Meadville PA 1191 46 F 1 45-49 19:53.00 58:47.75 18:58/M
25 Todd Davies Mercer PA 1146 32 M 1 30-34 20:29.69 59:06.43 19:04/M
26 Marissa Davies Mercer PA 1145 28 F 2 25-29 20:11.88 59:06.63 19:04/M