GREENWAY TRAIL GRIN AND BEAR IT
HALF MARATHON
Age Group Results
November 18, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Stella Balzli New Castle PA 835 42 10 0:02.30 1:34:01.52 1:33:59.22 7:10/M
Female 1 to 19
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Hannah Cunningham East Palestine OH 907 14 41 0:02.95 1:53:33.75 1:53:30.80 8:40/M
2 Lorelai Phillips Salem OH 969 13 49 0:02.95 1:58:22.68 1:58:19.73 9:02/M
3 Tiffany Vega Cortland OH 993 19 51 0:08.70 1:58:57.10 1:58:48.40 9:04/M
Female 20 to 29
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Megan O'keefe Lakewood OH 961 24 21 0:01.40 1:42:30.91 1:42:29.51 7:49/M
2 Ashley Lydic Lakewood OH 949 25 25 0:01.90 1:44:47.86 1:44:45.96 8:00/M
3 Emily Lee Kent OH 1710 28 27 0:05.19 1:44:57.49 1:44:52.30 8:00/M
4 Holly Boyer Uniontown OH 896 23 42 0:07.43 1:54:19.54 1:54:12.11 8:43/M
5 Kaitlin Durbin Cleveland OH 912 29 43 0:14.53 1:54:43.74 1:54:29.21 8:44/M
6 Ashley Crosser Lisbon OH 904 25 50 0:13.42 1:58:34.65 1:58:21.23 9:02/M
7 Marina Johnson Mineral Ridge OH 934 29 52 0:08.49 1:58:56.99 1:58:48.50 9:04/M
8 Brynn Waylonis New Castle PA 995 28 62 0:19.78 2:02:52.34 2:02:32.56 9:21/M
9 Lindsey Jachim Canonsburg PA 932 27 70 0:10.28 2:07:52.35 2:07:42.07 9:45/M
10 Robin Pinsoneault Hookstown PA 970 28 84 0:17.28 2:14:55.22 2:14:37.94 10:17/M
11 Shelby Jones Mentor OH 936 26 102 0:20.75 2:37:00.14 2:36:39.39 11:57/M
12 Tomeeka Langer Mount Clare WV 947 29 113 0:18.37 3:15:14.42 3:14:56.05 14:53/M
Female 30 to 39
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Emily Tiberio Beaver PA 991 34 19 0:03.99 1:41:10.47 1:41:06.48 7:43/M
2 Amy O'donnell Ebensburg PA 2176 33 28 0:04.58 1:45:34.88 1:45:30.30 8:03/M
3 Kristie Shumaker Canfield OH 980 39 30 0:02.54 1:46:44.15 1:46:41.61 8:09/M
4 Cheryl Brogan Perrysburg OH 897 37 31 0:03.29 1:48:57.50 1:48:54.21 8:19/M
5 Jamie Planitzer Beaver Falls PA 972 33 32 0:03.77 1:50:21.34 1:50:17.57 8:25/M
6 Amy Farmer Lisbon OH 914 37 37 0:06.60 1:51:55.29 1:51:48.69 8:32/M
7 Jenna Evans Mc Donald OH 1706 36 40 0:05.59 1:53:14.95 1:53:09.36 8:38/M
8 Sarah Keeler Canfield OH 939 35 45 0:11.77 1:55:13.97 1:55:02.20 8:47/M
9 Chandler Fiffick Canfield OH 915 37 48 0:01.80 1:57:51.57 1:57:49.77 9:00/M
10 Michelle Rosnick Pittsburgh PA 2174 36 54 0:07.84 1:59:03.42 1:58:55.58 9:05/M
11 Jodi Kosek New Middletown OH 2178 39 56 0:16.28 1:59:38.78 1:59:22.50 9:07/M
12 Marie Palmer Finleyville PA 964 33 68 0:12.99 2:07:04.84 2:06:51.85 9:41/M
13 Maura Freaney Youngstown OH 916 31 74 0:07.29 2:08:56.86 2:08:49.57 9:50/M
14 Courtney Poullas Youngstown OH 974 32 81 0:06.00 2:11:58.36 2:11:52.36 10:04/M
15 Tracy Hartwick Beaver Falls PA 925 33 82 0:14.53 2:12:52.86 2:12:38.33 10:07/M
16 Bethany Mori Bethel Park PA 958 36 88 0:19.36 2:18:20.21 2:18:00.85 10:32/M
17 Carla Touville New Middletown OH 992 38 93 0:15.27 2:25:19.12 2:25:03.85 11:04/M
18 Alexis Nile East Liverpool OH 960 37 97 0:05.12 2:31:42.13 2:31:37.01 11:34/M
19 Sharon Summers Hubbard OH 987 37 98 0:08.55 2:31:48.13 2:31:39.58 11:35/M
20 Courtney O'neill Youngstown OH 962 34 107 0:13.20 2:43:45.85 2:43:32.65 12:29/M
21 Amaria Hartman Marion OH 924 33 109 0:19.28 2:48:00.40 2:47:41.12 12:48/M
Female 40 to 49
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Amy Koontz Monongahela PA 943 42 15 0:03.17 1:39:30.55 1:39:27.38 7:35/M
2 Laura Pfahler Youngstown OH 1711 43 16 0:05.79 1:40:09.83 1:40:04.04 7:38/M
3 Gayle Pavone Franklinville NY 965 40 57 0:15.44 2:00:15.78 2:00:00.34 9:10/M
4 Tiffany Kaiser Canfield OH 937 47 58 0:11.32 2:00:23.28 2:00:11.96 9:10/M
5 Mary Siegel Saxonburg PA 981 47 63 0:15.48 2:03:46.61 2:03:31.13 9:26/M
6 Holly Peterman Cranberry Twp PA 967 40 64 0:15.52 2:03:46.81 2:03:31.29 9:26/M
7 Eleanor Klucinec Canfield OH 941 46 69 0:13.20 2:07:35.86 2:07:22.66 9:43/M
8 Patricia Sweeney Lakewood OH 989 41 76 0:14.80 2:09:34.64 2:09:19.84 9:52/M
9 Jinger Miller Lisbon OH 1893 42 85 0:01.70 2:15:01.71 2:15:00.01 10:18/M
10 Candie Burbick Leetonia OH 899 46 86 0:13.50 2:16:57.87 2:16:44.37 10:26/M
11 Joyce Garnet Warren OH 918 47 89 0:12.20 2:19:26.43 2:19:14.23 10:38/M
12 Tricia Fury Warren OH 1959 42 90 0:10.96 2:20:18.19 2:20:07.23 10:42/M
13 Valerie Gundlah Navarre OH 922 48 94 0:11.38 2:27:28.62 2:27:17.24 11:15/M
14 Patrice Klooywyk Lowellville OH 940 47 95 0:16.27 2:28:21.85 2:28:05.58 11:18/M
15 Jenny Armstrong New Philadelphia O 810 40 96 0:14.21 2:28:29.37 2:28:15.16 11:19/M
16 Julie Pittman Columbiana OH 971 47 104 0:16.63 2:43:18.40 2:43:01.77 12:27/M
17 Anita Meredith East Liverpool OH 953 46 111 0:16.68 2:50:52.39 2:50:35.71 13:01/M
18 Alicia Cunningham East Palestine OH 906 40 115 0:11.99 3:19:33.87 3:19:21.88 15:13/M
Female 50 to 59
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Caroline Stone Salem OH 986 56 33 0:06.28 1:50:44.91 1:50:38.63 8:27/M
2 Natalie Guappone Lisbon OH 921 51 38 0:09.42 1:52:02.34 1:51:52.92 8:32/M
3 Nancy Krainz Mingo Junction OH 945 57 65 0:02.10 2:03:49.44 2:03:47.34 9:27/M
4 Charlotte Serjak New Castle PA 978 58 72 0:09.43 2:08:14.99 2:08:05.56 9:47/M
5 Meg Clark Chardon OH 903 52 99 0:12.39 2:35:19.21 2:35:06.82 11:50/M
6 Laurie Weiner North Canton OH 996 55 103 0:22.79 2:38:18.89 2:37:56.10 12:03/M
7 Lorna Hutcheson Bridgeport WV 931 50 114 0:17.78 3:15:14.17 3:14:56.39 14:53/M
Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Nicholas Edinger Mars PA 913 27 1 0:00.17 1:14:39.16 1:14:38.99 5:42/M
Male 1 to 19
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Noah Smith Sycamore OH 1042 17 7 0:01.40 1:33:12.76 1:33:11.36 7:07/M
2 Ryuichiro Takamoto Columbiana OH 990 18 9 0:00.76 1:33:47.71 1:33:46.95 7:09/M
3 Nick Zajac North Royalton OH 1033 16 12 0:01.74 1:36:43.82 1:36:42.08 7:23/M
4 Jeremy Miller Columbiana OH 954 18 18 0:00.74 1:40:42.22 1:40:41.48 7:41/M
5 Damien Phillips Salem OH 968 16 29 1:45:47.53 1:45:47.53 8:05/M
Male 20 to 29
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Brandon Pyatt Columbiana OH 1037 27 44 0:08.70 1:54:44.29 1:54:35.59 8:45/M
2 Michael Rerick Canonsburg PA 976 25 71 0:10.28 2:07:52.61 2:07:42.33 9:45/M
Male 30 to 39
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Robert Hixon New Orleans LA 928 33 3 0:00.58 1:27:43.94 1:27:43.36 6:42/M
2 James Johnson Mineral Ridge OH 933 31 11 0:01.29 1:34:50.82 1:34:49.53 7:14/M
3 Ryan Hixon Munhall PA 929 32 17 0:01.25 1:40:19.61 1:40:18.36 7:39/M
4 Matt Bobola Alliance OH 895 33 20 0:07.79 1:41:34.83 1:41:27.04 7:45/M
5 Ron Lisco Jr Wilkinsburg PA 2177 34 24 0:04.30 1:44:35.35 1:44:31.05 7:59/M
6 Jeff Basile Diamond OH 1717 31 26 0:05.40 1:44:55.58 1:44:50.18 8:00/M
7 Jim Johnstone Youngstown OH 935 38 36 0:03.54 1:51:41.45 1:51:37.91 8:31/M
8 Shane Brunazzi Boston PA 898 38 39 0:04.28 1:52:06.67 1:52:02.39 8:33/M
9 Bala Cherukuri Canton OH 902 38 46 0:07.27 1:55:51.10 1:55:43.83 8:50/M
10 Lance Delbrugge Steubenville OH 909 34 55 0:01.61 1:59:20.35 1:59:18.74 9:06/M
11 Donald Bailes North Jackson OH 833 38 77 0:05.40 2:10:21.76 2:10:16.36 9:57/M
12 Christopher Vorwald Columbiana OH 994 31 80 0:02.22 2:11:13.92 2:11:11.70 10:01/M
13 Jonathan Mori Bethel Park PA 959 37 87 0:19.55 2:17:16.86 2:16:57.31 10:27/M
14 Eric Langer Mount Clare WV 946 31 92 0:18.51 2:22:34.32 2:22:15.81 10:52/M
15 Ryan Miller Pittsburgh PA 956 30 112 0:02.74 2:57:40.29 2:57:37.55 13:34/M
Male 40 to 49
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Patrick Moran Rochester PA 957 43 2 0:01.26 1:26:38.32 1:26:37.06 6:37/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 890 47 6 0:01.25 1:32:52.64 1:32:51.39 7:05/M
3 John Koontz Monongahela PA 944 45 8 0:01.28 1:33:34.71 1:33:33.43 7:08/M
4 Todd Mcgill Franklin PA 951 47 14 0:02.33 1:38:53.88 1:38:51.55 7:33/M
5 Neal Bayless Leetonia OH 892 43 22 0:00.76 1:42:36.62 1:42:35.86 7:50/M
6 Chris Pabian Allison Park PA 963 42 23 0:10.76 1:43:07.49 1:42:56.73 7:51/M
7 Tom Smith Sycamore OH 984 48 35 0:08.56 1:51:25.19 1:51:16.63 8:30/M
8 John Black Sharon PA 894 49 47 0:10.54 1:56:55.55 1:56:45.01 8:55/M
9 William Siwicki Warren OH 982 46 53 0:08.54 1:58:59.10 1:58:50.56 9:04/M
10 Daniel Sweeney Lakewood OH 988 41 79 0:14.43 2:11:12.10 2:10:57.67 10:00/M
11 Christopher Popovich Butler PA 973 46 83 0:10.34 2:14:37.77 2:14:27.43 10:16/M
12 Lafe Hutcheson Bridgeport WV 930 48 91 0:18.29 2:20:39.87 2:20:21.58 10:43/M
13 Clinton Armstrong New Philadelphia O 808 40 100 2:35:57.88 2:35:57.88 11:54/M
14 Patrick Stevenson Winchester VA 985 43 105 0:16.68 2:43:18.63 2:43:01.95 12:27/M
15 Dave Sayers Youngstown OH 977 48 106 0:12.99 2:43:45.45 2:43:32.46 12:29/M
16 Scott Katzenmeyer Cleveland OH 938 48 110 0:16.53 2:50:32.86 2:50:16.33 13:00/M
Male 50 to 59
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Steve Goldcamp Beaver PA 919 57 4 0:01.84 1:28:20.69 1:28:18.85 6:44/M
2 John Cymanski Hiram OH 908 52 5 0:06.40 1:29:03.99 1:28:57.59 6:47/M
3 John Armstrong Grove City PA 826 53 13 0:02.97 1:37:11.86 1:37:08.89 7:25/M
4 Robert Shick Kittanning PA 979 54 34 0:05.00 1:50:56.17 1:50:51.17 8:28/M
5 Ed Masta Wyandotte MI 950 56 59 0:10.76 2:00:23.85 2:00:13.09 9:11/M
6 Tom Mangan Pittsburgh PA 2173 52 66 0:11.37 2:05:30.76 2:05:19.39 9:34/M
7 Malv Campbell Bethesda OH 900 55 67 0:08.69 2:06:22.60 2:06:13.91 9:38/M
8 Bruce Mcintosh Boardman OH 952 53 75 0:07.22 2:09:09.84 2:09:02.62 9:51/M
9 Glenn Fry Leetonia OH 917 56 78 0:09.73 2:10:31.30 2:10:21.57 9:57/M
10 Pete Wiencek Rock Creek OH 997 55 101 0:21.53 2:37:00.13 2:36:38.60 11:57/M
11 Mark Zajac North Royalton OH 1000 50 108 0:16.78 2:44:04.54 2:43:47.76 12:30/M
Male 60 to 69
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 John Zack Columbiana OH 999 61 60 0:09.29 2:00:45.47 2:00:36.18 9:12/M
2 Bob Hardman East Liverpool OH 923 64 61 0:14.35 2:02:25.60 2:02:11.25 9:20/M
3 Lewis Grow Saint Charles MO 920 61 73 0:09.10 2:08:44.53 2:08:35.43 9:49/M