HARMONY SHAMROCK SHUFFLE HALF MARATHON
Age Group Results
March 17, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Female OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathleen Conway 1087 30 16 1:43:19.10 7:53/M
2 Catherine Hrach Gibsonia PA 1589 47 17 1:44:24.40 7:58/M
3 Sara Lander Fryburg PA 1258 24 18 1:44:48.90 8:00/M
Female 14 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Webb Canon-McMillan 1465 18 25 1:48:24.62 8:16/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casey Columbus Stahlstown PA 1085 23 24 1:47:53.90 8:14/M
2 Madison Riley 1398 19 50 1:59:54.57 9:09/M
3 Divali Yepez 1482 21 59 2:03:36.69 9:26/M
4 Larisa Debich 1109 24 115 2:33:47.99 11:44/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Ashcraft 1011 25 44 1:57:51.31 9:00/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Marlowe 1282 32 48 1:59:01.81 9:05/M
2 Jen Peffer 1356 30 55 2:01:19.58 9:16/M
3 Tara Mooney Hermitage PA 1321 32 57 2:02:06.81 9:19/M
4 Alexandra Potock 1372 32 79 2:10:46.70 9:59/M
5 Andrea Cooper 1089 32 86 2:14:13.21 10:15/M
6 Dana Evans 1575 34 88 2:14:26.95 10:16/M
7 Lindsey Brown 1593 33 95 2:16:05.91 10:23/M
8 Jessica Higgins 1206 30 97 2:16:19.14 10:24/M
9 Nikki Wiser Pittsburgh PA 1477 31 108 2:24:42.61 11:03/M
10 Erin Larimer 1259 32 110 2:25:12.54 11:05/M
11 Sarah Matola 1290 34 111 2:28:35.23 11:21/M
12 Stephanie Savino Sewickley PA 1409 33 112 2:29:30.66 11:25/M
13 Melissa Bergman Titusville PA 1034 33 122 2:42:53.76 12:26/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Temple 1443 36 33 1:51:56.91 8:33/M
2 Holly Matsko Cranberry Twp PA 1291 39 43 1:57:30.60 8:58/M
3 Jennie Couch Freedom PA 1095 37 58 2:03:18.38 9:25/M
4 Sarah Stahl 1430 36 69 2:07:31.87 9:44/M
5 Carrie Birckbichler-Smith Butler PA 1040 39 72 2:08:03.88 9:46/M
6 Heather Cammisa 1061 38 96 2:16:17.47 10:24/M
7 Stephanie D'abarno 1105 37 117 2:37:29.34 12:01/M
8 Lori Rodeheaver 1404 38 118 2:37:34.61 12:02/M
9 Meg West 1469 39 119 2:38:30.16 12:06/M
10 Melissa O'Brien Titusville PA 1342 38 121 2:42:52.28 12:26/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Cicchini 1077 44 45 1:57:53.24 9:00/M
2 Suzette Cappola 1067 40 52 2:00:54.43 9:14/M
3 Amy Ward 1461 43 54 2:01:18.36 9:16/M
4 Aubrey Merkle 1309 40 83 2:13:18.17 10:11/M
5 Sarah Lee-Faulkner 1266 44 84 2:13:22.44 10:11/M
6 Beth Jacot Pittsburgh PA 1217 40 90 2:14:53.21 10:18/M
7 Wendy Polochak 1371 41 98 2:16:28.17 10:25/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine McWilliams 1308 45 36 1:52:38.92 8:36/M
2 Tonya Bond Punxsutawney PA 1044 45 37 1:52:55.67 8:37/M
3 Suzanne Hinkle Canonsburg PA 1207 45 53 2:01:10.19 9:15/M
4 Laurie Laurenti Pittsburgh PA 1260 47 60 2:04:29.19 9:30/M
5 Richards Jamie 1218 47 73 2:08:19.45 9:48/M
6 Renee Gillpatrick 1158 45 78 2:10:29.81 9:58/M
7 Nicole Khoury 1240 47 85 2:13:30.96 10:11/M
8 Laura Augustine 1012 48 109 2:25:07.66 11:05/M
9 Kim Mangan 1280 47 120 2:38:51.95 12:08/M
10 Kristi Trigili 1448 47 123 2:51:34.00 13:06/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Stackpole 1429 51 76 2:09:32.79 9:53/M
2 Ann Cannoni 1063 54 113 2:32:12.49 11:37/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeanine Doyle 1121 58 102 2:19:03.87 10:37/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Spiotta 1428 60 67 2:07:04.32 9:42/M
2 Sherrie Mazurek 1293 60 116 2:33:48.74 11:44/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Margaret Carlson 1068 65 94 2:15:38.40 10:21/M
Male OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samuel Batchelder Pittsburgh PA 1021 23 1 1:25:14.85 6:30/M
2 Benjamin Gross Rosslyn Farms PA 1179 49 2 1:27:49.27 6:42/M
3 Matthew Slagle 1418 23 3 1:31:43.36 7:00/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Bowser 1046 20 4 1:32:38.94 7:04/M
2 Nick Golio 1165 23 9 1:39:14.39 7:35/M
3 Matthew Brady 1050 23 15 1:43:13.40 7:53/M
4 Taylor Garee 1148 24 56 2:01:38.14 9:17/M
5 A.J. May 1292 22 74 2:08:29.85 9:48/M
6 John Bender 1031 22 80 2:11:15.44 10:01/M
7 Alexander Pastino 1351 23 100 2:16:48.67 10:27/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alan Kusic 1592 29 11 1:41:00.39 7:43/M
2 Jared Kolwyck 1246 27 19 1:45:13.82 8:02/M
3 Casey Tibbs 1446 28 42 1:57:18.83 8:57/M
4 Tyler Kristophel 1251 29 47 1:58:53.70 9:05/M
5 Matthew Crawford 1100 27 71 2:07:51.66 9:46/M
6 George Warner 1462 28 81 2:11:20.13 10:02/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Schirra 1411 32 6 1:34:34.87 7:13/M
2 Ray Reinheimer 1392 33 7 1:35:59.38 7:20/M
3 Adam Potter 1373 30 8 1:36:22.74 7:21/M
4 John Bielewicz 1039 34 10 1:40:36.90 7:41/M
5 Mark Edwards 1126 31 23 1:47:49.63 8:14/M
6 Andrew Bates 1022 30 32 1:50:10.66 8:25/M
7 Sean Garee 1147 31 46 1:57:57.53 9:00/M
8 Kyle Conway 1088 31 66 2:06:40.70 9:40/M
9 Bryan Hoover 1210 32 77 2:09:52.78 9:55/M
10 Eamonn Clements 1081 34 101 2:17:20.41 10:29/M
11 Michael Zucatti 1489 33 105 2:22:56.44 10:55/M
12 Phillip Banting 1016 33 114 2:33:29.74 11:43/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Chand 1072 39 31 1:49:57.23 8:24/M
2 Randy Blood 1041 36 35 1:52:15.86 8:34/M
3 Justin Zackal New Wilmington PA 1483 37 39 1:53:31.89 8:40/M
4 Tom Merkle 1310 39 61 2:05:24.69 9:34/M
5 Eli Zini 1487 36 62 2:05:49.94 9:36/M
6 Tom Werner 1468 35 65 2:06:13.17 9:38/M
7 Alton Temple 1442 37 91 2:15:04.21 10:19/M
8 Robert Liptak 1591 38 124 2:56:22.00 13:28/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Hyrich 1216 44 14 1:42:44.94 7:51/M
2 Brian Joseph 1588 40 20 1:46:06.89 8:06/M
3 Jeffrey Korber Wexford PA 1247 40 26 1:48:27.88 8:17/M
4 John Watters 1464 44 40 1:53:59.53 8:42/M
5 Vincent Trigili 1449 42 51 2:00:35.43 9:12/M
6 Marc Rigby 1397 43 64 2:06:12.36 9:38/M
7 Jason Randle 1382 42 87 2:14:20.96 10:15/M
8 Jeff Deshay 1113 43 107 2:23:37.18 10:58/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Miller Martinsburg PA 1315 45 5 1:34:32.81 7:13/M
2 William McKenna 1307 45 21 1:46:35.58 8:08/M
3 Franco Bonacchi Pittsburgh PA 1042 47 22 1:47:11.91 8:11/M
4 Reece Lutz 1276 47 29 1:49:28.86 8:21/M
5 Ed Jenkins 1587 47 68 2:07:19.94 9:43/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Miller 1318 51 28 1:49:11.66 8:20/M
2 Randall Bond Punxsutawney PA 1043 50 38 1:53:10.32 8:38/M
3 Mark Walter 1458 52 70 2:07:45.94 9:45/M
4 Daniel J Kendra 1236 54 75 2:09:20.45 9:52/M
5 David Murray 1334 52 106 2:23:00.95 10:55/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Kaup 1232 55 12 1:41:10.96 7:43/M
2 Don Fagley 1129 56 13 1:41:17.48 7:44/M
3 John Reed 1389 59 27 1:48:31.29 8:17/M
4 Tim Rodgers 1405 58 30 1:49:47.82 8:23/M
5 John Alexander 1004 59 34 1:52:01.86 8:33/M
6 Ron Scheeser 1410 58 63 2:05:50.34 9:36/M
7 Mark Hess Zelienople PA 1586 59 82 2:11:38.70 10:03/M
8 Tom Weir 1466 56 92 2:15:14.21 10:19/M
9 Scott Harrington 1188 55 93 2:15:34.14 10:21/M
10 Robert Tripi West Farmington OH 1451 55 103 2:20:35.22 10:44/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Trimble 1450 61 41 1:57:02.42 8:56/M
2 Bill Thomson 1444 60 49 1:59:21.18 9:07/M
3 Dennis Arndt Ellwood City PA 1008 62 89 2:14:32.86 10:16/M
4 William Kircher 1242 60 99 2:16:42.96 10:26/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davis Kinsman OH 1108 72 104 2:20:35.74 10:44/M
HEAVYWEIGHTS
Male OVERALL HM HEAVYWEIG Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Phil Lope Zelienople PA 1590 68 1 2:32:37.74 11:39/M