LAKE LATONKA FRIENDLY FROLIC 2 MILER
2 MILE
Age Group Results
July 07, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL Winners
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Jenna Mlecko 778 16 5 0:03.51 12:54.21 12:50.70 6:25/M
Female 1 to 8
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Adelyn Turner 946 4 16 0:25.24 14:47.81 14:22.57 7:11/M
2 Breanna Anderchak 664 7 96 0:02.75 19:41.57 19:38.82 9:49/M
3 Whitney Guenther 720 7 101 0:02.10 20:47.37 20:45.27 10:23/M
4 Reese Gibbons 837 6 126 0:07.40 24:42.67 24:35.27 12:18/M
5 Kenzie Erdos 693 5 129 0:08.72 24:59.74 24:51.02 12:26/M
6 Jenna Guenther 719 8 134 0:01.51 25:45.47 25:43.96 12:52/M
7 Anna Komar 741 6 136 0:02.95 26:51.89 26:48.94 13:24/M
8 Danielle Zetts 956 6 150 0:10.94 30:10.36 29:59.42 15:00/M
9 Madelyn Gallagher 713 7 176 0:04.76 36:07.11 36:02.35 18:01/M
10 Jasmine Schlie 834 6 179 0:03.94 36:21.95 36:18.01 18:09/M
Female 9 to 11
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Bella Panichella 800 11 20 0:01.51 14:55.32 14:53.81 7:27/M
2 Rebecca Guillen 723 10 52 0:05.75 16:44.60 16:38.85 8:19/M
3 Harper Gibbons 838 9 63 0:07.40 17:31.66 17:24.26 8:42/M
4 Gabbie Panichella 902 10 100 0:06.16 20:50.91 20:44.75 10:22/M
5 Temple Leedy 749 9 111 0:09.75 21:33.54 21:23.79 10:42/M
6 Gianna Frisoli 703 9 131 0:02.31 25:19.66 25:17.35 12:39/M
Female 12 to 14
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Maura Mlecko 780 14 7 0:03.75 13:08.57 13:04.82 6:32/M
2 Willow Meyers 813 13 10 0:01.70 13:32.90 13:31.20 6:46/M
3 Lizzie Bauer 826 13 34 0:02.52 15:28.40 15:25.88 7:43/M
4 Brooke Mlecko 777 14 61 0:08.66 17:22.35 17:13.69 8:37/M
5 Maria Lounder 753 14 67 0:07.20 17:42.79 17:35.59 8:48/M
6 Reagan Thomas Canonsburg PA 809 12 68 0:04.78 17:40.40 17:35.62 8:48/M
7 Morgan Fleming 832 13 69 0:07.20 17:51.41 17:44.21 8:52/M
8 Lailah Bogart 827 13 75 0:02.52 18:07.26 18:04.74 9:02/M
9 Ella Tirch 941 12 79 0:04.76 18:42.23 18:37.47 9:19/M
10 Maren Leedy 747 12 99 0:05.97 20:48.79 20:42.82 10:21/M
11 Anne-Marie Sloan 927 12 115 0:15.97 21:53.40 21:37.43 10:49/M
12 Marielle K. Mitchell 773 12 152 0:17.99 31:07.93 30:49.94 15:25/M
13 Maggie Oneill 806 14 199 0:18.62 39:30.70 39:12.08 19:36/M
Female 15 to 19
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Katherine Russell 915 16 6 0:05.52 13:05.13 12:59.61 6:30/M
2 Alexandra Mecchia 760 16 25 0:02.73 15:09.65 15:06.92 7:33/M
3 Elizabeth Meinert-Spyker 766 19 31 0:09.54 15:33.10 15:23.56 7:42/M
4 Sydnee Mecchia 761 17 53 0:03.16 16:45.62 16:42.46 8:21/M
5 Danielle Russell 914 19 56 0:05.91 17:05.65 16:59.74 8:30/M
6 Abbey Burns 682 17 148 0:33.64 30:26.44 29:52.80 14:56/M
7 Amberly Valeriano 951 18 155 0:15.50 31:57.33 31:41.83 15:51/M
8 Maddie Mitchell 772 18 187 0:20.44 37:42.96 37:22.52 18:41/M
9 Sophie Mitchell 774 17 191 0:19.24 37:50.45 37:31.21 18:46/M
10 Maira McCarthy 758 16 193 0:39.65 39:06.81 38:27.16 19:14/M
11 Katrine Oneill 804 16 200 0:17.11 39:29.32 39:12.21 19:36/M
Female 20 to 29
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Katlyn Gable 706 25 27 0:25.24 15:42.89 15:17.65 7:39/M
2 Alexis Russell 912 21 47 0:04.25 16:21.40 16:17.15 8:09/M
3 Kelsey Chizmar 684 25 74 0:10.49 18:10.90 18:00.41 9:00/M
4 Kaitlin Wiegmann 811 25 84 0:09.24 19:06.19 18:56.95 9:28/M
5 Kala Mahen 756 21 102 0:12.28 20:57.56 20:45.28 10:23/M
6 Michelle Gable 707 29 104 0:24.19 21:12.38 20:48.19 10:24/M
7 Sabrina Bierer 818 29 107 0:21.11 21:18.54 20:57.43 10:29/M
8 Stefanie Fenrick 699 29 128 0:23.76 25:06.92 24:43.16 12:22/M
9 Rachel Paul 905 28 130 0:06.97 25:03.79 24:56.82 12:28/M
10 Lauren Stumme 934 22 138 0:37.24 27:42.93 27:05.69 13:33/M
11 Stephanie Montabon 781 27 149 0:46.99 30:45.97 29:58.98 14:59/M
12 Kassie Koser 830 26 182 0:55.83 37:44.21 36:48.38 18:24/M
13 Shannon Chavez 683 25 190 0:19.33 37:49.88 37:30.55 18:45/M
14 Megan Smith 929 25 194 0:38.21 39:05.88 38:27.67 19:14/M
Female 30 to 39
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Crystal Young-Erdos 954 33 21 0:07.41 15:01.89 14:54.48 7:27/M
2 Megan Meinert 765 33 26 0:16.49 15:33.91 15:17.42 7:39/M
3 Justine Reissman 844 38 30 0:18.49 15:41.89 15:23.40 7:42/M
4 Lynn Rassel 909 35 45 0:05.64 16:13.90 16:08.26 8:04/M
5 Jessica Schlie 835 34 59 0:03.52 17:09.36 17:05.84 8:33/M
6 Brigette Gibbons 839 39 64 0:08.21 17:35.13 17:26.92 8:43/M
7 Carolyn Guillen 721 39 78 0:08.23 18:27.15 18:18.92 9:09/M
8 Megan Steele 810 31 88 0:08.50 19:25.12 19:16.62 9:38/M
9 Arlene Gebhart 718 34 93 0:15.50 19:51.12 19:35.62 9:48/M
10 Tabitha Lyda 755 39 98 0:04.99 20:23.16 20:18.17 10:09/M
11 Johnna Scrabis 819 30 106 0:19.87 21:15.41 20:55.54 10:28/M
12 Annie Welsch 952 39 110 0:09.84 21:29.87 21:20.03 10:40/M
13 Autumn Mudrak 792 34 114 0:08.24 21:40.11 21:31.87 10:46/M
14 Becky Kerr 739 36 119 22:18.79 22:18.79 11:09/M
15 Cara Schlie 921 36 140 0:05.25 27:22.18 27:16.93 13:38/M
16 Lauren Neff 796 30 144 0:23.24 28:57.30 28:34.06 14:17/M
17 Brooke Leedy 746 38 151 0:10.92 30:14.33 30:03.41 15:02/M
18 Crystal Meinert 762 32 156 0:26.47 32:09.95 31:43.48 15:52/M
19 Kelly Erdos 692 35 158 0:11.87 32:09.95 31:58.08 15:59/M
20 Meghan Fleming 702 34 167 0:22.31 35:41.95 35:19.64 17:40/M
21 Tisha Frisoli 705 38 170 0:29.16 36:05.69 35:36.53 17:48/M
22 Cathy Anderchak 666 39 172 0:31.74 36:08.95 35:37.21 17:49/M
23 Melissa Komar 743 37 174 0:28.96 36:06.97 35:38.01 17:49/M
24 Stephanie Gallagher 717 39 180 0:06.63 36:29.10 36:22.47 18:11/M
Female 40 to 49
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Jennifer Sargent 919 46 60 0:05.64 17:13.43 17:07.79 8:34/M
2 Kelly Leonard 750 47 70 0:09.85 17:54.64 17:44.79 8:52/M
3 Susan Tirch 945 44 82 0:04.76 18:45.66 18:40.90 9:20/M
4 Candi Dodd 801 48 108 0:08.22 21:09.41 21:01.19 10:31/M
5 Jodie Panichella 903 41 112 0:07.83 21:33.74 21:25.91 10:43/M
6 Tara Ronel 911 44 117 0:09.85 22:18.79 22:08.94 11:04/M
7 Ellen Small 928 44 120 0:10.94 22:49.25 22:38.31 11:19/M
8 Jennifer Taborek 937 47 164 0:52.25 36:07.51 35:15.26 17:38/M
9 E. Annie Mitchell 768 40 185 0:21.80 37:43.37 37:21.57 18:41/M
10 Meridith Haralambakis 724 43 186 0:20.45 37:42.96 37:22.51 18:41/M
11 Tracy Mitchell 775 45 188 0:20.51 37:43.37 37:22.86 18:41/M
Female 50 to 59
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Cindy Russell 913 52 89 0:04.25 19:21.22 19:16.97 9:38/M
2 Suzie Mox 791 52 132 0:44.99 26:03.75 25:18.76 12:39/M
3 Lorie Scrabis 817 59 133 0:19.13 25:50.74 25:31.61 12:46/M
4 Kristen Serrao 926 58 147 0:33.69 30:26.44 29:52.75 14:56/M
5 Susan Amore 663 56 165 0:25.38 35:42.68 35:17.30 17:39/M
6 Karen Hetherington 728 57 173 0:28.76 36:06.31 35:37.55 17:49/M
7 Debby Rassel 908 58 197 0:32.64 39:38.95 39:06.31 19:33/M
Female 60 and over
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Terry Hart 726 64 94 0:06.84 19:43.81 19:36.97 9:48/M
2 Maria Gallagher 714 65 145 0:06.51 28:50.80 28:44.29 14:22/M
3 Coreen Musser 794 65 175 0:29.75 36:27.67 35:57.92 17:59/M
4 Mary Joyce Dillon 687 70 177 0:13.72 36:23.40 36:09.68 18:05/M
5 Carolyn Alexander 661 80 189 0:10.74 37:37.70 37:26.96 18:43/M
6 Michele Erdos 695 61 192 1:11.35 38:51.38 37:40.03 18:50/M
Male OVERALL Winners
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Max Thomas Canonsburg PA 808 15 1 0:01.81 11:59.98 11:58.17 5:59/M
Male 0 and under
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Unknown Partic. 831 831 183 0:56.19 37:44.58 36:48.39 18:24/M
Male 1 to 8
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Sam Komar 744 8 65 0:02.53 17:30.25 17:27.72 8:44/M
2 Caeden Turner 947 8 77 0:13.72 18:24.50 18:10.78 9:05/M
3 Bryce Erdos 690 7 86 0:07.11 19:15.52 19:08.41 9:34/M
4 Benjamin Lyda 754 8 92 0:04.99 19:32.41 19:27.42 9:44/M
5 Rocco Frisoli 704 6 95 0:02.30 19:40.56 19:38.26 9:49/M
6 Elias Turner 948 6 109 0:13.31 21:18.53 21:05.22 10:33/M
7 Jay Schlie 922 6 139 0:05.72 27:21.60 27:15.88 13:38/M
8 Jared Janzig 732 8 153 0:16.60 31:57.13 31:40.53 15:50/M
9 James Bambeng 675 3 157 0:23.24 32:17.90 31:54.66 15:57/M
10 Preston Erdos 696 3 159 0:09.49 32:09.19 31:59.70 16:00/M
Male 9 to 11
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Bruce Anderchak 665 10 11 0:02.50 13:47.75 13:45.25 6:53/M
2 Luke Anderchak 670 11 12 0:01.91 13:47.64 13:45.73 6:53/M
3 Hugh Oneill 805 10 37 0:06.76 15:40.87 15:34.11 7:47/M
4 Mark Bence 678 10 39 0:01.26 15:41.65 15:40.39 7:50/M
5 Isaiah Turner 949 9 50 0:14.33 16:42.36 16:28.03 8:14/M
6 Rocco Bovalino 680 10 55 0:04.15 16:56.15 16:52.00 8:26/M
7 Jack Tirch 943 10 71 0:04.15 17:58.65 17:54.50 8:57/M
8 Carter Gallagher 712 10 72 0:04.17 17:59.11 17:54.94 8:57/M
9 Jay Mox 789 11 118 0:28.77 22:46.83 22:18.06 11:09/M
10 Joe Janzig 734 11 143 0:08.65 28:24.17 28:15.52 14:08/M
Male 12 to 14
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Anthony Lounder 752 13 3 0:01.26 12:39.59 12:38.33 6:19/M
2 Ryan Kopay 833 13 4 0:01.52 12:39.98 12:38.46 6:19/M
3 Jeff Anderchak 668 14 8 0:01.70 13:09.79 13:08.09 6:34/M
4 Liam Mount 814 14 9 0:01.90 13:29.47 13:27.57 6:44/M
5 Colin Clough 685 14 17 0:10.48 14:35.22 14:24.74 7:12/M
6 Nicholas Tirch 944 14 19 0:04.15 14:37.26 14:33.11 7:17/M
7 John Bence 677 12 29 0:03.53 15:26.61 15:23.08 7:42/M
8 Jacob Guillen 722 12 43 0:05.35 16:01.15 15:55.80 7:58/M
9 Charlie T. Mitchell 767 13 62 0:08.66 17:27.21 17:18.55 8:39/M
10 Kiley Kennis 738 14 97 0:39.65 20:45.34 20:05.69 10:03/M
11 Brendan Evans 698 14 122 0:13.25 23:08.42 22:55.17 11:28/M
12 Logan Mlecko 779 12 124 0:07.85 23:58.92 23:51.07 11:56/M
13 Aaron Hoaglin 729 12 161 0:52.47 35:06.51 34:14.04 17:07/M
14 Thomas Taborek 938 12 184 0:52.68 37:59.91 37:07.23 18:34/M
Male 15 to 19
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Matt Babich 674 16 58 0:03.53 17:07.95 17:04.42 8:32/M
2 Colby Galeza 708 16 76 0:05.57 18:11.65 18:06.08 9:03/M
3 Zak Hurrchuk 731 18 146 0:34.24 29:49.77 29:15.53 14:38/M
4 Nik Hurrchuk 730 15 201 0:37.59 39:52.35 39:14.76 19:37/M
Male 20 to 29
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Alex Olon 798 26 2 0:01.90 12:27.42 12:25.52 6:13/M
2 Alex Evans 697 26 23 0:12.72 15:16.24 15:03.52 7:32/M
3 Thomas Brewer 681 21 24 0:06.65 15:11.65 15:05.00 7:33/M
4 Danny Satalia 841 29 32 0:18.49 15:42.28 15:23.79 7:42/M
5 Elliot Frank 815 21 35 0:07.19 15:37.79 15:30.60 7:45/M
6 Evan Anderson 673 25 48 0:03.48 16:25.90 16:22.42 8:11/M
7 Andrew Anderson 671 23 51 0:03.29 16:35.70 16:32.41 8:16/M
8 Kevin Stumme 933 21 80 0:38.49 19:18.38 18:39.89 9:20/M
9 Alex Zimmer 959 24 83 0:03.16 18:52.56 18:49.40 9:25/M
10 Joshua Meinert 763 22 105 0:09.24 21:00.40 20:51.16 10:26/M
11 Tyler Mitchell 776 22 125 0:15.57 24:48.17 24:32.60 12:16/M
12 Ray Galeza 711 21 160 0:49.97 33:23.69 32:33.72 16:17/M
13 Bradley Sargent 918 26 195 0:39.87 39:10.95 38:31.08 19:16/M
14 Tyler Montabon 782 26 196 0:48.74 39:27.20 38:38.46 19:19/M
Male 30 to 39
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Preston Steele 812 33 13 0:06.82 14:07.80 14:00.98 7:00/M
2 Jeff Bambeng 676 34 28 0:19.26 15:39.21 15:19.95 7:40/M
3 Robert Gallagher 715 39 33 0:05.87 15:29.85 15:23.98 7:42/M
4 David Levy 751 39 38 0:06.25 15:46.15 15:39.90 7:50/M
5 Kyle Knisley 740 31 40 0:02.92 15:44.52 15:41.60 7:51/M
6 Brian Erdos 689 36 46 0:08.66 16:18.15 16:09.49 8:05/M
7 Rick Turner 950 35 49 0:13.94 16:41.35 16:27.41 8:14/M
8 Justin Schlie 836 34 54 0:03.53 16:53.65 16:50.12 8:25/M
9 Frank Komar 742 37 85 0:25.64 19:33.85 19:08.21 9:34/M
10 Chris Erdos 691 31 87 0:06.66 19:15.91 19:09.25 9:35/M
11 John Cremin 686 31 103 0:25.24 21:12.38 20:47.14 10:24/M
12 Bill Mudrak 793 35 113 0:08.82 21:39.91 21:31.09 10:46/M
13 Matt Neff 797 32 123 0:22.94 23:41.90 23:18.96 11:39/M
14 John Schlie 923 36 141 0:04.77 27:22.60 27:17.83 13:39/M
15 Mark Meinert 764 30 154 0:28.84 32:09.96 31:41.12 15:51/M
16 Jason Fleming 701 33 166 0:21.75 35:41.20 35:19.45 17:40/M
17 Matthew Erdos 694 34 178 1:15.23 37:27.20 36:11.97 18:06/M
18 Nate Leedy 748 39 203 0:32.49 45:42.74 45:10.25 22:35/M
Male 40 to 49
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 John Olon 807 49 15 0:03.74 14:23.86 14:20.12 7:10/M
2 Jeff Anderchak 669 42 18 0:02.71 14:32.58 14:29.87 7:15/M
3 Brad Panichella 901 40 22 0:01.93 15:02.45 15:00.52 7:30/M
4 Dan Clough 829 48 41 0:10.92 15:57.65 15:46.73 7:53/M
5 Bryan Wilson 843 40 66 0:21.72 17:49.90 17:28.18 8:44/M
6 Jeff Janzig 733 43 73 0:17.20 18:12.66 17:55.46 8:58/M
7 John Nicotra 842 43 121 0:20.99 23:12.63 22:51.64 11:26/M
8 Colin Gibbons 840 41 127 0:07.41 24:49.59 24:42.18 12:21/M
9 Thomas Taborek 939 46 162 0:52.47 35:10.56 34:18.09 17:09/M
10 David Anderchak 667 43 181 0:30.74 37:14.67 36:43.93 18:22/M
Male 50 to 59
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Ted Dunham 688 52 14 0:02.99 14:20.62 14:17.63 7:09/M
2 Randy Olon 799 57 36 0:02.96 15:35.90 15:32.94 7:46/M
3 John Galeza 709 53 42 0:04.26 15:51.82 15:47.56 7:54/M
4 John Sargent 920 55 44 0:07.49 16:05.11 15:57.62 7:59/M
5 Link Galeza 710 55 57 0:05.16 17:05.51 17:00.35 8:30/M
6 Ronald Stumme 935 52 81 0:38.22 19:18.41 18:40.19 9:20/M
7 Mark Russell 916 50 91 19:21.41 19:21.41 9:41/M
8 Al Amore 662 57 168 0:21.49 35:41.86 35:20.37 17:40/M
9 Ed Hetherington 727 58 171 0:28.75 36:05.90 35:37.15 17:49/M
Male 60 and over
Over Start Finish Net
Place Name City Bib No Age all Time Time Time Pace
1 Douglas Corkum 828 64 90 0:19.24 19:38.71 19:19.47 9:40/M
2 Jim Hart 725 64 116 0:11.62 22:13.33 22:01.71 11:01/M
3 Raymond Santillo 816 64 135 0:03.14 26:01.13 25:57.99 12:59/M
4 Tim Stumme 936 60 137 0:38.41 27:42.93 27:04.52 13:32/M
5 Robert Gallagher 716 66 142 0:06.99 27:57.68 27:50.69 13:55/M
6 Larry Berner 679 75 163 0:50.00 35:15.46 34:25.46 17:13/M
7 Roy Musser 795 65 169 0:29.50 36:05.89 35:36.39 17:48/M
8 Daniel Stumme 932 68 198 0:38.41 39:49.28 39:10.87 19:35/M
9 Paul Rassel 910 61 202 0:16.39 39:42.95 39:26.56 19:43/M