MILL CREEK CLASSIC
Age Group Results
March 04, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
HALF MARATHON
Female OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chelsea Hall Medina OH 1035 27 8 1:23:29.57 6:22/M
2 Shanna Ailes-Istnick Kent OH 1262 39 13 1:28:38.76 6:46/M
3 Tina Hunt Skaneateles NY 1040 31 15 1:28:49.26 6:47/M
Female MASTERS HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Javens Hermitage PA 1212 45 43 1:39:45.94 7:37/M
2 Laura Pfahler Youngstown OH 1238 42 47 1:40:43.22 7:41/M
3 Kathy Huggins Ashtabula OH 1117 47 51 1:41:47.40 7:46/M
Female 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Kornbluth Beachwood OH 1143 17 200 2:33:21.82 11:42/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tristan Amell Coudersport PA 1282 24 29 1:34:22.10 7:12/M
2 Ellie Rogenski Youngstown OH 1127 21 61 1:44:21.78 7:58/M
3 Gabby Kiefer Cleveland OH 1044 22 65 1:44:57.29 8:01/M
4 Carly Greenwood Struthers OH 1192 21 95 1:52:29.28 8:35/M
5 Candace Kesserling Moundsville WV 1215 22 109 1:57:07.47 8:56/M
6 Hannah Gerdes Hubbard OH 1106 24 123 2:00:27.41 9:12/M
7 Liz Naylor Cleveland OH 1069 24 151 2:07:55.50 9:46/M
8 Olivia Murphy Youngstown OH 1068 24 191 2:22:59.83 10:55/M
9 Alyssa Angle Ravenna OH 1005 24 199 2:30:48.65 11:31/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kailey Johnson Ashtabula OH 1042 29 27 1:33:28.67 7:08/M
2 Caitlin Glenn Canfield OH 1161 29 54 1:42:27.63 7:49/M
3 Pav Llacer Lakewood OH 1240 25 126 2:00:59.53 9:14/M
4 Emily Matejka Cleveland OH 1056 26 162 2:09:15.30 9:52/M
5 Meghan Naylor Youngstown OH 1070 29 166 2:11:21.93 10:02/M
6 Nicole Phelps Niles OH 1073 29 222 3:05:04.23 14:08/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Terwilliger Cleveland Heights 1196 34 23 1:32:21.15 7:03/M
2 Jaclyn DiSibio Poland OH 1285 34 45 1:40:32.65 7:40/M
3 Katie Biro North Ridgeville O 1111 34 70 1:45:47.28 8:05/M
4 Marissa Vasconi Hermitage PA 1154 31 83 1:49:53.53 8:23/M
5 Jennifer Schibli Cleveland OH 1153 30 85 1:49:54.53 8:23/M
6 Holly Jackson Sharpsville PA 1142 32 87 1:50:59.39 8:28/M
7 Genevieve Jerome Pittsburgh PA 1171 30 98 1:53:10.71 8:38/M
8 Elizabeth Manners Brecksville OH 1052 30 104 1:55:03.48 8:47/M
9 Jamie Price Shaker Heights OH 1076 33 111 1:57:45.68 8:59/M
10 Pamela Zackal New Wilmington PA 1104 32 113 1:58:09.43 9:01/M
11 Josellen Hrusosky Youngstown OH 1138 33 157 2:08:34.54 9:49/M
12 Jill Wawrosch Alliance OH 1100 34 194 2:26:02.45 11:09/M
13 Evan Middleton Youngstown OH 1061 30 203 2:35:30.51 11:52/M
14 Rachel Elliott Cortland OH 1022 34 204 2:36:09.82 11:55/M
15 Amanda Nyx Parma Hts OH 1148 32 210 2:39:52.32 12:12/M
16 Sarah Palagyi Cleveland Heights 1124 30 223 3:12:52.74 14:43/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Cornman Youngstown OH 1152 35 32 1:34:56.47 7:15/M
2 Rose Nicastro Peninsula OH 1223 38 35 1:35:56.52 7:19/M
3 Jennifer Steinhoff Beachwood OH 1188 35 69 1:45:41.22 8:04/M
4 Amanda McNinch 1198 38 75 1:47:46.42 8:14/M
5 Tracy Bovee Jefferson OH 1011 36 90 1:51:49.58 8:32/M
6 Sarah Donley Bethesda OH 1214 35 92 1:52:05.36 8:33/M
7 Amy Farmer Lisbon OH 1024 36 97 1:52:59.70 8:37/M
8 Heather Harmon Jefferson OH 1116 35 101 1:53:52.77 8:42/M
9 Elizabeth Martin Cleveland OH 1053 37 103 1:55:03.28 8:47/M
10 Meri Fetkovich Youngstown OH 1155 38 119 1:59:25.79 9:07/M
11 Laura Ceville Beavercreek OH 1015 38 141 2:04:33.29 9:30/M
12 Meghan Kifer Vienna OH 1045 39 148 2:07:21.54 9:43/M
13 Erica Mueller Youngstown OH 1123 38 169 2:12:21.80 10:06/M
14 Megan Ruhl Akron OH 1082 39 196 2:29:22.31 11:24/M
15 Emily Artis Verona PA 1006 36 208 2:38:53.82 12:08/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Geniene Hankey Youngstown OH 1115 44 82 1:49:50.96 8:23/M
2 Rosa Hernandez Madison OH 1147 43 99 1:53:48.12 8:41/M
3 Marlene Helsel Youngstown OH 1204 42 116 1:58:55.98 9:05/M
4 Dawn Gorman Hudson OH 1191 40 120 1:59:36.30 9:08/M
5 Melissa Martin Strongsville OH 1284 44 127 2:01:01.36 9:14/M
6 Patricia Del Angel Reminderville OH 1156 40 129 2:01:20.69 9:16/M
7 Patricia Sweeney Lakewood OH 1093 40 135 2:03:26.92 9:25/M
8 Beckie Castell Madison OH 1167 42 138 2:04:08.99 9:29/M
9 Amy Broderick Youngstown OH 1012 42 140 2:04:17.47 9:29/M
10 Jennifer Ridgway Medina OH 1175 43 152 2:07:57.78 9:46/M
11 Melissa Krager Akron OH 1119 43 181 2:16:50.80 10:27/M
12 Maria Matchett Cranberry Twp PA 1121 43 202 2:34:48.60 11:49/M
13 Kimberly Major Rootstown OH 1050 44 212 2:41:48.56 12:21/M
14 Diane Feckanin Madison OH 1169 43 214 2:44:43.81 12:34/M
15 Casey Steen Rock Creek OH 1176 41 215 2:44:44.82 12:35/M
16 Audra Masters/Petrony Canfield OH 1055 43 221 3:04:35.57 14:05/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Boyarko Youngstown OH 1145 46 58 1:43:49.28 7:55/M
2 Liz Vega Lakewood OH 1227 48 60 1:44:16.53 7:58/M
3 Catherine Hrach Gibsonia PA 1287 47 67 1:45:29.29 8:03/M
4 Shari Geiger Medina OH 1170 45 93 1:52:05.47 8:33/M
5 Jinny Hertweck Renfrew PA 1036 45 105 1:55:59.79 8:51/M
6 Kattya Romero Mentor OH 1079 48 118 1:59:20.19 9:07/M
7 Sandy Manley Youngstown OH 1179 48 124 2:00:38.54 9:13/M
8 Marni Horvat Cleveland OH 1037 46 156 2:08:30.29 9:49/M
9 Patti Sandlin Ravenna OH 1083 48 177 2:15:32.30 10:21/M
10 Becky Rudzik Youngstown OH 1129 47 189 2:22:06.78 10:51/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Parker Medina OH 1072 51 88 1:51:09.96 8:29/M
2 Christine Mihalick Madison OH 1063 52 134 2:02:57.33 9:23/M
3 Christine Russo Canfield OH 1197 52 146 2:06:06.62 9:38/M
4 Lori Masters New Wilmongton PA 1054 50 197 2:29:54.20 11:27/M
5 Donna Danko Austintown OH 1135 51 201 2:33:58.75 11:45/M
6 Naomi Tucker Pittsburgh PA 1094 50 209 2:39:26.12 12:10/M
7 Donna Crooks Eastlake OH 1158 53 218 2:50:05.58 12:59/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elaine Cox Cleveland OH 1226 55 121 1:59:47.54 9:09/M
2 Moira Fair Canfield OH 1206 59 142 2:05:10.46 9:33/M
3 Mary Reed Canton OH 1078 55 150 2:07:45.55 9:45/M
4 Cynthia Kurty Austintown OH 1205 59 159 2:08:39.30 9:49/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marilyn Frazier Cuyahoga Falls OH 1283 60 179 2:16:18.75 10:24/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheryl Pike Canfield OH 1074 66 192 2:24:57.46 11:04/M
2 Sue Averill Kent OH 1007 65 219 3:00:00.34 13:44/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Shaof New Castle PA 1086 71 198 2:29:54.32 11:27/M
Male OVERALL HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Israel Merkle Akron OH 1122 29 1 1:13:02.24 5:35/M
2 Aaron Apathy Westlake OH 1211 32 2 1:15:24.91 5:45/M
3 Robert Vogt Jr. Altoona PA 1220 34 3 1:17:29.90 5:55/M
Male MASTERS HM Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Wisnesky Akron OH 1228 49 7 1:22:51.25 6:19/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 1008 46 16 1:28:49.32 6:47/M
3 Brian Buchan Grove City PA 1013 44 17 1:29:35.26 6:50/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Woodward Youngstown OH 1183 19 74 1:47:34.43 8:13/M
2 Ian Pierson Columbiana OH 1125 18 205 2:36:33.54 11:57/M
3 Darian Smith Salem OH 1089 18 206 2:36:33.76 11:57/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keegan Gallagher Medina OH 1190 21 24 1:32:25.87 7:03/M
2 Zachery Goist 1203 21 31 1:34:46.92 7:14/M
3 Christian Grimme Hamel MN 1034 21 64 1:44:57.14 8:01/M
4 Martin Strong 1201 22 91 1:51:57.96 8:33/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erik Reed East Liverpool OH 1077 29 4 1:17:50.26 5:56/M
2 Cody Chabola Lakewood OH 1016 27 5 1:18:47.63 6:01/M
3 Jaron Martin Hookstown PA 1222 25 6 1:21:33.95 6:14/M
4 Taylor Sowers Canton OH 1090 28 10 1:24:21.96 6:26/M
5 John Schmalzried Niles OH 1279 29 11 1:24:36.60 6:27/M
6 Mike Pappas Boardman OH 1218 28 14 1:28:44.85 6:46/M
7 Jj Gobel Poland OH 1107 25 19 1:30:25.39 6:54/M
8 James Nichols Ravenna OH 1194 26 42 1:39:32.15 7:36/M
9 Alexander Lukic Cleveland OH 1049 26 102 1:54:58.20 8:47/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben English Jackson Center PA 1239 33 12 1:25:28.50 6:31/M
2 Greg Dingey East Liverpool OH 1160 33 18 1:30:15.85 6:53/M
3 Kenny Mayle Alliance OH 1057 33 25 1:32:34.41 7:04/M
4 Andrew Fontanarosa Columbus OH 1027 31 34 1:35:42.27 7:18/M
5 Daniel Kysela Pittsburgh PA 1046 32 41 1:38:50.39 7:33/M
6 Bryan Kopachy Pittsburgh PA 1173 32 57 1:43:42.61 7:55/M
7 Rick Chambers Canfield OH 1286 33 62 1:44:29.49 7:59/M
8 Mark Volpe Moreland Hills OH 1097 33 63 1:44:41.47 7:59/M
9 Paul Mallin Youngstown OH 1174 32 77 1:48:58.28 8:19/M
10 Gregory Mook Canfield OH 1067 31 114 1:58:27.98 9:03/M
11 Steven Wilson Mc Donald OH 1131 34 117 1:59:10.35 9:06/M
12 Sam Allen Warren OH 1002 32 133 2:02:25.53 9:21/M
13 Douglas Shirley Berlin Center OH 1165 33 137 2:03:58.80 9:28/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scooby Doo 1216 36 9 1:23:51.49 6:24/M
2 Adam Capretta Canfield OH 1133 35 21 1:31:55.76 7:01/M
3 Nick Cicerchi Cleveland OH 1263 36 30 1:34:26.98 7:13/M
4 Jason Toot Warren OH 1184 35 40 1:38:42.52 7:32/M
5 Pat Dillon Cortland OH 1020 39 46 1:40:37.94 7:41/M
6 Jim Johnstone Youngstown OH 1221 37 73 1:47:32.40 8:13/M
7 Stephen Mihalacki Cranberry Twp PA 1062 39 81 1:49:44.78 8:23/M
8 Justin Zackal New Wilmington PA 1103 37 96 1:52:43.24 8:36/M
9 Angelo Lamarca 1278 35 160 2:08:52.15 9:50/M
10 Paul Gerhardstein Canfield OH 1032 35 163 2:09:43.30 9:54/M
11 Andrew Rosebaugh Cuyahoga Falls OH 1081 36 180 2:16:50.20 10:27/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ki Mixon Beachwood OH 1210 44 20 1:31:27.71 6:59/M
2 Julio Hernandez Madison OH 1146 40 26 1:32:46.70 7:05/M
3 Joe Vanek Youngstown OH 1199 44 36 1:36:39.77 7:23/M
4 Kevin Meyer Chardon OH 1060 44 39 1:37:54.37 7:28/M
5 Craig Golen Jefferson OH 1033 44 50 1:41:46.80 7:46/M
6 Gary Peruchetti Leetonia OH 1225 41 71 1:46:37.51 8:08/M
7 Jeremy Smith Mercer PA 1209 40 72 1:47:03.27 8:10/M
8 Joe Amann Erie PA 1157 43 78 1:49:06.47 8:20/M
9 Richard Blair Youngstown OH 1009 41 84 1:49:54.44 8:23/M
10 Andrew Nocera New Castle PA 1163 41 115 1:58:44.62 9:04/M
11 Shawn Sauerwein Columbiana OH 1084 44 131 2:01:25.54 9:16/M
12 Adrian Amedia Canfield OH 1003 42 139 2:04:13.79 9:29/M
13 Daniel Sweeney Lakewood OH 1092 40 143 2:05:21.48 9:34/M
14 Chris Tress 1207 40 144 2:05:54.29 9:37/M
15 Anthony Sweeney North Olmsted OH 1140 44 161 2:09:01.52 9:51/M
16 Jason Simons Youngstown OH 1187 41 165 2:10:33.74 9:58/M
17 Rick Fawcett Youngstown OH 1026 42 184 2:19:20.52 10:38/M
18 Jason Kotarski Canfield OH 1118 44 193 2:25:36.84 11:07/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Floor Minerva OH 1114 47 22 1:32:10.39 7:02/M
2 Ward Fremon North Canton OH 1137 45 28 1:34:07.87 7:11/M
3 Ladd Clifford Medina OH 1168 49 37 1:37:35.85 7:27/M
4 Frank Dwyer Medina OH 1189 46 38 1:37:48.90 7:28/M
5 Eric Slagle Allison Park PA 1088 49 68 1:45:36.77 8:04/M
6 Carl Kondrach Barnesville OH 1213 45 94 1:52:06.36 8:33/M
7 Matthew Anderson Shaker Heights OH 1004 46 106 1:56:04.41 8:52/M
8 Edward Novosel South Park PA 1071 49 110 1:57:07.67 8:56/M
9 Jeff Davison Conneaut OH 1019 47 112 1:58:07.65 9:01/M
10 Heath Morgan Alliance OH 1219 46 125 2:00:42.64 9:13/M
11 Hank Chambers Mantua OH 1017 46 136 2:03:41.98 9:26/M
12 Curtis Masters Canfield OH 1162 46 158 2:08:34.92 9:49/M
13 Joe Vasil Broadview Heights 1096 49 168 2:12:14.30 10:06/M
14 Kevin Dominic Youngstown OH 1105 47 171 2:13:40.28 10:12/M
15 Patrick Holmes Twinsburg OH 1178 47 172 2:13:50.70 10:13/M
16 Robb Rast 1202 48 173 2:14:01.88 10:14/M
17 Mark Rogenski Youngstown OH 1128 46 190 2:22:07.39 10:51/M
18 John Ropelewski Zelienople PA 1080 47 207 2:38:19.24 12:05/M
19 Patrick Straker Meadville PA 1130 48 217 2:47:19.23 12:46/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Crooks Berlin Center OH 1018 53 44 1:40:27.17 7:40/M
2 David Katz Moreland Hills OH 1108 50 52 1:42:05.65 7:48/M
3 Todd Hanks Warren OH 1281 51 56 1:43:15.00 7:53/M
4 Mike Ciletti Warren OH 1134 54 59 1:44:05.17 7:57/M
5 John Erme Canton OH 1185 53 66 1:45:20.89 8:02/M
6 Craeg Hunt Butler PA 1280 50 76 1:48:21.53 8:16/M
7 Stacy Sowers Mc Donald OH 1195 51 122 2:00:08.17 9:10/M
8 Patrick Sirpilla Massillon OH 1150 54 130 2:01:22.93 9:16/M
9 Sam Cotello Hubbard OH 1113 51 132 2:02:14.54 9:20/M
10 Terry Mcfeeders Newphiladelphia OH 1058 53 164 2:09:55.40 9:55/M
11 Malv Campbell Bethesda OH 1014 54 176 2:15:27.59 10:20/M
12 Thomas Mangan Pittsburgh PA 1051 51 182 2:17:49.66 10:31/M
13 Bruce Ingleright Strongsville OH 1041 53 186 2:21:01.74 10:46/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Grantonic Boardman OH 1224 56 33 1:35:04.76 7:15/M
2 Bob Gerdes Hubbard OH 1031 59 53 1:42:15.77 7:48/M
3 Tim Green Mc Donald OH 1177 55 55 1:42:46.27 7:51/M
4 John Pavlick Brunswick OH 1180 56 80 1:49:43.78 8:23/M
5 John Ebel North Canton OH 1021 58 86 1:50:54.12 8:28/M
6 Michael Schaffer Mentor OH 1085 56 108 1:57:05.78 8:56/M
7 Michael Knecht Ambridge PA 1139 56 128 2:01:03.38 9:14/M
8 Brian Bonhomme Youngstown OH 1010 55 149 2:07:42.74 9:45/M
9 Mike George Brecksville OH 1030 57 167 2:12:05.30 10:05/M
10 Don Huber Pittsburgh PA 1038 59 170 2:12:45.30 10:08/M
11 Robert Tripi West Farmington OH 1182 55 185 2:20:41.36 10:44/M
12 Benedict Miralia Cleveland OH 1065 55 213 2:43:28.91 12:29/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Sliman Youngstown OH 1181 63 49 1:41:11.28 7:43/M
2 Tom Walters Canfield OH 1099 64 79 1:49:10.32 8:20/M
3 Bob George Leavittsburg OH 1029 60 89 1:51:20.75 8:30/M
4 Al George 1200 62 145 2:06:01.93 9:37/M
5 Eric Hughes Pittsburgh PA 1039 61 147 2:07:19.57 9:43/M
6 Charles Cline Alliance OH 1217 62 153 2:07:58.79 9:46/M
7 Robert Todd Butler PA 1151 63 154 2:08:07.92 9:47/M
8 John Zack Columbiana OH 1141 60 155 2:08:12.55 9:47/M
9 Bob Barr Madison OH 1208 64 174 2:14:49.71 10:17/M
10 David Fair Pittsburgh PA 1023 64 178 2:15:40.33 10:21/M
11 Andy Rattray Willoughby OH 1149 61 187 2:21:18.45 10:47/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Mccluskey Vienna OH 1109 69 48 1:40:54.63 7:42/M
2 Terry A Putt Orwell OH 1126 65 100 1:53:52.28 8:42/M
3 Kevin Yi Kent OH 1102 66 107 1:56:11.53 8:52/M
4 Darrell Gammon Alliance OH 1028 65 175 2:14:59.43 10:18/M
5 Dennis Parks Girard OH 1164 68 183 2:17:50.34 10:31/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Davis Kinsman OH 1136 72 188 2:21:23.30 10:48/M
2 John Plough Ravenna OH 1075 70 195 2:28:29.36 11:20/M
3 Richard Albaugh New Philadelphia O 1001 80 211 2:41:06.79 12:18/M
4 Ron Kuzma Canfield OH 1120 71 216 2:45:46.43 12:39/M
5 Jerry McNally Youngstown OH 1277 73 220 3:03:54.26 14:02/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Ansell Greensburg PA 2064 20 8 22:29.96 7:15/M
2 Allie Anderson North Canton OH 2063 23 9 23:15.71 7:30/M
3 Megan Ferraro Youngstown OH 2046 32 16 24:44.96 7:59/M
Female 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayelyn Crofford Youngstown OH 2069 14 67 35:03.70 11:18/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tara Santoro 2071 15 27 27:36.36 8:54/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Buzzacco Canfield OH 2065 22 28 27:44.94 8:57/M
2 Lindsey Jordan Niles OH 2013 24 36 29:24.96 9:29/M
3 Samantha Bonath Middlefield OH 2030 20 58 34:03.22 10:59/M
4 Amanda Bonath Middlefield OH 2029 20 59 34:16.32 11:03/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melinda Peretic Youngstown OH 2019 26 31 28:27.40 9:11/M
2 Nicole Boyer Girard OH 2089 28 38 29:32.47 9:32/M
3 Alicia Cherry Middlefield OH 2031 27 39 29:59.97 9:40/M
4 Mckenzie Christie Berlin Center OH 2044 28 40 30:22.22 9:48/M
5 Marie Voitus Columbiana OH 2027 26 51 32:18.72 10:25/M
6 Harley Carroll Youngstown OH 2087 27 52 32:58.97 10:38/M
7 Krista Mcfeeders New Philadelphia O 2016 25 87 48:00.73 15:29/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Gillern Boardman OH 2039 31 32 28:28.63 9:11/M
2 Ashley Luthern Milwaukee WI 2048 30 55 33:47.97 10:54/M
3 Mandy Fehlbaum Austintown OH 2058 32 72 38:00.33 12:15/M
4 Melissa Fortune Mcdonald OH 2006 32 73 38:31.83 12:25/M
5 Elizabeth Smith Ball LA 2025 33 74 38:32.22 12:26/M
6 Adrienne Poullas 2076 32 89 1:03:39.84 20:32/M
7 Courtney Poullas Youngstown OH 2073 31 90 1:03:40.45 20:32/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Rudolph Youngstown OH 2070 38 30 27:58.14 9:01/M
2 Holly Haddle Vienna OH 2007 38 42 31:17.13 10:05/M
3 Lindsay Sinkovich Burghill OH 2024 39 50 32:08.88 10:22/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Christy Youngstown OH 2067 41 21 26:50.35 8:39/M
2 Jenna Kifer Cortland OH 2033 40 48 31:48.32 10:15/M
3 Anna Maszczak Canfield OH 2074 42 62 34:40.47 11:11/M
4 Roklyn Turner Poland OH 2075 41 63 34:47.20 11:13/M
5 Sara Siron Canfield OH 2050 40 70 35:45.36 11:32/M
6 Jessica Chisholm Youngstown OH 2002 41 88 49:44.77 16:03/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Davison Conneaut OH 2004 45 37 29:27.41 9:30/M
2 Alisa Mcroberts Cortland OH 2034 47 53 33:22.72 10:46/M
3 Jackie Leviseur Youngstown OH 2041 47 61 34:33.40 11:09/M
4 Air Kilgore Youngstown OH 2055 45 75 39:51.98 12:51/M
5 Candie Burbick Leetonia OH 2062 46 78 40:13.81 12:58/M
6 Kelly Schach Columbiana OH 2060 48 79 40:14.43 12:59/M
7 Hillary Wisanuski Akron OH 2082 49 83 44:17.23 14:17/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Greer Middlefield OH 2032 53 65 34:58.97 11:17/M
2 Barbara Knecht Ambridge PA 2040 54 77 40:04.49 12:55/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marilyn Spencer Cortland OH 2051 59 41 30:44.64 9:55/M
2 Cindy Barnes Hermitage PA 2001 55 68 35:09.16 11:20/M
3 Mary Pavkov Barberton OH 2057 59 71 37:34.11 12:07/M
4 Karen Westfall Boardman OH 2066 56 76 39:52.23 12:52/M
5 Linda Dugan Youngstown OH 2037 57 80 40:36.15 13:06/M
6 Teresa Mccombs Dover OH 2056 55 81 42:01.73 13:33/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Bodden Canfield OH 2028 60 33 28:48.18 9:17/M
2 Mary Lou Safran Cortland OH 2022 73 82 42:25.23 13:41/M
3 Robin Bresko Youngstown OH 2053 63 84 47:47.32 15:25/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Roush Canfield OH 2081 23 1 15:47.47 5:05/M
2 Andrew Schach Columbiana OH 2059 16 2 21:10.92 6:50/M
3 David Fiser Cuyahoga Falls OH 2005 28 3 21:23.46 6:54/M
Male 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aiden Davison Conneaut OH 2003 13 14 24:24.96 7:52/M
2 Andrew Mcroberts Cortland OH 2035 13 17 25:46.46 8:19/M
3 Joseph Turner Youngstown OH 2061 14 66 35:02.97 11:18/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Hetherington Warren OH 2010 21 11 23:36.73 7:37/M
2 Scott McMurray 2079 24 19 26:09.23 8:26/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Hall Medina OH 2008 28 13 23:53.71 7:42/M
2 Charles Boyer Girard OH 2088 29 23 27:19.70 8:49/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Jordan Niles OH 2012 30 29 27:48.39 8:58/M
2 Nick Mckinney Houston PA 2017 33 45 31:40.12 10:13/M
3 Robert Markwell Sagamore Hills OH 2015 32 47 31:44.22 10:14/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Baxter Warren OH 2091 39 5 22:12.46 7:10/M
2 Adam Petrovic Lakewood OH 2084 36 7 22:23.46 7:13/M
3 Dave Littler Canfield OH 2072 39 15 24:40.96 7:57/M
4 David Schnurrenberger Youngstown OH 2023 39 49 31:53.22 10:17/M
5 Daniel Wakefield Youngstown OH 2090 36 54 33:38.94 10:51/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Coleman Canfield OH 2080 44 20 26:19.96 8:29/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Taylor Spencer WV 2083 46 4 21:35.67 6:58/M
2 Brian Spielvogel Boardman OH 2052 48 34 29:13.35 9:25/M
3 Thomas Christy Youngstown OH 2068 45 43 31:18.22 10:06/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mitch Radella Cranberry Twp PA 2021 52 12 23:39.38 7:38/M
2 Tim Powers Boardman OH 2020 53 18 25:55.62 8:22/M
3 David McMurray 2077 53 24 27:24.18 8:50/M
4 Dennis Sarisky Youngstown OH 2043 52 46 31:42.75 10:14/M
5 Leslie Horvath Youngstown OH 2011 54 60 34:25.29 11:06/M
6 William Parker Medina OH 2018 53 86 47:51.73 15:26/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Clark Boardman OH 2036 58 10 23:22.48 7:32/M
2 David Komienic Finleyville PA 2047 58 22 26:56.49 8:41/M
3 Steve Luthern Poland OH 2049 55 56 33:48.46 10:54/M
4 Thomas Dugan Youngstown OH 2038 59 64 34:52.89 11:15/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Lengel Hermitage PA 2078 60 6 22:20.46 7:12/M
2 Dan Sahli Youngstown OH 2086 62 44 31:33.42 10:11/M
3 Jim Stambolia Warren OH 2026 60 69 35:26.72 11:26/M
4 Tom Bresko Youngstown OH 2054 64 85 47:51.73 15:26/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Poland Berlin Center OH 2085 65 25 27:29.66 8:52/M
2 Larry Koval Warren OH 2014 70 26 27:30.67 8:52/M
3 Rich Morgan Youngstown OH 2042 66 35 29:22.13 9:28/M
4 Richard Hanks Niles OH 2009 77 57 33:59.42 10:58/M