10TH ANNUAL GREAT PUMPKIN RACE 5K
5K
Overall Finish List
October 27, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Joseph Harmanos 1552 14 M 1 Top Fin 18:52.76 6:05/M
2 Austin Stewart Pittsburgh PA 1639 14 M 2 Top Fin 19:38.76 6:20/M
3 Zachary Baker N Catholic 1503 16 M 3 Top Fin 20:13.51 6:31/M
4 Katie Cottrill 1536 12 F 1 Top Fin 20:25.79 6:35/M
5 Emma MacDonald N Catholic 1674 16 F 2 Top Fin 20:49.66 6:43/M
6 Thomas Zentner 1632 14 M 1 11-14 20:59.49 6:46/M
7 Gabriel Mudd N Allegheny 1578 15 M 1 15-19 21:15.76 6:51/M
8 Jason Mudd 1579 44 M 1 40-49 21:25.53 6:55/M
9 Kevyn Fish Allison Park PA 1659 12 F 3 Top Fin 21:50.42 7:03/M
10 Brandon Szuch Wexford PA 1636 10 M 1 1-10 22:22.12 7:13/M
11 Lily Flood 1547 12 F 1 11-14 22:37.51 7:18/M
12 Matt Cohen Sewickley PA 1648 14 M 2 11-14 22:42.17 7:19/M
13 John Urban Cranberry Twp PA 1654 33 M 1 30-39 22:45.70 7:20/M
14 Canaan Sauers Evans City PA 1657 13 M 3 11-14 23:17.26 7:31/M
15 Clint Hartle 1553 41 M 2 40-49 23:30.69 7:35/M
16 Bodey Balfoour 1682 15 M 2 15-19 23:58.18 7:44/M
17 Claudia Ierullo SSPP 1560 12 F 2 11-14 24:16.15 7:50/M
18 Aidan Hicks Saint Kilian 1666 13 M 4 11-14 24:26.76 7:53/M
19 Anna McGuan 1683 43 F 1 40-49 24:38.52 7:57/M
20 Mitch Radella 1675 54 M 1 50-59 24:45.92 7:59/M
21 Brad Clauss 1531 47 M 3 40-49 24:51.27 8:01/M
22 Zak Sutton 1618 14 M 5 11-14 24:58.16 8:03/M
23 Valerie Zbezinski 1670 17 F 1 15-19 24:58.64 8:03/M
24 Lexie Nieri 1580 26 F 1 20-29 25:05.26 8:05/M
25 David Bruni 1515 55 M 2 50-59 25:19.77 8:10/M
26 Henry Buchanan St. Gregory 1521 11 M 6 11-14 25:37.18 8:16/M
27 Ed Sutton 1616 47 M 4 40-49 25:47.97 8:19/M
28 Brahm Gianiodis Sewickley PA 1646 13 M 7 11-14 26:03.76 8:24/M
29 Robert Pierce 1585 54 M 3 50-59 26:23.26 8:31/M
30 Daniel Nolan 1581 51 M 4 50-59 26:23.91 8:31/M
31 Andrew Kraus 1566 31 M 2 30-39 26:26.16 8:32/M
32 Chrystal Zinkham 1634 45 F 2 40-49 26:34.35 8:34/M
33 Ella Watters 1625 5 F 1 1-10 26:35.18 8:35/M
34 Robert Watters 1626 32 M 3 30-39 26:35.26 8:35/M
35 Patrick Horton St. Gregory 1679 11 M 8 11-14 26:35.37 8:35/M
36 Rich Nolan 1582 53 M 5 50-59 27:05.73 8:44/M
37 Lucy Hartle 1556 13 F 3 11-14 27:15.52 8:47/M
38 David Harvey Ambridge PA 1637 59 M 6 50-59 27:25.76 8:51/M
39 Erin Hartle 1554 41 F 3 40-49 27:40.44 8:55/M
40 Derek Hicks 1665 46 M 5 40-49 27:56.27 9:01/M
41 Jaime Kreber 1681 55 M 7 50-59 27:56.27 9:01/M
42 Katie Kovacic 1564 37 F 1 30-39 27:57.27 9:01/M
43 Luke Kovacic St. Gregory 1565 8 M 2 1-10 27:58.71 9:01/M
44 Nicholas Christian 1530 36 M 4 30-39 27:59.76 9:02/M
45 James Christian Get Fit Families 1529 7 M 3 1-10 27:59.76 9:02/M
46 Divine Harvey Ambridge PA 1638 60 F 1 60-69 28:08.56 9:05/M
47 Della Skoczylas 1603 10 F 2 1-10 28:26.64 9:10/M
48 Michael Poff 1676 74 M 1 70-99 28:30.97 9:12/M
49 Jonathan Allen 1663 14 M 9 11-14 28:44.80 9:16/M
50 Annabella Policella 1586 11 F 4 11-14 29:23.89 9:29/M
51 Gracie Hartle 1555 10 F 3 1-10 29:31.19 9:31/M
52 Robb Kipp 1562 59 M 8 50-59 30:17.17 9:46/M
53 Sarah Christen Allison Park PA 1647 48 F 4 40-49 30:22.51 9:48/M
54 Michelle Brochetti 1514 44 F 5 40-49 30:27.19 9:49/M
55 John Sestak 1596 62 M 1 60-69 30:33.77 9:51/M
56 J.Gary Sutton 1617 64 M 2 60-69 30:47.76 9:56/M
57 Mike Bauer 1677 33 M 5 30-39 30:57.49 9:59/M
58 Paige D'amico 1539 11 F 5 11-14 31:01.52 10:00/M
59 Lawrence D'amico 1538 41 M 6 40-49 31:11.13 10:04/M
60 David Thomas Holy Cross 1620 62 M 3 60-69 31:12.42 10:04/M
61 Tyler Mesisca Harmony PA 1658 27 M 1 20-29 31:27.76 10:09/M
62 Matt Buchwald Sarver PA 1661 38 M 6 30-39 31:38.11 10:12/M
63 Jojo Buckel 1525 14 F 6 11-14 31:44.17 10:14/M
64 Lacey Anderson 1502 36 F 2 30-39 32:36.76 10:31/M
65 Leah Bortz Wexford PA 1513 26 F 2 20-29 32:50.83 10:35/M
66 Andrew Lariviere 1568 48 M 7 40-49 32:54.74 10:37/M
67 Shawna Mielecki 1575 32 F 3 30-39 32:56.58 10:37/M
68 Lou Alaksin 1501 79 M 2 70-99 33:45.26 10:53/M
69 Luanne Moose Mercer PA 1576 61 F 2 60-69 34:00.85 10:58/M
70 Alexis Ropelewski Moon 1590 16 F 2 15-19 34:37.21 11:10/M
71 Elizabeth Gruver 1550 18 F 3 15-19 34:44.23 11:12/M
72 Owen Sacoulas 1592 12 M 10 11-14 34:46.27 11:13/M
73 Andrew Moulton 1577 44 M 8 40-49 34:46.75 11:13/M
74 Arron Jones 1561 18 M 3 15-19 34:52.51 11:15/M
75 Dave Byers 1673 65 M 4 60-69 36:15.17 11:42/M
76 Steffanie Lariviere 1571 44 F 6 40-49 36:36.31 11:48/M
77 Jennifer Kyyashko Cranberry Twp PA 1641 48 F 7 40-49 36:53.98 11:54/M
78 Jennifer Kyyashko Cranberry Twp PA 1640 12 F 7 11-14 37:04.27 11:57/M
79 Michael Baxa Sr. Zelienople PA 1635 56 M 9 50-59 38:11.82 12:19/M
80 Valerie Sands 1594 75 F 1 70-99 38:30.55 12:25/M
81 Fletcher Boice 1506 11 M 11 11-14 38:53.79 12:33/M
82 Amy Buchwald Sarver PA 1662 38 F 4 30-39 40:18.12 13:00/M
83 Kim Swedson 1688 45 F 8 40-49 40:36.61 13:06/M
84 Robert Sands 1593 76 M 3 70-99 40:50.17 13:10/M
85 Anna-Marie Christian 1528 36 F 5 30-39 41:59.72 13:33/M
86 Sara Porter 1588 31 F 6 30-39 42:20.43 13:39/M
87 Lucas Porter St. Gregory 1587 7 M 4 1-10 42:20.53 13:39/M
88 Zach Porter 1589 33 M 7 30-39 42:21.67 13:40/M
89 Sean Franz 1548 40 M 9 40-49 45:11.81 14:35/M
90 Jenny Smith 1678 54 F 1 50-59 46:26.78 14:59/M
91 Tom Thompson 1623 53 M 10 50-59 47:19.28 15:16/M
92 Mary Ann Thompson 1622 79 F 2 70-99 47:19.53 15:16/M
93 Justin Tenney 1619 28 M 2 20-29 47:20.78 15:16/M
94 Izabella Sacoulas Cranberry Twp PA 1650 14 F 8 11-14 47:40.11 15:23/M
95 Michael Green 1549 52 M 11 50-59 49:11.92 15:52/M
96 Karen Boice 1507 44 F 9 40-49 49:36.78 16:00/M
97 John Ropelewski 1591 48 M 10 40-49 51:30.28 16:37/M
98 Frank Longobardi 1667 57 M 12 50-59 51:49.49 16:43/M