SANTA RUN 5K
5K
Age Group Results
November 02, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Smilek 2478 42 14 22:37.79 7:18/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubrey Brewer Freedom PA 2411 41 17 23:56.64 7:43/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aubrey Bumblis 1347 11 24 25:53.98 8:21/M
2 Rylie Teapole 1480 12 35 28:47.12 9:17/M
3 Veda Poling 1384 10 63 33:56.63 10:57/M
4 Evie Brown YES 1342 11 67 34:07.69 11:00/M
5 Brenlee Knox Baden 15005 1377 8 93 40:29.24 13:04/M
6 Amaya Heaggans 1373 9 96 40:33.38 13:05/M
7 Anaiah Newman YES 1382 8 119 50:06.71 16:10/M
8 Olivia Defibaugh 1363 8 122 50:19.31 16:14/M
9 Coretta Vinson 1482 11 130 53:50.18 17:22/M
10 Shyann Costa YES 1359 9 143 59:31.98 19:12/M
Female 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydney Cusci 2424 29 69 34:37.19 11:10/M
2 Amy Dutko 2433 24 80 36:06.88 11:39/M
3 Amanda Poleti Aliquippa 15001 2467 29 87 38:56.65 12:34/M
4 Stephanie Ford 2334 29 95 40:30.50 13:04/M
5 Jessica Schaper 2476 27 112 47:39.58 15:22/M
6 Chelsi Chovan 2417 27 118 49:42.87 16:02/M
7 Abigail Cochran 2419 25 138 54:33.25 17:36/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenny Taylor YES 1394 37 39 28:59.43 9:21/M
2 Stefanie Marcello YES 1380 32 41 29:05.98 9:23/M
3 Lauren Walker 2492 37 45 30:34.68 9:52/M
4 Sarah Nunamaker 2465 36 50 32:17.96 10:25/M
5 Elizabeth Hough 2440 32 58 33:30.62 10:48/M
6 Jessica Zacharko 2498 37 59 33:31.65 10:49/M
7 Becky Bernat 1383 35 61 33:40.87 10:52/M
8 Ang Valent 2484 37 72 34:40.91 11:11/M
9 Kristyn Mitchell 2464 37 73 34:42.19 11:12/M
10 Jessica Brown 2412 38 74 34:48.60 11:14/M
11 Cassandra Ziegler 2500 31 86 38:48.44 12:31/M
12 Rayna Knox Baden 15005 2446 34 94 40:29.87 13:04/M
13 Charlotte Beighey 2336 35 100 41:29.39 13:23/M
14 Wisam Guerriere YES PA 1372 33 102 41:39.89 13:26/M
15 Tara Schmidt 2477 39 105 44:14.11 14:16/M
16 Nancy Delafuente 2429 31 111 47:38.80 15:22/M
17 Caryn Acs YES 1310 37 114 48:39.83 15:42/M
18 Amber Gray YES 1371 36 133 53:56.10 17:24/M
19 Samantha Vinson 2485 32 134 54:00.44 17:25/M
20 Krystle Colangelo 2421 32 141 55:14.12 17:49/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evelyn Etheridge YES 1366 43 48 32:03.21 10:20/M
2 Stacie Doughty 2431 41 49 32:12.21 10:23/M
3 Tiffany Pucci 2470 47 56 33:20.70 10:45/M
4 Missi Busch 2414 49 57 33:21.39 10:45/M
5 Melissa Yzquierdo 2497 41 64 33:56.96 10:57/M
6 Joni Defibaugh 2425 41 75 35:33.89 11:28/M
7 Kristen Anderson 2401 46 84 37:11.67 12:00/M
8 Shalon Farmer Beaver Falls 2434 40 85 38:01.00 12:16/M
9 Wendy Lewis Monaca 15061 2450 40 88 39:08.51 12:37/M
10 Brandy Wagner 2489 40 89 39:32.87 12:45/M
11 Kerry Pritchard 2469 45 106 44:35.36 14:23/M
12 Gena Knights 2445 48 107 44:35.37 14:23/M
13 Connie Mabin 2453 43 126 50:51.29 16:24/M
14 Courtney Kronk-Love 2447 43 129 53:30.13 17:15/M
15 Danielle Reed 2472 44 144 1:01:04.13 19:42/M
16 Jennifer Abt YES 1304 44 146 1:02:41.20 20:13/M
Female 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marcy Rudolph 2341 54 32 28:23.85 9:09/M
2 Susan Brenner 2410 53 36 28:53.49 9:19/M
3 Beth Boyd 2339 59 42 29:12.98 9:25/M
4 Sandra Russo 2475 62 47 31:33.11 10:11/M
5 Beth Albers 2400 57 62 33:46.78 10:54/M
6 Hope Vaccaro 2483 53 81 36:10.94 11:40/M
7 Paula Mckinley 2458 57 82 36:11.59 11:40/M
8 Lisa Reilly 2473 52 92 39:49.64 12:51/M
9 Kristin Bolen 2337 50 101 41:39.63 13:26/M
10 Lori Martin 2455 50 113 48:27.33 15:38/M
11 Margie Cain 2415 57 115 48:42.51 15:43/M
12 Linda Chovan 2418 64 117 49:42.47 16:02/M
13 Diane Vular Beaver 15009 2487 65 123 50:29.80 16:17/M
14 Denice Criswell YES 1362 66 127 52:02.81 16:47/M
15 Marcia McPadden 2342 63 136 54:31.41 17:35/M
16 Patricia Cochran 2420 58 137 54:32.78 17:35/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dominic Bumblis 2413 14 1 19:11.33 6:11/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Heid YES 1375 65 11 22:07.42 7:08/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Quincy Sannan 1387 10 19 25:07.99 8:06/M
2 Joseph Gacesa 1367 12 20 25:17.98 8:09/M
3 Eric Boyd 1483 12 23 25:36.79 8:15/M
4 Noah Toma YES 1395 11 25 26:24.88 8:31/M
5 Jack Creese 1361 12 30 27:57.66 9:01/M
6 Gavin Bartus 1328 10 43 29:58.49 9:40/M
7 Thomas Bird IV YES 1333 9 44 30:32.62 9:51/M
8 Brayden Couch YES 1360 9 51 32:41.71 10:33/M
9 Kobain Schmidt 1390 10 52 32:44.18 10:34/M
10 Bobby Westlund YES 1415 11 54 32:55.83 10:37/M
11 Jude Brown YES 1345 9 55 33:14.68 10:43/M
12 Cayden Turney YES 1396 9 65 33:59.69 10:58/M
13 Alex Mitchell YES 1381 9 71 34:38.45 11:10/M
14 Brayden Beighey 1481 9 76 35:34.68 11:28/M
15 Sawyer Defibaugh 1364 10 77 35:45.19 11:32/M
16 Michael Gallagher Jr YES 1369 9 79 35:59.68 11:36/M
17 Noah Steffler 1391 12 90 39:41.10 12:48/M
18 Tristan Scheidemantle YES 1388 11 91 39:44.38 12:49/M
19 Arion Heaggans 1374 8 97 40:33.64 13:05/M
20 Grayson Gnarva YES 1370 9 99 40:37.31 13:06/M
21 Raymond Wolf YES 1418 8 103 43:39.52 14:05/M
22 Jaxson Schmidt YES 1389 9 104 43:41.34 14:05/M
23 Alexander Weaver YES 1412 8 108 45:47.58 14:46/M
24 Elijah Reddick YES 1385 8 120 50:13.31 16:12/M
25 Dionizy Dudkrewicz YES 1365 9 125 50:50.54 16:24/M
26 Ethan Hulings YES 1376 11 128 53:02.32 17:06/M
27 Ireland Vinson YES 1397 7 131 53:50.52 17:22/M
28 Robert Capps YES 1358 10 132 53:55.90 17:24/M
29 Micah Vinson YES 1398 9 135 54:01.45 17:25/M
30 Jonathan Ritchie YES 1386 9 139 54:55.19 17:43/M
31 Timothy Walsh 1399 11 140 55:13.72 17:49/M
32 Oliver Ward YES 1400 9 147 1:04:58.26 20:57/M
Male 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elijah Priest 2468 14 3 19:46.51 6:23/M
2 Tobey Brown YES 1346 13 7 21:49.90 7:02/M
3 Matthias Goth 2437 17 16 23:43.55 7:39/M
4 Michael Del Sigre 2428 16 18 24:57.80 8:03/M
5 Seth Steffler 2479 16 27 27:11.26 8:46/M
6 Layne Burchett YES 1349 13 110 46:07.00 14:53/M
Male 18 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathon Mcelwain 2457 29 2 19:45.86 6:22/M
2 Melchizedek Anderson 2072 29 6 20:58.62 6:46/M
3 Dustin Wagner 2490 20 8 21:51.80 7:03/M
4 Nick Mastrangelo 2456 25 10 22:06.81 7:08/M
5 Seth Colangelo 2422 29 142 55:14.13 17:49/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kirk Fechter 2335 32 4 20:24.24 6:35/M
2 Doug Miller 2461 32 5 20:52.69 6:44/M
3 Craig Nunamaker Jr 2466 35 9 21:59.81 7:05/M
4 Jonathan Miller 2462 33 12 22:17.56 7:11/M
5 Robert Briczinski 2340 32 13 22:33.64 7:16/M
6 Daren Duncan 2432 35 15 23:40.54 7:38/M
7 Jeremy Brown YES 1343 39 29 27:48.51 8:58/M
8 Jason Taylor YES 1393 39 34 28:46.11 9:17/M
9 Ben Mitchell 2463 37 38 28:55.96 9:20/M
10 Jarrod Marcello YES 1379 35 40 29:05.23 9:23/M
11 Jonathan Carter 2416 36 53 32:44.60 10:34/M
12 Jacob Wood 2495 35 60 33:39.96 10:51/M
13 Michael Gallagher YES 1368 36 78 35:58.88 11:36/M
14 Richard Gnarva 2343 34 116 49:41.82 16:02/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Steffler YES 1392 43 22 25:33.27 8:15/M
2 Curtis Aiken 2338 40 26 26:25.27 8:31/M
3 Jon Creese 2423 49 31 27:57.86 9:01/M
4 Tim Goetz 2073 41 33 28:41.84 9:15/M
5 John Bartus 2406 45 37 28:54.93 9:19/M
6 Thomas Bird III 2407 44 46 30:39.00 9:53/M
7 Ron Wagner 2491 41 70 34:37.64 11:10/M
8 Matthew Anderson 2402 48 83 37:11.43 12:00/M
9 Richard Gnana 2344 41 98 40:36.40 13:06/M
10 Matt Defibaugh 2426 43 121 50:19.14 16:14/M
Male 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donald Robinson 2474 60 21 25:19.53 8:10/M
2 John Brenner 2409 59 28 27:33.25 8:53/M
3 Allan Knapp 2444 64 66 34:07.45 11:00/M
4 Ron Lonnett 2451 62 68 34:33.11 11:09/M
5 Len Weaver 2494 59 109 45:48.62 14:46/M
6 Joe Vular Beaver 15009 2488 68 124 50:30.31 16:17/M
7 Michael Vranes 2486 59 145 1:02:23.85 20:07/M