OIL CITY'S JINGLE BELL RUN / WALK
Overall Finish List
December 07, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Magnum Vincent 191 17 M 1 Top Fin 17:32.10 5:39/M
2 Caleb Prettyman Franklin PA 160 13 M 2 Top Fin 17:33.70 5:40/M
3 Ethan Nightingale Franklin PA 155 14 M 3 Top Fin 19:16.80 6:13/M
4 Dominique Guiste Oil City PA 689 16 M 1 14-19 19:21.83 6:15/M
5 Andrew Brosius Oil City PA 105 41 M 1 40-49 19:55.44 6:25/M
6 Andrew McGarvie Titusville PA 694 14 M 2 14-19 20:01.12 6:27/M
7 Dylan Lux Franklin PA 146 16 M 3 14-19 20:23.49 6:35/M
8 Matthew Diven 117 53 M 1 50-59 20:41.35 6:40/M
9 Olivia Mumford Oil City PA 153 16 F 1 Top Fin 21:08.46 6:49/M
10 Todd McGill Franklin PA 152 48 M 2 40-49 21:35.59 6:58/M
11 Jamie Cubbon Oil City PA 113 48 M 3 40-49 21:54.10 7:04/M
12 Chris Johnson Rock Hill SC 137 46 M 4 40-49 22:01.22 7:06/M
13 Elijah Collins 111 12 M 1 1-13 22:33.14 7:16/M
14 Christian Speece 176 14 M 4 14-19 22:33.35 7:16/M
15 Lincoln Kier Titusville PA 142 12 M 2 1-13 22:40.70 7:19/M
16 Caleb Szympruch Titusville PA 692 12 M 3 1-13 22:59.80 7:25/M
17 Ella Speece Oil City PA 699 13 F 2 Top Fin 23:11.78 7:29/M
18 Michael Sandrock 169 55 M 2 50-59 23:12.19 7:29/M
19 Meghan Linsted Titusville PA 145 32 F 3 Top Fin 24:16.44 7:50/M
20 Kaleb Guiste Oil City PA 690 9 M 4 1-13 24:24.13 7:52/M
21 Troy Teeter Oil City PA 185 52 M 3 50-59 24:45.55 7:59/M
22 Adam Diven 116 14 M 5 14-19 24:55.85 8:02/M
23 Tyler Walkowski 195 16 M 6 14-19 25:04.59 8:05/M
24 Adam Neely 154 41 M 5 40-49 25:15.78 8:09/M
25 Larry Lee Oil City PA 144 45 M 6 40-49 25:16.98 8:09/M
26 Elias Cooley Oil City PA 698 44 M 7 40-49 25:22.23 8:11/M
27 Ashley Cherry Franklin PA 110 34 F 1 30-39 25:25.16 8:12/M
28 Joshua Farringer Grand Valley PA 200 27 M 1 20-29 25:39.62 8:16/M
29 Jessica Troup 189 39 F 2 30-39 25:51.61 8:20/M
30 Luke Robinson Nutter Fort WV 165 19 M 7 14-19 25:56.51 8:22/M
31 Tony Ruth 167 58 M 4 50-59 26:05.98 8:25/M
32 Michael Walentosky 194 59 M 5 50-59 26:23.94 8:31/M
33 Larry Klemens Sharon PA 143 67 M 1 60-69 26:27.18 8:32/M
34 Isabella Vorse Franklin PA 192 12 F 1 1-13 26:48.73 8:39/M
35 Mitchell Somers Oil City PA 175 37 M 1 30-39 27:05.90 8:44/M
36 Dan Staub Rouseville PA 177 24 M 2 20-29 27:19.94 8:49/M
37 Bobbie Jones Franklin PA 139 39 F 3 30-39 27:33.14 8:53/M
38 Josh Masters Oil City PA 688 19 M 8 14-19 28:34.34 9:13/M
39 Aaron Rogers Knox PA 700 35 M 2 30-39 28:39.99 9:15/M
40 Justin Garland Oil City PA 127 12 M 5 1-13 28:43.85 9:16/M
41 Olivia Vorse Franklin PA 193 13 F 2 1-13 29:18.99 9:27/M
42 Thomas Fink Oil City PA 122 18 M 9 14-19 29:27.19 9:30/M
43 John Fink Oil City PA 121 58 M 6 50-59 29:27.40 9:30/M
44 Stefanie Whitmer Parker PA 685 34 F 4 30-39 29:30.45 9:31/M
45 Stephenie Swope 183 44 F 1 40-49 29:34.72 9:32/M
46 Jill Taylor Polk PA 184 27 F 1 20-29 29:40.41 9:34/M
47 Jennifer Bickel Oil City PA 101 33 F 5 30-39 30:09.99 9:44/M
48 Chad Troup 188 40 M 8 40-49 31:02.74 10:01/M
49 Thomas Wilson 197 65 M 2 60-69 31:46.46 10:15/M
50 Jerry Stralko Seattle WA 696 35 M 3 30-39 32:01.94 10:20/M
51 Ashlyn Shuffstall Seneca PA 173 12 F 3 1-13 32:06.20 10:21/M
52 Chris Hudson Oil City PA 133 47 M 9 40-49 32:41.25 10:33/M
53 Kristen Conner Greenville PA 112 28 F 2 20-29 33:42.95 10:52/M
54 Karey Rodgers Oil City PA 166 43 F 2 40-49 33:56.50 10:57/M
55 Steve Sherick 172 57 M 7 50-59 34:05.28 11:00/M
56 Nancy Blauser Seneca PA 103 63 F 1 60-69 34:22.77 11:05/M
57 Rachel Eaton 120 39 F 6 30-39 34:34.96 11:09/M
58 Christa Hudson Oil City PA 134 17 F 1 14-19 34:56.49 11:16/M
59 Tytus Troup 190 12 M 6 1-13 35:04.43 11:19/M
60 Stephanie Staub Rouseville PA 178 24 F 3 20-29 35:07.26 11:20/M
61 Eileen Gruver Strattanville PA 129 45 F 3 40-49 35:26.37 11:26/M
62 Cindy Porter 159 63 F 2 60-69 36:05.24 11:38/M
63 Katie Chandley Oil City PA 109 34 F 7 30-39 36:08.16 11:39/M
64 Melissa Attenborough Titusville PA 98 45 F 4 40-49 37:34.27 12:07/M
65 Kaitlyn Smerkar New Castle PA 174 25 F 4 20-29 37:34.28 12:07/M
66 Chris Wygant Seneca PA 198 45 M 10 40-49 38:33.40 12:26/M
67 Vonna Ordaz Gaithersburg MD 693 51 F 1 50-59 38:56.27 12:34/M
68 Laura Ordaz Cooperstown PA 156 26 F 5 20-29 38:56.77 12:34/M
69 Sarah Fox Oil City PA 124 14 F 2 14-19 41:36.74 13:25/M
70 Kevin Fox 123 48 M 11 40-49 41:50.35 13:30/M
71 Mary Campbell 108 34 F 8 30-39 44:03.54 14:13/M
72 Linda Harriger 130 71 F 1 70-99 44:20.48 14:18/M
73 Kaitlyn Luxbacher Oil City PA 148 9 F 4 1-13 46:21.61 14:57/M
74 Jennifer Luxbacher Oil City PA 147 37 F 9 30-39 46:37.54 15:02/M
75 Wendy Masters Oil City PA 687 45 F 5 40-49 46:50.47 15:06/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Rodney Daum Tionesta PA 115 62 M 1 Top Fin 36:25.14 11:45/M
2 Mary Sweeney 182 67 F 1 Top Fin 38:01.52 12:16/M
3 Bernard Daum Tionesta PA 114 69 M 2 Top Fin 39:35.52 12:46/M
4 Kathy Johnson 138 69 F 2 Top Fin 42:49.52 13:49/M
5 Kevin Fulmer 126 34 M 3 Top Fin 43:13.73 13:56/M
6 Dana Szympruch Titusville PA 691 41 F 3 Top Fin 43:14.95 13:57/M
7 Erin Kier Titusville PA 141 41 F 1 40-49 43:14.95 13:57/M
8 Bruce Sweeney 181 69 M 1 60-69 47:05.49 15:11/M
9 Kellie Brazeale Oil City PA 104 53 F 1 50-59 47:31.73 15:20/M
10 Nancy Horne Oil City PA 697 65 F 1 60-69 47:59.52 15:29/M
11 Pamela Fry 125 71 F 1 70-99 47:59.55 15:29/M
12 Nathan Orr Cochranton PA 157 11 M 1 1-13 49:29.26 15:58/M
13 Jane Gross Oil City PA 128 62 F 2 60-69 49:29.45 15:58/M
14 Will Price Titusville PA 161 33 M 1 30-39 56:37.43 18:16/M
15 Jessica Snyder Titusville PA 686 42 F 2 40-49 56:38.32 18:16/M
16 R. Lee James 136 71 M 1 70-99 57:18.68 18:29/M
17 Dale Massie 151 72 M 2 70-99 57:18.69 18:29/M
18 David Hovis Oil City PA 695 51 M 1 50-59 1:02:40.28 20:13/M
19 Patty Sherick 171 57 F 2 50-59 1:02:40.84 20:13/M
20 Stacey Schill Lucinda PA 170 46 F 3 40-49 1:04:28.35 20:48/M
21 Dianne Marsh Seneca PA 149 52 F 3 50-59 1:04:29.31 20:48/M
22 Deborah Kahle Leeper PA 140 42 F 4 40-49 1:04:30.33 20:48/M
23 Shelley Rennard Knox PA 164 49 F 5 40-49 1:04:31.75 20:49/M
24 Samantha Patton Franklin PA 158 33 F 1 30-39 1:05:39.49 21:11/M
25 Jessica Struthers Reno PA 180 36 F 2 30-39 1:05:40.60 21:11/M
26 M'lissa Rapp Franklin PA 163 33 F 3 30-39 1:05:40.86 21:11/M
27 Alicia Steetle Franklin PA 179 30 F 4 30-39 1:05:45.35 21:13/M
28 Kathy Dunham 119 34 F 5 30-39 1:07:22.29 21:44/M