ERNST TRAIL BLAZER RACES
Overall Finish List
July 14, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
15K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Svetz Meadville PA 996 22 M 1 Top Fin 52:54.95 5:40/M
2 Matt Beveridge Meadville PA 936 18 M 2 Top Fin 53:55.83 5:47/M
3 Cody Cornell Conneaut Lake PA 920 25 M 3 Top Fin 54:11.34 5:48/M
4 Gabe Deyoung Saegertown PA 953 18 M 1 16-19 54:56.20 5:53/M
5 Scott Burnham Lowell OH 956 30 M 1 30-34 55:28.23 5:57/M
6 Jac Cokley 969 18 M 2 16-19 58:50.96 6:18/M
7 Jennifer Krueger New Wilmington PA 961 29 F 1 Top Fin 1:00:16.46 6:28/M
8 Douglas Basinski Pittsburgh PA 963 48 M 1 Top Fin 1:02:10.97 6:40/M
9 Jeff Jones Erie PA 900 58 M 1 55-59 1:02:20.63 6:41/M
10 Tyler McClimans Jamestown PA 914 25 M 1 25-29 1:03:42.14 6:50/M
11 Charlie Minor Meadville PA 984 14 M 1 12-15 1:08:51.70 7:23/M
12 Courtney Sargent Erie PA 952 22 F 2 Top Fin 1:09:14.37 7:25/M
13 Ted Williams North East PA 1000 57 M 2 55-59 1:09:18.83 7:26/M
14 Roderick Fernandez Meadville PA 974 56 M 3 55-59 1:10:16.13 7:32/M
15 John Clark Cranesville PA 968 47 M 1 45-49 1:11:28.11 7:40/M
16 Jenny Jones Cochranton PA 938 26 F 3 Top Fin 1:11:47.52 7:42/M
17 Melissa Good Linesville PA 977 49 F 1 Top Fin 1:14:16.47 7:58/M
18 Mark Deyoung Saegertown PA 954 46 M 2 45-49 1:15:16.21 8:04/M
19 Christopher Hawes Erie PA 937 47 M 3 45-49 1:15:17.40 8:04/M
20 Chance Derugen-Toomey Meadville PA 608 28 M 2 25-29 1:15:57.68 8:08/M
21 Pamela Morton Wattsburg PA 986 54 F 1 50-54 1:16:14.67 8:10/M
22 Concetta Fort Saegertown PA 939 29 F 1 25-29 1:16:34.22 8:12/M
23 Kim Shell Carlton PA 958 36 F 1 35-39 1:20:16.19 8:36/M
24 Dale Halsey Cochranton PA 979 61 M 1 60-64 1:22:22.51 8:50/M
25 Jim Lombardi 606 76 M 1 Top Fin 1:22:22.92 8:50/M
26 Brooke Testa Mineral Ridge OH 997 20 F 1 20-24 1:23:00.77 8:54/M
27 Barbara Gross Wattsburg PA 955 53 F 2 50-54 1:23:14.83 8:55/M
28 Jason Niggel Erie PA 957 43 M 1 40-44 1:23:26.85 8:57/M
29 William Woods Grove City PA 3366 53 M 1 50-54 1:23:33.40 8:57/M
30 Kersten Folkerts North East PA 975 27 F 2 25-29 1:24:52.38 9:06/M
31 Sandy Staudt Cochranton PA 994 58 F 1 55-59 1:26:00.74 9:13/M
32 Trevor Mahan Meadville PA 981 20 M 1 20-24 1:29:08.28 9:33/M
33 Heather Neslon Titusville PA 987 48 F 1 45-49 1:29:18.79 9:34/M
34 Eugene Torigoe Meadville PA 999 40 M 2 40-44 1:30:40.28 9:43/M
35 Lou Alaksin New Galilee PA 962 78 M 1 75-79 1:31:19.63 9:47/M
36 Jaime Engstrom Greenville PA 973 42 F 1 40-44 1:31:20.79 9:47/M
37 Stephanne Burns Conneaut Lake PA 966 45 F 2 45-49 1:31:21.43 9:47/M
38 Frank Yohe Meadville PA 3992 66 M 1 65-69 1:31:26.29 9:48/M
39 Ashley D'onofrio Sharpsville PA 970 32 F 1 30-34 1:31:33.75 9:49/M
40 Lorraine Benedict North East PA 964 63 F 1 60-64 1:31:39.79 9:49/M
41 Jeremy Stolz Harborcreek PA 959 34 M 2 30-34 1:33:21.71 10:00/M
42 Ashley Cherry Franklin PA 967 34 F 2 30-34 1:33:26.80 10:01/M
43 Trisha Schreiber Erie PA 993 46 F 3 45-49 1:34:42.29 10:09/M
44 Sherry Mason Cochranton PA 983 66 F 1 Top Fin 1:36:30.80 10:21/M
45 Joyce Rust Cochranton PA 992 72 F 1 70-74 1:37:22.81 10:26/M
46 Janelle Fumerola Grove City PA 976 45 F 4 45-49 1:46:23.82 11:24/M
47 Bill Tobin Cambridge Springs 998 70 M 1 70-74 1:53:48.41 12:12/M
48 Sheila Porterfield W Middlesex PA 988 44 F 2 40-44 1:54:19.64 12:15/M
49 Joseph Gruenwald Knox PA 978 71 M 2 70-74 2:16:42.21 14:39/M
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Teddy Ernst Meadville PA 211 17 M 1 Top Fin 18:56.37 6:06/M
2 Paul Gross Wattsburg PA 216 15 M 2 Top Fin 19:41.75 6:21/M
3 Lance Axton Cochranton PA 631 15 M 3 Top Fin 20:29.12 6:36/M
4 Kara Travers Philadelphia PA 215 20 F 1 Top Fin 20:48.11 6:43/M
5 Nate Deyoung Saegertown PA 208 15 M 1 12-15 21:07.24 6:49/M
6 James Clark Cranesville PA 637 10 M 1 1-11 21:11.87 6:50/M
7 Riley Fronce Meadville PA 643 14 F 2 Top Fin 21:18.61 6:52/M
8 Wade Schriner Oakdale PA 665 21 M 1 20-24 21:25.74 6:55/M
9 Timothy Gross Wattsburg PA 217 13 M 2 12-15 21:33.63 6:57/M
10 Marty Raffensberger Cranesville PA 231 42 M 1 Top Fin 21:50.33 7:03/M
11 Aimee Deyoung Saegertown PA 209 46 F 3 Top Fin 22:02.77 7:06/M
12 Gary Puleio Meadville PA 220 41 M 1 40-44 22:09.47 7:09/M
13 John Jameson Pittsburgh PA 226 52 M 1 50-54 22:25.13 7:14/M
14 Erica Puleio Meadville PA 221 17 F 1 16-19 22:33.88 7:16/M
15 Howard Minor Meadville PA 985 44 M 2 40-44 23:15.13 7:30/M
16 Lisa Weiss Meadville PA 232 54 F 1 Top Fin 23:19.88 7:31/M
17 Kurtis Pettit Meadville PA 660 34 M 1 30-34 23:46.61 7:40/M
18 Evelyn Clark Cranesville PA 636 11 F 1 1-11 23:58.64 7:44/M
19 Olivia Zeigler Albion PA 204 9 F 2 1-11 24:06.38 7:46/M
20 Alanna Fry Conneaut Lake PA 644 33 F 1 30-34 24:26.13 7:53/M
21 Frank Kasper 214 53 M 2 50-54 24:32.64 7:55/M
22 Gregg Schriner 663 19 M 1 16-19 24:38.95 7:57/M
23 Krista Simons Conneaut Lake PA 227 34 F 2 30-34 24:43.63 7:58/M
24 Courtney Cocolin Meadville PA 639 36 F 1 35-39 24:46.85 7:59/M
25 Nate Beveridge Meadville PA 201 19 M 2 16-19 25:07.38 8:06/M
26 Kelly Astor Saegertown PA 218 39 F 2 35-39 25:35.92 8:15/M
27 David Donis Pittsburgh PA 641 54 M 3 50-54 25:47.33 8:19/M
28 Tara Roche Pittsburgh PA 661 39 F 3 35-39 25:52.61 8:21/M
29 Christine McWilliams Meadville PA 229 47 F 1 45-49 26:14.81 8:28/M
30 Nicole Zeigler Albion PA 219 12 F 1 12-15 26:45.31 8:38/M
31 Ted Lord Warren PA 651 53 M 4 50-54 26:50.81 8:39/M
32 David Sanner Meadville PA 213 48 M 1 45-49 26:58.93 8:42/M
33 Tim Camp Linesville PA 635 58 M 1 55-59 27:03.19 8:44/M
34 Robert Schriner Oakdale PA 664 55 M 2 55-59 27:20.11 8:49/M
35 Laurie Kurt Conneaut Lake PA 649 62 F 1 60-64 27:20.89 8:49/M
36 Alex Hough Albion PA 645 10 M 2 1-11 27:54.48 9:00/M
37 Chad McWilliams Meadville PA 228 45 M 2 45-49 28:23.15 9:09/M
38 Alyssa Mahoney Naples FL 652 28 F 1 25-29 29:12.40 9:25/M
39 Cheryl Drazina Meadville PA 642 45 F 2 45-49 29:40.46 9:34/M
40 Susan Miller Meadville PA 654 54 F 1 50-54 29:41.67 9:35/M
41 Beth Wimer Meadville PA 668 54 F 2 50-54 29:44.53 9:35/M
42 Gregory Jones Meadville PA 646 70 M 1 Top Fin 29:46.98 9:36/M
43 George Schroeder Meadville PA 666 75 M 1 75-79 29:46.98 9:36/M
44 Rebekah Bertolasio New Wilmington PA 225 26 F 2 25-29 29:49.60 9:37/M
45 Jocelyn Mizner Conneaut Lake PA 206 60 F 2 60-64 29:54.93 9:39/M
46 Stephen Mizner Conneaut Lake PA 205 57 M 3 55-59 29:55.17 9:39/M
47 Sarah Matola Hubbard OH 653 35 F 4 35-39 30:05.90 9:42/M
48 Charyn Parsons Meadville PA 656 45 F 3 45-49 30:34.39 9:52/M
49 Matt Conway Meadville PA 223 37 M 1 35-39 30:44.86 9:55/M
50 Ben Schlipf Saegertown PA 662 30 M 2 30-34 30:46.74 9:55/M
51 Bree Beveridge Meadville PA 202 44 F 1 40-44 31:00.55 10:00/M
52 Kim Steiger Saegertown PA 995 44 F 2 40-44 31:01.65 10:00/M
53 David Donahue Myrtle Beach SC 640 66 M 1 65-69 31:08.62 10:03/M
54 Kathy Jones Greenville PA 647 62 F 3 60-64 31:24.76 10:08/M
55 Alex Cocolin Meadville PA 638 33 M 3 30-34 31:40.63 10:13/M
56 Dawn Raffensberger Cranesville PA 230 40 F 3 40-44 32:04.40 10:21/M
57 Nancy Blauser Seneca PA 634 62 F 4 60-64 32:04.40 10:21/M
58 Robert Wimer Meadville PA 669 58 M 4 55-59 33:57.91 10:57/M
59 Rachel Rimer Seneca PA 222 20 F 1 20-24 36:52.83 11:54/M
60 Luke Torigoe Meadville PA 207 9 M 3 1-11 38:46.42 12:30/M
61 Clarence Mason Waterford PA 203 82 M 1 80-99 40:00.56 12:54/M
62 Virginia Smith Greenville PA 667 43 F 4 40-44 43:01.89 13:53/M
63 Shawn Morris 655 44 M 3 40-44 59:18.42 19:08/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Emily Clark Cranesville PA 593 13 F 1 Top Fin 35:21.93 11:24/M
2 Becky Clark Cranesville PA 610 44 F 2 Top Fin 37:14.18 12:01/M
3 Bernard Daum Tionesta PA 594 69 M 1 Top Fin 39:09.84 12:38/M
4 Carol Iacovetta Erie PA 605 73 F 3 Top Fin 43:57.20 14:11/M
5 Ann Knott Venango PA 648 47 F 1 Top Fin 44:05.95 14:13/M
6 Ken Kaczmorski Conneautville PA 597 68 M 2 Top Fin 44:52.45 14:28/M
7 Judy Lewis Espyville PA 600 70 F 1 Top Fin 44:52.87 14:28/M
8 Donna Laver Greenville PA 599 69 F 1 65-69 45:56.11 14:49/M
9 Frank Frisina Meadville PA 595 61 M 3 Top Fin 50:42.46 16:21/M
10 Gary Schlosser Meadville PA 603 73 M 1 Top Fin 51:46.22 16:42/M
11 Jess Schriner 604 53 F 1 50-54 52:23.47 16:54/M
12 Brian Burns 212 49 M 1 45-49 54:17.61 17:31/M
13 Jim Porterfield W. Middlesex PA 210 49 M 2 45-49 54:21.59 17:32/M
14 Marge Buttray Greenville PA 609 27 F 1 25-29 54:44.51 17:39/M
15 Alfred Harvey Sandy Lake PA 596 57 M 1 55-59 54:46.96 17:40/M
16 Keegan Sumser Meadville PA 607 22 F 1 20-24 55:42.90 17:58/M
17 Judi Baranyai Cochranton PA 592 68 F 2 65-69 55:55.33 18:02/M
18 Lori Maxeiner Meadville PA 601 47 F 1 45-49 56:29.60 18:13/M
19 Rhonda Kaye Meadville PA 598 68 F 3 65-69 56:47.40 18:19/M
20 Lurae Kobau Meadville PA 224 50 F 2 50-54 58:25.43 18:51/M
21 Joseph Bertolasio New Wilmington PA 611 28 M 1 25-29 58:59.26 19:02/M
22 Linda Myers Meadville PA 602 67 F 4 65-69 1:01:10.18 19:44/M