FRYBURG MAYFEST 5K
5K
Overall Finish List
May 24, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Zachary Hopkins Du Bois PA 1822 22 M 1 Top Fin 20:18.69 6:33/M
2 Eli Schreiber Johnsonburg PA 1858 13 M 2 Top Fin 20:23.34 6:35/M
3 Kaine Mcfarland Tylersburg PA 1835 14 M 3 Top Fin 20:30.94 6:37/M
4 Wyatt Troup Marble PA 1873 17 M 1 15-19 20:36.33 6:39/M
5 Roxanne Mcfarland Tylersburg PA 1837 42 F 1 Top Fin 20:44.88 6:41/M
6 Olivia Mumford Oil City PA 1841 16 F 2 Top Fin 21:11.54 6:50/M
7 Zach Shettel Clarion PA 1766 34 M 1 30-39 21:24.18 6:54/M
8 James Seidle Marble PA 1751 29 M 1 20-29 21:38.85 6:59/M
9 Justin Reed Du Bois PA 1850 38 M 2 30-39 21:46.23 7:01/M
10 Andi Barrett Franklin PA 1790 35 F 3 Top Fin 21:53.33 7:04/M
11 Sara Lander Fryburg PA 1745 25 F 1 20-29 21:58.46 7:05/M
12 Ryan George Sukmmerville PA 1765 42 M 1 40-49 22:09.88 7:09/M
13 Hunter Sunafrank Erie PA 1756 15 M 2 15-19 22:20.32 7:12/M
14 Tony Rutt Seneca PA 1752 58 M 1 50-59 22:34.57 7:17/M
15 Rachel Bauer Vowinckel PA 1767 15 F 1 15-19 22:40.13 7:19/M
16 Adam Gahr Franklin PA 1816 35 M 3 30-39 22:52.79 7:23/M
17 Michael Sandrock Clintonville PA 1855 55 M 2 50-59 23:08.00 7:28/M
18 Haley Bauer Lucinda PA 1791 17 F 2 15-19 23:09.52 7:28/M
19 Jordyn Hendrickson Fryburg PA 1819 15 F 3 15-19 23:39.94 7:38/M
20 Chandra Scheftic Clarion PA 1856 36 F 1 30-39 23:50.16 7:41/M
21 Katie Bauer Lucinda PA 1793 14 F 1 1-14 23:52.56 7:42/M
22 Jamie Cubbon Oil City PA 1805 48 M 2 40-49 23:57.78 7:44/M
23 Eric Schmader Fryburg PA 1769 45 M 3 40-49 24:00.36 7:45/M
24 Marcie Hoover Shippenville PA 1761 44 F 1 40-49 24:03.78 7:45/M
25 Al Lander Lucinda PA 1763 67 M 1 60-69 24:19.56 7:51/M
26 Gwendolyn Earp Seneca PA 1807 14 F 2 1-14 25:14.97 8:08/M
27 Jake Kusik Pittsburgh PA 1764 11 M 1 1-14 25:20.89 8:10/M
28 Sandy Clark Shippenville PA 1801 50 F 1 50-59 25:22.11 8:11/M
29 Scott Fair Leeper PA 1812 49 M 4 40-49 25:23.53 8:11/M
30 Jessica Troup Marble PA 1871 39 F 2 30-39 25:26.35 8:12/M
31 Gavin Cochran Kossuth PA 1803 17 M 3 15-19 25:59.54 8:23/M
32 Victor Stahlman Sligo PA 1865 20 M 2 20-29 26:29.26 8:33/M
33 Nicole Fair Leeper PA 1811 14 F 3 1-14 26:36.54 8:35/M
34 Adam Rapp Athens OH 1757 44 M 5 40-49 26:54.33 8:41/M
35 Mark Rhoads Fryburg PA 1853 36 M 4 30-39 26:54.53 8:41/M
36 Dawson Rhoads Fryburg PA 1851 7 M 2 1-14 26:54.59 8:41/M
37 Chad Matthews Knox PA 1831 43 M 6 40-49 26:57.45 8:42/M
38 Asher Bell Tionesta PA 1795 12 M 3 1-14 27:00.53 8:43/M
39 Darin Cochran Kossuth PA 1802 19 M 4 15-19 27:34.83 8:54/M
40 Alex Bilunka Venus PA 1744 12 M 4 1-14 27:52.83 8:59/M
41 Paige Ponteous Butler PA 1843 12 F 4 1-14 27:53.28 9:00/M
42 Keara Henry Knox PA 1820 18 F 4 15-19 28:42.66 9:15/M
43 Peyton Ponteous Butler PA 1844 9 M 5 1-14 28:45.11 9:16/M
44 Mike Ames Shippenville PA 1789 42 M 7 40-49 28:45.51 9:16/M
45 Charli Ames Shippenville PA 1788 10 F 5 1-14 28:45.51 9:16/M
46 Jesse Schmader Lucinda PA 1857 19 M 5 15-19 29:14.12 9:26/M
47 Julie Crate Venus PA 1768 45 F 2 40-49 29:23.93 9:29/M
48 Michael Hoover Raleigh NC 1821 63 M 2 60-69 29:41.50 9:35/M
49 Christina Eisenman Venus PA 1808 42 F 3 40-49 29:45.98 9:36/M
50 Mary Mcfarland Venus PA 1836 57 F 2 50-59 30:16.50 9:46/M
51 Anna Hoover Shippenville PA 1760 12 F 6 1-14 30:32.50 9:51/M
52 Frank Rapp Oil City PA 1847 74 M 1 70-99 30:51.24 9:57/M
53 Julian Bellotti Tionesta PA 1759 11 M 6 1-14 30:53.53 9:58/M
54 Mirranda Flick Leeper PA 1815 22 F 2 20-29 31:08.65 10:03/M
55 Emily Mccaslin Tionesta PA 1832 14 F 7 1-14 31:08.85 10:03/M
56 Seth Bauer Leeper PA 1794 25 M 3 20-29 31:09.25 10:03/M
57 Julie Eisenman Venus PA 1810 14 F 8 1-14 31:13.74 10:04/M
58 Tasha Ponteous Butler PA 1845 39 F 3 30-39 31:15.50 10:05/M
59 Chad Troup Marble PA 1869 40 M 8 40-49 31:31.50 10:10/M
60 Andrew Raybuck Knox PA 1848 31 M 5 30-39 31:43.61 10:14/M
61 Dominic Carulli Lucinda PA 1797 7 M 7 1-14 31:56.48 10:18/M
62 Shelby Faller Fryburg PA 1814 12 F 9 1-14 31:57.73 10:18/M
63 Jadyn Reisinger 1742 11 F 10 1-14 32:52.70 10:36/M
64 Jen Shropshire DuBois PA 1753 36 F 4 30-39 32:59.19 10:38/M
65 Wallace Mcclung Venus PA 1834 46 M 9 40-49 33:38.72 10:51/M
66 Noah Morrison Venus PA 1840 15 M 6 15-19 33:39.19 10:51/M
67 Amanda Belloti Tionesta PA 1758 33 F 5 30-39 33:47.13 10:54/M
68 Anna Smerkar Venus PA 1862 65 F 1 60-69 34:07.71 11:00/M
69 Bella Niederriter 1741 11 F 11 1-14 34:11.21 11:02/M
70 Ana Bilunka Venus PA 1743 12 F 12 1-14 34:12.26 11:02/M
71 Linda Swab Du Bois PA 1868 65 F 2 60-69 34:19.46 11:04/M
72 Cybill Reed Du Bois PA 1849 32 F 6 30-39 34:21.71 11:05/M
73 Kendra Novosu Erie PA 1755 15 F 5 15-19 34:45.81 11:13/M
74 Nancy Blauser Seneca PA 1796 62 F 3 60-69 36:14.38 11:41/M
75 Joseph Spence Shippenville PA 1863 10 M 8 1-14 36:27.97 11:45/M
76 Peter M. Winkler Franklin PA 1874 66 M 3 60-69 36:53.80 11:54/M
77 Jasmine Medina Tionesta PA 1838 24 F 3 20-29 37:51.91 12:13/M
78 Leesa Knight Shippenville PA 1825 61 F 4 60-69 38:16.18 12:21/M
79 Diane Griebel Shippenville PA 1817 59 F 3 50-59 39:09.23 12:38/M
80 Cyrus Troup Marble PA 1870 8 M 9 1-14 39:32.13 12:45/M
81 Tytus Troup Marble PA 1872 11 M 10 1-14 39:39.45 12:47/M
82 Haley Sherman Lucinda PA 1860 17 F 6 15-19 39:45.41 12:49/M
83 Erika Sherman Lucinda PA 1859 20 F 4 20-29 39:45.84 12:49/M
84 Laura Sherman Lucinda PA 1861 48 F 4 40-49 39:48.21 12:50/M
85 Sophia Rhoads Fryburg PA 1854 9 F 13 1-14 39:51.88 12:51/M
86 Emma Mcclung Venus PA 1833 9 F 14 1-14 39:57.63 12:53/M
87 Heather Lalley Venus PA 1827 45 F 5 40-49 41:19.70 13:20/M
88 Rachel Champluvier Shippenville PA 1800 17 F 7 15-19 41:56.83 13:32/M
89 Kayla Dunkle Shippenville PA 1806 17 F 8 15-19 41:58.27 13:32/M
90 Dick Rapp Tionesta PA 1846 73 M 2 70-99 42:07.85 13:35/M
91 Diana Rhoads Fryburg PA 1852 35 F 7 30-39 43:25.57 14:00/M
92 Cheyenne Crownover Tionesta PA 1804 14 F 15 1-14 45:27.96 14:40/M
93 Finley Carulli Lucinda PA 1798 9 F 16 1-14 47:12.57 15:14/M
94 Kaycee Carulli Lucinda PA 1799 36 F 8 30-39 47:20.98 15:16/M
95 Brooke Steinman Tionesta PA 1866 12 F 17 1-14 47:24.82 15:17/M
96 Jennifer Eisenman Leeper PA 1809 35 F 9 30-39 47:25.53 15:18/M
97 Taylor Steinman Tionesta PA 1867 10 F 18 1-14 47:30.34 15:19/M
98 Sunny Urso Bethel park PA 1749 52 F 4 50-59 48:16.58 15:34/M
99 Jack Urso BETHEL PARK PA 1750 19 M 7 15-19 48:16.67 15:34/M
100 Barbara Stahlman Sligo PA 1864 52 F 5 50-59 48:24.23 15:37/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Sandra Ion Cranberry PA 1824 55 F 6 50-59 48:39.13 15:42/M