ELK RUN VOL. FIRE DEPT RACES
Overall Finish List
August 30, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Eric Ingros Punxsutawney PA 2282 23 M 1 Top Fin 17:45.82 5:44/M
2 Dean Banko New Florence PA 47 37 M 2 Top Fin 17:58.49 5:48/M
3 Samuel Cunkelman Homer City PA 66 20 M 3 Top Fin 18:30.85 5:58/M
4 Eric Surkala Reynoldsville PA 2294 16 M 1 15-19 18:59.13 6:07/M
5 Christian Labash Pittsburgh PA 2286 25 M 1 20-29 20:18.73 6:33/M
6 Austin Stewart Pittsburgh PA 2293 15 M 2 15-19 21:10.76 6:50/M
7 Hannah Surkala Reynoldsville PA 2295 14 F 1 Top Fin 22:30.13 7:15/M
8 Dylan Kutruff Flinton PA 2284 26 M 2 20-29 23:05.38 7:27/M
9 Susan Andrick Coraopolis PA 4 50 F 2 Top Fin 24:16.43 7:50/M
10 Brandi Peace Punxsutawney PA 2291 41 F 3 Top Fin 24:22.82 7:52/M
11 Randy Mallory Mahaffey PA 2288 62 M 1 60-99 25:41.53 8:17/M
12 Bryce Horne 68 16 M 3 15-19 26:27.16 8:32/M
13 Kyle Varner Punxsutawney PA 2297 15 M 4 15-19 26:36.70 8:35/M
14 John Goss 80 63 M 2 60-99 28:20.64 9:08/M
15 Ryan Wells New Bethlehem PA 2300 55 M 1 50-59 29:05.89 9:23/M
16 Stacy Krupiewski Shenandoah PA 2283 35 F 1 30-39 29:43.89 9:35/M
17 Kevin Miller Altoona PA 2289 50 M 2 50-59 29:43.90 9:35/M
18 Jodi Myers Lewistown PA 2290 47 F 1 40-49 31:54.39 10:17/M
19 Jay Stewart 79 43 M 1 40-49 32:15.31 10:24/M
20 Brandi Hicks Punxsutawney PA 2281 37 F 2 30-39 32:26.22 10:28/M
21 Susan Heitzenrater 78 49 F 2 40-49 33:03.39 10:40/M
22 Maisie Eberhart Rossiter PA 2134 16 F 1 15-19 33:07.95 10:41/M
23 Nicole Weaver Home PA 2298 43 F 3 40-49 33:28.82 10:48/M
24 Deana Lowmaster Big Run PA 2287 50 F 1 50-59 34:24.95 11:06/M
25 Abby Gemmell Punxsutawney PA 2193 19 F 2 15-19 35:03.64 11:18/M
26 Nito Kutruff Flinton PA 2285 11 M 1 1-14 38:36.64 12:27/M
27 Birdie Farrell Punxsutawney PA 2159 88 F 1 60-99 39:49.83 12:51/M
28 Joseph Cary Rossiter PA 60 88 M 3 60-99 46:15.20 14:55/M
29 Robert Snyder Altoona PA 2292 67 M 4 60-99 47:15.84 15:15/M
30 John Varner Punxsutawney PA 2296 48 M 2 40-49 51:32.37 16:37/M
31 Eddie Armstrong Punxsutawney PA 28 27 M 3 20-29 1:00:07.37 19:24/M
32 Jenna Roach 81 27 F 1 20-29 1:00:08.64 19:24/M
33 Sara Weiss Punxsutawney PA 2299 68 F 2 60-99 1:27:48.19 28:19/M
10K CHALLENGE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 473 38 M 1 Top Fin 37:46.14 6:05/M
2 Ron Liscio Jr Pittsburgh PA 475 36 M 2 Top Fin 41:42.41 6:44/M
3 Ala Small Punxsutawney PA 479 23 F 1 Top Fin 44:05.65 7:07/M
4 Brianna Herr Indiana PA 470 21 F 2 Top Fin 44:30.62 7:11/M
5 Doug Craft Punxsutawney PA 466 59 M 3 Top Fin 45:09.26 7:17/M
6 Amy O'Donnell Ebensburg PA 477 35 F 3 Top Fin 47:15.14 7:37/M
7 Herb Cratty Ellwood City PA 467 56 M 1 50-59 48:03.65 7:45/M
8 Tonya Bond Punxsutawney PA 464 48 F 1 40-49 49:38.61 8:00/M
9 Chad Kauffman Punxsy PA 472 32 M 1 30-39 49:46.41 8:02/M
10 Tim Andrulonis 488 62 M 1 60-99 50:23.10 8:08/M
11 Randall Bond Punxsutawney PA 417 53 M 2 50-59 51:12.66 8:15/M
12 Shannon Harpst Pittsburgh PA 469 45 F 2 40-49 55:15.30 8:55/M
13 Scott Seeley Brookville PA 480 39 M 2 30-39 56:15.16 9:04/M
14 Mik Heitzenrater 489 51 M 3 50-59 58:02.37 9:22/M
15 Michael Clark Valier PA 465 53 M 4 50-59 58:04.66 9:22/M
16 Maelyn Kutruff Flinton PA 474 15 F 1 15-19 59:37.25 9:37/M
17 Matthew Smilo Glen Campbell PA 481 50 M 5 50-59 1:01:38.71 9:56/M
18 Shane Hollopeter Big Run PA 471 36 M 3 30-39 1:01:40.42 9:57/M
19 Misti Turner Grampian PA 486 42 F 3 40-49 1:06:23.35 10:42/M
20 Sean Bennett Mahaffey PA 354 49 M 1 40-49 1:06:54.71 10:47/M
21 Nathaniel Hankinson 487 22 M 1 20-29 1:07:21.16 10:52/M
22 Steven Sprankle Mahaffey PA 482 42 M 2 40-49 1:11:41.86 11:34/M
23 Mike Mitskavich Dubois PA 476 62 M 2 60-99 1:11:50.93 11:35/M
24 Jennifer Bell Olanta PA 353 42 F 4 40-49 1:14:06.12 11:57/M
25 Mary Beth Rine Homer City PA 478 55 F 1 50-59 1:18:24.61 12:39/M
26 Chuck Susanin Sarver PA 483 60 M 3 60-99 1:27:08.72 14:03/M
27 Michele Belak Delmont PA 296 56 F 2 50-59 1:30:39.55 14:37/M