LEE FOSTER MEMORIAL 5 MILER
Age Group Results
September 12, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services
MEN
Male OVERALL MEN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harley Thompson Saint Marys PA 632 27 1 26:57.64 5:23/M
Male 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Sherry 623 14 2 28:15.82 5:39/M
2 Rudy Williams 638 14 15 31:46.82 6:21/M
3 Andreas Sconzo 621 14 32 36:43.55 7:21/M
4 Noah Gabreski 583 14 33 37:05.44 7:25/M
5 Connor VanWagenen 635 13 39 38:45.59 7:45/M
6 Brandon Crosby 571 14 41 40:45.34 8:09/M
7 Tristan Gunther 587 13 46 43:55.99 8:47/M
8 Jeremiah Nicklas Ridgway PA 610 11 47 47:53.60 9:35/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Wolfe Saint Marys PA 641 17 5 29:55.31 5:59/M
2 Alex Miller Saint Marys PA 603 16 6 30:19.99 6:04/M
3 Astacio Deemer 575 17 7 30:26.82 6:05/M
4 Micah Williamson Falls Creek PA 639 16 8 30:50.74 6:10/M
5 Ryan White 636 16 9 31:08.42 6:14/M
6 Joseph Foradora 581 16 10 31:14.36 6:15/M
7 Taylor BELSOLE 649 17 11 31:15.11 6:15/M
8 Jaedon Yarus 648 15 12 31:37.68 6:19/M
9 Ryan Gildersleeve 585 17 13 31:42.83 6:20/M
10 Christian Roemer 617 17 14 31:45.65 6:21/M
11 Adam Straub Saint Marys PA 630 16 19 32:38.48 6:32/M
12 Chase Hook 588 16 24 34:32.82 6:54/M
13 Ben Cornish 570 16 34 37:06.34 7:25/M
14 Sawyer Batterson 554 15 35 37:15.58 7:27/M
15 Tyler Stevens 629 16 36 37:20.39 7:28/M
16 Isaac Burr 566 17 37 38:22.52 7:40/M
17 Seth Batterson 556 17 45 43:27.78 8:41/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Woodford Kersey PA 643 29 16 32:00.49 6:24/M
2 Jared Braun Saint Marys PA 561 21 20 32:44.27 6:33/M
3 Jeff Slattery Ridgway PA 624 28 23 34:12.11 6:50/M
4 Joel Pistner Saint Marys PA 612 28 27 35:34.29 7:07/M
5 William Keesler Mount Jewett PA 594 27 42 40:57.59 8:11/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam Smelko Saint Marys PA 625 34 3 28:37.77 5:43/M
2 Stephen Dellaquila Saint Marys PA 577 34 4 29:34.87 5:55/M
3 Nathaniel Dippold Frederick MD 579 32 38 38:28.58 7:42/M
4 David Horning Saint Marys PA 590 36 48 52:30.36 10:30/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Geer Kane PA 584 40 17 32:30.71 6:30/M
2 John Sherry 622 43 21 32:50.65 6:34/M
3 Rick Gabler 582 47 22 33:58.55 6:48/M
4 Cory Yarus 646 42 25 35:07.66 7:01/M
5 Jonathan Cunkelman Homer City PA 572 49 26 35:25.29 7:05/M
6 WeeJ Fernan Saint Marys PA 580 47 29 36:17.57 7:15/M
7 Shawn Deemer Du Bois PA 576 47 44 43:08.34 8:38/M
8 Greg Macer Ridgway PA 599 40 49 54:35.46 10:55/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Roemer Du Bois PA 619 55 18 32:32.82 6:30/M
2 Sean Batterson 555 52 28 35:59.58 7:12/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Andrulonis Du Bois PA 553 62 30 36:18.82 7:16/M
2 Tom Gooch 586 66 31 36:40.20 7:20/M
3 Greg Burns 564 63 40 39:04.20 7:49/M
4 Tom Hutton 592 60 43 41:52.88 8:22/M
WOMEN
Female OVERALL WOMEN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Roemer 618 14 1 34:03.51 6:49/M
Female 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Delaney Yarus 647 14 6 36:55.81 7:23/M
2 Sidney Beers 558 14 10 39:38.36 7:56/M
3 Sophia bille Saint Marys PA 559 14 12 39:48.79 7:58/M
4 Sami Straub Saint Marys PA 631 14 13 39:49.59 7:58/M
5 Grace Neubert Saint Marys PA 608 14 14 39:50.84 7:58/M
6 Isabella Macer Ridgway PA 600 14 15 40:37.84 8:07/M
7 Lillian Clinger 568 13 23 47:11.00 9:26/M
8 Addison Burr 565 13 29 51:13.85 10:15/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Rothrock 620 15 7 37:10.62 7:26/M
2 Anna Wingard 640 17 8 37:24.78 7:29/M
3 Megan Quesenberry Saint Marys PA 614 18 9 37:54.83 7:35/M
4 Morgan King 595 15 11 39:39.98 7:56/M
5 Hillary Beer 557 15 19 45:14.65 9:03/M
6 Emma Chambers 567 16 21 46:06.81 9:13/M
7 Michaela Albers 551 15 22 46:26.33 9:17/M
8 Chloe Neal 607 17 26 48:12.85 9:38/M
9 Morgan Rapp 616 16 30 51:18.60 10:16/M
10 Shelby Laukitis 598 15 31 51:43.23 10:21/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cleofe Rose Poloyapoy Kane PA 613 27 2 34:39.81 6:56/M
2 Michelle Buhler Saint Marys PA 563 26 28 50:41.52 10:08/M
3 Larissa Woodford Ridgway PA 644 24 33 54:11.36 10:50/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Thompson Beaver PA 633 32 3 35:54.81 7:11/M
2 Julie Lapiska Erie PA 597 37 5 36:51.72 7:22/M
3 Heidi Nicklas Ridgway PA 609 39 20 45:53.26 9:11/M
4 Sasha Woodford Kersey PA 645 32 27 50:10.48 10:02/M
5 Amber Colello Kersey PA 569 32 32 52:19.89 10:28/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Quesenberry Saint Marys PA 615 49 4 36:21.83 7:16/M
2 Suzanne McFall Du Bois PA 602 40 16 41:17.54 8:15/M
3 Mary Dinger 578 42 17 41:55.88 8:23/M
4 Crystal Tutton Ridgway PA 634 45 18 43:45.16 8:45/M
5 Kristen Williams Du Bois PA 637 44 25 47:49.76 9:34/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Andrulonis Du Bois PA 552 56 24 47:49.15 9:34/M
2 Karen Hutton 591 58 36 56:48.22 11:22/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Omniewski Waterford PA 611 64 34 55:44.36 11:09/M
2 Marilyn Mitcheltree 604 74 35 55:59.82 11:12/M
STARTED LATE
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 McKellen Jaramillo 593 17 1 30:11.90 6:02/M