PRODIGY WELLNESS CENTER DIABETES DASH 5K
Age Group Results
November 14, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Haley Heitz 1493 16 10 23:04.75 7:26/M
2 Delana Jenkins Barnesville 1497 13 14 23:41.19 7:38/M
3 Summer Jenkins 1498 42 17 24:03.64 7:45/M
Female 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madilynn Nice 2164 8 64 41:42.16 13:27/M
2 Annie Nice 2165 4 73 52:35.39 16:58/M
Female 10 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sydney Carpenter 1449 19 24 25:44.88 8:18/M
2 Alina Holliday 2155 12 25 26:50.43 8:39/M
3 Haley Cremona 2137 17 41 33:01.51 10:39/M
4 Fincham Kiera 2160 11 56 39:47.52 12:50/M
5 Justice Fincham 2159 18 57 39:47.74 12:50/M
6 Aubrey Warder 2125 12 63 41:39.98 13:26/M
7 Sydney Balefrek 2143 12 65 41:42.56 13:27/M
8 Josy Nice 2166 12 66 41:42.78 13:27/M
9 Karli Warder 2127 11 68 46:43.94 15:04/M
10 Shawnee Eddy 2156 16 69 47:32.25 15:20/M
11 Riley Hanna 2157 16 70 47:32.30 15:20/M
12 Kya Rush 2132 10 77 1:01:22.38 19:48/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Landyn Lucas 2108 29 30 28:23.67 9:09/M
2 Bryton Voight 2124 26 49 35:57.11 11:36/M
3 Devony Ford 1483 27 52 38:24.33 12:23/M
4 Josie Jones 1500 23 53 38:26.51 12:24/M
5 Shaylynn Rush 2133 27 78 1:01:22.70 19:48/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Greathouse Windber PA 1488 32 18 24:09.83 7:47/M
2 Sarah Shepherd 2118 35 28 28:11.32 9:05/M
3 Lakyn Merrifield 2109 33 35 29:46.97 9:36/M
4 Jessica Bennett 900 39 38 31:40.88 10:13/M
5 Lillian Jones 2145 30 45 34:47.76 11:13/M
6 April Elizeus 1481 31 60 40:53.75 13:11/M
7 Christine Nice 2163 31 74 52:35.95 16:58/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natasha Anderson 2142 40 26 27:40.78 8:55/M
2 Melissa Dodd 1478 42 36 29:55.94 9:39/M
3 Elizabeth Hamp 1491 40 42 33:09.22 10:42/M
4 Amy Wagner 2153 40 43 34:35.53 11:09/M
5 Susan Vasey 2123 42 62 41:17.39 13:19/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angi McDonald 2111 54 37 30:15.70 9:45/M
2 Angie McClure 2110 50 59 40:52.98 13:11/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cherrie Cowan 1468 64 48 35:54.79 11:35/M
2 Linda Coleman 1451 67 61 41:10.71 13:17/M
3 Barbara McFarland 2112 65 71 50:32.26 16:18/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Bowman 2146 40 1 17:23.99 5:36/M
2 Tyler Jenkins Barnesville 1499 16 2 18:41.30 6:02/M
3 Justin Bowmon 2140 18 3 19:41.50 6:21/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Who Are You 2136 2136 0 72 50:59.40 16:27/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josiah Winfrey 2147 6 58 39:52.92 12:52/M
2 Derion Warder 2126 8 75 54:20.97 17:32/M
3 Connor Frye 1485 4 76 1:00:57.88 19:40/M
Male 10 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Tully Bridgeport 2122 16 4 19:42.77 6:21/M
2 Logan Dodd Barnesville 2135 16 5 20:00.93 6:27/M
3 Amos Kimble 2105 13 6 20:05.84 6:29/M
4 Jake Bowlen 2139 18 13 23:38.15 7:37/M
5 Sean Winfrey 2150 15 19 24:23.47 7:52/M
6 Branson Winfrey 2148 14 23 25:37.91 8:16/M
7 Gideon Winfrey 2149 11 33 29:18.60 9:27/M
8 Jayden Fincham 2161 14 40 32:48.37 10:35/M
9 Mikey Hamrick 2138 19 47 35:18.96 11:23/M
10 Hunter Wood 2130 19 50 37:21.74 12:03/M
11 Israel Winfrey 2151 10 51 37:27.66 12:05/M
12 Treyton Heitz 1494 12 55 39:32.14 12:45/M
13 Web Rector 2114 14 67 42:45.47 13:47/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Reed Byers 1402 28 7 20:14.42 6:32/M
2 Grant Cain 1425 25 29 28:22.77 9:09/M
3 Austin Pyles 2113 20 39 32:04.70 10:21/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greigh Richardson 2115 38 15 23:43.50 7:39/M
2 Buck Bennett 896 35 20 24:32.66 7:55/M
3 Aaron Riggenbach 2116 35 22 25:24.85 8:12/M
4 James Crow 1469 37 34 29:40.39 9:34/M
5 Eric Burton 941 33 44 34:40.16 11:11/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan Hanna 2158 47 8 22:27.46 7:15/M
2 Darin Kelly 2103 44 11 23:24.51 7:33/M
3 Kreg Robinson 2117 40 12 23:35.52 7:36/M
4 JC Kimble 2106 42 16 23:59.83 7:44/M
5 Shey McGuire 2154 40 21 25:16.87 8:09/M
6 Josh Balifrek 2144 41 27 28:07.89 9:04/M
7 Sean Douglass 1479 48 32 29:12.63 9:25/M
8 Eric Anderson 2141 41 46 35:13.11 11:22/M
9 McChave Fincham 2162 48 54 39:18.81 12:41/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Richard Hinerman 1495 60 9 22:40.91 7:19/M
2 Richard Klempa 2107 68 31 28:52.94 9:19/M
5K WALK
Female OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Donley Bethesda OH 350 37 2 34:31.57 11:08/M
2 Traci Nething 868 33 3 35:44.84 11:32/M
3 Ashley Gates 359 29 8 37:27.41 12:05/M
Female 10 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eliana Winfrey 661 13 28 43:54.84 14:10/M
2 Angelina Warren 897 13 46 49:12.30 15:52/M
3 Shay Davis 346 17 53 51:01.14 16:27/M
4 Kilee Davis 343 19 55 51:02.14 16:28/M
5 Mackenzie Henthorn 655 13 78 54:02.53 17:26/M
6 Aven McGuire 660 14 83 54:45.90 17:40/M
7 Hannah Kirkland 388 19 99 56:48.40 18:19/M
8 Hailee Aubrey 306 17 101 57:37.82 18:35/M
9 Julia Lilze 391 15 109 1:01:48.10 19:56/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 LeeAnn Burton 318 28 34 45:17.40 14:36/M
2 Anna Cemak 670 20 52 51:00.20 16:27/M
3 Mercedez Goff 361 26 62 51:27.45 16:36/M
4 Miranda Cain 321 21 63 51:27.68 16:36/M
5 Stacey Arrick 305 26 66 51:53.82 16:44/M
6 Olivia Alleman 301 20 68 51:57.90 16:45/M
7 Brooke Hostattler 667 28 95 56:07.60 18:06/M
8 Courtney Archer 304 28 96 56:08.21 18:06/M
9 Mary Anderson 303 24 105 59:21.64 19:09/M
10 Kristen Clem 336 21 106 59:23.12 19:09/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Richardson 876 38 18 40:34.98 13:05/M
2 Abby Starkey 886 34 21 41:23.94 13:21/M
3 Brittany Mason 397 31 27 43:38.11 14:05/M
4 Kim Kimble 665 31 31 44:07.19 14:14/M
5 Rachel Stoneking 888 38 35 45:58.87 14:50/M
6 Payton Starcher 885 31 36 45:59.68 14:50/M
7 Shardae Pederson 651 33 40 47:16.64 15:15/M
8 Katie Hill 371 30 43 48:15.11 15:34/M
9 Amy Davis 342 39 54 51:01.94 16:27/M
10 Jennifer Church 327 36 69 52:11.42 16:50/M
11 Mariah Pearsons 657 30 72 52:49.33 17:02/M
12 Becky Bailey 308 33 75 53:20.54 17:12/M
13 Amy Henthorn 656 37 76 53:59.87 17:25/M
14 Chelsea Brightwell 658 35 79 54:05.35 17:27/M
15 Stephanie Long 394 38 87 54:55.91 17:43/M
16 Marlee Amos 302 31 89 54:57.63 17:44/M
17 Jayne Frye 356 32 107 1:01:37.55 19:53/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Carpenter 323 49 9 37:44.74 12:10/M
2 Delinda Jackson 382 42 11 39:01.24 12:35/M
3 Amanda Kimble 2104 41 12 39:01.30 12:35/M
4 Lori Southwood 884 45 16 39:41.95 12:48/M
5 Amy Richard 875 40 23 41:55.71 13:31/M
6 Melissa Law 390 41 30 44:02.70 14:12/M
7 Brandy Winfrey 662 46 60 51:13.95 16:31/M
8 Marci Cain 320 46 65 51:30.13 16:37/M
9 Kim Clark 333 44 70 52:19.34 16:53/M
10 Heather Glover-Smith 360 42 74 53:18.93 17:12/M
11 Joni McCrobie 867 40 77 54:02.36 17:26/M
12 Stacia Huffman 375 42 90 55:37.61 17:56/M
13 Amy Bailey 307 43 98 56:42.97 18:17/M
14 Rachel Lilze 392 46 100 56:57.38 18:22/M
15 Rita Wood 903 44 111 1:03:37.84 20:31/M
16 Jennifer Jones 385 47 115 1:07:59.58 21:56/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Traci Ludewig 396 53 13 39:34.34 12:46/M
2 Patty Metz 399 56 15 39:35.60 12:46/M
3 Sandy Hinerman 372 57 17 39:44.95 12:49/M
4 Minna Emch 352 52 24 41:56.59 13:32/M
5 Mary Young 919 51 32 44:55.51 14:29/M
6 Faye Young 918 51 38 46:38.42 15:03/M
7 Lori Dobrivich 349 59 45 49:03.69 15:49/M
8 Rochelle Doty 664 57 67 51:56.72 16:45/M
9 Bobbi Polley 871 53 73 53:01.55 17:06/M
10 Kelly Brightwell 659 51 80 54:05.35 17:27/M
11 Robbin Rector 874 54 82 54:36.77 17:37/M
12 Lori McCoy 866 52 84 54:52.10 17:42/M
13 Jill Thorn-Shaw 891 52 97 56:26.22 18:12/M
14 Jodi Fluharty 354 55 113 1:06:23.52 21:25/M
15 Becky Ford 355 56 114 1:07:59.55 21:56/M
16 Marcia Chambers 325 57 117 1:14:43.99 24:06/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Ice 381 62 14 39:35.22 12:46/M
2 Eva Starkey 887 60 19 40:39.51 13:07/M
3 Jeannie Cain 319 61 26 43:36.66 14:04/M
4 Cathy Caldwell Valley Grove WV 322 64 33 45:13.39 14:35/M
5 Cindy Long 393 61 37 46:36.74 15:02/M
6 Mary Davis 344 62 51 50:59.45 16:27/M
7 Debora Bennett 309 61 61 51:15.88 16:32/M
8 Debra Clark 332 67 86 54:55.79 17:43/M
9 Janet Henry 368 61 110 1:02:07.16 20:02/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Jahn 383 72 22 41:35.22 13:25/M
2 Eleanor Young 915 78 42 47:49.98 15:25/M
3 Marshie Sidenstricker 880 77 44 48:58.97 15:48/M
Male OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carl Kondrach Barnesville OH 389 48 1 29:12.64 9:25/M
2 Bob Morris 654 65 4 35:57.21 11:36/M
3 Brenis Phillips 869 66 5 36:01.13 11:37/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cullen Greathouse 666 5 88 54:56.32 17:43/M
Male 10 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hunter Southwood 883 19 50 50:55.60 16:25/M
2 Hunter Tustin 892 18 64 51:27.87 16:36/M
3 Owen Clark 335 13 81 54:36.77 17:37/M
4 Wyatt Huffman 376 12 91 55:38.62 17:57/M
5 Xavier Walters 652 15 92 55:38.95 17:57/M
6 Hank Huffman 374 16 94 55:40.53 17:57/M
7 Davey Chappple 668 18 112 1:03:38.59 20:32/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Sebring 671 25 57 51:04.64 16:28/M
2 Mister Deaton 347 20 102 57:39.67 18:36/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelby Church 328 38 71 52:19.54 16:53/M
2 Jordan Frye 357 33 104 58:58.13 19:01/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Warren 898 49 47 49:14.21 15:53/M
2 Roger Davis 345 42 58 51:08.87 16:30/M
3 Bryan Clark 331 40 85 54:53.26 17:42/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Smith 882 50 7 37:15.17 12:01/M
2 Sean Winfrey 663 52 29 43:57.45 14:11/M
3 Blake Headen Wellsburg WV 362 53 39 47:06.41 15:12/M
4 Brian Croasmun 340 54 41 47:36.38 15:21/M
5 Scott Simonton 881 53 49 50:22.34 16:15/M
6 Todd Wood 904 50 93 55:39.41 17:57/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Brown 316 63 20 40:40.73 13:07/M
2 Gregory Shirak 672 67 48 49:41.10 16:02/M
3 GH Henry 366 61 108 1:01:38.57 19:53/M
4 Cam Chambers 324 62 116 1:14:43.64 24:06/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Workman 910 70 6 36:02.50 11:37/M
2 Roy Thomas 890 79 10 38:33.24 12:26/M
3 Paul Smathers 650 72 25 42:47.28 13:48/M
4 David King 653 76 56 51:02.58 16:28/M
5 Al Depto 348 75 59 51:09.45 16:30/M
6 Ben Clark 330 70 103 58:32.51 18:53/M