TWILIGHT RACE
Age Group Results
December 31, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Hess Huntingdon 39 16 6 17:46.87 5:44/M
2 Alexis Lovrich Tyrone 44 16 10 18:57.83 6:07/M
3 Marie Gorman Hollidaysburg 177 25 12 20:19.32 6:33/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kendyl Papcunik Summerhill PA 502 8 72 30:29.57 9:50/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hannah Umstead 55 10 22 21:51.57 7:03/M
2 Abigail Claar 60 9 45 26:19.40 8:29/M
3 Saphira Williams 523 11 63 29:11.96 9:25/M
4 Kylie Ferguson 66 9 85 33:23.41 10:46/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Papcunik Summerhill PA 504 12 29 23:05.85 7:27/M
2 Megan Griffith 279 13 88 35:51.11 11:34/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jillian Griffith 280 16 21 21:50.63 7:03/M
2 Lainey Farabaugh 36 15 38 24:28.52 7:54/M
3 Paige Webster 521 17 69 30:04.72 9:42/M
4 Morgan Horell 73 18 89 37:54.33 12:14/M
5 Erin Himes 68 16 90 38:31.35 12:25/M
6 Rachel Lucas 98 16 91 38:31.41 12:25/M
7 Nicole Himes 70 18 93 40:47.38 13:09/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lindsey Cook 164 23 82 33:04.46 10:40/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Randolph Altoona 508 27 50 26:56.96 8:41/M
2 Marissa Lombardi 74 26 96 48:22.12 15:36/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Marsh1 77 32 17 21:11.39 6:50/M
2 Aubrey Saccol Johnstown 510 32 53 27:03.69 8:44/M
3 Sarah Cox 166 30 70 30:04.72 9:42/M
4 Megan Horell 72 32 86 33:45.41 10:53/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Myers Altoona 199 35 37 24:18.46 7:50/M
2 Kate Kilcoyne Altoona 192 36 46 26:32.54 8:34/M
3 Jessica Ferguson Ebensburg 65 39 56 27:12.90 8:46/M
4 Jessica Oswald Hollidaysburg 501 39 75 30:46.71 9:55/M
5 Stephanie McClelland Hollidaysburg 79 35 81 32:56.16 10:37/M
6 Angela Blanchard 67 36 94 43:00.20 13:52/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Wombacher Williamsburg 89 42 15 21:03.52 6:47/M
2 Andrea Miller 46 42 48 26:54.82 8:41/M
3 Kosie Shepherd-Poraela Seward 511 41 57 27:14.87 8:47/M
4 Erin Swatsworth Osceola Mills PA 54 40 71 30:17.27 9:46/M
5 Laura Papcunik Summerhill PA 503 41 73 30:29.96 9:50/M
6 Nicole Weaver 87 43 77 30:58.80 9:59/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Kunstbeck Altoona 194 46 18 21:13.76 6:51/M
2 Gina Graham 37 47 19 21:19.32 6:53/M
3 Stephanie Claar 61 45 25 22:28.92 7:15/M
4 Heather High 185 48 26 22:48.15 7:21/M
5 Christina Dambeck Altoona 63 49 27 22:59.14 7:25/M
6 Mary Baniak 91 47 40 24:45.96 7:59/M
7 Merrilee Anderson Portage 33 48 42 25:20.84 8:10/M
8 Jodie Potter Phillipsburg 51 45 62 28:51.79 9:18/M
9 Kelly Bottenfield Altoona 35 48 65 29:18.33 9:27/M
10 Andrea Cox 165 45 83 33:05.72 10:40/M
11 Kristi Kick Portage PA 190 48 92 39:55.22 12:53/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Greenwalt 178 52 31 23:28.90 7:34/M
2 Patti Caswell Tyrone PA 99 53 49 26:54.94 8:41/M
3 Joannie Nedwreski 81 53 55 27:11.34 8:46/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Good Altoona 176 57 35 24:05.46 7:46/M
2 Christy Huber Tyrone PA 188 56 39 24:34.21 7:55/M
3 Barbara Raifsnider 1 52 58 61 28:41.84 9:15/M
4 Barbara Raifsnider 3 83 58 68 29:55.59 9:39/M
5 Tracey Tittle 515 58 74 30:36.40 9:52/M
6 Barbara Raifsnider 5 507 58 76 30:52.71 9:57/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chrissey Wagner Hollidaysburg 518 60 66 29:25.78 9:29/M
2 Sherry Phillips Summerhill PA 505 63 67 29:28.55 9:30/M
3 Barbara Yoder 525 60 87 35:28.54 11:26/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angeline Leeper Hollidaysburg 43 65 78 32:10.66 10:23/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 189 39 1 16:01.34 5:10/M
2 Dean Banko 2 59 37 2 16:17.88 5:15/M
3 Rich Love 75 56 3 16:50.14 5:26/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Umstead 56 8 16 21:09.36 6:49/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aaron Barbee New Enterprise PA 92 13 33 23:42.30 7:39/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Miller Greensburg PA 49 15 4 17:25.32 5:37/M
2 Tim Umstead 57 15 5 17:29.60 5:38/M
3 Seth Conaway 62 18 14 21:01.62 6:47/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Jr Altoona 182 20 34 23:56.59 7:43/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samuel Mills Tyrone 198 25 9 18:51.71 6:05/M
2 Revanth Paturu 82 27 52 26:59.73 8:42/M
3 Matthew Himes 69 28 95 48:21.67 15:36/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Rabold 506 34 20 21:20.45 6:53/M
2 Kevin Reasbeck 53 33 44 26:03.97 8:24/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Hallinan Cresson 38 36 7 18:08.58 5:51/M
2 Joshua McClelland Duncansville 78 37 30 23:17.14 7:31/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Miller 47 44 23 21:52.61 7:03/M
2 Travis Cohenour 100 42 28 23:04.22 7:26/M
3 Scott Lantz Altoona 195 42 41 25:04.51 8:05/M
4 Tom Worthington II Blandburg 58 44 58 27:36.58 8:54/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frederick Ferguson 64 47 24 22:25.14 7:14/M
2 Mike Kick Portage PA 191 49 32 23:37.20 7:37/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Griffith 179 50 11 20:13.77 6:31/M
2 Randy Tarpey Tyrone 514 54 13 20:41.92 6:40/M
3 Carl Musselman Bedford 50 53 43 25:43.66 8:18/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Bartlett 34 56 8 18:12.52 5:52/M
2 Joe Franco Altoona 174 58 47 26:33.71 8:34/M
3 Steve Willetti 522 58 79 32:13.47 10:24/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hallinan Altoona 181 64 36 24:05.51 7:46/M
2 David Komlenic 41 61 51 26:57.46 8:42/M
3 Dave Despot Altoona 168 64 60 28:27.23 9:11/M
4 Stewart McClelland Hollidaysburg 80 64 80 32:35.63 10:31/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Beschler Altoona 97 65 64 29:15.30 9:26/M
2 Brad Westhafer 88 69 84 33:11.15 10:42/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Harshman Tyrone 183 74 54 27:09.60 8:45/M
2 John Stump Roaring Spring 513 79 59 28:03.90 9:03/M